Kediler Merhametim Ruh Sağlığım

Ben yemiyorum demedim, yemeyenler için sebebini söyledim. Keşke becerebilsem ancak vegan ya da vejeteryan olmayı beceremiyorum ben. Pesketeryanlığı denedim bir onu da birkaç seneden fazla sürdüremedim. Ama bu vicdanımın rahatsız olmadığı anlamına gelmiyor.
Bu et meselesi hayvanlara eziyet değil ki ama. Yani doğamız gereği vücudumuzun bunada ihtiyaci var. Ete alerjim olduğu için yiyemiyorum ama vücudumda öyle eksikliği var ki. Yani bu veganlik hayvanlari korumak değil. O hayvan doğası gereği süt üretiyor onu yemeyince yapmayacak mi sütü artık. Yanlış anlamayın sözüm size değil genel olarak söylemek istedim şaşırdıgim için.

Alternatifim varken canlı bir şeyin benim için öldürülmesini etik bulmadığım için vicdan azabı duyuyorum ben. Kedilerle nasıl bağdaştırdınız olayı?
Alternatif ne size göre. Yani siz et yemiyormusunuz diye kasaplar bırakmayacak dogada kabul edilmiş birşey bu bu yüzden söyledim. Bağdaştırmadım yorum içinde yazdığınız için söylemek istedim sadece. Siz bilirsiniz tabi sizin için iyi olani

Bu et meselesi hayvanlara eziyet değil ki ama. Yani doğamız gereği vücudumuzun bunada ihtiyaci var. Ete alerjim olduğu için yiyemiyorum ama vücudumda öyle eksikliği var ki. Yani bu veganlik hayvanlari korumak değil. O hayvan doğası gereği süt üretiyor onu yemeyince yapmayacak mi sütü artık. Yanlış anlamayın sözüm size değil genel olarak söylemek istedim şaşırdıgim için.
Kendi yavrusu için üretiyor sütü bizim için değil.

Öldürülmek nasıl eziyet olmuyor?

Alternatif ne size göre. Yani siz et yemiyormusunuz diye kasaplar bırakmayacak dogada kabul edilmiş birşey bu bu yüzden söyledim. Bağdaştırmadım yorum içinde yazdığınız için söylemek istedim sadece. Siz bilirsiniz tabi sizin için iyi olani
Ben yemiyorum diye dünya birden vegan olmayacak. Bu moğolistanda mümkün değil mesela (en azından şimdilik) ama burada gayet mümkünse neden buna alet olayım ve vicdanımı kirleteyim. O sütler kendi yavruları için var. İşin sağlık boyutunda değilim ama sütün ne kadar zararlı olduğunu içindeki hormonlardan (kendi yavrusu için ürettiği, daha besili olsun daha çok süt versin diye yetiştirici tarafından basılan) belli. Et yemeyerek ne eksikliğiniz olabilir? Protein, b12, demir, lif?? Bunların hepsinin alternatifi var. Sağlıklı ve dengeli bir beslenme ile bunu sağlayamayan doğaya aykırı olduğu için veganlığın sağlıksız olduğunu savunur. Halbuki şurada vegan olmayıp tek tip beslenen o kadar çok sağlıksız insan var ki onlara kimse proteinini nereden alıyorsun vah yazık demez. Biraz bakış açınızı genişletmenizi öneririm.

Ya ben de insan ırkının sadece hayvanseverliği sadece kedi ve köpek üzerinden ölçmesini çok ilginç buluyordum ama bunun da bilimsel bir cevabı varmış. İnsan, kedi ve köpekler uzun yıllardır birlikte evrimleştiği için bu hayvanlara iltimas geçiyor, bir haşerat, sürüngen söz konusu olunca tiksintiden başka bir şey hissetmiyor. Bir sırtlana bakınca iç güdüleriniz merhamet hissettirmiyor. Ya da bir sürüngenin çoğalamaması, neslinin tükenmesi, kötü şartlarda var olması kimsenin umrunda değil aslında. Hatta insan doğası gereği bu hayvanlardan tiksiniyor. Ama argüman şu: ben bu kadarlık hayvanseverim, gücüm bu kadar. Hayır, gücün bu kadar değil, siz bazı memeli hayvanlar dışında hayvanlara sempati beslemeye evrimleşmediniz, doğalarımız bu. 🙂😌

Öncelikle tüm insanların bölüşerek yapması gerektiği yardımın payınıza düşmesi gerekenden fazlasını yaptığınız için sizin kadar üzgünüm ve sizi çok iyi anlıyorum.Beslemeler için elimizden geldiğince ben ve ailemde sizler gibi yardımcı olmaya çalışıyoruz. Belediyeden kısırlaştırma desteği isteyin ısrarla. İnsanların elini cebine atmaya korkan kısmı bu dünyayı sadece kendisi için yaratılmış gibi yan gel yat Osman kafası ile yaşadıkları için ne hayvanın ne bitkilerin kıymetini biliyor ne de yardım ediyorlar. Aman yanlışlıkla bir faydaları olur. Doğal seleksiyon bozulalı çok oldu özellikle büyük şehirlerde doğaya salmak vs hayal artık.

Yapabildiğinizin farkında olun buna göre bütçe ayırın yaş mama kuru mama uçtu artık. Bazı Instagram sayfaları çok güzel mama tarihleri paylaşıyor evcil hayvanım da var ona da yapıyorum sokaktaki canlara da. Besleyiciler gayet buradan paylaşmak yasak mı bilmiyorum olabilir o nedenle isterseniz mesajdan atarım maliyeti ciddi ölçüde düşürüyor hemde verdiğimiz kuru mamadan bin kat iyi içeriği (çok araştırdım).
Yavru kedi içinde aydınlık bir odada bir koltuk üzerinde yada bir yatak üzerinde fotoğraflarını çekip yine Instagram sahiplendirme sayfalarına atmalısınız en acilinden.
Merhaba bana da atar mısınız tarifi. Kapımızdaki kedilere yapmak isterim

Kendi yavrusu için üretiyor sütü bizim için değil.

Öldürülmek nasıl eziyet olmuyor?
Bu doğru değil. İnekler yavrularını besledikten sonra sütlerinin fazlası sağılmadığında ateşli hastalık geçiriyorlar mastit benzeri. Zaten önceden sağıldıklarında da yavrunun payı memede bırakılıyor vicdanı merhameti geçtim de adamların geçim kapısı bu yavruyu açlıktan öldürmek hangi hayvancının işine gelir allasen?

Ayrıca doğanın dengesini kedi besleyerek bozmak nasıl bir kafa. Yapmayın lütfen arkadaşlar iyilik yapmasakta yapana bu komik sözlerle müdahale etmemeliyiz. Sincap ile kedi ne alaka. Şehrin ortasında Sincap aradınız da kediler mi yedi hepsini. Düşünelim biraz daha akli selim şeyler söyleyebiliriz. Ve şunu da ekleyeyim sokakta beslenen kedilere tepki veren komşuların kalbi kararmıştır. Yahu sokağın ortasında sana ne zararı. Bina önünde olmadığı müddetçe sorun olacağını düşünmüyorum. Hoş bina önünde de birşey olmaz da her insan sevmiyor buna da birşey diyemiyorum.
Benim evde kedilerim var sokakta da besliyorum ama düzenli olarak ulu orta yere yem dökülmesini kesinlikle desteklemiyorum böcekler fareler geliyor gerçekten pis koku da cabası. Ayrıca o yem ıslanınca karıncalanınca kediler de tiksiniyor yemiyor. Yani bi hayvansever 50 kilo mama alıp bol bol dökeceğine kısırlaştırma ve aşılamayı finanse etse hem yavru ölümleri azalır hem de popülasyon küçülünce kalanların bakımı da kolaylaşır kalite artar bu kadar kedinin sahiplendirilmesi mümkün değil gerçekten.

İfrat tefrit denir hani iki uç da zararlıdır aşırıya kaçıldığında. Ne hayvan düşmanlığı olmalı ne hayvan refahı abartılarak insan haklarına eşitlenmeli, bunu da hukukçu olarak söylüyorum. Çünkü vicdan söz konusu olduğunda mantık da devre dışı kalmamalı, tartışmaya fikir alışverişine açık olunmalı. Misal her gün önünden geçtiğim yeni restore edilmiş 500 yıllık bir tarihi eserin taş duvarına birileri sürekli yem döküyor, o yem hiç bitmiyor çünkü taş duvarın soğuğuyla ıslanıyor, yemin asidi bu derece önemli bir eserin taş yapısına zarar veriyor. Halbuki 50mt ötedeki toprağa dökseler ıslanıp kalan yem de toprağa karışacak. Güzel bi dille uyardığımda bi dövülmediğim kaldı, kadın saldırıya geçti. Kedi o mamayı yiyor ama soğukta yağmurda yatıyor madem öyle çemkirmeyi biliyor cidden dert edinse veterinere götürse alıp sahiplendirse keşke. Yani iyilik yapıyorum derken mantığımızı da devre dışı bırakmayalım lütfen, hindistandan alınmışçasına görüntüler de yakışmıyor bize zaten sınırı aşan geliyor şu şehre bi de biz elimizle çehreyi bozmayalım

Son düzenleme:
Bu doğru değil. İnekler yavrularını besledikten sonra sütlerinin fazlası sağılmadığında ateşli hastalık geçiriyorlar mastit benzeri. Zaten önceden sağıldıklarında da yavrunun payı memede bırakılıyor vicdanı merhameti geçtim de adamların geçim kapısı bu yavruyu açlıktan öldürmek hangi hayvancının işine gelir allasen?
İnekler sürekli sağıldığı için sizin dediğiniz durum oluyor. İnsanda bu kadar çok sağılsa aynısı olur. Doğal haline bırakılırsa inek sadece yavrusunu emzirirse zamanla herşey yoluna girer ve yavrusunun ihtiyacı kadar süt üretir. İnsan müdahalesi sonucu oluşmuş bir durum

Herkese iyi aksamlar öyle bir sorunum varki belki biraz akıl almaya birazda benim gibilerden teselli dinleyip rahatlamaya geldim.

Elimden geldigince bireysel olarak sokaktaki canlılar için birşeyler yapmaya calışiyorum besleme sahiplendirme vs ama gerek binadakiler gerek komşular tarafindan belirli periotlarda huzursuzluğa maruz kalıyorum onlari buralara alistirma senin yuzunden etraf doldu gibi laflara maruz kalıyorum bazen annw babama sikayetleniyorlar babam geriliyor birde ordan huzursuzluk yasiyoruz zaten maddi olarak yetememenin yanina birde çevresel faktörler ekleniyor iyice mutsuzlasiyorum.

2 gün once civardan cocuklar bi yavru kedi getirdiler çöpte posetin icinde bulduk cok küçük dısarda bakılabilecek gibi degil enjektörle besliyorum babamdan gizli balkonda besliyorum iki gundur ama çok yaramaz bagirip cagiriyor surekli babama yakalanicaz olay çıkacak diye ödüm kopuyor zaten ise gidincede ya gorurse yakalinirsak diye aklım evde bir yandanda sahiplendiremezsem evde bakamam kesinlikle sokaga nasil birakirim diye kaygilanmaya basladim daha şimdiden evde besledigim bi kedim var oda evde yabanci kedi gorunce resmen deliriyor özellikle küçük kedilerden nefret ediyor görünce sahiplenme ic güdüsünden midir pisliklik olsun diye mi bilmiyorum eve yapma teşebbüsleri oluyor eve misafir gelse ev kokuyormu diye evhamlaniyorum

Inanın 6-7 cocuklu anne gibi bir yorgunluk bitkinlik var üstümde disardakileri gormezden gelemiyorum aans gibi ben görmesemde bi sekilde gelip buluyorlar beni ilgilenincede ihtiyaclari vs bitmiyor hastasi maması ilacı veteriner hek. masrafları tükenmişlik sendromunda gidip geliyorum
Kedileri binanın içinde mi besliyorsunuz dışında mı? Tabi ki insan bırakamıyor benim bahçem olduğu için rahatım. Daha dün biri kayboldu içim içime sığmıyor saatlerce aradım yok herkes bu bağı anlamaz tabi. Ama empatide kuruyorum şimdi binanın içiyse eğer sıkıntı olabilir aslında yuva yapsanız dışına çok daha iyi olur bence. Ben bildiğimiz kartonu o kadar konforlu bir hale getirdim ki su asla geçmiyor kalın iki tane naylon geçirdim dışına içine de yumuşacık battaniye koydum bu yedekte bulundurduğum bir yuva tabi asıl yuvaları villa resmen yan komşunun kedileri bile asla kendi yuvalarında yatmaz bizimkilerle uyurlar :KK70: Demek istediğim kartondan bütçenizi de aşmadan binanın dışına hem sizin istediğiniz şekilde düzenli besleyeceğiniz hem de komşularla sıkıntı yaşamayacağınz şekilde yapabilirsiniz.

X