Kayınvalidemin gelin bohçama koyduğu bazı şeyleri geri versem ayıp olur mu?

Arkadaşlar merhaba size birşey danışacağım bohça zamanı kayınvalidem gelin bohçama koyduğu ve asla kullanmayacağım örtü patik yelek gibi kullanmayacağım şeyler bazılarını hediye bile vermek istemeyeceğim şeyler. Kullanmadıklarımı kayınvalideme verirsem ayıp olurmu acaba? 2 tane bekar oğlu var onun için kullanırsın diye versem olurmu ?

Bir de verirken ne diyeceksiniz? Bunlar bana layık değil ama belki bekar oğullarının müstakbel eşleri beğenir filan mı diyeceksiniz :KK70:

Yaa 😂😂 kullanmadığımı boşu boşuna baza altında kalmasın diğer gelinleriniz için kullanırsınız diyeceğim 😅

Çok kırıcı bir şey yapmış olursunuz. Kadının bilgisi o kadardır. Elinden o kadar geliyordur. Kirli, yamalı, kullanılmış bir şeylerden bahsetmiyorsak böyle bir şey yapmamalısınız.

Beğenmediğinizi görsün diye vermek istiyorsunuz yazacaktım zaten sonradan kendiniz yazmışsınız. Ne faydası var ki birçoğumuzun bohçasında vardır öyle nadide parçalar :) onların jenerasyonla bizimki farklı bu kadar önemseyecek bir şey şey değil zaten. Benim kv bohçaya eski kaneviçe tarzı seccadeler koymuş ama eski tarz yani belli. Ben de bunları niye koymuş falan diye düşünmüştüm ilk evlendiğim zamanlarda ama tam covid zamanıydı iş yerinde mescidde kendi seccadeni getirmek zorunluydu hem arkadaşıma hem kendime götürdüm işe yaramış oldu 😅

Beğenmediğinizi görsün diye vermek istiyorsunuz yazacaktım zaten sonradan kendiniz yazmışsınız. Ne faydası var ki birçoğumuzun bohçasında vardır öyle nadide parçalar :) onların jenerasyonla bizimki farklı bu kadar önemseyecek bir şey şey değil zaten. Benim kv bohçaya eski kaneviçe tarzı seccadeler koymuş ama eski tarz yani belli. Ben de bunları niye koymuş falan diye düşünmüştüm ilk evlendiğim zamanlarda ama tam covid zamanıydı iş yerinde mescidde kendi seccadeni getirmek zorunluydu hem arkadaşıma hem kendime götürdüm işe yaramış oldu 😅
İnşallah benimde işime yarar ilerleyen zamanlarda 😅

Arkadaşlar merhaba size birşey danışacağım bohça zamanı kayınvalidem gelin bohçama koyduğu ve asla kullanmayacağım örtü patik yelek gibi kullanmayacağım şeyler bazılarını hediye bile vermek istemeyeceğim şeyler. Kullanmadıklarımı kayınvalideme verirsem ayıp olurmu acaba? 2 tane bekar oğlu var onun için kullanırsın diye versem olurmu ?
bi hayır kurumuna veya ihtiyacı olan birine verin. Yaşlı bakım evleri mesela var olabilir. Artık evinde kimsenin örülü yelek ve patik giydiğini zannetmiyorum.

Ayy çok tatlısınız 😅 Dediğim gibi hediye bile vermek istemeyeceğim şeyler. Diyorum ki geri vereyimde beğenmediğimi görsün sonra da aman ne gerek var diye bilemedim ne yapacağımı
Nasıl ya hem yer kaplamasın diyorsunuz hem geri vereyim de beğenmediğimi görsün diyorsunuz hem de ayıp olur mu diyorsunuz😳😳 empati yapın birine hediye ettiğiniz şeyleri beğenmediğinizi görsün diye size iade ettiğini düşünün sizce bu size yapılan bir ayıp olmaz mi

Ayıp olmaz; uygun bir dille verebilirsiniz.

Onlar size hediye edilmiş güzel ya da kötü olması önemli olmamalı. Siz hediye bile verilmeyecek kadar beğenmediğinizi söylemişsiniz, ee diğer gelinlerin bohçasına koyulmasını teklif etmeniz absürt bana göre. Ayıca büyükler bunu saygısızlık olarak görürler bence hiç böyle bir işe kalkışmayın arkadaşların dediği gibi ya çevrenizde olan yaşlı birilerine hediye edin ya da koyun bir kenarda dursunlar. Her şeyden önce hepsi el emeği göz nuru

Beğenmediğini görse elinize ne geçecek kayınvalideniz sizi tam olarak tanımıyor ki aldığı şeyler sırf gelenekten sebepli şeyler. Beğenilmeme olasılığı zaten yüksek bi de bu devirde kim patik çetik giyiyor ki eskide kaldı o ürünler bence :)
Benim bazamin altı oyalı tülbent, dantelli havlu, Çetik, yelek vs dolu. Henüz kullanmadım ama bence hepsi çok güzel ☺️

muhtemelen ceyizde gelenler çoğu kişi tarafından sevilip kullanilacak şeyler değiller. bende birini bile kullanmadım ama tutup da geri de vermedim. bu duruma kayinvalidem de annem de oldukça bozulurdu. onları kırmanın bir anlamı yok bence. benim de bazamin altında duruyorlar. bana bir zararları yok karları olmadığı gibi 🙃

Şöyle söyleyeyim ben 7 aylık evliyim yaptırdığı şeyler belki 10 15 yıl önce yaptırmıştır yani insan bohçaya bırakmaya çekinir birazda o yüzden vermek istiyorum
İlk mesajınızda bunun için vermek istediğinizi hissetmiştim. Bi de çöpe gitmesin, diğer çocuklarında değerlendirilsin diyerek ulvi iyi niyetinizi dile getirmeniz hiç inandırıcı gelmedi.

Çeyiz dedikleriniz mesela örgü, havlu, havlu kenarı, patik gibi şeyler zaten yıllar öncesinden yapılır. İnsanlar hem tam evlenme zamanını bilemez, ki artık bu devirde tahmin etmek daha zor, hem de amaç o günün gelmesine niyet etmektir. Böylesi ananevi bir ritüelde modern dokunuşlar aramak, 10 yıl önce yapılmış cık cık cık demek de ne bileyim.
Göze sokup beni bunlara mı layık gördün deme arzunuzu, ay yazık diğerlerinde kullanın çöpe gitmesin kılıfına sokmanız uuhhu çok zekice.

Ee tabi her iki kılıfada uydurmaya çalışıyorum hem beğenmediğimi hemde iyi masum gelin olarak diğer çocuklarınız için zahmet etmeyin bunları kullanırsınız diyerek kurtulmaya çalışıyorum fazlalıklardan.
Budan banınca pek masum gelin gibi durmuyorsunuz ya…beğenmediğinizi kadının gözüne sokarak mi masum gelin olacaksınız

X