Karinda ele gelen ve kötü huylu timör

Insallah eger rahim alinirsa atlatirmi hasgaligi cok özür dilerim bilgim yok nasil arastirilir onuda bilmiyorum cok sikintidayim
Tabi ki anlama imkanim yok. Ameliyat disinda bir secenek yok. Atlatabilir 1. Evre degilse kemoterapi tedavisi uygulanır ayrica. Vakit geçirmeden ameliyat olmak şart.

Neye göre tahmin ediyor usg mi yapildi sadece mr da çekildi mi? Jinekolojik kanserlede biyopsiyle tanı yoktur. Ameliyat esnasinda cikarilan kitleye frozen islemi yapilir. Hasta anestezi altinda 20 dk 30 dk bekler. Patolog ön patoloji işlemi olan frozen işleminde bir sorun görürse kötü huylu olabilir derse karın içi kanser taraması yapılır. Rahim ve yumurtalıklar, lenf nodları, apandisit, karın zarı vs vs alınabilir.
Frozen belirsiz veya iyi huylu görüntüdeyse ama hasta menopozal dönemdeyse rahim ve yumurtalıklar alınarak koruma cerrahisi yapılır.
Tümörün büyüklüğü çok önemli değil.
Genelde kolay bi cerrahidir 1 gece yatar.
Bi şey sorabilir miyim çok detay vermişsiniz uzmansınız sanırım. Annemin yumurtalıklarda kitle var en son 18 santimdi ama ara ara 14'e kadar düştüğü oluyor pet'lerde, ultrasonlarda. Biyopsi yapıldı biz sonucu 1 ay sonra beklerken anında çıktı çünkü alınan parçaların tümü nekrozdan oluşuyor denmiş, bize çürük diye çevirdiler. Onkoloji doktoru da öyle şey mi olur tekrar yapılsın falan diyor anlamadık kimse birbirinin yaptığı işi beğenmiyor. Böyle bi şey olabilir mi?

Metastazı yumurtalık bu arada

Bi şey sorabilir miyim çok detay vermişsiniz uzmansınız sanırım. Annemin yumurtalıklarda kitle var en son 18 santimdi ama ara ara 14'e kadar düştüğü oluyor pet'lerde, ultrasonlarda. Biyopsi yapıldı biz sonucu 1 ay sonra beklerken anında çıktı çünkü alınan parçaların tümü nekrozdan oluşuyor denmiş, bize çürük diye çevirdiler. Onkoloji doktoru da öyle şey mi olur tekrar yapılsın falan diyor anlamadık kimse birbirinin yaptığı işi beğenmiyor. Böyle bi şey olabilir mi?

Merhabalar sizede gecmis olsun .Ameliyat dan sonra mi anlasiliyor kötü huylu oldugu

Hayir uzman degil gebe hastayim. Yumurtaligimda kitle var dogurmayi bekliyorum ameliyat icin bu nedenle vaka analizlerine kadar okudum.
Ben biyopsi islemini 2018de yaptiran bir kadinla konusup doktoruma söylemistim. Cok afedersiniz doktorum 2024 yilinda anca gerizekalilar yumurtalik kitlesine biyopsi yapar demisti. Kitlenin poset icinde bulas olmadan alinmasi elzem. Biyopsi kitlenin patlayip dagilmasina yol acacaktir. Okudugum kadariyla da gercekten cok yanlis bir secenek. Kapali ameliyat önerebilirlerdi. Sonuclari oldukca hafiftir. 2 saat falan süren bir ameliyat ve ayni gun ayaklaniliyor. Ha zaten kitle ameliyat esnasinda kötü huylu görülürse acik ameliyata gecilirdi bundan kacis yok ve bu da hayati. Adina adjuvan tedavi denen tüm karın bölgesinin tarandığı hayat kurtaran bir ameliyat. Patoloji sonucunu anlamam mümkün değil. Ankaradaysaniz Polat Dursun hocayi öneririm. Kendisi Türkiyenin en iyisi. İstanbuldaysaniz Tolga Taşçı hocayi.

Hayir uzman degil gebe hastayim. Yumurtaligimda kitle var dogurmayi bekliyorum ameliyat icin bu nedenle vaka analizlerine kadar okudum.
Ben biyopsi islemini 2018de yaptiran bir kadinla konusup doktoruma söylemistim. Cok afedersiniz doktorum 2024 yilinda anca gerizekalilar yumurtalik kitlesine biyopsi yapar demisti. Kitlenin poset icinde bulas olmadan alinmasi elzem. Biyopsi kitlenin patlayip dagilmasina yol acacaktir. Okudugum kadariyla da gercekten cok yanlis bir secenek. Kapali ameliyat önerebilirlerdi. Sonuclari oldukca hafiftir. 2 saat falan süren bir ameliyat ve ayni gun ayaklaniliyor. Ha zaten kitle ameliyat esnasinda kötü huylu görülürse acik ameliyata gecilirdi bundan kacis yok ve bu da hayati. Adina adjuvan tedavi denen tüm karın bölgesinin tarandığı hayat kurtaran bir ameliyat. Patoloji sonucunu anlamam mümkün değil. Ankaradaysaniz Polat Dursun hocayi öneririm. Kendisi Türkiyenin en iyisi. İstanbuldaysaniz Tolga Taşçı hocayi.
Takipli olduğu hastane öyle dedi, içi sıvı dolu biyopsi yapamayız dedi. Doktor yine aynı cümleyi kurdu öyle şey mi olur diye, hastane hastane gezdik hatta, şehir hastanesi de yapmadı derken yine ilk hastanede bi yatış yapılması gerekmişti o sırada yaptılar. Valla herkes farklı bi şey diyor çok ilginç. Çok teşekkür ederim, size de çok geçmiş olsun 🙏🏿

X