Karın germe , diastazis rekti ve meme diklestirme sürecim

2. Ayda cıkar demisti 2.5 ay taktım. Gögüs korsesini 3 ay kullandım
Benim doktorum da korseyi erken çıkar der sanmıştım ama 7-8 haftaya kadar kullanmamı söyledi aksine göğüs korsemi 3. haftadan çıkar ay dedi ama ben takmaya devam ettim ona rağmen bir göğsümde sarkma oldu miaselinam miaselinam senin yazıları okuyarak yüksek destekli sporcu sütyeni aldım şimdi onu takıyorum

Selam arkadaşlar benim 6. haftam bitti tam 42 gün oldu ama göbeğimi dik durup kaslarımı serbest bırakırsam göbeğim dışarı pörtlüyor. Oturunca daha da beter. Kaslarım iyi dikilmemiş mi? yoksa yapım gereği gevşek kaslı biri miyim? yoksa sadece ödem mi? Birde sağ mememde biraz sarkma var doktor bakalım duruma göre 8 ayda bi dikişle düzeltiriz dedi sebebi deri cinsim gevşekmiş olabilir ikiz gebeliğe rağmen çatlağım yoktu

Selam arkadaşlar benim 6. haftam bitti tam 42 gün oldu ama göbeğimi dik durup kaslarımı serbest bırakırsam göbeğim dışarı pörtlüyor. Oturunca daha da beter. Kaslarım iyi dikilmemiş mi? yoksa yapım gereği gevşek kaslı biri miyim? yoksa sadece ödem mi? Birde sağ mememde biraz sarkma var doktor bakalım duruma göre 8 ayda bi dikişle düzeltiriz dedi sebebi deri cinsim gevşekmiş olabilir ikiz gebeliğe rağmen çatlağım yoktu
biz senle aynıyız biliyorsun
bahsettiğin kısım dikiş hizasıysa benim de öyle dışa bombeli gibi ama bazen dümdüz olabiliyor bence ödemliyiz
3.ayı bekliyorum ya da kişiden kişiye değişir kimisi 6.ay da tam iyileşme düzelme gösterir ama en geç 1 sene diyor uzmanlar
umarım en kısa zamanda toparlarız süreç sıkıntılı zaten

biz senle aynıyız biliyorsun
bahsettiğin kısım dikiş hizasıysa benim de öyle dışa bombeli gibi ama bazen dümdüz olabiliyor bence ödemliyiz
3.ayı bekliyorum ya da kişiden kişiye değişir kimisi 6.ay da tam iyileşme düzelme gösterir ama en geç 1 sene diyor uzmanlar
umarım en kısa zamanda toparlarız süreç sıkıntılı zaten
Hayır canım dikiş hizası değil direk çok yemişte göbeğim içerden şişmiş gibi üstelik sıkı diyetteyim hiiiiççç kilo veremiyorum 😔

Benim doktorum da korseyi erken çıkar der sanmıştım ama 7-8 haftaya kadar kullanmamı söyledi aksine göğüs korsemi 3. haftadan çıkar ay dedi ama ben takmaya devam ettim ona rağmen bir göğsümde sarkma oldu miaselinam miaselinam senin yazıları okuyarak yüksek destekli sporcu sütyeni aldım şimdi onu takıyorum
Benimkide orta destekliydi. Trendyolmillanınkinden aldım. Bana da sarkmıs gibi geliyor ama sarkmadılar bence. Yumusadıgı için artık asagı indi. Zaten aşağı incekti. Daha doğal görünüm var suan . Ama dik. Ben hala sporcu sütyeni takıyorum. İşe giderken arada normal olanlara geciyorum balenli.

Benimkide orta destekliydi. Trendyolmillanınkinden aldım. Bana da sarkmıs gibi geliyor ama sarkmadılar bence. Yumusadıgı için artık asagı indi. Zaten aşağı incekti. Daha doğal görünüm var suan . Ama dik. Ben hala sporcu sütyeni takıyorum. İşe giderken arada normal olanlara geciyorum balenli.
Öncelikle geçmiş olsun bende olacağım Haziran'da ameliyat ama gün yaklaştıkça acaba değecek mi diyorum.iki çocuk annesiyim sezaryanla ameliyat oldum malum sakmalarimda var ameliyat olduktan sonra iyiki oldum diyor musunuz

Öncelikle geçmiş olsun bende olacağım Haziran'da ameliyat ama gün yaklaştıkça acaba değecek mi diyorum.iki çocuk annesiyim sezaryanla ameliyat oldum malum sakmalarimda var ameliyat olduktan sonra iyiki oldum diyor musunuz
Bunu sürekli yazıyorum bu soruyu soranlara ama doktorunuzla herşeyi çok açık konuşun,istediğiniz her detayı belirtin.Bir de ameliyat sonrası hastasının arkasında olan doktor çok önemli bir sürü revizyon olması gereken arkadaşlarım oldu ben de dahil doktorun bunu kabul edip düzeltmeye yanaşması çok mühim.Bunun dışında eğer her şey sorunsuz geçer istediğiniz gibi olursa iyi ki oldum dersiniz.Bence değer👍

Bence gerçekten sarkıklığınız çoksa ameliyat olunuz mesela benim ikiz gebelikti çok kilo alıp verdim gerçekten berbat durumdaydı şu anda çok şişim ama önceki haline göre çok çok iyiyim birde hemen ayy zapzayıf olacam diye düşünmeyin süreç çok uzun

ihtiyaç duyuyorsanız olun bence
sıkıntı yaşayacağınız 2 hafta sonrasında yavaş yavaş normal rutininize dönebiliyorsunuz. Burda önemli olan doktor seçimi, iyi ve güvendiğiniz bir doktor olmalı bence sorun yaşayanların büyük yüzdesi doktor eli diğer kalan kısım ise kişiden kişiye değişen bünye meselesi
kendinizi ameliyat yönünde keşfedin,

29 Martta ameliyat oldum,hala ödemli olmama rağmen iyi ki oldum diyorum

Evet iyiki oldum diyorum iki cocugum var benimde. Kendime güvenim gitmişti. Eşimden bile utanır oldum. Cinsel yaşamımı bile etkiliyordu artık kendimi düsünmekten acaba görcekmi acaba tiksinir mi diye adapte olamıyordum. Hiç birşey giyemiyordum üstüme yakısmıyordu. Aynada her gördüğümde içim acıyordu. İyi ki olmusum. Kendime özgüvenim geldi, eşim hiç birsey demiyordu tek kötü söz söylemiyordu varsa birşey bile hiç belli etmiyordu. Allah var hakkını yiyemem ama olduktan sonra ameliyatı harika oldun deyip dolanıyor etrafımda. Yine söylemiyor eski halimin durumunu ama suan o da mutlu bende. Giydiğim yakısıyor, kendime bakıyorum artık. Kıskanılmak bile hosuma gidiyor. . Gercekten hayatımdaki en dogru kararı vermişim

Ya kızlar bütün gün formları didik ediyorum benim gibi olan var mı diye. 10 gün hatta 11 gün oldu diyelim karın germe olmuştum.karnım aşırı şiş ve cok sert ki sanırım ödemden dolayı sert.bu ne zaman geçecek nefes aldırmıyor.tamam dün itibari ile hareketlerimde biraz değişiklik oldu daha iyiyim.hatta arabada kullandım ama ameliyatdan sonra 5. Gündü galiba karnım bir ödemlendi bir dahada azalma olmadı.gün icinde artiyor hatta dahada.derin bir nefes aldırmıyor.nolur biraz bilgi verin.tum odemler 6 aya geciyor iyileşme surecide 1 yıl ama bu rahatsiz edecek kadar ödem degildir heralde.

Ya kızlar bütün gün formları didik ediyorum benim gibi olan var mı diye. 10 gün hatta 11 gün oldu diyelim karın germe olmuştum.karnım aşırı şiş ve cok sert ki sanırım ödemden dolayı sert.bu ne zaman geçecek nefes aldırmıyor.tamam dün itibari ile hareketlerimde biraz değişiklik oldu daha iyiyim.hatta arabada kullandım ama ameliyatdan sonra 5. Gündü galiba karnım bir ödemlendi bir dahada azalma olmadı.gün icinde artiyor hatta dahada.derin bir nefes aldırmıyor.nolur biraz bilgi verin.tum odemler 6 aya geciyor iyileşme surecide 1 yıl ama bu rahatsiz edecek kadar ödem degildir heralde.
Merhaba geçmiş olsun öncelikle ,2.ay bitimine kadar ödemler oluyor sonra azalıyor ama yediklerinize dikkat edip hareketli olursanız baya azalıyor o baskı hissi.Bir de ben bir süre sonra enfla c diye bir ödem ilacı kullanmıştım doktorunuza danışın isterseniz belki size de verir

Merhaba geçmiş olsun öncelikle ,2.ay bitimine kadar ödemler oluyor sonra azalıyor ama yediklerinize dikkat edip hareketli olursanız baya azalıyor o baskı hissi.Bir de ben bir süre sonra enfla c diye bir ödem ilacı kullanmıştım doktorunuza danışın isterseniz belki size de verir
Merhaba çok teşekkür ederim.

Doktora sormadim ama bende başladım 21 inde kontrolumde var , yurt dışında su an doktorum.uzun uzun yürüyemiyorum ama en azından dışarı çıkıp araba kullanıyorum , çocukları parka indiriyorum evde ağır olmayan isleri yapmaya çalışıyorum, hareket ediyorum o sekilde.2. Aydan sonra baya azaldığını bilmek bile bana iyi geldi su an. Cok sagolun

Kızlar merhaba daha önce demistim, antalya eğitim arastırmada handan hoca var ona gitcem diye. Kendisi ayrıldı klinik actı. Eğitim arastırmayada necdet hoca geldi ama kendisinin önceki calısmalarını görmedim hiç bir de sıra almak cok zor.
Zaten handan hocaya gidecektim kararım kesindi.
Geçtğimiz günlerde muaneye gittim. Cok güleryüzlü bir doktor. Cok cana yakın. Artısıyla eksisiyle herşeyi anlattı. Olumlu olumsuz … kafamda hiç soru işareti kalmadı. Aralık sonu yapalım ameliyatı dedi. Aralıgın 18 i dedim ama simdi gün bekliykrum. Muhtemelen o zamana olacagım.

Yaklastıkca iş ciddiye bindikce korkuyla karısık heyecan basmadı değil.
Uygulanacak işlemler
Karın kası dikilecek diastazis rekti var ve sislik agrı yapıyor artık
Karın germe ve bi miktar lipo
Protez ve meme diklestirme

Gün gün artık yazacagım buraya gelişmeleri.

Guncelleme
13.12.2023 : tahlil ekg vs için hastaneye gideiyorum gelişmeleri aktaracagım
Hastaneye gittim rontgen ve ekg cekildi, kan tahlili verildi, anestezi doktoruyla görüstüm yatıs kagıtlarını imzaladım. Yarın sabah 8:30 da hastanede olcam. 9 da gireceğim ameliyata

14.12.2023:
Kalktım güzel bir banyo yaptım. Hastaneye gidiyorum :)

18.12.2023
Dördüncü günüm. Mucize gibi tüm agrılarım kesildi. Sadece sırt agrım bel agrım var v seklinde durmaktan uyumaktan.
Bir de ara ara göbek deliğim dikislerim kaşınmaya başlıyor sonra kesiliyor. Sanırım dikisler iyilesmeye basladı

20.12.2023
7. Günüm bitti. Tam 1 hafta önce bugün olmustum operasyonu. Zaman aslında çabuk geçiyor. Dünden beri gögüslerim soyulmaya basladı. Güneş sonrası soyulması gibi. Kremlerden mi oldu acaba bilmiyorum.
Bugün carsıya cıktım egik yürüyüş yaparak gittim. Korseden dolayı heryerim kasınıyor. Gögsüm karnım sırtım, korse kenarlarının değdiği heryer. Korsede sıkıyor artık cıkarıp atasım var o derece.

22.12.2023
Agrım sızım komple bitti. Yarın doktor kontrolüm var. Muhtemelen bantları degistrecek. Artık dik yürüyebiliyorum hafif ama doktor egik yürümem için ısrar ettiği için dik yürümüyorum.
Cok enteresan artık gülerken karnım ve dikislerm agrımıyor. Ama öksürürken agrım var tabi.

23.12.2023
Bugün doktorum bantları cıkardı. Günde 2 kez pansuman yapacağız artık. Kremlerle kabukların düsmesini saglayacagız. Meme bası etrafında ve dikis hattında morluklar var ama sarıya dönmüs gibi. İyilesmek üzere gibi gözüküyor. Bir dahki kontrol günüme 6 gün var. Dikislerim cok güzel ilerliyor. Acılma yok. Umarım olmaz 🙏🏻

26.12.2023
Tam 12. Günüm doluyor. Hiç bir agrım yok . Gögüslerim cok kasınıyor dikis yerlerinden. Artık herseyimi yapabiliyorum yavas yavas mutfak islerinede girdim. Tek merak ettiğim sanırım dikisim yamuk ve yukarıda kilot altında kalmıyor. Oysaki sezeryan yerinden kesildi. Ya da ödemden dolayı öyle görünüyor bilemiyorum

27.12.23
2 haftayı devirmeye son bir gün :)
Cogu kabuk düstü. Göbek deliğim düzeliyor. Karnım hala sis . Gögüslerimdede ödem devam ediyor. Kabuklar yavas yavas kalkıyor. Bugün bir delilik yaptım süpürge actım. Kendimi yormadan dikislerimi kasmadan. Ama o bile iyi geldi bana

28.12.2023

Tam 14 gün oldu. Bu gece desteksiz artık cok rahat yatıp kalktım yataktan. Gece kızımla ben ilgilendim. Sadece kucagıma alamıyorum. Hersey yoluna giriyor yavastan. Dikislerde acılma yok suana kadar. Arada kaykılıyorum yatakta düz pozisyona geciyorum ama bacaklarım kıvrık oluyor yine. Farkında olmadan :) düzeltiyorum sonradan. Kısacası bugün cok daha iyiyim.

Dikis yerlerimdeki kabuklar düsmüs. Bir iki tane var. Cok sükür acılma yok. İncecik cok güzel bir dikis. Bu arada ödemden dolayı sanırım dikis hattım biraz yukarıda cünkü bugün daha da inmis gördüm asagıda kilot hizama inmis biraz.
Bu arada göğüslerim füze gibi umarım iner bunlar 😃

29.12.2023
Bugün 15. Günüm , kontrolden geldim. Hersey cok sükür ki yolunda. 2 haftalık daha kritik dönem var. Kendimi cok zorlamamam lazım. 10 gün daha pansumana devam. Kolları kaldırmak yasak. Agır kaldırmakta yasak 2 hafta. 10 gün sonra iz kremlerine başlayacağız. Suan için gidişat cok iyi. Dikis yerinde ufak bir iki yer var pansumanla düzelir dedi doktorum.haftaya cumartesi kontrolüm var. Bundan sonra haftalık yazacagım gelismeleri

03.01.2024
Bugün 20. Günüm doluyor. Suan için hersey yolunda. Sadece sol gögüs altımdaki dikiste iki tane sarı nokta vardı doktorun önemsiz gördüğü pansumanla gececek dediği. En alttakinden gazlı beze nokta kadar sarı leke cıkmıs. İgne topuzu kadar bile değil. Umarım sıkıntı cıkarmaz. Canımı tek sıkan bu suan için

06.01.2024
Kontrol günüm

Hersey yolunda. Nekroz riskim geçmiş. Dikisler cok güzel. Artık sadece sabah aksam fito sürecekmisim. O sarı olan yer enfeksiyon degilmiş. Kendi kendine kapanacak dedi. Bir dahaki kontrolde iz kremine geçebilir mişiz. Bir 10 gün daha fito ile devam edeceğiz. Dikisler kendi düsecekmis. B cuptan c cupa geçmisim :) korsenin kopcasını 2 ye cekti :)

11.01.2024 1. Ayım doluyor
Pazar günü yani 2 gün sonra 1. Ayım doluyor.
İtiraf etmeliyim ki ilk takıldıgı günden beri içindeki protezleri hissediyordum ve bu hislemi gezeceğim hep diyordum.yatarken sırt üstü sonrasında soluma dönerken protez agrı yapıyordu sanki içimde yer degistirirken. Ama son üki gündür protezi hissetmiyorum ve uyurken yön degistirdiğimde o agrı kalktı. Yani vücut sanırım benimsedi. Protez oldugu cıkıyor aklımdan. Umarım hep böyle devam eder. Benim için sanırım en büyük gelisme bu. Bir de süpürge yapabiliyorum artık cok rahat canım acımıyor. Koltuk altıma dayanıyordu protez o da gecti. Sanırım yerlesmeye basladılar

20.01.2024
cıktım kontrolden. 1.5 ay oldu 5 hafta bitti. İz kremine baslıyoruz. Dikis ipi eline gelirse cekebilirsin korkma dedi . Tüm riskler kalkmıs. Bebegimi kucaklayabilirmişim ama cok zorlamadan kendimi, uzun süre degil. Bir hafta sonra 6. Haftada korseler cıkacakmıs. Sabah aksam takmayacagım. Ama istersen ihtiyac duyarsan takabilirsin yine istediğin zaman dedi. Cok alıstım nasıl olcak bilmiyorum. 3 hafta balensiz sporcu sütyeni takacakmısım. Gögsümün biri oturmmamıs henüz. 3 hafta sonra oturur dedi. İz kremi contraktubex verdi sabah aksam 2 ay kullancakmısım. artık muanelere 1.5 ayda bir gideceğim.

09.02.2024 2. Ayın dolmasına 4 gün kala…
Gögüsümdeki farklılık tamamen düzeldi. Sporcu sütyeni takıyorum iki gündür. Ameliyat korsesini cıkardım. Ara ara dönüsümlü kullanabilirim yine ama. Bu gece son kez takcam artık karın korsemide. 2 ay zaten maksimum takılıyor ve doktorum cıkarabileceğimi söylemisti coktandır. Artık vedalasma zamanı sanırım. Zaten cok sıkı takmıyordumda. Karın kaslarımın belirginlestiğini farkettim bugün aynada. Sadece ödem var bir miktar. Contraktubex jele devam. Martın 20 sine kadar en az kullanmam şart. Bakalım fayda edecekmi. Suan için cok mutluyum.

10.03.2024

Ayın 14 ünde 3. Ayım doluyor. Cumartesi kontrolüm vardı. Memeler dogal görüntüye kacusmus. İzlerim yavas yavas soluyor. Spora baslayabilirsin dedi.yalnız kendimi ne kadar zorlarsam o kadar kas agrısıyla geri döneceğini belirtti . Sol göğüs yanıma ara ara sancı giriyor. İç dikişlerden ve ödemden kaynaklı dedi. Zamanla gececekmiş. Göbekteki fıtıklasmadan kaynaklı pek ümitli değildim ama göbek deliğin ve cevresi iyi toparlandı dedi. Gercekten bende cok memnunum. Bir dahaki kontrolüm 3 ay sonra. 6. Ay kontrolü olacak :) artık balenli sütyene gecebilirmişim. Neyseki eski sütyenlere girebiliyorum ☺️

Bu vesileyle simdiden Doktorum Handan Şimşek Turan’a teşekkürlerimi sunuyorum. Kendisini, emeklerini, yaptıklarını görür görmez benim doktorum Handan hoca olmalı demiştim. İyi ki bu kararı almısım. Burada bir konu gördüm kendisi ile ilgili ama umursamadım bile. Meyve veren agaç taslanır ya da herkesin frekansı tutmayabilir. Gercekten oldukca sevecen , tüm soruları içten samimi sıkılmadan yorulmadan hatta sabırla cevaplayn biri, ayrıca asistanı Meltem Hanıma’da tüm yol göstericiliği ve stresli anlarımda bile rahatlatması sebebi ile teşekkür etmek istiyorum. 🙏🏻🙏🏻 Rabbim yardımcıları olsun yolu acık olsun 💐
Merhaba sizden doktorun adresini ve telini alabilirmiyim mümkünse.

X