Tatlı Tarifi Karemelli Trileçe - Pınar Krema Sponsorluğunda

s i d e l y a

Nirvana
Kayıtlı Üye
13 Ekim 2016
6.132
26.319
Merhaba.. :KK25:
Sütlü tatlı deyince aklımda ilk şimşek çaktıran tarifle katılmak istedim bu defa.
Aslının manda , inek , keçi sütüyle yapıldığı bu yüzden adının 'üç sütlü' anlamına gelen Trileçe olduğu iddia ediliyor.
Ama tabiki pınar keçi sütü ve manda sütü satışı yapmadığı için biz inek sütüyle yaptık :confused:
'Kesinlikle başka nedeni yok'
...
Bu tatlıyı karamelsiz düşünemiyorum. Bunu da karamelden pek haz etmeyen biri olarak söylüyorum.

Geçelim malzemelere
Kek için:
5 yumurta
1 su bardağından 1 parmak eksik şeker
1,5 su bardağı un
Kabartma tozu
Vanilya

Sütlü şerbeti için:
3,5 su bardağı süt
3 yk şeker
1 paket sıvı krema

Arası için:
1 krem şanti

Karamel için:
1 çb şeker
1 yk tereyağı
1 paket sıvı Krema
MdBqdN.jpg

Geçelim hazırlanışına..
Yumurtaları şekerle rengi açılana kadar yaklaşık 5 dk çırpıyoruz.
Ardından un , kabartma tozu, vanilyayı ekleyerek spatula yardımla alttan yukarıya doğru karıştırıyoruz ve kek harcımın birbirine geçmesini sağlıyoruz.
nON1QV.jpg

Yağlı kağıt koyduğumuz büyük boy kare borcama harcı boşaltıp önceden ısıtılmış 150 derece fırına veriyoruz.
XP3Obk.jpg

Yaklaşık 10 dk bu şekilde pişirdikten sonra fırın derecesini 170e getirip 30 dk kontrollü pişiriyoruz.

6Jv3M0.jpg

Pişen kekimizi soğumaya bırakıyoruz. Bu esnada şerbeti ve krem şantiyi hazırlıyoruz. Şerbet için bütün malzemeleri şeker eriyene kadar karıştırıyoruz.
bBENEZ.jpg

Ben krem şantiyi 1 çb sütle çırptım daha koyu kıvamda olması için.
Kek soğurken karameli de hazırlayayım.
Küçük bir sos tenceresinde şekeri karıştırarak eritiyoruz. İstediğimiz renge ulaşan şekere tereyağı ilave ediyoruz. Yağ eridikten sonra sıvı kremayı ekliyoruz. Bu esnada sürekli karıştırıyoruz.Kaynayan karameli ocaktan alıyoruz ve hazır.
qGN7QZ.jpg

Soğuyan keki yağlı kağıt yardımıyla ters çevirip üstüne çatal yardımıyla delikler açıyoruz. Ardından dolaba kaldırdığımız soğuk şerbetle kekimizi ıslatıyoruz. Ve krem şantiyi kekin üzerine yayıyoruz.
MdBqb9.jpg

Soğuyan karamel sosumuzu da döküp istediğimiz şekilde süslüyoruz.
761lBW.jpg

İşte bu kadar.
O zaman sunuma geçelim:kk77:
EPAX28.jpg
JQz0Wo.jpg
EPAXA8.jpg
MdBOBN.jpg
8YLVWa.jpg

Yarışmaya katılan diğer arkadaşlarıma ve tabiki kendime başarılar diliyorum.
Umarım tarifimi beğenmişsinizdir:KK200:

X