Karahindiba / dandelıon

cyd86

Guru
Kayıtlı Üye
8 Aralık 2010
10.170
6.717

Çayırlarda işe yaramaz bir ot gibi görünen bu bitki insanlar için olağanüstü bir şifa aracıdır. Nisan - Mayıs aylarında her yerde büyür, sarı çiçekleri ile sanki halı gibi etrafı süsler. Çok ıslak toprağı sevmez. Yaprakları çiçeklenmesi başlamadan, kökleri ise, ilkbahar da veya sonbaharda toplanır. Salata olarak da yenir.

Çay: Yarım tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kara hindiba kökü, bir su bardağı dolusu suya akşamdan eklenir, ertesi sabah kaynama derecesine kadar ısıtılır ve süzülür. Bu çay, kahvaltıdan yarım saat önceye ve yarım saat sonraya bölünerek, yudum yudum içilir.

Halk arasında başta karaciğer, safra, pankreas, mesane, böbrekler, mide ve bağırsaklardaki rahatsızlıklara karşı kullanılır. Karahindiba bu rahatsızlıkların haricinde şeker hastalığı, şişmanlık, romatizma türlerinden özellikle artroz (eklem aşınması), eklem iltihaplanması (artritis), gut (nikris), bronşit, egzema, akneye karşı ve kan temizleyici ve de metabolizmayı çalıştırıcı olarak kullanılmaktadır.

Hindiba Pekmezi : İki avuç dolusu kara hindiba çiçeği bir litre soğuk suya eklenir ve hafif ateşte kaynamaya bırakılır. Taşmak üzereyken ocaktan indirilir ve sabaha kadar bekletilir. Ertesi gün hepsi bir süzgece boşaltılır ve çiçekler iyice sıkılır. Bu suyun içine bir kilo şeker eritilir ve ince dilimler halinde yarım limon eklenir. ( limon suyu da sıkılabilir ). Fazla limon pekmezi ekşitebilir! Tencere kapaksız olarak ocağa konur. Vitaminlerin yitirilmemesi için, ısının çok düşük olması gerekir. Fazla sıvı böylece, kaynamaya gerek kalmadan buharlaşır. Elde edilen kütle bir veya iki kere soğumaya bırakılarak, pekmezin en iyi kıyama gelmesi sağlanır. Uzun süre beklediğinde şekerlenmemesi için, yoğunluğunun fazla olmaması gerekir. Ama ince de olmamalıdır, yoksa bir süre sonra ekşimeye başlar. Kahvaltı ekmeğine sürülebilecek kıvamda, çok lezzetli ve ağdalı bir pekmez olmalıdır.

Elbette bu verilen bilgiler net ortamında bizlere sunulan 'genel' bilgilerdir. Kullanım için mutlaka bir doktora başvurmakta fayda var. Özellikle hamile bayanların kullanması sakıncalıdır.

ben immu nat hindiba ekstrati aldim,kullanan var mi neye iyi geliyor,içeriği hakkkinda bilgisi olan var mi,satıcı içeriğini ve besin degerini bilmedigini söyledi

ben immu nat hindiba ekstrati aldim,kullanan var mi neye iyi geliyor,içeriği hakkkinda bilgisi olan var mi,satıcı içeriğini ve besin degerini bilmedigini söyledi
Genelde karaciğer, safra,siroz,hebatit hastalıklarına iyi gelir hindiba demekki başka karışımlarda var içerisindeki öyle adlandırılmıs ..güzel içeriklidir bence kullanırken kurallara göre için 👍
şifa olsun..💞🤲

X