Kadınlar Kulübü Atatürk Ziyaret Defteri

ATAM senin gibi bir lider daha gelmedi.Sanırım gelmeyecek de.Senin bıraktığın gibi bu memleket duruyor.Üç beş kişiylede olmuyor.Allah sonumuzu hayır etsin.
BEN VE COCUKLARIM HEP İZİNDE OLDUK YAŞADIĞIMIZ MÜDDETCEDE HEP İZİNDE OLACAĞIZ.

Atatürk bir düş değidi ancak ondan sonra olanlar bir kabustu..Atatürkçülük, medeniyetçiliğin, müspet bilimciliğin, şuurlu milliyetçiliğin ve ileri bireyciliğin ta kendisidir.

GENÇLİĞE HİTABE

Ey Türk gençliği ! Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyeti'ni, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.
Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahilî ve harici bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet'i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri, şahsî menfaatlerini, müstevlîlerin siyasi emelleriyle tevhid edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi vazifen, Türk istiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Gazi Mustafa Kemâl ATATÜRK
20 Ekim 1927

atatürk bu güne kadar gelmiş geçmiş en büyük liderlerden biridir şükredelim ki allah böyle bir insanı türklere nasip etmiş rahat uyu atam! iyi ki türkiyenin bu halini görmüyorsun seni çok arıyor ve çok özlüyoruz

Esir iken mümkün mü ibadet
Yatıp kalkıp Atatürk’e dua et
Senin gibi dürzülerin yüzünden
Dininden de soğuyacak bu millet

İşgaldeki hali sakın unutma
Atatürk’e dil uzatman gereksiz
Sen anandan yine doğardın amma
Baban kim olurdu bilemezdin

Ş E R E F S İ Z

Atatürk Sevdası (Sensin)

Seni örnek aldı mazlum milletler
Hürriyet yolunda Nur’umuz sensin
Seninle son buldu köklü illetler
Seninle bütünüz Yarımız sensin

Ya istiklal ya ölüm tek emelin
En hakiki mürşit ilim temelin
Demokrasi şaşmaz kutlu amelin
Uygarlık yolunda Pir’imiz sensin

Kongreler yaparak planlar çizdin
Ülkeme göz koyan düşmanı ezdin
Türklüğe en büyük destanı yazdın
Yürekte sönmeyen Kor’umuz sensin

Senin eserindir bu Cumhuriyet
Sayende verildi bize Hürriyet
Sana layık olmak bendeki niyet
Ezeli ebedi Yar’ımız sensin

Başöğretmen olup yazı öğrettin
Bizlere en doğru izi öğrettin
Bütün kâinata bizi öğrettin
Yürekte sönmeyen Nar’ımız sensin

Düşmanıydın her dem vatan satanın
Düşmanıyım bil ki sana çatanın
Anıtkabir senin cennet vatanın
Sevgiyle koşacak Yer’imiz sensin

Yalattın sözünü şart dayatanın
Banisi sen oldun cennet vatanın
Hakkı sana helal şehit yatanın
Ebedi öndersin Ser’imiz sensin

Fabrikalar kurdun baca tüttürdün
Yeniden bizlere canlar kattırdın
Kadınla erkeği eşit ettirdin
Yobazlığa karşı Fer’imiz sensin

Sözlerin tarihtir işler özlere
Ona sahip çıkmak gurur bizlere
Gerek duymam senden gayri izlere
Atide yoğumuz Var’ımız sensin

Delibalım derki sığman beyana
Her akıl süzemez vasfın şahane
Sözlerim memleket bizim diyene
Dim dik ayaktayız Sır’rımız sensin

Atatürk Türklüğün var oluşunda
Kükreyen sesinin çıkışıdır ha
Atatürk Türklügün son doguşunun

Seni örnek aldı mazlum milletler
Hürriyet yolunda Nur’umuz sensin
Seninle son buldu köklü illetler
Seninle bütünüz Yarımız sensin

Ya istiklal ya ölüm tek emelin
En hakiki mürşit ilim temelin
Demokrasi şaşmaz kutlu amelin
Uygarlık yolunda Pir’imiz sensin

Kongreler yaparak planlar çizdin
Ülkeme göz koyan düşmanı ezdin
Türklüğe en büyük destanı yazdın
Yürekte sönmeyen Kor’umuz sensin

Senin eserindir bu Cumhuriyet
Sayende verildi bize Hürriyet
Sana layık olmak bendeki niyet
Ezeli ebedi Yar’ımız sensin

Başöğretmen olup yazı öğrettin
Bizlere en doğru izi öğrettin
Bütün kâinata bizi öğrettin
Yürekte sönmeyen Nar’ımız sensin

Düşmanıydın her dem vatan satanın
Düşmanıyım bil ki sana çatanın
Anıtkabir senin cennet vatanın
Sevgiyle koşacak Yer’imiz sensin

Yalattın sözünü şart dayatanın
Banisi sen oldun cennet vatanın
Hakkı sana helal şehit yatanın
Ebedi öndersin Ser’imiz sensin

Fabrikalar kurdun baca tüttürdün
Yeniden bizlere canlar kattırdın
Kadınla erkeği eşit ettirdin
Yobazlığa karşı Fer’imiz sensin

Sözlerin tarihtir işler özlere
Ona sahip çıkmak gurur bizlere
Gerek duymam senden gayri izlere
Atide yoğumuz Var’ımız sensin

Delibalım derki sığman beyana
Her akıl süzemez vasfın şahane
Sözlerim memleket bizim diyene
Dim dik ayaktayız Sır’rımız sensin

Atatürk Türklüğün var oluşunda
Kükreyen sesinin çıkışıdır ha
Atatürk Türklügün son doguşunun

ATAM sen dünyaya gelmiş bir mucizesin 100 ü aşkın ülke seni dünyanın en ii lideri seçti ama bizim ülkemizdeki siyasetçi seni bir türlü HAZMEDEMEDİ..olsun bizi 1 milyon diye sayıyorlar ama yüreğimizi saysalar milyarları aşar...senin varlığından rahatsızlara cevap verecek tek kişi yine biziz..YAŞASIN KEMALİZM YAŞASIN TÜRKİYE CUMHURİYETİ YAŞASIN LAİKLİK.........SENİ İNKAR EDENLER KAHROLSUN...

ATAM ATAMMMMM KESKE BUGUN HAYATTA OLSAYDINDA BIZI BU REZILLIKDEN KURTRASAYDINNN HER GUN BIR SURU SEHIT VERIYORUZ ATAM SEN OLSAYDIN BUNA BIR DUR DERDIN BIZI KURTARDINN ATAM SENIN GIBI BIRINE COK IHTIYACIMIZ VARRRRR

ancak 1asırda bir dunyaya gelebılecek bır ınsanın neslı olmaktan herzaman onur ve gurur duydum.yüce emanetine sahip cıkmak boynumuzun borcudur.senın bızlere bıraktıgın emanetı bizımde bızden sonrakı nesıllere bırakmamız için senin izinden gitmeyi bilmeliyiz.ne guzel soylemişsin zamanında ''İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek dahilî ve harici bedhahların olacaktır'' dıye.evetişte dedıklerın cıkıyor ve goruyoruz dostumuzu dusmanımızı.ve sonra eklemişsin ''Bir gün, istiklâl ve Cumhuriyet'i müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! '' senın emanetını korumak adına hangı kosulda olursa olsun geregını yerıne getırecegıme soz verıyorum .hepımız bu sozu vermelıyız turk mılletı olarak.senin de d edıgın gıbı atam ''muhtac oldugumuz kudret damarlarımızdakı asıl kanda mevcuttur''

ruhun sad olsun

atam TURKIYEYI hep ılerde cok gelısmıs bır ulke olarak gormek ıstedın ve bunun ıcın kımsenın yapamayacagı ustun basarılar zekı atılımlar gerceklestırdın suan geldıgımız nokta senın hıc gormek ıstemeyecegın nokta...sen vatanı genclıge emanet ettın ama genclere fırsat vermedıler sen ulkenın efendısı olarak cıftcıgı gosterdın ama kımse cıftcıge sahıp cıkıp onları dınlemedıler sen kımsenın egemenlıgı altına gırmeyen bagımsız bır TURKIYE olusturdun ama devamını getıremedıler bır genc olarak senden ozur dılıyorum yaptıklarını tek tek yok ederlerken bırseyler yapamadık.ama hep senın yolunda hep senın dusuncelerınle buyuduk ve olene kadar bu yolda ılerleyecegım genc arkadaslar vatan bızlere emanet bu buyuk gorevı bılelım unutmayalım ...dılımıze dınımıze vatanımıza mılletımıze ATAMIZA kısılıgımıze benlıgımıze ulkemıze kulturumuze bagımsızlıgımıza ve mıllete aıt olan egemenlıgımıze sahıp cıkalım....EGEMENLIK KAYITSIZ SARTSIZ MILLETINDIR.dıye atam soyledı bır kere dınlermı bu mıllet bu sozun ustune sozzz...bu topraklarda olen dusman askerlerını bıle kahraman dıye nıtelendırdı ....dunyada yok senın gıbı bır lıder pasam ...senın yasadıgın topraklarda senın fıkırlerınle yasamaktan mutluyum ....

emanetlerinin bekçisiyiz dedik ya her seferinde...
olamadık Atam...
bugün bu halde isek sana vefasızlığımızdandır bunu çok iyi biliyorum.
zevke sefaya daldık; umursamadık gençliğe hitabeni, magazin dergilerinden başımızı kaldırıp okumadık 2.bi kere nutkunu...
aşka meşke dair ne kadar söz var ise kazıdık defterimize, kitabımıza da senin vecizelerinden bihaber yaşadık...
sana vefayı;
10 kasımlarda bayrağı yarıya indirmek, 1 dakikalık saygı duruşu yapmak sandık...
yere düşmüş resmini kaldırıp duvara asmak sandık...
gençliğe hitabeyi ezbere okumak sandık...
cocuklarımıza Mustafa Kemal adını koymak sandık...
Anıtkabiri ziyaret edip anı defterine birşeyler karalamak sandık...
annenin- babanın- kız kardeşinin adlarını bilmek sandık...
sonra birgün birileri çıkıp; "Ne Mutlu Türküm Diyene" demek ırkçı bir söylemdir dedi biz umursamadık...
ders kitaplarından ilke ve inklapların çıkarıldı, söylendik sadece "bu kadar da olmaz" dedik, verdiğimiz en büyük tepki buydu işte...
birimiz kalkıp da sesimizi yükseltmedik...
"Onlar ATAMdan bize emanet, bunu yapmak için evvela benim cesedimi çiğneyip geçmeniz lazım" diyemedik...
bu ülkenin ne şartlar altında müdafa edildiğini, çanakkale ruhunu bilmeyenlerin ülkemin topraklarını peşkeş çekmelerine "aman canım hangisi yapmadı ki" dedik, seyirci kaldık...
oysa sen değil miydin "VATAN TOPRAĞI KUTSALDIR" diyen, bir karış toprağı vermemek için canını ortaya koyan...
bizler hala beklemedeyiz...
daha kaç yiğidin şehadet şerbetini tadacağından habersiz beklemedeyiz...
"NEYİ BEKLİYORSUNUZ!" diyorsun biliyorum...
savaş esnasında bize lazım olan ne varsa hepsi biiir birr satıldı ATAM...
"babalarının malıymış gibi!"
telekom yabancıların elinde...
demir çelik yabancıların elinde...
petkim yabancıların elinde...
bankalar yabancıların elinde...
bu durumda nasıl savaşırız, nasıl kazanırız?

"BEN SİZE SAVAŞMAYI DEĞİL ÖLMEYİ EMREDİYORUM, unutmayın ki SÖZ KONUSU VATANSA; GERİSİ TEFERRUATTIR" mı diyorsun...
bu ülke için, bu bayrak için, bu toprak için, Osmanlı için, SENİN için SEVE SEVE...
Vatan için Vatan toprağına düşen birer Elif Ana da biz oluruz evelAllah...

canım ata'mm dünyanın bütün kelimeleri yetersiz kalıyor sana olan aşkımı sevgimi saygımı anlatmaya...tek birşey söyleyebilirim:adının geçtiği her an içimdeki sevgi seli coşuyor,gözlerim doluyor,boğazım düğümleniyor..hangi şartta hangi durumda olursak olalım tüm TÜRK halkı adına söz veriyorum:devletimize milletimize tek yürek sahip çıkacağız

Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. Ben milletimin en büyük ve ecdadımın en değerli mirası olan bağımsızlık aşkı ile dolu bir adamım. Çocukluğumdan bugüne kadar ailevî, hususî ve resmî hayatımın her safhasını yakından bilenler bu aşkım malumdur. Bence bir millete şerefin, haysiyetin, namusun ve insanlığın vücut ve beka bulabilmesi mutlaka o milletin özgürlük ve bağımsızlığına sahip olmasıyla kaimdir. Ben şahsen bu saydığım vasıflara, çok ehemmiyet veririm. Ve bu vasıfların kendimde mevcut olduğunu iddia edebilmek için milletimin de aynı vasıfları taşımasını esas şart bilirim. Ben yaşabilmek için mutlaka bağımsız bir milletin evladı kalmalıyım. Bu sebeple milli bağımsızlık bence bir hayat meselesidir. Millet ve memleketin menfaatleri icap ettirirse, insanlığı teşkil eden milletlerden her biriyle medeniyet icabı olan dostluk ve siyaset münasebetlerini büyük bir hassasiyetle takdir ederim. Ancak, benim milletimi esir etmek isteyen herhangi bir milletin, bu arzusundan vazgeçinceye kadar, amansız düşmanıyım.

"Türk Milleti'nin yüksek varlığına, herhangi taraftan olursa olsun, ilişildiği zaman, işte o vakit Türk kadınları Türk erkeklerinin bulunduğu yerde hazır ve gözleyici ve faal olacaklardır. Bu, insanlığın yüksek huzuru, sükûnu ve dünya insanlığı için lâzım bir ödev olduğundandır ki, Türk kadını bunu yapacaktır ve yapagelmektedir ve yapar."

Ruhun şad olsun Atam

atatrkzq7.jpg

ben ve vatanımda yaşayanlar senin kurduğun cumhuriyetin eseriyiz.yürüdüğümüz yolda senin tuttuğun kadar ışık varmı bilmem,çünkü ne sonunu görebiliyorum ne de uzaktan kestiremiyorum.çektikmi yukarı kanla boyadığımız bayrağı; yer gök inler biliyorsun.ama bazen anlatınca büyüklerim eskilerin zorluklarını,keşke diyorum keşke o zamanda yaşasaydım.keşke o zamanda yaşasaydım da bu günlere doğurmasaydım bebeğimi.en azından vatanıma savaşırdım gözüümü bile kırpmadan.ama şimdi,bayrağımın önünde meclis adamı diye duranlar ağzını kımıldatıp istiklal marşı okuyormuş gibi yaparken,getirdiğin yenilikler bir bir istila edilirken,yatağımda uyuyamazken rahat rahat bu gün kaç can gitti vatan yoluna diye;keşke diyorum keşke o zamanlar yaşasaydım...belki kimse duymaz ben ve benim gibileri....ama inan kendim için istemiyorum güzel bir hayatı,sadece onun için onlar için istiyorum özgürce yaşamayı...ne savaştan korkuyorum,ne savaşmaktan..sadece bebeğim için endişeliyim.......acaba diyorum iyimi ettim onu dünyaya getirdim de,ilerde ne var?açlıkmı,savaşmı?bilmiyorum nice bebekler kundaklarında öldürülürken haince,ben bilmiyorum ona güzel bir hayatı nasıl kurucam..keşkeler dilimize sakız olmuşken eminim ruhunla hep bizimlesin.mekanın cennet olsun...

X