İstirahat raporu

mcllydn

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
14 Ocak 2024
3
0
22
İş yerinde hastalandım işten 4 saat erken çıktım hastaneye gittim doktor o gün için tam gün rapor verdi yarım gün çalışmam kesilecek mi

Raporu ücretimizin kesilmemesi için alıyoruz zaten :)
Pek öyle olmuyor aslında raporlu günün ücreti ve sgk sı normalde kesilir ama bazı iş yerleri 3 güne kadar kendi seçimleriyle kesmezler. Bizde yönetim dışında çalışan işçilerden 1 günlük raporlar dahi kesiliyor mesela. Yönetimden birinin raporu olursa onu ödüyoruz sadece.
Bu durumdaki örnekte olduğu gibi yarım gün olması veya iş yerinde rahatsızlanıp gitmesi gibi durumlarda kesmiyoruz.

Pek öyle olmuyor aslında raporlu günün ücreti ve sgk sı normalde kesilir ama bazı iş yerleri 3 güne kadar kendi seçimleriyle kesmezler. Bizde yönetim dışında çalışan işçilerden 1 günlük raporlar dahi kesiliyor mesela. Yönetimden birinin raporu olursa onu ödüyoruz sadece.
Bu durumdaki örnekte olduğu gibi yarım gün olması veya iş yerinde rahatsızlanıp gitmesi gibi durumlarda kesmiyoruz.
Mavi yakalıların yoğun çalıştığı bir iş yeri mi orası?
Neden ücret kesiyorsunuz? Suistimal mi ediliyor?

Mavi yakalıların yoğun çalıştığı bir iş yeri mi orası?
Neden ücret kesiyorsunuz? Suistimal mi ediliyor?

eger ay 31 cekıyorsa 3 gun rapor aldım kesıntı yok
30 cekıyorsa 2 gun rapor aldım kesıntı yok
29 cekıyorsa 1 gun rapor aldım kesıntı yok

Daha fazla rapor alırsak kesıntı var (sgk yatırıyor bır kısmını ama kesıntı var)

İşyerine ve sözleşmeye göre değişiyor (avrupada yani)
Mesela bizde eğer aracı fırma ile sözleşmeli girdiysen ilk bir günü raporluda olsa kesiyorlar.
Ama direk kadroluysan kesmiyorlar.
Bilmiyorum türkiyede nasıl.
Onu hr departmanına danışabilirsin yada sözleşmende yazıyordur.

X