İşte eylemlerin odağı ODTÜ gerçeği

bu konuyla ilgil Can Dündar'ın çok güzel bir yazısı vardı ama bulamıyorum şu anda.

ODTÜ özel çok özel bir üniversite..Devrim yazısının hala silinemediği bir bilim yuvası.neler görmüş geçirmiş,nelere gebe olmuş..

orantısız güç uygulamak,öğrencilere öldüresiye saldırmak polisin görev kapsamında değildir ayrıca.

eylem yapan biri olduğunu iddia etmenize rağmen eylemin sınırlarını çizmeniz hiç akılkarı değil..hatta çok ilginç..eylemin sınırları yoktur..amacı vardır..hedefe gitmek için de her yol mübahtır..eylemin "adam gibi"si olmaz! eylem eylemdir..sana göresi bana göresi yoktur..doğrusu yanlışı da yoktur..önemli olan hedefin doğruluğunu ya da yanlışlığını tartışmaktır..yere oturup "vidividi" yapmak,sessizce dağılmak eylem değildir..kimse duymaz,kimse umursamaz..bakınız,odtü de bu olaylar çıkmasaydı üniversiteliler uyumaya devam edecekti..uyandı gençlik! durmak yok,yola devam!

Eylemin pek ala sinirlari vardir. Siddet ile eylemi karistiran bir tek teroristlerdir. Ellerin havada, istedigin kadar sesin yukselsin. O eller karsiya inmedikce hic bir sorun olmaz.
Hedefe gitmek icin her yol mubahsa teroristleride kutlamak lazim ozaman masallah
Oh ne guzel oldu birkac lastik yakildi, tas atildi, molof atildi, polislerde gaz bombasi atti. Sesler duyuruldu geregi yapilacak.
Ne sig bir dusunce bu.
Dogrusu yanlisi yoktur ne demek anlayamadim? Bir sonraki eylemde o lastikle beraber ogrencide yansa ne olacak. Ya attigi tas onundekinin basina gelse. Gaz bombasi cocugun kafasina geldi ya olseydi?
Sehid mi derdik?

Eylemin pek ala sinirlari vardir. Siddet ile eylemi karistiran bir tek teroristlerdir. Ellerin havada, istedigin kadar sesin yukselsin. O eller karsiya inmedikce hic bir sorun olmaz.
Hedefe gitmek icin her yol mubahsa teroristleride kutlamak lazim ozaman masallah
Oh ne guzel oldu birkac lastik yakildi, tas atildi, molof atildi, polislerde gaz bombasi atti. Sesler duyuruldu geregi yapilacak.
Ne sig bir dusunce bu.
Dogrusu yanlisi yoktur ne demek anlayamadim? Bir sonraki eylemde o lastikle beraber ogrencide yansa ne olacak. Ya attigi tas onundekinin basina gelse. Gaz bombasi cocugun kafasina geldi ya olseydi?
Sehid mi derdik?

ya o gençlerden biri kafasına inen jop yüzünden ölseydi,ya biri gaz yüzünden kör olsaydı vs.. vs... terör eylemlerine geçeceğinizi tahmin etmiştim..şaşırtmadınız..Irakta yaşayan birinin Amerikan askerlerine bombalı eylem yapması ahlakidir..İstanbulda hiç suçu olmayan vatandaşların arasına dalıp bomba patlatmak ahlaksızlıktır..bunları tartışmıyoruz..konuyu değiştirmeyin lütfen! benim ne demek istediğimi bunca eyleme katılan biri olarak anladınız..üniversiteler özgürlük alanıdır, benim üniversiteme benim üniversiteme kaynak vermeyen, benim üniversitemi yerden yere vuran bir adam (kim olursa olsun) elini kolunu sallaya sallaya (hoş korumalar yüzünden sallayamıyor) + 3000 polisle girmeye çalışırsa o kampüste lastik de yakılır, molotof da atılır..kimse de terörist olmaz..hee aslında haklısınız: bugün molotof atan yarın atom bombası atar o başka :KK60:

Son düzenleme:
Ben yayinlarin engellendigine inanmiyorum, eger oyle bir sey olsaydi sozcu, gozcu ve penguen, ulusal tv gibi medya organlari cesurca istedigi gibi yazip cizemezdi. Ayrica diger tv kanallarida gayet ozgurce elestiri yapabiliyor ben mi yanlis goruyorum?
İstedigi kadar prestijli olsun, bir ogrencinin kendi okulunun bahcesinde araba lastigi yakmasi, molotof ve tas atmasini bana kimse savunamaz ayni yollardan gectim, o eylem planlari yapilan kulislerde neler yasandiginida iyi bilirim.

ben yayınların engellendiğine inamıyorum diyorsanız, sizinle konuşacak bir ortam da bırakmıyorsunuz demektir. sizinle polemiğe girmek istemiyorum, o nedenle kısa keseceğim. siz demek sadece kendi protestıonuzu haklı diğerlerinin protestosunu haksız görme HAKKI nı kendinizde görüyorsunuz. işte demek istediğim tam da buydu tahammülsüzsünüz, olayları sadece kendi açınızdan görüyorsunuz. ben de size diyorum ki orada okuyan çalışan arkadaşlarım var ve polis öğrenciler olay çıkarmadan önce gaz bombası atmış. ama bunu görmezlikten geliyorsunuz. kreşe atılan gaz bombasını görmezlikten geliyorsunuz. ne denebilir ki bu tutumunuza

ya o gençlerden biri kafasına inen jop yüzünden ölseydi,ya biri gaz yüzünden kör olsaydı vs.. vs... terör eylemlerine geçeceğinizi tahmin etmiştim..şaşırtmadınız..Irakta yaşayan birinin Amerikan askerlerine bombalı eylem yapması ahlakidir..İstanbulda hiç suçu olmayan vatandaşların arasına dalıp bomba patlatmak ahlaksızlıktır..bunları tartışmıyoruz..konuyu değiştirmeyin lütfen! benim ne demek istediğimi bunca eyleme katılan biri olarak anladınız..üniversiteler özgürlük alanıdır, benim üniversiteme benim üniversiteme kaynak vermeyen, benim üniversitemi yerden yere vuran bir adam (kim olursa olsun) elini kolunu sallaya sallaya (hoş korumalar yüzünden sallayamıyor) + 3000 polisle girmeye çalışırsa o kampüste lastik de yakılır, molotof da atılır..kimse de terörist olmaz..hee aslında haklısınız: bugün molotof atan yarın atom bombası atar o başka :KK60:

Bir noktada aynı bir noktada ayrılıyoruz. Eylem hakkını ben savunuyorum. Polisin sert çıkışlarınada tabiki karşıyım. Ama bana göre öğrenci asla ve asla şiddete başvurmaz!
Teröristlere tabiki konu gelecek çünki siz kendini z ''her yol mubahtır'' dediniz. Konu değiştirmeye çalışmıyorum. Lütfen sözlerimi dikkatli okuyun.

ben yayınların engellendiğine inamıyorum diyorsanız, sizinle konuşacak bir ortam da bırakmıyorsunuz demektir. sizinle polemiğe girmek istemiyorum, o nedenle kısa keseceğim. siz demek sadece kendi protestıonuzu haklı diğerlerinin protestosunu haksız görme HAKKI nı kendinizde görüyorsunuz. işte demek istediğim tam da buydu tahammülsüzsünüz, olayları sadece kendi açınızdan görüyorsunuz. ben de size diyorum ki orada okuyan çalışan arkadaşlarım var ve polis öğrenciler olay çıkarmadan önce gaz bombası atmış. ama bunu görmezlikten geliyorsunuz. kreşe atılan gaz bombasını görmezlikten geliyorsunuz. ne denebilir ki bu tutumunuza

Afedersiniz nerede tahammülsüzlük yapmışım? Siz doğru düzgün yazdıklarımı okumazsanız çıkardığınız sonuç ancak bu kadar komik olur. Ne bu gerginlik saldıraya geçme düşüncesi anlamış değilim. Siz bu şekilde ithamlarla beni fikrimden vaz geçiremezsiniz. Doğru düzgün anlatırsanız anlayabilecek kadar zekam var.
Görmezden geldiğim bir şey yok mutlaka görmediğim bir şey vardır. Polisler olay çıkmadan gaz bombası attıysa onlarıda kınarım. Polis kameraları var artık ihtimal veremiyorum kusurabakmayın.

Son düzenleme:
Aynı haber kaynağı bir iki gün öncede ODTÜ'lü protestocuların, pkk'dan uydunun uzaya fırlatılmasını engellemek için emir almış elemanlar olduklarını iddaa ediyordu değil mi? Şİmdi de marjinal sol gruplarca içine sızılmaya çalışılan beyni yıkanmış öğrenciler olmuşlar sanırım. Halbuki, ODTÜ kendi içinde siyasi geleneği olan, öğrencilerinin muhalif duruşuyla bilinen bir okuldur.

O eylemciler ODTÜlü değildi olayı da çok ilginç bana göre, nasıl sokmuşlar merak ediyorum - özellikle başbakan varken güvenlik görevlileri kimlik kontrolü yapmadan insanları kampüsten içeri alıcak - çok fantastik geliyor açıkçası bana. Devletten herhangi bir konuşmacı geldiğinde Beyazıt kampüsüne üniversitenin diğer kampüslerinden bile öğrenci kabul etmiyorlar bizim burada. Kaldı ki öğrenci olmayanları içeri alsınlar.

Son düzenleme:
Haberle ilgili tarafsız medya arama ve haberin içindeki detayların(!)gerçekliğini araştırma çabasına girmedim henüz.
Haberde bir video içeriği vardır ; uzun zamandır çokça rastladığımız ve bu görüntüler ayan beyandır , tarafsızdır.
Kimse artık demokrasiden , özgürlükten falan bahsetmesin bence.Görülüyor ki herkes kendi ideolojsine özgürlük , demokrasi istiyor.
Savunulan fikir altına imza atacağımız bir görüş ise ; eylemin her türlüsünü mübah kılıyoruz .
Eylemin her şekli mübah değildir ; hele demokrasi ile yönetilen bir ülkede .
Herkes eline molotoflarını alıp sokağa dökülemez , bu aşikar anarşiye davettir ve bilinmez gün gelir başkalarının anarşi ruhu baskın çıkar.
Her zaman itidalden yana olun.
Tüm üniversite hayatını parkalılar arasında soludum ben , her nefesi her adımı bilirim .
Ama artık kimse o takdir edilesi kardeşliği savunmak için dökülmüyor sokağa , verilen mücadele o kadar da asil değil artık.
İşin işinde ideolojik bir savaşta yok ; ayan beyan siyaset kokuyor .
Orantısız güç mü?
Artık ona da katılmıyorum.Sınırlarını ve yasal haklarını bilen herkes insanca yaşar , insanca muamele görür.
Bu memleket hiçbir görüş için o kadar da başı boş değil!

ööööööööffffffffffffffff bi rahat bırakın çocukları be...
oraya girmek kolay mı sanıyorsunuz? hepsi pırıl pırıl çocuklar, aklı malik olan bitenin farkında...
otdü orası boru değil, dershaneden bozma bir vakıf üniveristesi de değil...
3000 polisle !!!!! okula gidecek kadar gölgesinden korkan bir başbakanı yakıştıramıyorlar çocuklar kendilerine ve bu ülkeye
ne yapsınlar...

Son düzenleme:
[h=2]Göktürk-2 uydusu için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı ODTÜ yerleşkesindeki tören sırasında çıkan olaylarla ilgili Gaziantep'te 3 üniversite olmak üzere 9 üniversiteden daha açıklama geldi.[/h]Gaziantep, Zirve ve Hasan Kalyoncu üniversiteleri, ODTÜ'deki olaylarla ilgili ortak açıklama yaptı.
Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, Zirve Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Kısa ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özdemir'in yaptığı ortak yazılı açıklamada, üniversitelerin, farklılıkların birlikteliği ve çok seslilik ilkesine dayalı olarak sinerji ortaya çıkaran özgür kurumlar olduğu belirtildi.
Araştırmaların yapıldığı, bilginin üretildiği, nitelikli insanların yetiştirildiği, ülkenin lokomotifi veözgürlüklerin kalesi olan üniversitelerin, şiddet gibi tam da özgürlüğün karşıtı kavramlarla yan yana gelmesinin düşünülemeyeceğine değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Bu bağlamda her türlü aykırı fikrin demokratik ve özgür üniversite ortamında, etik değerleresaygılı kalarak dile getirilebileceği temel düsturu ile ODTÜ'deki çatışmayla sonuçlanan ve şiddet içeren öğrenci gösterilerinin kabulü mümkün değildir. 1970'li yıllarda en tepe ve hazin örneklerini gördüğümüz ve bugün çok açık şekilde bilindiği üzere, gençlerimizin birbirini kırıp geçirdiği meşum öğrenci olaylarını hatırlatan bu tür olaylar, akıl, fikir ve bilimle hiçbir şekilde bağdaşmaz.''
Açıklamada, Türkiye'nin yüz akı ve dünyaca tanınan ODTÜ'nün şiddet içeren gösteri ve müteakip olaylarla gündeme gelmesinin akademi camiasını üzdüğü kaydedildi.
-Fırat Üniversitesi-
Fırat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutbeddin Demirdağ da yaptığı yazılı açıklamada, üniversite olarak ODTÜ'de yaşanan olayları üzüntüyle karşıladıklarını belirtti.
Üniversitelerin fikir üreten, her türlü düşüncenin özgürce ifade edildiği, herkesin birbirinin görüşüne saygı duyduğu yerler olması gerektiğini vurgulayan Demirdağ, ''Düşüncelerin cebir yoluyla bir başka kişiye kabul ettirildiği, insanlık tarihi boyunca görülmemiştir. Toplumumuzun düşünce ve bilim alanında daha ileriye gidebilmesi, öğrencilerimizin daha çok okuma, araştırma ve kendilerini geliştirme faaliyetleri ile mümkündür. Uzun yıllardan sonra milletimiz için de önemli sayılabilecek böyle bir teknolojik gelişme sırasında, bu olayın meydana gelmesi esef vericidir'' değerlendirmesinde bulundu.
-Gümüşhane Üniversitesi-
Gümüşhane Üniversitesi Senatosu'nca yapılan yazılı açıklamada ise bilimsel özerkliğin ve düşünce özgürlüğünün kurumsal mekanı üniversitelerin, bilimsel, düşünsel gelişmenin en önemli sebep ve teminatı olduğu vurgulandı.
Göktürk-2 uydusunun uzaya fırlatıldığı anımsatılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Ancak ne var ki üniversiteleri illegal amaçlarının araçları haline getirmek isteyenler bu başarımızı gölgelemeye çalıştılar. Bunların bizzat üniversiteden, siyasetten ve medyadan buldukları bir kısım taraftarla illegal eylemlerini meşrulaştırmaya çalışmalarını ibretle izlemekteyiz. Akademik öncelikle değil, politik öncelikle hareket eden öğretim elemanlarının bu tür olayları haklı göstermeye yönelik tutumları ile sözde hak arayışı içerisinde olduğunu ifade eden ama bunu, yüzlerini maskeleyerek, sapanlarla çelik bilye atarak gerçekleştiren ve tüm bunları yaparken de başta Başbakan olmak üzere diğer bir çok devlet adamının can güvenliğini tehlikeye sokan eylemler kabul edilemez.''
-Giresun Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği'nden tepki-
Giresun Üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği'nin (GÜNÖDER) internet sitesinde yer alan açıklamada, öğretim elemanları ve öğrenciler için her sahada düşünce özgürlüğü ortamının bulunmasının, üniversite kavramının içeriği ve gereği olduğuna işaret edildi.
Açıklamada, ''ODTÜ'de yaşanan olaylar etrafında süren tartışmalarda, hürriyet ile anarşi arasındaki çizginin göz ardı edilmemesi gerektiğinin, eğitim-öğretimin sağlıklı biçimde yürütülmesini engelleyecek girişimlerle, öğrencilerin şiddet eylemlerine yönelmelerinin veya yöneltilmelerinin ülkemize ve insanlığa zarar vereceğinin bilinmesi gerekmektedir'' denildi.
-Selçuk Üniversitesi öğrencilerinden kınama-
Selçuk Üniversitesi (SÜ) Alaaddin Keykubad Kampüsü'nde toplanan öğrenciler adına açıklama yapan SÜ Akademik Kültür Topluluğu Sözcüsü Munise Öğeç, ODTÜ'te yaşanan olayların SÜ öğrencilerini üzdüğünü söyledi.
Öğrencinin çantasında molotofkokteyli değil kitap, defter ve kalem taşıması gerektiğini belirten Öğeç, şunları kaydetti:
''Yapılan eylemlerde amaç hak arayışı veya özgürlük değildir. Türkiyemizin güç göstergelerinden olan Göktürk-2'nin başarısı, milletimizin gurur duyacağı bir başarıdır. Bazı şer odaklı insanlar, üniversite gençliğini kullanarak provokatif eylemler gerçekleştirmiştir. SÜ öğrencileri olarak, bu üzücü olayların tekrar yaşanmaması ümidini taşımaktayız. Bu eylemleri kınıyor ve milletimize fayda sağlamayacağını duyuruyoruz.''
-Sakarya Üniversitesi öğrencilerinden protesto-
Sakarya Üniversitesi'nden (SAÜ) bir grup öğrenci de kampüs kafeteryası önünde toplanarak ODTÜ'deki olayları protesto etti. Olayların protesto sınırını aştığını dile getirerek, slogan atan grup adına açıklama yapan Abdullah Oğuzhan Yıldız, bilimsel yönden önem arz eden bir projenin şiddet eylemleriyle gölgelenmeye çalışıldığını savundu.
Öğrencilerin tek protesto aracının eleştirel fikirler olması gerektiğine dikkati çeken Yıldız, ''Kavga ve şiddet hiçbir fikre hizmet edilemez ve hiçbir fikir hedeflerine ulaşamaz. Kendi milli uydumuzu fırlattığımız sırada Başbakanımızı üniversiteye sokmamak için kampüs içerisinde terör estiren öğrencileri milletimizin vicdanına havale ediyoruz'' dedi.
-Kahramanmaraş'ta öğrenciler tepki gösterdi-
Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nde İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde bir araya gelen Genç Girişimciler, Genç Lider, Doğa Çevreyi Koruma ve Genç Tema toplulukları yaptıkları basın açıklamasıyla ODTÜ'deki eylemi kınadı.
Açıklamayı okuyan öğrenci Orhan Gazi Arıkan, ODTÜ'deki eylemin ''ahlak dışı'' olduğunu savunarak, ''Bu eylem planlı bir anarşidir. Bir milletin öğrencisi görüşü ne olursa olsun kendi milletinin, ailesinin huzur ve refahı için görev yapan polisine, öğretim görevlisine taş ve molotof atıyorsa farklı bir illegal örgütle bağlantısı olan kişi ya da kişilere hizmet etmiştir. Polise saldırı ve hakarette bulunmak 'hak savunma' şekli değildir'' diye konuştu.

Kaynak: AA

[h=2]Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) GÖKTÜRK-2 adlı uydunun uzaya gönderilmesi sırasında yapılan eyleme tepkiler gelmeye devam ediyor.[/h]
ODTÜ'ye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gelişi sırasında yaşanan öğrenci eylemlerini kınayan Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) öğrencileri, "Bu milletin öğrencisi, kendi milletinin huzuru için görev yapan polisine taş ve molotoflarla saldırıyorsa bu öğrenciler illegal örgütlere hizmet etmiş olur." dedi.
KSÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde yapılan basın açıklamasında; KSÜ Öğrenci Topluluğu, Genç Girişimciler Öğrenci Topluluğu, Genç Liderler Öğrenci Topluluğu, Doğa ve Çevreyi Koruma Topluluğu, Genç Tema Topluluğu ve Girişimci Öğrenci Topluluğu adına konuşan İşletme Bölümü birinci sınıf öğrencisi Orhan Gazi Arıkan, uzay teknolojisinin gelişmesi adına atılan büyük adımın, bir grup öğrencinin çirkin davranışlarının gölgesinde kaldığını belirtti. Yaşanan olayları demokrasi ve ahlak dışı olarak niteleyen Arıkan, "Yapılan eylemde amaç hak arayışı veya özgürlük ile ilgili değildir. Bu eylem planlı bir anarşidir." diye konuştu.
Üniversite öğrencilerinin provokatör eylemlere karşı uyanık olması gerektiğini aktaran Arıkan, öğrencilerin akılcı ve bilimsel davranışlarla hareket ederek, eğitim hayatını olumsuz etkileyen tutum ve davranışlardan uzak durması gerektiğini kaydetti.

Kaynak: CİHAN

[h=2]ODTÜ'de yaşanan olaylara tepkiler sürüyor, 6 üniversiteden daha ODTÜ'deki olaylara kınama geldi. Üniversiteler 'Molotofkokteyli, taş ve sopaların kullanıldığı protesto eylemlerini kınıyoruz' dedi.[/h]Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş Boztuğ, Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nde (ODTÜ) yaşanan olaylara ilişkin, ''Molotofkokteyli, taş ve sopaların kullanıldığı protesto eylemlerini kınıyoruz'' dedi.
Rektör yardımcıları ile basın toplantısı düzenleyen Boztuğ, Üniversite Senatosu toplantısında, oy çokluğuyla ODTÜ'de yaşanan olayları kınama kararı aldıklarını belirtti.
TUNCELİ ÜNİVERSİTESİ: 'PROTESTO EYLEMLERİNİ KINIYORUZ'
Göktürk-2 uydusunun uzaya fırlatılması nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla düzenlenen tören sırasında gerçekleştirilen protesto eylemlerini kınadıklarını ifade eden Boztuğ, ''Ülkemiz için stratejik bir öneme sahip olan bilimsel ve teknolojik bir projenin hayata geçirildiği böyle bir günde, demokratik ifade özgürlüğü dışında ve terör, şiddet, kaba kuvvet gibi yöntemlerle protesto eylemi yapanları ve daha sonra yapılan açıklamalarla bu yönteme başvuranlara destek verenleri kınadığımızın tüm kamuoyuna saygılarımızla duyurulmasına oy çokluğu ile karar verildi'' dedi.

KARAR OY ÇOKLUĞUYLA ALINDI
Bir gazetecinin, ODTÜ'deki olayların ardından üniversite rektörlerinin yaptığı açıklamalara bazı köşe yazarlarından tepkiler geldiğini hatırlatması üzerine Boztuğ, söyleyeceklerini senato kararlarında dile getirdiklerini vurguladı. Boztuğ, şöyle devam etti:
''Biz kaba kuvvet, terör ve şiddeti kınıyoruz. Biz molotofkokteyli, taş ve sopayı kınıyoruz. Devletin güvenlik kuvvetlerinin samimi ve ihlaslı bir şekilde terörle mücadelesi esnasında, hepinizin bildiği gibi daha bir iki hafta önce Tunceli'nin dağlarında, mağaralarında 24 teröristi canlı olarak ele geçirmek için samimi, ihlaslı iki gün mücadele veren devletin güvenlik kuvvetlerinin ne derece samimiyetle çalıştığını kamuoyu bilmektedir. Konuyu başka taraflara çekenleri de kamuoyunun takdirlerine bırakıyoruz. Burada tekrar altını çiziyorum. Demokratik bir ortamda Tunceli Üniversitesi Senatosu'nda oy çokluğuyla alınan bu kararda biz sadece molotofkokteyli, taş ve sopa gibi kaba kuvvet, şiddet olaylarına tevessül edenleri ve bunlara destek verenleri kınıyoruz. Yaptığımız ortadadır, konuyu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.''
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ DE KINADI
Kırıkkale Üniversitesi Rektörlüğü'nden yapılan açıklamada, Türkiye Cumhuriyeti'nin uzay bilimleri ve teknolojileri alanındaki tarihi başarısının ODTÜ yerleşkesindeki bir grubun şiddet eylemleriyle gölgelenmeye çalışıldığı bildirildi.
Üniversitelerin, öğrencilerin ve bilim insanlarının fikir ürettiği, düşüncelerini özgürce paylaştığı, her türlü düşüncenin rahatlıkla ifade edildiği, tahammül ve toleransın en yüksek olduğu kurumlar olduğu ifade edilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
''Bu nedenle üniversitede ortaya konulan tepkilerin de topluma örnek olacak bir uygunluk ve uygarlık içinde olması gerekir. Başbakan'ın üniversiteye gelişinde tedhiş hareketleriyle protesto edilmesi üniversite olarak benimseyebileceğimiz bir durum değildir. Türkiye'nin en seçkin üniversitelerinden biri olan ODTÜ'nün başarılı öğrenci ve mensuplarının çoğunluğunun da bu ideolojik karşıtlığa dayanan engelleyici eylemleri tasvip etmediğine inanıyoruz.''
'KABUL EDİLEMEZ'
Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi Rektörlüğü'nün açıklamasında, üniversitelerin doğası gereği özgür düşüncenin ve demokratik olgunluğun geliştiği kurumlar olduğuna işaret edilerek, öğrencisinden akademik ve idari personeline kadar üniversite mensubu bireylerin de bu kültürle yetişmiş ve olgunlaşmış insanlar olduğu vurgulandı. Açıklamada, ''Sınırı olmayan bir özgürlük anlayışı ise başkalarının hakkına mütecaviz bir tutumdur ve kabul edilemez. Bu bağlamda son zamanlarda bazı üniversitelerde karşıt siyasi görüşleri protesto etme bahanesiyle yaşanan ve özellikle bir üniversitede Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'na tepki gösterme bahanesiyle çıkarılan olaylar, demokratik hak kullanımı sınırlarını aşarak, yakıp yıkma, kamu malına zarar verme ve başkalarının haklarına tecavüz etme noktasına ulaşmıştır. Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi olarak bu tür olayları tasvip etmediğimizi, bu tür hareketlerin özgürlüklere ket vuran yaklaşımlar olduğunu ifade ederek kınadığımızı kamuoyuyla paylaşırız'' ifadeleri kullanıldı.
SELÇUK ÜNİVERSİTESİ: 'ESEFLE KINIYORUZ'
Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü'nden yapılan açıklamada, Göktürk-2 uydusunun uzaya gönderilmesi töreni esnasında yaşanan olayların, öğrencilerin ve bilim insanlarının fikir ürettiği ve dile getirdiği, düşüncelerini akademik özgürlük çerçevesinde paylaşabildiği eğitim kurumlarına yakışmadığına belirtildi.
Üniversitelerin, her türlü düşüncenin özgürce paylaşıldığı, farklı düşünce ve davranışların kabul gördüğü demokratik ortamlar olduğuna dikkat çekilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Elbette her öğrencinin ya da her akademisyenin protesto hakkı vardır. Ancak protesto şekilleri hiçbir zaman taş, sopa ve molotof gibi kavga ve şiddete hizmet eden provokatif eylemler aracılığıyla olmamalıdır. Bilinmelidir ki toplumun ve eğitim kurumlarının huzuru ve refahını bozmaya yönelik gerçekleştirilen bu gibi olaylar, provokatif terör eylemlerinden farksızdır. Tüm dünyada büyük yankı uyandıran ve ilgiyle izlenen, ülkemizin çağdaş medeniyetler seviyesini yakalaması noktasında önemli bir adım oluşturacağına inandığımız bu bilimsel ve teknolojik başarının, toplumun her kesiminde takdirle ve coşkuyla karşılanması gerekirken, bu başarıya şiddet yanlısı protestolarla gölge düşürülmesini Selçuk Üniversitesi Rektörlüğü olarak esefle kınıyoruz.''
KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ'NDEN ŞİDDET VURGUSU
Katip Çelebi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Galip Akhan, yaptığı yazılı açıklamada, Göktürk-2 uydusunun fırlatılması sırasında ve sonrasında meydana gelen olayların üniversite senatosunda görüşüldüğünü ve ''oy çokluğuyla'' değerlendirme yapıldığını belirtti.
Akhan, senato adına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son 10 yılda önemli gelişme gösterdiği, bu gelişimde siyasi iradenin Ar-Ge faaliyetlerine ve üniversitelere yaptığı yatırımların ve teşviklerin yerinin yadsınamayacağını ifade etti.
Akhan, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
''Özgürlük ortamında herkesin, özellikle geleceğimizi emanet ettiğimiz, aydınlık fikirlere sahip olmasını istediğimiz gençlerimiz olan öğrencilerimizin, her türlü fikirlerini, bunların içinde bir Başbakan'ın üniversiteye girmesini istememek gibi doğru bulmadığımız fikirler de olsa beyan etmesi çok doğaldır. Tartışılmaz olan konu ise bu fikirlerin şiddete yönelik protestolara dönüştürülmesi ve bunların demokratik haklarmış gibi savunulmasıdır. Kolluk kuvvetlerimizin böyle olaylar ile uygun şekilde orantısız kuvvet kullanmadan baş edebileceğine inanıyoruz. Tarihimizde büyük bir gurur duyarak anacağımız bir olayın, birtakım yanlış anlama, önyargı ve yönlendirmeler ile bir kaosa dönmemesi için başta basın ve üniversite camiası olarak herkesi itidalli ve sağduyulu davranmaya davet ediyoruz.''
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ: MOLOTOF ATIYORSA...
Afyon Kocatepe Üniversitesi Bilgi Organizasyon ve Sosyal Sorumluluk Kulübü üyesi bir grup öğrencileri, kampüs girişinde toplanarak, ODTÜ'de yaşanan olayları protesto etti.
Grup adına açıklama yapan İhsan Çoban, yaşananların amacının hak arayışı veya özgürlük ile ilgili olmadığını savunarak, ''Öğrenci görüşü ne olursa olsun kendi milletinin ailesinin huzuru ve refahı için görev yapan polise, öğretim görevlisine taş ve molotof atıyorsa, farklı bir illegal örgütle bağlantısı olanlara hizmet etmiş olur'' dedi.
'ERDOĞAN'A TEŞEKKÜRÜ BORÇ BİLİRİZ'
Öğrencilerin çeşitli sorun ve problemlerle karşılaşılabileceğini, bunları her zaman dile getirmesi gerektiğini ifade eden Çoban, şunları söyledi:
''Çözüm için yapılan faaliyette, illegal örgütler tarafından provoke edilmek ve şiddete başvurmak bir çözüm arayışı değildir. Şiddetle hak ve özgürlük aranamayacağını bilmesi gereken öğrencinin, 500 tam puanla girilebilinen ODTÜ'de, bu tür olayları gerçekleştirmesi insanlık ve mantık adına büyük bir çelişkidir. Şiddet cahillik seviyesinin en üst göstergesidir, şiddetle güç kanıtlayan barışa hasret kalacaktır.
Olaylarda hedef alınan Türkiye Cumhuriyet Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a, geleceğin yöneticileri olarak, 80 yıldır yapılmayanı yaparak Türkiye'mizin bayrağını diğer bayraklardan bir adım üste taşıdığı için teşekkürü borç biliyoruz.''

Kaynak: İHA

Başbakan Erdoğan'ın 'protesto' kriziyle ilgili bugün ODTÜ Rektörü Ahmet Acar ile bir araya geleceği bildirildi

ODTÜ'de protesto krizinin yankıları devam ediyor.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar ile görüşeceği bildirildi.

Başbakanlık Resmi Konutu'nda yapılacak görüşme saat 14.00'te başlayacak.

Geçen hafta Göktürk-2 uydusunun fırlatılışı töreni nedeniyle ODTܒye gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan öğrenciler tarafından protesto edilmişti.

Çıkan olaylar nedeniyle bir açıklama yapan üniversite yönetimi, polisi eleştiren bir açıklamada bulunmuştu.

Çok sayıda üniversite rektörlüğünce yapılan açıklamada ise öğrenci ve öğretim üyelerine destek çıkan ODTÜ yönetimi eleştirilmişti.

NTVMSNBC

Geçen hafta ODTÜ'deki protesto ve çıkan olayların ardından öğrenciler dün 48 saat okulu terk etmeme eylemi başlattı

ODTÜ'lü öğrenciler, geçtiğimiz hafta yapılan protesto sırasında polisin müdahalesini ve bazı üniversitelerin yayımladığı bildirilere karşı dün işgâl eylemi başlattı.
ODTÜ Hazırlık Binası önünde toplanan öğrenciler, U3 amfisine yürüdükten sonra basın açıklaması yaptı.
Öğrenciler, öğretim üyeleri ve mezunlar 48 saat boyunca kalacakları U3 amfisinin girişine "ODTÜ ayakta, AKP'ye direniyor" pankartı astı.
fft31_mf1348930.Jpeg

ODTÜ'nün Kuzey Kıbrıs'taki kampüsünde de eyleme destek sürüyor.

Amfide 2 gün boyunca paneller, film gösterimi, atölye çalışmaları gibi etkinlikler düzenlenecek.
fft31_mf1348931.Jpeg

Geçtiğimiz hafta Göktürk 2 uydusunun Çin'den fırlatılması nedeniyle ODTÜ Kampüsü'nde düzenlenen ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı tören öncesi protesto gösterileri olmuş, polis öğrencilere tazyikli su ve gazla müdahale etmişti.
GALATASARAY ÜNİVERSİTESİ DE PROTESTO EDİYOR

Ankara’da ODTܒde yaşanan olayların ardından İstanbul’daki bazı üniversitelerin yayınladığı ortak bildiriye öğrencilerin tepkisi sürüyor.
Bildiride imzası bulunan Galatasaray Üniversitesi rektörlüğü protesto edildi. Öğle saatlerinde üniversitenin Ortaköy’de bulunan yerleşkesinde bir araya gelen yaklaşık 150 öğrenci eylem yaptı. Rektörlük binası önünde pankart açan ve slogan atan, Rektör Prof. Dr. Ethem Tolga’yı istifaya çağıran öğrenciler basın açıklaması yapmak istedi. Ancak basın mensupları içeri alınmadı. Bunun üzerine araç giriş kapısına yürüyen öğrenciler demir parmaklıklı kapının açılmasını istedi. Güvenlik görevlileri kapıyı açmadı.
"ÖZÜR BEKLİYORUZ"

Kapının önünde oturma eylemi yapan öğrenciler adına yapılan ortak basın açıklamasında ," Üniversitenin onuruna leke sürün açıklama için rektörlükten biran önce özür bekliyoruz " denildi.
Açıklamanın ardından yeniden rektörlük binasına yürüyen öğrenciler," ODTÜ öğrencilerini değil. Rektörü kınıyoruz "yazılı pankartı kapıya astı.

[h=2]ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar saat 14’te Başbakanlık’ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşecek, ODTÜ'lüler ise yerleşke içindeki 'Devrim' stadında buluşacak.[/h]

spacer.gif

ODTܒdeki olayların ardından son günlerde karşılıklı açıklamalarla yükselen gerilimin görüşme sonrasında nasıl seyredeceği merak konusu oldu.

Rektörün Başbakan ile görüşmesi beklenirken ODTÜ öğrencileri ve öğretim üyeleri yerleşke içinde bulunan ve ‘Devrim’ olarak bilinen stadyuma yürüyorlar.

İŞTE DAKİKA DAKİKA ODTÜ'DE YAŞANANLAR
SAAT 13:10
İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Eyüp Özveren öğrencilerden “Demokratik haklarınıza saygılıyız ama ODTÜ önemli bir dönemeçte, siz de bu özveriyi gösterin ve lütfen içeri girmeyin” dedi.
Öğrenciler ise “Bütün üniversitelere saldırı var üniversitelerin piyasalaştırılması sürecinden geçiyoruz meşalenin yakıldığı yer ODTÜ olabilir ama bu bütün üniversitelerin sorunudur” diyerek ODTܒye girdiler.
Dekan Özveren içeriye başka üniversitelerden öğrenci almamanın yönetimin bir kararı olmadığını kendilerinden sadece rica ettiklerini söyledi.
Bu arada Bulutsuzluk Özlemi solisti Nejat Yavaşoğulları ve Redd Grubu üyeleri de destek olmak için ODTܒye geldiler.
SAAT 13:05
Hacettepe ve başka üniversitelerden gelen öğrencileri ODTÜ güvenlik görevlileri engellemeye çalıştı.
Ancak öğrenciler “Her ODTÜ, her yer direniş” sloganlarıyla güvenlik görevlilerini geçerek ODTÜ yerleşkesine girdiler.
18796313.jpg

ODTܒDE NE OLMUŞTU

18 Aralık tarihinde ODTܒde Başbakan Erdoğan’ı protesto etmek isteyen öğrencilere polisin müdahalesi sert oldu. Türkiye’nin ilk yerli gözlem uydusu olan Göktürk-2’nin fırlatılışından önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ODTܒye gelişini protesto eden öğrencilere polis biber gazı ve tazyikli suyla ile müdahale etti.

TÜBİTAK Uzay Teknolojileri Araştırma Enstitüsü’ndeki törene katılmak üzere ODTÜ yerleşkesine gelen Başbakan Erdoğan ve beraberindeki bakanlar da polisin sıktığı biber gazından etkilendi.

ODTÜ'DEN ALEVLER YÜKSELDİ

BAŞINDAN VURULDU, BEYİN KANAMASI GEÇİRDİ

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi barış Barışık atılan gaz bombası kapsülü ile başından vurulması nedeniyle beyin kanaması geçirdi. MHP Milletvekili Lütfü Türkkan yaralanan öğrenciyi hastanede ziyaret etti. Protesto gösterilerine katılan bazı öğrenciler gözaltına alındı.

YARALI ÖĞRENCİYE SÜRPRİZ ZİYARET

ÖĞRENCİLERDEN EYLEMLİ DESTEK

Olayın ertesi günü ODTܒde yaşananları protesto amacıyla farklı üniversitelerde eylemler yapıldı. Anadolu ve Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde okuyan öğrenciler ODTܒdeki polis müdahalesine tepki gösterdiler. Bu protestolar sırasında da öğrenciler ve polis arasında gerginlik yaşandı.

ODTÜ ATEŞİ DİĞER ÜNİVERSİTELERE SIÇRADI

"İFLAH OLMAZ ULUSALCILAR"

Olayları değerlendiren AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, Başbakan’ı protesto eden öğrencileri “İflah olmaz ulusalcılar” şeklinde niteledi.

ÇELİK: ONLAR İFLAH OLMAZ ULUSALCI"

ODTÜ ÖĞRENCİSİNE SAHİP ÇIKTI

Yaşananların ardından ODTÜ yönetimi olayları kınayan ve öğrencilere sahip çıkan bir açıklama yaptı. Güvenlik güçlerinin uygulamalarını eleştiren üniversite, polisin, protesto hakkını kullanmak isteyen öğrencilere karşı şiddet kullanmaktan kaçınması gerektiğini vurguladı.

ODTÜ'DEN AÇIKLAMA

“POLİS VARSA, DERS YOK”

Kınama açıklamasının ardından ODTÜ'de, öğretim elemanları ve öğrenciler, “Şiddet varsa, polis varsa, ders yok” sloganıyla derslere girmedi.

ERDOĞAN: “YAZIKLAR OLSUN”

Olaylarla ilgili ilk kez konuşan Başbakan Erdoğan’ın tepkisi ise çok sert oldu. Erdoğan öğrencilere destek açıklaması yapan ODTÜ yönetimini ‘yazıklar olsun’ şeklinde eleştirerek, “Sizin yetiştirdiğimiz öğrenciler bunlarsa Türkiye batmıştır. Siz nasıl bir üniversite yönetimisiniz ki ne biçim öğretim üyesisiniz. Öğretim üyesi, derse girmiyormuş. Girmezsen girme. Böyle üniversite öğretim görevlisi olsa ne olur olmasa ne olur” dedi.

BAŞBAKAN'DAN SERT TEPKİ

“HER ÖDTܒLÜ BİR YÖRÜK ALİ EFE’DİR”

Tartışmalara katılan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Başbakan Erdoğan’ı eleştirerek, “Her Ortadoğu Teknik Üniversiteli bir Yörük Ali Efe'dir. Geleceğimiz olan üniversite öğrencilerine sahip çıkacağız” dedi.

KILIÇDAROĞLU'NDAN ODTÜ ÖĞRENCİLERİNE DESTEK

YÖK’TEN SORUŞTURMA, ÜNİVERSİTELERDEN ÖĞRENCİLERE TEPKİ AÇIKLAMASI

YÖK ODTܒdeki olaylarla ilgili soruşturma başlatırken 12 üniversite “Türkiye Cumhuriyeti'nin uzay bilimleri ve teknolojileri alanında göstermiş olduğu bu tarihi başarı, ne yazık ki ODTÜ yerleşkesinde bazı öğrencilerin şiddet eylemleriyle gölgelenmeye çalışılmıştır” ifadeleri içeren ortak bir tepki açıklaması yaptı.ÜNİVERSİTELERDEN ORTAK AÇIKLAMA
hürriyet

Bilim yuvası olan okulları terör yuvası haline getiriyorlar resmen.
Her insanın belli bir görüşü savunduğu parti,düşünceleri olabilir elbette.
Fakat bunu molotof kokteyli,taş, lastiklere zarar vererek yapmaları ne kadar doğru ?
Bilim yuvası olan üniversitelerimizde öğrencilerimiz kendilerini konuşarak ifade edemiyorlar mı da böyle yöntemlere başvuruyorlar merak ediyorum doğrusu.
Niçin yapıyorlar koca bir hiç. Sebep yok maksat kışkırtma ortalık karıştırma...
Olayları başlatırlar,yapacaklarını yaparlar sonunda da polis biber gazı sıktı.
Sen öğrencilikten çıkmışsın, terörist gibi elinde molotof kokteyli ile saldırmışsın...
Polis biber gazı sıkmış çok mu ?
Öğrenci demeye bin şahit isteyen bu kişilere keşke daha büyük cezalar verilse.

aslında yazacak çok şey var da neyse,zaten gece gece de aklıma gelmiyor
hep muhalefet hep muhalefet
dediğiniz gibi bu öğrencilik değil
amaç eylem değil,ülkeyi karıstırmak
ayrıyaten diğer kanallar sankı çok tarafsız.

ilk once polisin tavrı bu olayı bu hale getirdi bence yuruyen ogrencilere polislerin hemen su sıktıgı videolarda yayınlandı boyle bir durumda ogrencilerinde sakin kalması beklenilemezdi bence burda sadece ogrencileri suclamakda olmaz polisin cumhuriyet kutlamalrında halka nasıl su sıktıgını gordukten sonra ne diyecegimi bilemiyorum artık keske bunlar yasanmasa ogrenci olmak sadece okula gidip ulkenin gundeminde olan bitenlere kayıtsız kalmak degildir

Son düzenleme:
Ürkütücü olan farklı düşünmek değil,
Ürkütücü olan eylem değil,
Ürkütücü olan tartışmak değil.
Ürkütücü olan molotoflar, etrafta bulunamayacak öncede hazırlandığı belli atılacak maddeler ve bunlara karşılık emir kulları var biber gazları, joblar vs...
Ürkütücü olan eylem için, kendi düşüncesinin doğruluğu için ne olursa olsun her şey mübahtır zihniyeti.
İster polis, ister öğrenci olsun o harika ODTÜ kampüsünün şahıs protestosu için şu hale getirilmesi..
Ürkütücü olan örneğin Aselsan da üstü örtülen onca olay, canına kastedilen mühendisler, ket vurulan bir çok bilimsel çalışma için örgütlenmeyen üniversite, polis ve öğrenci topluluklarıdır.
Benim gözümde sadece yanlış bulduğu siyasi politikaları, politikacıları yada taraf olmadığı hükümete karşı eyleme geçen ama iş tüketime gelince sınır tanımayan, bankada sıra bilmeyen, farklı olana öldürecekmiş gibi bakan her görüşe sahip gençlikte, rozetlerini çıkarları için kullananlarda samimiyetsizdir.

Ben tüm rektörlerden 2 milyonu bulan kadın cinayetleri hakkında, medya kanallarıyla beyinleri sömürülen çocuklar -gençler hakkında, bir türlü uygulamaya geçmeyen rüzgar enerjisi uygulamaları hakkında, bir hedef gibi ortalara kurulmuş derme çatma karakollar hakkında vs gibi konularda da ateşli, hararetli açıklamalar; bilinçlendirme çalışmaları; öğrenci topluluklarını bu yönde yönlendirmeler bekliyorum..

Son düzenleme:
X