İş mi,çocuk mu?

moondance

kuzucuklarım
Kayıtlı Üye
22 Eylül 2006
318
2
İş hayatında iyi bir yere gelmek istiyor ve kariyerinizde ilerlemek istiyorsanız sizin için en uygun çocuk yapma yaşı ya 20'li yaşların başı ya da 30'ların ortasıdır. Çünkü çocuk yapmak ve aynı zamanda kariyere devam etmek için, kariyerin başlangıç dönemi, 20-25 yaşlar arası uygun bir dönemdir. Bu yaşlarda işi yeni öğrenmeye başlamışsınızdır. 30'lu yaşlardaysa artık belirli bir yere gelmişsinizdir. 35 yaşında olup da belirli bir yere gelmek isteyen kadınların durumu ise oldukça karışık. Çünkü bu yaşlarda doğum yapan kadının yeniden iş hayatına başlaması çok uzun zaman alır. Bu da kadının iş bulmasını güçleştirebilir. Bir çocuk yapmayı planlamadan önce işyerinizde üç, dört yıldır çalışıyor olmaya özen gösterin. Böylelikle çalıştığınız zaman içinde kendi alanınızı daha iyi tanıyabilirsiniz. Ayrıca iş arkadaşlarınızı da yeterince tanımış olursunuz. Müdürünüz de artık sizin bu işi ne kadar iyi yaptığınızın bilincindedir. Bu nokta anne adayı için oldukça önemlidir. Eğer müdürünüz için değerli bir elemansanız, onunla masaya oturma şansınız da var demektir. Bebekten sonra iş hayatına dönmek Tekrar çalışmaya, kendinizi hasır hissettiğiniz zaman başlayın. Kendinizi çalışmaya hazır hissettiğinizde ve bebek memeden kesildiğinde çalışmaya başlamak sizin için en uygun zamandır. Ayrıca çocuğunuzu bakıcıyla yetiştirmeye hazır olup olmadığınız sorusuna da cevap bulmanız gerekir. İşyerinde çocuk hakkında fazla konuşmamaya, dikkat edin. Böylece sizin bir iş kadını olduğunuzu insanlara hatırlatacak ve tekrar işinize könsantre olabileceksiniz.

güzel bi yazı.
bana da hep söylüyorlar çocuk yapacaksan ya şimdi yada 30 dan sonra diye (25 yasındayım) ben 30 dan sonra yapmayı düşünenlerdenim. iş hayatında güzel bi yere gelmeden, bir konuda uzmanlaşmadan düşünmüyorum. sonuçta bunu ileride kısmetse olucak çocuklarım içinde düşünüyorum.
tek maaşla biraz zor geçiniyoruz su devirde yada sadece geçiniyoruz birikim yapamıyoruz. ben iş hayatında iyi bir yere gelirsem, iyi bir birikim yapabilirsem bu çocuklarıma daha iyi bir gelecek demektir.
o yüzden önce iş.. sonra çocuk..

BEN KESİNLİKLE İŞ VE KARİYER DİYNLERDENİM..BENCE İNSAN HAYATINI DÜZENE KOYMADAN KARİYER YAPMADAN VE İSTEDİĞİ YERE GELMEDEN ÇOCUK SAHİBİ OLMAMALI DİYE DÜŞÜNÜYORUM..BENDE 3.5 YILLIK EVLİYİM FAKAT ŞİMDİLİK KARİYERİM DAHA ÖN PLANDA HENÜZ 22 YAŞINDAYIM 30 A KADAR EPEY KARİYER YAPARIM HERALDE...:eyes: :eyes:

HARİKA Bİ ZAMANLAMAM OLMUŞ. İLK BEBEĞİMİ 26 YAŞIMDA İKİNCİSİNİDE 30 YAŞIMDA DOĞURDUM.. KARİYER MARİYER HAK GETİRE YERLERDE GEZİYO..
OLSUN ANNELİK EN GÜZEL KARİYER BENCE:)

Valla ben 'çocuk da yaparım kariyer de' fikrine pek katılmıyorum. Erkek için tamam da kadın için ikisi beraber yürümüyor.Ben ciddi kariyer yapan Türkiye'nin sayılı prof. hatunlarından birinin bana söylediği şu cümleyi unutmuyorum: 'Keşke çocuklarıma biraz daha fazla zaman ayırabilseydim. Onlara aylarca sadece makarna ve yumurta yaptım'
İşinizde iyi bir yere gelmeyi beklerken çocuk yapma trenini kaçırmış da olabilirsiniz. Benim evet artık istediğim yerdeyim bundan sonra çocuk yapacağım diyen bazı arkadaşlarımın çocuktan sonra kariyerlerine devam etmediklerini gördüm. Onca kişisel gelişim çabası, onca kurs, onca emek tek cümle ile bitti. 'Çocuğumla ilgilenmek istiyorum'
Yani arkadaşlar bence bu çok içgüdüsel bişey. Çocuğuna zaman ayırmak isteyen, kendisi büyütmek isteyen anne kariyer yapamaz çünkü çocuğun heryaşta anneye ihtiyacı aynı derecededir sadece konular değişmiştir. Kariyer tercih eden arkadaşlar da bence çocuğu geciktirmesinler çünkü zaten çalıştıkları sürece bugün de yarın da ayıracakları süre aynıdır. Bari zamanında çocuk sahibi olsunlar.
Ha maddi koşulları oluşturmak için bekleyenler varsa onlara da çok fazla abartmamalarını söylüyorum. Çünkü insanoğlunun istekleri hiç bitmiyor. Hep daha iyisi olsun mücadelesi devam ettiği sürece çocuk yapma planı da ertelenecektir.

Ben de Çocuğu kariyere tercih edenlerdenim. Şu anda belki çok farklı yerlerde olabilirdim, geç saate kadar mesaileri, şehirlerarası yolculukları filan kabul etmiş olsaydım. Benim giriş çıkış saatim belli olsun belli bir saatte evimde çocuklarımla kocamla olayım, huzurum olsun yeter bana. Mutluyum ben böyle.

:rolleyes2: Ben henüz evli degilim ama çocuk va aile daha önemli benim kavramında zaten bu yaşta istedigimi elde ettigim için bundan sonrasında çocuklarım ve eşim olacaktır kısmet olursa :rolleyes2:

ne iş yüzünden çocuğun ertelenmesinden yanayım ne de çocuk olduktan sonra işin bırakılmasından.bende kuzumunki gibi bi tercih yaptım.işi bırakmak istemiyordum ama çocuğumada zaman ayırayım istiyordum.giriş çıkış saati belli olan,evime yakın bi işi tercih ettim.maaşı nispeten daha zdı ama olsun.hayattaki önceliklerimi sıraya koyduğumda bu iş hem beni hem oğlumu tatmin ediyor.bende çok farklı yerlerde olabilridim ama kuzumun dediği gibi uzayan mesailer,iş gezileri vs... arasında aileme ne kadar zaman ayırabilecektim?

ben kızımı 25 yaşında yaptım 2 yaşını doldurunca kreşe verdim ve çalışmaya başladım. Oğlumuda bundan 2 ay önce doğurdum. Şimdi kızımı kreşten aldım anneme bırakıyorum oğluşumuda alıp geçen hafta işe başladım. Yani ben tam anlamıyla çocukta yaparım kariyerde diyenlerdenim. Tabii bunu yaparken çalıştığınız işin durumu ve patronunuz önemli. Benim patronum kuzenim ! işimde ofiste tek başıma oturup sekreterlik yapmak ! Allah böle işi isteyen her keze nasip etsin ne diim. :)

Merhaba Arkadaşlar;

Anne olmak için önce kendinizi her türlü mücadele için hazır hissetmelisiniz. Bence, annelik için uygun olan yaş kadınına göre değişir. Kızımı doğurduğumda 22 yaşında, üniversiteyi yeni bitirmiş kariyerinin başlarında bir kadındım. Kızımı 30 günlükken bırakıp, öğretmenliğe başladım. Ancak, ikinci çocuğa kendimi hazır hissetmem için aradan 8 sene geçti. Şimdi 20 aylık bir de oğlum var. Onunla birlikte, yeni bir işe de başladım. Kadınlar için bir internet sitesi kurdum. Şimdi, bu işte bana destek olan birçok kadın var. Siteyi hazırladığımız günlerde, bebeğimin en zor dönemini de yaşadım. Günde 3-4 saat uyku ile ayakta kalıyordum. Ama inanın değdi! Ne çocuk yapmaktan, ne de hayallerimi renklendiren kariyerimden vazgeçtim. Ancak, size tavsiyem, hem çocuk hem de kariyer diyorsanız önce büyük bir mücadeleye hazır olmalısınız. Sitemi ziyaret ederseniz ve yorumlarınızı paylaşırsanız sevinirim.:1yes2:
www.afetidevran.com
editor@afetidevran.com

X