Invisalign hakkında

ruzgar_gulu

Üye
Kayıtlı Üye
24 Eylül 2022
5
4
Herkese merhaba, geçen sene eylül ayında invisalign tedavime başladım. Ortaokul yıllarındayken aslında diş teli taktırmıştım ama ondan sonra bile aslında çok düzelmemişti. yıllar geçtikçe dişlerimde daha da bozulmalar oldu. Ama yine4 de çok kötü değildi. Üniversite yıllarından beri sürekli aklımdaydı ama tel taktırmayı ve sürecin uzunluğunu görerek cesaret edemiyordum.
Sonra bir arkadaşımın tavsiyesiyle bir ortodontiste gittim. Aslında invisalign daha önceden biliyordum, ama sanki normal tel tedavisi kadar etkili olamz gibi geliyordu bana. Diş doktorum da invisalign önerdi bana, daha doğrusu ikisi de olur normal tel de olur sen hangisini istersen dedi. Tedavi süresi fark ediyor mu dedim, çok fark etmez dedi. 8 ayda bitiririz senin dişleri dedi. ortaokul yıllarındaki tel tedavisi tecrübem, böyle tkaıp çıkartmalı bir aparatla son bulmuştu ve çok fazla koku yaptığı için (temizlememe rağmen) bir süre sonra takamaz olmuştum. Yani takıp çıkartmalı şeylerde uzun süre takabileceğimden emin değildim. O invisalign önerince, ben de artık orta yaş olduğumu düşünüp bu yaştan sonra ağzımda tellerle millete gülümsemeyeyim diye tamam dedim. Invisalign başladık.
Öncelikle invisalign pratik bir tedavi gerçekten. Ama bence yemek yerken, birşey içerken vs sürekli insan içinde çıkartmak çok zor. Birşey atıştırmak istiyorsun, bir kahve içmek istiyorsun hop çıkar, koyacak aparatını yanında taşı sürekli vs. Bence normal telden çok daha zahmetli bir iş. Sürekli plakları temizle, yoksa koku yapıyor (hatta bence temizlesen de koku yapıyor). Şimdiki aklım olsa normal tel taktırırdım, bu yüzden biraz kırgınım doktoruma. Bir de üst ön dişlerim tam istediğim gibi olmadı daha. Bu arada 13 ay oldu tedaviye başlayalı, hala sonlanmadı tedavim. Sürekli yeni plak geliyor. Bence normal tel tedavisiyle daha kısa zamanda daha güzel iyileşirdi diye düşünüyorum. O yüzden kişisel tecrübeme göre invisalign diye bence diretmeyin. Dişlerde gözükmemesi dışında hiçbir avantajı yok. İNsanların farke tmesi çok oluyor gerçekten, bu güzel birşey ama bence tedavinin daha iyi olması ve kısa sürmesi daha iyi bence.
Bu arada doktorumdan memnunum, .çok ilgili ve iyi bir hekim. Bence sıkıntı invisalign'da:KK70:

X