Instagram'da dolandirilmak

-Gri-

Bayan pozitif 😄
Kayıtlı Üye
16 Kasım 2021
1.298
3.489
Merhaba arkadaşlar. Instagram'da Rusya'dan getirilen ama Türkiye'deki biri tarafından satılan bir abur cubur aldım. 250 TL. İbana attım. Bu kişi yolladım dedi, bana kod gelmedi dedim. Bazen gitmiyor dedi, pazartesi işyerine geçeyim atacam dedi. Ben de, işyeriyle ne alaka telefona geliyor o mesaj. Sizin yolladiginiza dair de gelir size onu atın dedim. Cevap yok.

Bugünde engellemiş ama sayfa satış yapmaya devam ediyor. Dun gizlenen yorumlari görünce baktım birkaç kişi dolandırıcı bu sayfa, bir şey almayın yazmış. Keşke gizlenen gonderilere de baksaymisim.

Arkadaşlar şimdi konu şu. Bu kişi sahte foto ve videolarla o ürünleri satıyor. Günde kim bilir kaç kişiye. Hadi ben haram zıkkım olsun dedim ama para kazanmak böyle kolay mı? İki senedir faaliyette sayfa. Zoruma giden bu oldu. Ne yapayım, ne önerirsiniz. Bebeğim rahatsız ara ara cevap yazmaya çalışacağım.

Daha güvenilir yerlerden alışveriş yapın. Tüketici mahkemesine başvuru yapabilirsiniz ama ne zaman alırsınız paranızı bilemiyorum. Instagram gibi yerlerden kesinlikle alışveriş yapılmamalı. Fatura kesmeyen kişiler vergi kaçakçılığı yapıyor aynı zamanda🤷🏻‍♀️

Bu bana ders olacak mutlaka ama ya 250 TL yerine mesela bin TL atsaydim. Bunca insan hala dolandiriliyor gözümün önünde. Sayfayı sikayet ettim ama hala satış yapıyor. Eşimden baktım. Para kazanmak bu kadar kolay mı, çok zoruma gitti. Oturduğu yerden ibanina para yağıyor adamın. O kişilere de ulasmaya çalıştım ama dönüş yapan olmadı. Fiyat soranlara hep mesaj attım almayın diye ama alacaklar ve benim gibi uzulecekler.

Baska yer kalmamis gibi instadan kiayfet, kozmetik vb seyler alanlara ben daha çok sasiriyorum aslinda. Dolandirilmanizdan daha ilginc...
Bu dediğim şeyi, bilinen yerlerde çok aradım ama sadece buradan satışı vardı. Ben de ilk defa Instagram'dan bir şey aldım. Hatta bu iş için hesap açtım. Dediğim gibi bu bana ders olacak mutlaka ama çok kişi var ve hala satın alıyorlar çünkü sayfa açık. Kapansa başka bir sayfa daha açılır, çok kolay. Yukarıdaki arkadaşın bahsettiği tüketici mahkemesi konusuna bakacağım.

Merhaba arkadaşlar. Instagram'da Rusya'dan getirilen ama Türkiye'deki biri tarafından satılan bir abur cubur aldım. 250 TL. İbana attım. Bu kişi yolladım dedi, bana kod gelmedi dedim. Bazen gitmiyor dedi, pazartesi işyerine geçeyim atacam dedi. Ben de, işyeriyle ne alaka telefona geliyor o mesaj. Sizin yolladiginiza dair de gelir size onu atın dedim. Cevap yok.

Bugünde engellemiş ama sayfa satış yapmaya devam ediyor. Dun gizlenen yorumlari görünce baktım birkaç kişi dolandırıcı bu sayfa, bir şey almayın yazmış. Keşke gizlenen gonderilere de baksaymisim.

Arkadaşlar şimdi konu şu. Bu kişi sahte foto ve videolarla o ürünleri satıyor. Günde kim bilir kaç kişiye. Hadi ben haram zıkkım olsun dedim ama para kazanmak böyle kolay mı? İki senedir faaliyette sayfa. Zoruma giden bu oldu. Ne yapayım, ne önerirsiniz. Bebeğim rahatsız ara ara cevap yazmaya çalışacağım.
Cimere şikayet edin, tüketici hakem heyetine instgrama bide ayrıca dekont yokmu elinizde.

Polise sikayet edin

Gizlenen mesajlara nasil baktiniz ben en cok onu merak ettim
Sayfada sergilenen ürünlerin altında bir görünen yorumlar var bir de Instagram tarafından gizlenilenler. Orayı tiklamadiginiz sürece, o yorumlar sayfayı açtığınızda görünmüyor. Dediğim gibi Instagram konusunda tamamen acemi olduğum için, bu yorumlar neden gizli diyerek açıp bakmadım. Keşke baksaymisim.

Gizlenen mesajlara nasıl baktınız. Sayfanın adı ne söyleyin de biz de engelleyelim
Üste yazdigim gibi, sayfadaki ürünlere tıklayınca altında bulunan, direkt gördüğümüz yorumlarin en altında, Instagram tarafından gizlenen yorumlar diye bir yazi var, ona tıklamak gerekiyor. Özelden atıyorum.

sayfa ismini paylaşırsanız şikayet ederiz
2024 yılında da instagramdan alışveriş yapılmamalı ya hala bunlara inanmamak lazım
çok elzem bi ürün olsa anlarım da abur cubur yani ..
neyse zaten kesin sağlıksız iğrenç bişeydir falan diyeyim, teselli olsun :KK53:

şikayetvar sitesine yazın, googleda yorumlara yazın o şirketin vs. insanlara bunu yayın bilsinler başkaları da mağdur olmasın

Bu dediğim şeyi, bilinen yerlerde çok aradım ama sadece buradan satışı vardı. Ben de ilk defa Instagram'dan bir şey aldım. Hatta bu iş için hesap açtım. Dediğim gibi bu bana ders olacak mutlaka ama çok kişi var ve hala satın alıyorlar çünkü sayfa açık. Kapansa başka bir sayfa daha açılır, çok kolay. Yukarıdaki arkadaşın bahsettiği tüketici mahkemesi konusuna bakacağım.

Heryere şikayet ediin mesela şikayetvara cimer , tüketici hakları yazık ya müthiş bir para yapar ayda kimbilir kaç kişiden alıyor.

Sırf Instagram'dan satış yapanların %95'i dolandırıcı zaten senelerdir bilinen bir şey bu. Güvenilir hesaplar Trend… Hepsi… gibi sitelerden satıyorlar. O kadarcık parayla kurtardığınıza daha büyük zararlar görmediğinize şükredin. Alışveriş değil ama benim annem birkaç ay önce Instagram üzerinden bir doktor buldu. Gidip diz ağrısı için işlem yaptırdı. İşleme de 2000€ gibi bir meblağ verdi (biliyorum gerizekalı diyorsunuz, annem maalesef Instagram'da gördüğü okuduğu her şeye çok inanır). İşlemin etki etmemesi bir yana doktor bozuntusu iğneyi sinire batırmış az kalsın bacağında kalıcı hasar kalıyordu. Kaç ay ekstra ilaç kullanması gerekti. Bu da ona iyi bir ders oldu. Ne dava edebildik (onam formu imzalamıştı) ne ücreti geri alabildik. Instagram hesabına tüm olayı anlatan destan gibi yorumlar yazdım. Baktım iki dakika sonra hop kaybolmuş. Meğer böyle kötü yorumları gizliyorlarmış. Neyse uzun lafın kısası Instagram'da gördüğünüz hiçbir şeye inanmayın.

X