Inanc tekrar nasil kazanilir

nerminis

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
27 Ağustos 2023
82
28
Merhaba kizlar,
Eskiden ara ara hatta duzenli araliklarla dua ederdim. Bazen dualarimin kabul oldugunu da hissederdim. En kotu bi rahatlardim falan. Bi senedir falan bir kere dua etmedim. Niyetleniyorum ama yok. Hep bi yarina erteleme. Hep bi aman simdi yorgunum kalsin, sanki diyetmis gibi pzt baslarimlar. Neden boyleyim ya bunu asmak istiyorum. Simdi otursam dua etsem bile icimden gelmeyecek bir de.Yani ictenlik de yok icimde. Ne yapmaliyim?

Merhaba kizlar,
Eskiden ara ara hatta duzenli araliklarla dua ederdim. Bazen dualarimin kabul oldugunu da hissederdim. En kotu bi rahatlardim falan. Bi senedir falan bir kere dua etmedim. Niyetleniyorum ama yok. Hep bi yarina erteleme. Hep bi aman simdi yorgunum kalsin, sanki diyetmis gibi pzt baslarimlar. Neden boyleyim ya bunu asmak istiyorum. Simdi otursam dua etsem bile icimden gelmeyecek bir de.Yani ictenlik de yok icimde. Ne yapmaliyim?
Şeytanın vesvesesi seni ele geçirmiş bundan kurtulmak senin elinde. Hic mi bi zikir falan çekmiyon be canim otururken kalkarken falan. Dua dan kastın yatarken etmek sanırım. Yat sagina et şükrünü bunu da mı yapamiyorsun. Sana nefes aldirana bir şükür etmek zor olmamalı. Rabbim icine iman sıcaklığı versin 🙏

böyle durumlar benim de başıma sık geliyor
duamı ediyorum ediyorum istediğim oluyor sonra şükür namazı kılıyorum
istediğimi elde ettikten bir süre sonra duruma alışıyorum ne dua kalıyor ne başka birşey
sonra başıma kötü bir olay geliyor tekrar başlıyorum duaya sonra tekrar şükür namazları vs.
Bazen de istediğim birşey olunca amaaaaaan olacağı varsa olur diyerek üşeniyorum ve dua etmiyorum bile
Bu geçici bir dönem içinden hiiiiiç gelmemesini çok iyi anlıyorum ama zorlaman gerekiyor kendini
Bu konulardaki sohbetleri,kıssaları dinleyebilirsin mesela insanı çok güzel gaza getiriyor
Hiçbirşeye ihtiyacımız olmasa bile herşeyimizin oldugunu düşünüp hayat tıkırında gitse bile aldıgımız nefes,dokunup hissedebilmeye,gülebildiğimize bile şükretmemiz lazım
Bu yorumumu okurken bi tane salavat getir mesela ,ertesi gün salavatın yanına sübhaneke ekle bir süre öyle oku,sonra başka bir dua ekle.Böyle yavaş yavaş yaptıgında bir süre sonra alışkanlık oluyor bırakmak istemiyorsun. Çok basit şeyler yap öyle duaları 15454534654 kere okuyacagım diye şartlama kendini ( hadisler dışında tabi onların adetleri de öyle astronomik değil )

Başımıza bir musibet gelmesini beklememeliyiz yoksa gerçekten ağır oluyor imtihanlar ve isyan boyutuna gelebiliyoruz Allah korusun

böyle durumlar benim de başıma sık geliyor
duamı ediyorum ediyorum istediğim oluyor sonra şükür namazı kılıyorum
istediğimi elde ettikten bir süre sonra duruma alışıyorum ne dua kalıyor ne başka birşey
sonra başıma kötü bir olay geliyor tekrar başlıyorum duaya sonra tekrar şükür namazları vs.
Bazen de istediğim birşey olunca amaaaaaan olacağı varsa olur diyerek üşeniyorum ve dua etmiyorum bile
Bu geçici bir dönem içinden hiiiiiç gelmemesini çok iyi anlıyorum ama zorlaman gerekiyor kendini
Bu konulardaki sohbetleri,kıssaları dinleyebilirsin mesela insanı çok güzel gaza getiriyor
Hiçbirşeye ihtiyacımız olmasa bile herşeyimizin oldugunu düşünüp hayat tıkırında gitse bile aldıgımız nefes,dokunup hissedebilmeye,gülebildiğimize bile şükretmemiz lazım
Bu yorumumu okurken bi tane salavat getir mesela ,ertesi gün salavatın yanına sübhaneke ekle bir süre öyle oku,sonra başka bir dua ekle.Böyle yavaş yavaş yaptıgında bir süre sonra alışkanlık oluyor bırakmak istemiyorsun. Çok basit şeyler yap öyle duaları 15454534654 kere okuyacagım diye şartlama kendini ( hadisler dışında tabi onların adetleri de öyle astronomik değil )

Başımıza bir musibet gelmesini beklememeliyiz yoksa gerçekten ağır oluyor imtihanlar ve isyan boyutuna gelebiliyoruz Allah korusun
Hiçbirşey ihtiyacımız olmaması mümkün mü?
Korunmaya her daim ihtiyacımız var aciziz
Rızka berekete ihtiyacımız var
Dünyalığı geç haydi ölüm anının dehşetinden, kabir azabından, cehennemden korunmak için duaya ihtiyacımız var. Hangimizin ameli bize Cenneti kazandırabilir? Cennet için duaya ihtiyacımız var.
Günahlarımız nasıl affolunacak tövbe edip dua etmezsek?
Arz-talep meselesi bu, ne kadar istersen o kadar ihtimali artar

Ben bişeý paýlaşmak istiyorum böüle durumlarda hep kendime bu hikaýeýi hatirlatirim
Hasani Basri hazretlerine bir adam gelmiş ýe demiş ki ben hiç namaz kilmam dua etmem ama genede her şeýim ýolunda işim güçüm tikirinda hani Allah ýolunda olmaýanlar çeza çekerdi musibetlere ugrardi ben pekde hoş ýaşiyorum demiş. Hasani Basri şöýle çewaplamiş:Ibadet etmek içinden gelmemesi musibetlerin en büýügüdür. Allah seni bununla çezalandiriyor demiş. Ne zaman ibadate üşensem ya-da iş bahanesiýle kazaya kalaçak olsa hep bunu hatirlarim. Allah beni çezalandirmiyor der kalkarim.

Bazen dinimizi yaratıcımızı tam bilmemek tam manasıyla sevmemek bu noksanlığa sebep olabiliyor.Ben aman dua edebileyimden ziyade size gerçekten dinimizi, Allah'ı , peygamberlerimizi tam tanımanızı öğrenmenizi tavsiye ederim.Doğru kaynaklardan okuyun araştırın.Günde bir kaç ayet bile olsa Kuran okuyun.Meal okuyun.En azından kısa sureleri.Sahabe hayatlarını okuyun hadisleri okuyun.İnanın okudukça pekişecek pekiştikçe sevecek sevdikçe daha büyük bir aşkla bağlanacaksınız.O zaman başka bi uyarıcıya gerek kalmayacak.Hayatınızın bir parçası olacak.

Hiçbirşey ihtiyacımız olmaması mümkün mü?
Korunmaya her daim ihtiyacımız var aciziz
Rızka berekete ihtiyacımız var
Dünyalığı geç haydi ölüm anının dehşetinden, kabir azabından, cehennemden korunmak için duaya ihtiyacımız var. Hangimizin ameli bize Cenneti kazandırabilir? Cennet için duaya ihtiyacımız var.
Günahlarımız nasıl affolunacak tövbe edip dua etmezsek?
Arz-talep meselesi bu, ne kadar istersen o kadar ihtimali artar
Sonuna kadar haklisiniz
Soylemek istedigim hicbirseye ihtiyacimiz olmadigini dusundugumuz zamanlarimiz oluyor
Sagligimiz yerinde,paramizin oldugu,kimseyle kargasa icinde olmadigimiz zamanlarda hicbir ihtiyacimizin olmadigini dusunebliyoruz bazen soylemek istedigim buydu
yoksa her saniyemiz her zerremiz icin sukretmemiz lazim

Tesbih çekmek küçük hedefler koymak kendimizi toparlamak adına iyi bi başlangic oluyor yoksa zaman cok çabuk geçiyor ve elde var sıfır hayat anlamını yitiriyor sanki..
100 Estağfirullah 100 salavat 100 la ilahe illlah gibi tesbihler cunki kalpler ancak Allah’ı anmakla tatmin oluyor ve meal okumak

Az once ogrendim diyanetin cevrimici tefsir,akaid,siyer,ilmihal dersleri baslayacakmis sitesinden kaydolabilirsin istersen hepsi uzaktan olacak
Ilk baslarda belki okuduklarina anlam veremiyo olabilirsin bilgili kisilerden sohbet tarzinda dinlersen daha sonra okumalarin anlam kazanir dene istersen ucretsiz olacak hem

Sonuna kadar haklisiniz
Soylemek istedigim hicbirseye ihtiyacimiz olmadigini dusundugumuz zamanlarimiz oluyor
Sagligimiz yerinde,paramizin oldugu,kimseyle kargasa icinde olmadigimiz zamanlarda hicbir ihtiyacimizin olmadigini dusunebliyoruz bazen soylemek istedigim buydu
yoksa her saniyemiz her zerremiz icin sukretmemiz lazim
Ben anladım sizi
Çok aciziz onu anlatmaya çalıştım

Canım içimden gelmiyor diyip duadan yüz çevirmek olmaz ☺️ çok güzel videolar var onları dinle kendin motive ol, tövbe edeceğin şeyleri hatırla tövbe et, Allahın verdiği nimetleri düşün şükret bu şekilde başla inşallah. Cevşen okuyabilirsin türkçeden, insan gerçekten motive oluyor ibadete karşı 🤍

X