Romatoloji - Romatizmal Hastalıklar İltihaplı romatizma ra hastalığı

Merhabalar son 15 gün içerisinde ellerimde kollarimda ve ayaklarım da ağrılar başlamıştı.ortopediye gittim rontgen çekildim bi sorun yok dedi fizik tedaviye yolladı fizik tedavi kan testinde Ra teşhisi koydu.romatolojiye sevk etti.sorum şu daha başlangıç mis benimki bu hastalığa sahip olanlar süreç nasıl işliyor neler oluyor kendimi cok kötü hissediyorum 3 tane küçük çocuğum var emziriyorum ayakta dolasmak zor geliyor 😔
Merhaba , benimde belim ve eklemlerim çok ağrıyor, romotoloğa gittim ama doktor filmlere baktı buna bakarak as olduğunu söyleyemem dedi ve diyer testlerde de bişey çıkmadi, fakat kanımda iltihap ve sedimantasyon değeri yükselmişti, acaba başlangıç seviyesi mi benimki , her yerim ağrıyor, bacaklarım, belim de baya ağrıyor, bir daha doktora gideceğim, en son yaptığım kan testim normale dönmüştü, kafam allak bullak oldu...

Benimde yakınımın bacaklarinda vaskulit oluştu...ramotoloji " yağ doku romatizması" teşhisini koydu..benzer şeyler sanırım..çok zor gerçekten..tez sifalar inşallah

Bende iltihaplı romatizma vardı.
Bakın vardı diyorum, çünkü geçti.
Bende en başından teşhis aldım, çok yeniyken.
Kan değerlerim oldukça yuksekken, şuan hiç bir bulgum yok.
Romatoloji bölümüne gidin, imkanınız var ise bir de fonksiyonel tıp uzmanından beslenme önerileri alın.
Beslenmeyi düzenlemek ilaç kadar iyi etki ediyor.
Geçmiş olsun.

Bende 4 senedir var romatoit artrit bir an önce ilaçlarınıza başlayın ben ilk başta psikolojik olarak reddettim bu hastalığı ilac kullanmak istemedim vs ama bir anda yatağa dusuruyo bütün degerleri alt üst ediyor hamileliğimde zor geçti hastanede yattım tedavi gördüm su an 5 mg kortizon ve yanında bir ilaç daha kullanıyorum şu an 6 buçuk aylık bebeğim çok şükür emzirebiliyorum sürekli kontrole gidiyorum aniden yatak döşek olmayayayim diye çünkü iki çocukla yatamam bile artık kendime iyi bakmak zorundayım keza sizde kendinize iyi bakmak zorundasınız bu hastalığı kabullenip ve bir an önce tedavinize baslayin

Geçmiş olsun benim annem de 15 yıldır iltihaplı romatizma hastası. Bunun yaklaşık 2 yılı teşhis konulamadı. O süreçte günlük işlerini yapması bile çok zordu. teşhis konulduktan sonra ilaçlarla birlikte yalan kalitesi arttı. Ama ilaçların dozu hiç azaltılması arttı malesef. Yaşından dolayı mi bilmiyorum 😔İlerde ne olacak düşünüyorum

Merhabalar son 15 gün içerisinde ellerimde kollarimda ve ayaklarım da ağrılar başlamıştı.ortopediye gittim rontgen çekildim bi sorun yok dedi fizik tedaviye yolladı fizik tedavi kan testinde Ra teşhisi koydu.romatolojiye sevk etti.sorum şu daha başlangıç mis benimki bu hastalığa sahip olanlar süreç nasıl işliyor neler oluyor kendimi cok kötü hissediyorum 3 tane küçük çocuğum var emziriyorum ayakta dolasmak zor geliyor 😔
Merhabalar, romatoid artrit tanınız kesin mi? Akciğer grafisi çekildiniz mi? Eklemlerde ağrı çok olur RA da, ancak güzel ilaçları var, tedaviye uyum sağlarsanız, oldukça faydalı oluyor 😊

Annemde yaklaşık 12 senelik olan bir hastalık, kişiden kişiye çok fark ediyor, kendinizi fazla yormamanız ağır işler yapmamanız gereken bir hastalık. Sürekli kontrol halinde olmalısınız, değerlerinize göre doktorunuz ilaç tedavisi uygulayacaktır. Eğer kortizona başlarsanız da bebeğinizi emziremezsiniz. En küçük kardeşimi zar zor 40 gün emzirebildi. Çok geçmiş olsun, inşallah sizinki hafif geçer 🙏

Merhabalar, romatoid artrit tanınız kesin mi? Akciğer grafisi çekildiniz mi? Eklemlerde ağrı çok olur RA da, ancak güzel ilaçları var, tedaviye uyum sağlarsanız, oldukça faydalı oluyor 😊
Otrera benim annemde yıllardır var pek bir çaresini bulamadık. Sağlıkçı olarak senin önerebileceğin biseyler varsa paylaşmanı isterim.

Fizik tedavi doktoru tahlil sonucuna fore artrit var sizde dedi başka bisi yapmadı crp temiz ramoitid faktör yüksek çıktı sedimitasyon değeri bi tik yüksek başka bişi yapılmadi ramotojiye git dedi

Annemde yaklaşık 12 senelik olan bir hastalık, kişiden kişiye çok fark ediyor, kendinizi fazla yormamanız ağır işler yapmamanız gereken bir hastalık. Sürekli kontrol halinde olmalısınız, değerlerinize göre doktorunuz ilaç tedavisi uygulayacaktır. Eğer kortizona başlarsanız da bebeğinizi emziremezsiniz. En küçük kardeşimi zar zor 40 gün emzirebildi. Çok geçmiş olsun, inşallah sizinki hafif geçer 🙏
İnşallah cok korkuyorum kortizonun her hangi bi yan etkisini gördümu peki baya bi vücuda etki ediyormus 😔

Geçmiş olsun benim annem de 15 yıldır iltihaplı romatizma hastası. Bunun yaklaşık 2 yılı teşhis konulamadı. O süreçte günlük işlerini yapması bile çok zordu. teşhis konulduktan sonra ilaçlarla birlikte yalan kalitesi arttı. Ama ilaçların dozu hiç azaltılması arttı malesef. Yaşından dolayı mi bilmiyorum 😔İlerde ne olacak düşünüyorum
İlaçların yan etkisi oldumu peki geçmiş olsun inşaallah benim suan parmaklarim dahi ağrıyor 😔 yürüyemiyorum topuklarim agriyor

Çok geçmiş olsun, 11 yasındayken bana da iltihaplı eklem romatızması teshısı konuldu, dizimde cıktı, oturduğum yerden kalkamıyordum, diz kapaklarım sısmıstı, bana her ay penısılın ıgnesı vuruldu, 18 yaşıma kadar yapıldı bu ıgne..ve hergun bebe aspirini kullanmistim.. Belkı yasım kucuk oldugu ıcın boyle bı tedavı uygulandı.. Gelişim cagındasın, ıc organları etkilemesin dşye 18 yasına kadar surecegını soylemıstı doktor. Annem bacaklarımı sıcak tutmak ıcın kat kat gıydırırdı onu hatırlıyorum bır de..iğnelerden sonra cok sukur Hıc agrım olmadı..

Bende 4 senedir var romatoit artrit bir an önce ilaçlarınıza başlayın ben ilk başta psikolojik olarak reddettim bu hastalığı ilac kullanmak istemedim vs ama bir anda yatağa dusuruyo bütün degerleri alt üst ediyor hamileliğimde zor geçti hastanede yattım tedavi gördüm su an 5 mg kortizon ve yanında bir ilaç daha kullanıyorum şu an 6 buçuk aylık bebeğim çok şükür emzirebiliyorum sürekli kontrole gidiyorum aniden yatak döşek olmayayayim diye çünkü iki çocukla yatamam bile artık kendime iyi bakmak zorundayım keza sizde kendinize iyi bakmak zorundasınız bu hastalığı kabullenip ve bir an önce tedavinize baslayin
Ramotojiye randevu aldim bu ay sonu gidicem inşallah crp temiz kan testinde benim semitinaayonmu ne o bir tık yüksek bide ramotaid faktör denen şey yüksek doktor artrit dedi direk daha bisi yapılmadi.bakalim gidicem ne verecek ne olacak el parmaklarim ağrıyor suan topuklarim in ustune basamiyorum cok ağrıyor

Çok geçmiş olsun, 11 yasındayken bana da iltihaplı eklem romatızması teshısı konuldu, dizimde cıktı, oturduğum yerden kalkamıyordum, diz kapaklarım sısmıstı, bana her ay penısılın ıgnesı vuruldu, 18 yaşıma kadar yapıldı bu ıgne..ve hergun bebe aspirini kullanmistim.. Belkı yasım kucuk oldugu ıcın boyle bı tedavı uygulandı.. Gelişim cagındasın, ıc organları etkilemesin dşye 18 yasına kadar surecegını soylemıstı doktor. Annem bacaklarımı sıcak tutmak ıcın kat kat gıydırırdı onu hatırlıyorum bır de..iğnelerden sonra cok sukur Hıc agrım olmadı..
Neyle karşılaşıcam bilmiyorum bu hastalık bana ne yapacak bilmiyorum çocuklarım cok küçük onlarimi kendimi mi düşüneyim bilmiyorum

Neyle karşılaşıcam bilmiyorum bu hastalık bana ne yapacak bilmiyorum çocuklarım cok küçük onlarimi kendimi mi düşüneyim bilmiyorum
Tedavınız erken baslıyor, korkmayın, ilac tedavisi işe yarar, agrılarınız azalır ve biter, bagısıklık guçlendırıcı beslenmeye dikkat edersınız..yasam kalitenizi dusurecegini sanmiyorum.. Rabbım beterinden korusun..

Merhaha, 20 yaşından beri romatoid artrit hastasıyım. Öncelikle iyi bir romatolog bularak ise başlayın. ( İstanbul'da iseniz kendi doktorumu önerebilirim) Gerekli fiziksel muayene, kan, röntgen ve görüntülemeden sonra doktorunuz ilaçlarınıza karar verecektir. Kortizon ve birkaç farklı ilaç ile tedaviniz devam eder muhtemelen. Bazı ilaçlar çok ağır olduğundan dolayı düzenli araliklar ile kontrolleriniz olacaktır. İlk etapta 3 ayda 1 doktorunuz sizi görür diye düşünüyorum. Sonrasında genel durumunuza göre 6 ayda 1 doktora gidersiniz.

Kortizon kullanacağınız için tuzlu yemeklerden mümkün olduğunca kaçınmanız gerekecek, ayrıca çok ağır hareket ve spordan uzak duracaksiniz. Doktorunuz uygun görürse yoga, pilates veya yüzme ile kaslarınızı desteklersiniz. Glutensiz beslenmenin faydalı olduğunu duydum ama ben hiç denemedim..

Ek olarak RA nin sistematik bir hastalık olduğunu, sadece eklemlere değil tüm vücuda etki ettiğini unutmayın, göz yaşı kanallarında bile tutuluma sebep olabiliyor. Bu nedenle ilaçlarınıza mümkün olduğunca dikkat etmelisiniz. Arava, methotrexate gibi ilaçlar kullanırsanız emziremezsiniz. Emzirme konusunu doktorunuz ile konuşun ama tercih yapmak durumunda kalsam önce kendi sagligimi düşünürüm. Siz iyi olun ki bebeğiniz ve çocuklarınıza bakabilin.

Son olarak erken dönemde teşhis edilmiş olması büyük şans, kısa sürede kontrol altına alınacaktır. Ben şu anda hiç ilaç kullanmadan hayatıma devam ediyorum ki teşhis konulana kadar tüm vücuduma dağılmıştı ve yataktan kalkamaz duruma gelmiştim.

Çok çok geçmiş olsun, tez vakitte sağlığınıza kavuşmanizi dilerim.
Cok sağolun aydınlattığıniz için inşallah bende ilaçsız geçiririm süreci kurtulurum

Tedavınız erken baslıyor, korkmayın, ilac tedavisi işe yarar, agrılarınız azalır ve biter, bagısıklık guçlendırıcı beslenmeye dikkat edersınız..yasam kalitenizi dusurecegini sanmiyorum.. Rabbım beterinden korusun..
Amin inşallah araştırma yaptım biraz glutensiz besleniyorum d vitamini kan hapı balik yağı propolis ve magnezyum c vitamini takviyeleri alıyorum sut ürünlerini kestim kiraz sapı ve isirgan kaynatıp içiyorum bakalım inşallah sorunsuz atlatırım

Amin inşallah araştırma yaptım biraz glutensiz besleniyorum d vitamini kan hapı balik yağı propolis ve magnezyum c vitamini takviyeleri alıyorum sut ürünlerini kestim kiraz sapı ve isirgan kaynatıp içiyorum bakalım inşallah sorunsuz atlatırım
Cok guzel, insallah tez zamanda degerlerınız de duzelır, ama stres yapmayın, korkulacak bısey yok 🙏🏻

X