İlk Birikim 0 Bilgi

Coin işlerinden anlıyorsan gir dicem ama bu aralar coin piayasıda çok kötü.
Kısa sürede katlayarak da kazanmanın yolları var ama riskli.
Euro ve dolar bir ara baya yükseldi sonra fena çakıldı.
Çok oynak şu an.
Uzun vaadeli düşünüyorsan pek sıkıntı olacağını sanmam ama.
Altın daha iyi olabilir belkii

Eskiden is bankasi cumhuriyet altini da satiyordu, hala var mi bilmiyorum
İstersen gidip altin olarak bankadan cekebiliyordun, önceden araman gerekiyordu tabi de.

Bu şekilde düğün altini biriktiren tanıdıklarım olmuştu da aklimda kalmis. Hala var mi bu uygulama bilmiyorum.
Kuveytturk veriyor diye biliyorum, altın atmsi var çünkü
Benim yaşadığım yerde gümüş satan da alanda bulunmuyor. Özel siparişle getiriyorlarmış. Ne şanslısınız.
Yok ya Denizbank'tan online alıyorum

Altın uzun vadede en karlı birikim yöntemi. Kuyumcudan alıp biriktirmek de en reel yöntemi mahalle kuyumcusunda fiyat en fazla 10-20tl oynar kapalıçarşıdan alma imkanınız olursa 1-2 tl oynar ama bankadan aldığınız altını dengesiz artışlarda bozdurursanız en az 25-30 tl farkla bozdurursunuz. Oda en iyi ihtimalle. Banka kendisi belirliyor ne kadar fark koyacağını. Altın biriktirmek istiyorsanız kasa kiralayıp elle tutulur bir mala sahip olmak en doğrusu.

İnternet bankacılığından altın alıyorum ben hep. Fiyata bile öyle çok bakmam. Uzun süreli sonuçta diyip atıyorum köşeye.

Banka cok iyi ama hesabında para bitince hemen ona sarılıyorum😂
O yüzden 50 -100 gr lik külçeler alıcam.

Bankada da olacak ama elde de olacak

Bankadan alim satim yaparken borsa acilis kapanis saatlerine dikkat etmek lazim.

Borsa kapalıyken makas fazla olur her zaman cunku, gun icinde alim satim birbirine yakin olur.

Benim Denizbank'ta hem altın hem gumus hesabim var, garanti'de de dolar Euro hesabım var.
Evde tutmaktan iyidir ya, zaten altın alırken o günkü kura en az yirmi otuz ekliyor kuyumcu . Laf etsen saçma sapan bir ton konusuyor,almaktaan başka çaren kalmıyor.
Satarken de daha ucuza senden aliyor
En azından bankanın makası belli,fiyatı belli. Hafta içi ve iş saatleri içinde olduğu sürece internette gördüğünden çok da farkli olmuyor fiyatlari
Bu kuyumcuyla internet farkı benim de çok canımı sıkıyordu. Yaşadığımız şehirde bir kuyumcu bulduk biz, internette altının alışı satışı kaçsa o fiyat üzerinden işlem yapıyor. Hatta müşteriyle birlikte o dakika açıp bakıyor fiyata. Keşke her kuyumcu böyle yapsa. Geçenlerde izne memlekete gitmiştim, elde para kalınca altın bozdurayım dedim. Bir yarım, bir çeyrek için 300 küsür fazladan para ödedim. Çok üzüldüm gerçekten.

Sepet yapmak mantikli bence de birikiminizi bu sekilde yapin.
Kucuk bir miktar insanin kenarda parasi olmali lakin surekli para biriktirmek bana mantiksiz geliyor.
Kac yil yasayacagiz belli degil,istediginizi yiyin,istediginizi giyin,istediginiz yere gidin.bi daha bu yasinizda olmayacaksiniz,o elbise bi daha size o kadar yakismayacak,bi daha o ulkeye coluktan cocuktan gitme firsatin olmayacak.
Parayi kendine harcamak icin biriktiriyorsan tamam ama kalkipta surekli para biriktiren insanlardan olmayin derim.
Zor gun parasi olsun ama her ay giyiminden,gezmenden kisip para biriktirme

Ben altın alırdım paramın olduğu zamanlarda. Sonra yedim hepsini :KK70: düğün zamanı kullandım. Sonra bir daha param olmadı. Ama olsa yine altın alırdım.
Bazen dolar olarak aldığım da oldu ama dövizde daha mantıklı geliyor altın.
Elimde tuttuğum da oldu bankada durduğu da.

Altın uzun vadede en karlı birikim yöntemi. Kuyumcudan alıp biriktirmek de en reel yöntemi mahalle kuyumcusunda fiyat en fazla 10-20tl oynar kapalıçarşıdan alma imkanınız olursa 1-2 tl oynar ama bankadan aldığınız altını dengesiz artışlarda bozdurursanız en az 25-30 tl farkla bozdurursunuz. Oda en iyi ihtimalle. Banka kendisi belirliyor ne kadar fark koyacağını. Altın biriktirmek istiyorsanız kasa kiralayıp elle tutulur bir mala sahip olmak en doğrusu.
Aslında internette o an yazan kurdan epey oynuyor kuyumcular. Bazen 10,bazen 20,30... Kapalıçarşı dahil, ki bazı altınlarımı oradan aldım .
Şey diyorlar mesela , "bir gram altın paketlendigi için kesilmesi,işlenmesi,üstüne ayarinin yazmasi vs ekstra ucret olarak ekleniyor o anki kura. Kesilen altın alsanız daha ucuz olur."
Kapalicarsiya kesilen altın almaya gittiğimde de o kuyumcu da konuşuyor uzun uzun sebepler sayıyor neden üstüne eklediğine dair. Sonuc olarak bir gram altını yine pahalıya alıyorsun..
Hele çeyrek alıyorsan,onda da kulplu diyorlar bir şey diyorlar yine dayiyorlar parayı.
Ama internette gündüz saatelerinde makas aralığı çok olmuyor. Kurdaki fiyatı neyse onu alıyorsun.
Çalışma saati dışında,haftasonu çok yüksek fark,evet.
Ve altının deli gibi inip çıktığı zaman da alma-satma fiyatı yuksekti,evet.
Ama normal zamanlarda iki lira yok bile alma satma arasındaki fark..Bence internet bu bakımdan çok daha kârlı
Bu kuyumcuyla internet farkı benim de çok canımı sıkıyordu. Yaşadığımız şehirde bir kuyumcu bulduk biz, internette altının alışı satışı kaçsa o fiyat üzerinden işlem yapıyor. Hatta müşteriyle birlikte o dakika açıp bakıyor fiyata. Keşke her kuyumcu böyle yapsa. Geçenlerde izne memlekete gitmiştim, elde para kalınca altın bozdurayım dedim. Bir yarım, bir çeyrek için 300 küsür fazladan para ödedim. Çok üzüldüm gerçekten.
Aaa ne güzelmiş. Benim kuyumcu da babamın arkadaşı, ortak iş yapmışliklari var. Ama dayıyordu bana ekstra paraları. Ama tek o değil, kuyumcu kuyumcu gezdim,hepsi aynı. Canım internet, en azından takip etmesi daha kolay.

Aslında internette o an yazan kurdan epey oynuyor kuyumcular. Bazen 10,bazen 20,30... Kapalıçarşı dahil, ki bazı altınlarımı oradan aldım .
Şey diyorlar mesela , "bir gram altın paketlendigi için kesilmesi,işlenmesi,üstüne ayarinin yazmasi vs ekstra ucret olarak ekleniyor o anki kura. Kesilen altın alsanız daha ucuz olur."
Kapalicarsiya kesilen altın almaya gittiğimde de o kuyumcu da konuşuyor uzun uzun sebepler sayıyor neden üstüne eklediğine dair. Sonuc olarak bir gram altını yine pahalıya alıyorsun..
Hele çeyrek alıyorsan,onda da kulplu diyorlar bir şey diyorlar yine dayiyorlar parayı.
Ama internette gündüz saatelerinde makas aralığı çok olmuyor. Kurdaki fiyatı neyse onu alıyorsun.
Çalışma saati dışında,haftasonu çok yüksek fark,evet.
Ve altının deli gibi inip çıktığı zaman da alma-satma fiyatı yuksekti,evet.
Ama normal zamanlarda iki lira yok bile alma satma arasındaki fark..Bence internet bu bakımdan çok daha kârlı

Aaa ne güzelmiş. Benim kuyumcu da babamın arkadaşı, ortak iş yapmışliklari var. Ama dayıyordu bana ekstra paraları. Ama tek o değil, kuyumcu kuyumcu gezdim,hepsi aynı. Canım internet, en azından takip etmesi daha kolay.
Bu mesajınıza istinaden soruyorum. Siz altını hangi bankadan alıyorsunuz? Bende ziraat ve iş bankası var. Hangi saatlerde baktığımı hiç hatırlamıyorum ama baya fark oluyordu gramında. Ben altını evde tutmak istemiyorum, aileme emanet ediyorum zaten. Bir de kalkıp kuyumcuya gitmek boşuna zaman kaybı oluyor benim için. Altın hesabı her anlamda pratik. Bir de sizin dediğiniz gibi gündüz saatlerinde bakayım yarın, eğer uygunsa bu şekilde alayım. Bir de hiç bilgim olmadığı için soruyorum :) Mesela elimde 500 lira para kaldı diyelim, onu da altına yatırabiliyor muyum? Yoksa en az gram olarak mı almam gerekiyor?

Bu mesajınıza istinaden soruyorum. Siz altını hangi bankadan alıyorsunuz? Bende ziraat ve iş bankası var. Hangi saatlerde baktığımı hiç hatırlamıyorum ama baya fark oluyordu gramında. Ben altını evde tutmak istemiyorum, aileme emanet ediyorum zaten. Bir de kalkıp kuyumcuya gitmek boşuna zaman kaybı oluyor benim için. Altın hesabı her anlamda pratik. Bir de sizin dediğiniz gibi gündüz saatlerinde bakayım yarın, eğer uygunsa bu şekilde alayım. Bir de hiç bilgim olmadığı için soruyorum :) Mesela elimde 500 lira para kaldı diyelim, onu da altına yatırabiliyor muyum? Yoksa en az gram olarak mı almam gerekiyor?
İstersen 30 liranı bile yatirabilirsin ya. 0,0bilmemkac gram oluyor , istediğin zaman üstüne ekleyip tamamlıyorsun.
Ben Denizbank kullanıyorum, gümüş hesabı da var diye tercih etmiştim ama hemen hemen aynilar çoğu banka. Yarın gündüz gözüyle bakın bakalım, hatta beni etiketlerseniz ben de deniz ve garanti bankasindaki kura bakıp ekran görüntüsü alırım. Belki fikir olur arkadaslara

İstersen 30 liranı bile yatirabilirsin ya. 0,0bilmemkac gram oluyor , istediğin zaman üstüne ekleyip tamamlıyorsun.
Ben Denizbank kullanıyorum, gümüş hesabı da var diye tercih etmiştim ama hemen hemen aynilar çoğu banka. Yarın gündüz gözüyle bakın bakalım, hatta beni etiketlerseniz ben de deniz ve garanti bankasindaki kura bakıp ekran görüntüsü alırım. Belki fikir olur arkadaslara
Gerçekten bu açıdan çok iyiymiş. Aldığımız ev sebebiyle yaklaşık 6-7 bin kalan altın borcumuz var. Bilezik olarak tümletip ödeyeceğiz. 20binlik bilezikler oldu 37 bin :) Bazen çeyreğe paramız yetmiyor, kalan para da harcanıp gidiyor böylece. O arada da altın giderek yükseliyor. Dediğiniz gibi 30 liralık bile alsam altınım olacak. Gerçekten teşekkür ederim bilgilendirmeniz için :)

Bazı bankalarda grama tamamlamadan alınmıyor. Ama ziraat ve iş bankasında aliniyordu sanırım. Yapikredi var bende, alış satis farkı çok oluyor gündüz de baktım gece de. Gerçi kaça kadar normal bilmiyorum ama bana fazla geldi.

Bu şuandaki kur. Yarın gündüz de atayım ama o da bundan çok farklı olmuyor. Bana fazla geldi ama diğer bankalarda nasıl bilmiyorum. Farklı bir bankadan hesap açmayı düşünüyorum eğer bu normal değilse.

Eklentiler

• Screenshot_2022-02-16-05-52-08-598_com.ykb.android.jpg
    Screenshot_2022-02-16-05-52-08-598_com.ykb.android.jpg
    69,7 KB · Görüntüleme: 93
Bu şuandaki kur. Yarın gündüz de atayım ama o da bundan çok farklı olmuyor. Bana fazla geldi ama diğer bankalarda nasıl bilmiyorum. Farklı bir bankadan hesap açmayı düşünüyorum eğer bu normal değilse.
Mesai saati dışında fark inanılmaz fazla oluyor. Onu kıstas almayın
Şu an altın Euro kuru şu
IMG_20220216_101616.jpg

Garanti Bankası; IMG_20220216_101505.jpg
Denizbank
Screenshot_2022-02-16-10-14-24-248_com.denizbank.mobildeniz.jpg

birikimlerim dolar, altın ve tl olmak üzere üç türde, bankada duruyor.
asla fiziksel olarak alıp evde barındırmam, hırsızı var yangını var, depremi var, doğal afeti var. buna hayatta güvenmedim, güvenmem de.
ben enpara ve ing kullanıyorum. büyük kısmı ing'de duruyor ve tamamen yok bildiğim bir para.
birikime ne kadar erken başlanırsa o kadar iyi. asla küçük büyük demeyin hemen bugün başlayın. her ay ne alıp kenara atarsanız kar bence.
benim büyük kısmı dolar ve altında. belli bir miktar tl de var ona günlük azıcık da olsa faiz işliyor. acil para lazım olur, dolar ve altını bozmayayım diye tutuyorum.
banka batar, hortumlanır tarzı şeyler çok eskide kaldı. ama biz çok enteresan krizler görmüş bir ülke olduğumuz için ben yabancı ortaklı bankaları tercih ettim. 100.000 liraya kadar olan kısmı zaten tmsf tarafından devlet güvencesi altında, bişey olmaz yani korkmayın. o banka skandallarından sonra ciddi düzenleme ve denetlemeler geldi o işlere.
birikim olması beni psikolojik anlamda inanılmaz rahatlatıyor. çok şükür bugün işsiz kalsam beni 1 sene rahat idare edecek param var. aniden bir hastalık, dert tasa çıksa o para bi derdime derman olabilir. o yüzden kendimi psikolojik anlamda yormuyorum hiçbir şey için. o param olmasa çok daha farklı düşünür ve hissederdim.

Eklentiler

• Screenshot_2022-02-16-11-04-03-216_com.ykb.android.jpg
    Screenshot_2022-02-16-11-04-03-216_com.ykb.android.jpg
    69,6 KB · Görüntüleme: 79
X