II.Abdülhamid

fely

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
10 Mayıs 2007
766
2
Sultan İkinci Abdülhamid 21 Eylül 1842 tarihinde İstanbul'da doğdu. Babası Sultan Birinci Abdülmecid, annesi Tir-i Müjgan Kadın Efendi'dir. Annesi Çerkezdir. Sultan İkinci Abdülhamid çok küçük yaşta iken annesini kaybettiği için öksüz büyüdü ve onu üvey annesi Piristu Kadın yetiştirdi. Çocukluğunda çok zayıf bir bünyeye sahip olan Sultan İkinci Abdülhamid sık sık hasta olurdu. Babasının padişahlığı sırasında bu durumu yüzünden özel ilgi gördü. Çok hoşgörülü bir ortamda büyüdü. Kültür derslerinin yanında musiki dersleri aldı ve piyano çalmayı öğrendi.

Bekarlığı sırasında çok serbest bir hayat yaşayan Sultan İkinci Abdülhamid, evlendikten sonra tüm boş zamanını ailesiyle, çocuklarıyla geçirmeye başladı. Sultan İkinci Abdülhamid, yıkılmak üzere olan Osmanlı İmparatorluğu'nu 33 yıl ayakta tutmayı başarmış büyük bir padişahtır. Dindar bir insan olan Sultan İkinci Abdülhamid ibadetlerini aksatmazdı.

Hayırsever ve cömert bir insan olan Sultan İkinci Abdülhamid, sıradan bir vatandaş gibi yaşardı. Yunan seferi sırasında, kendisine hazinede yeterli para bulunmadığı söylenince, atalarından kalma şahsi servetinden masrafları karşılamış, devletten beş kuruş almamıştı.

Boş vakitlerini marangozhanede geçirir, harika eşyalar yapar, bunları sattırır ve parasını fakire fukaraya dağıttırırdı. Son derece şefkatli bir insan olan Sultan İkinci Abdülhamid'in kendisini öldürmek isteyenleri bağışlaması, dünya siyaset tarihinde görülmemiş bir olaydır. Sultan İkinci Abdülhamid, kültüre önem vermiş ve eğitim konusunda hizmet verecek birçok mekan yaptırmıştır.

Üniversiteler, Güzel Sanatlar Akademisi, Ticaret ve Ziraat Okulları kuran Sultan İkinci Abdülhamid, ilk ve orta dereceli okullar, dilsiz ve kör okulları, kız meslek okulları da yaptırmıştır. Vilayetlere liseler, kazalara ortaokullar kurmakla beraber, ilkokulları köylere kadar ulaştırdı.

İstanbul'da Şişli Etfal Hastahanesi'ni ve Darülaceze'yi kendi şahsi parasıyla yaptırdı. Hamidiye adı verilen nefis içme suyunu borularla İstanbul'a getirtti. Karayollarını Anadolu içlerine kadar uzatan Sultan İkinci Abdülhamid, Bağdat'a ve Medine'ye kadar da demiryolları döşetmiştir. Büyük şehirlere atlı tramvay hatları döşetti.

dorudur II. Abdulhamid cok fazla yenilik yapmıstır ama
istibdat rejimi sansur de ona aittir tabi donemin sartlarını bilemeyiz ama uyguladıgı politika donemin sanatcılarının uzak ulkelere kacma istegine yol acmıstır bi nevi toplu firar :)

II. Abdülhamit buradaki gibi pek de iyi huylu değilmiş.. Baskı dönemi onun dönemiymiş.. Meclisi kapatmak için çok uğraşmış.. ama elbette bunların sebebi azınlıkların çıkardığı sorunlarmış.. belki daha farklı çözüm yolu bulunabilirdi ancak 30yıl ülkeyi pek iyi olmasa da iyi yönettiği kesin.. tabi buradan konuşmak kolay geliyor bize :)

neyse benim padişahım KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN!!

biliyorsunuz değil mi bu padişahımız için 2.fatih sultan mehmet derler :smiley-cool:

Ufukların Sultanı Fatih Sultan Mehmet, sürgüne gönderilirken saatini çıkarıp devlet hazinesidir diye bırakan Vahdettin, İngiliz Dışişleri Bakanı tehdit ettiğinde 'Ayağını denk alsın, ona da öncekilere yaptığımızı yaparız' diyen Abdulhamit.... Şanlı padişahlar, koşullar ve en önemlisi insanın beşeriyetinde doğal olan hataları yapan padişahlarr.a.s.

Büyüklerimiz derlerki en değerli padişah ikinci Abdülhamitti Peygamber efendimizin onun ordusunda savaşlara katıldığı söylenir derler desem hurafe denir demiyim o yüzden:) ve gelmiş geçmiş en iyi istihbarat örgütünü kurmuş
ve neden tahttan indirildiğini de bilirsiniz siyonistler filistini istemiş dilediğin parayı veririz demişler ama o çok kesin bir dille reddetip kovmuş siyonistlerde madem öyle indiririzbizde onu diyip yerine devlet yönetimiyle alakası olmayan reşatmıydı ne onu getirmişler:) hıım birde abdülhamit filistin tapularını kendi servetiyle satın almış siyonizm emeline ulaşmasın diye yani bizim filistin israil falan:))) Sonracıma AB ile ilgili olayını bilirsiniz sanırım siyaset meydanından
dolmabahçede kayıtlıymış binbir çeşit şantajlarla ön koşullarla AB ye imza attırmışlar(ilk AB imzasını o atmış) üzüntüyle misafirlerini bırakıp üst kata çıkmış ve yarım saat deperem olmuş ben demiyorum alikırca dolma bahçe kayıtlarından okudu :))

benim başrılı ve ülkeye hanedana tüm gücüyle maddi manevi yardım olan fatih ve kanuni sultan süleyman bunların hayat mücadelesine bayılmısımdır allah yerlerini meknlarını cennet yapsın

Yavuz Sultan Selim ve İkinci Abdulhamit favorilerim.Çoğu kişi Osmanlı tahtının en başarılı padişahının Kanuni olduğunu söyler.Tabii ki Kanuni Sultan Süleyman Osmanlı nın en büyüklerindendir.Ama Yavuz gibi bir babası olmasaydı

benim de favorilerimdendir yazık etti bi avuç ittihatçı:mymeka:

avrupa seyahatlerınde ayakkabısının altına osmanlı topragı koyarmıss :) gayrımuslım topraklarına basmamak ıcın :KK70: tabıı bu bı ıddda... ????

Son düzenleme:
Abdülhamid hakkında pek iyi konuşmayanlar neye dayanarak acaba kötülüyorlar..
adamın hayatını okusalar belgelere dayandırılan yazarlardan nasıl bir insan oldugunu cok iyi anlayacaklardır..
en sevdigim padişahlardandır kendisi.. kendisine yöneltilen tüm eleştirilere ragmen bence osmanlı en iyi osmanlı sultanlarından idi. mekanı cennet olsun..

tarih dersinde daha yeniişledik Abdulhamit'i .. Öğretmenimiz üstüne basa basa söyledi batılı devletler kendisine 'kızıl sultan' lakabını takmışlar.. kesinlikle alakası yoktur dedi..

X