Howl'un Kitap Yorumları 📚

Kazuo Ishiguro - Beni asla birakma

Basta Hailsham in normal cocuk yurdu / yetimhane oldugunu düsünsenizde, ilerlerdikce tamamen farkli biryer oldugunu fark ediyorsunuz.
Hailsham da cocuklarin asiri derecede koruma altindalar hissi ve her birinin özel biri olduguna inandirilmislardir. Büyüdükce bazi seylerin farkina varmalari fakat yinede tereddutde olduklarini okuyoruz.

Babalar ve Oğullar /İvan Sergeyeviç Turgenyev

1860 Rusya' sında farklı karaktere ve aile yapılarına sahip iki oğul, iki babanın hikayesi.
Düşünüldüğü gibi daha çok kuşak çatışmalarına değil de iki farklı oğulun savunduğu düşüncelere ,yaşam tarzlarına ,arkadaşlığa ve aşka yer verilmiş.
Sonu hiç beklemediğim şekilde bitti.
Başlarda biraz sıkıcı gelebilir neredeyse ise kitabın yarısına geldikten sonra hızla akmaya başlıyor.
Güzel bir kitaptı tavsiye ederim.

Mecburiyet - Stefan Zweig

Kitapta, savaş zamanı Avusturya'dan kaçıp İcviçre'ye giden Ferdinand ve Paula'nın kısa hikayesini anlatmış Zweig.
Ferdinand karısı ve vatanı arasında kalmış, bu yüzden çok acı çekmiştir.
Bazı yerlerde Ferdinand'a çok kızdım.
Güzel anlamlı bir hikayeydi. Tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Ev Yapımı Sihirli Değnek
Yazarımız çok samimi akıcı ve yalın bir dil ile yazdığı başucu kitabı olabilecek bu güzel kitabında yaşam, aile,mutluluk gibi pek cok konuya umut aşılayarak yer veriyor. Zaman zaman bedensel ve ruhsal olarak yoruldugumuzu hissettiğimizde,takılıp tökezledigimizde silkelenip kendimize gelmemize fayda sağlayacak tatlı bir kitap.Mutluluğu çoğu zaman baska yerlerde arayan hayatindan sürekli şikayet eden ve sihirli bir değnekle herseyin duzelmesini bekleyenlere mutluluğu ancak kendi ellerimizle hazırlamamız gerektiğini ve o değneği yaşamakta olduğumuz mutluluk anlarını farkederek oluşturacağimızı anlatıyor. Şermin Yaşar biz okurlarını dostlarıymışız gibi evine davet etmişte birilikte kahve içip muhabbet ediyormuşuz hissini vererek yüreğimizi ısıttı 😊
Kısacık ama dopdolu bir saate okunabilecek ,okurken kalbi aydinlatan bir kitap

"Böğürtlen lekesini en iyi böğürtlenin yaprağı çıkartır.Dert dermanın yanı başında "

İskender Pala - MeselA
İskender Pala 'nın geçmişten günümüze gelen meselleri anlatan bir kitabı. Hani büyüklerimiz bir olay karşısında ona benzer ders niteliğinde olabilecek yaşanmışlıklardan bahsederler olayları anlatırlar. Yazarın güzel bir araştırmayla ortaya çıkardığı eser. Ben sevdim. Bizim oralarda "teseleme getirmek" derler. Bu tarz olayları anlatan bir kitap.

Alexandre Dumas-3 Silahşörler
Kralın emrinde silahşör olarak görev yapan 3 arkadaşın yanına Gaskonyalı bir genç katılır. Zamanlar birbirlerine karşı sıkı bağlarla bağlanan bu 4 arkadaş uşaklarıyla beraber olaylardan olaylara karışırlar.

Clarissa - Stefan Zweig !!

Bir subayın kızı olan Clarissa' nın çocukluğundan başlıyor kitap,
ailesinden uzakta, baba sevgisinden yoksun büyüyor.
Yetişkinliğinde çok güzel bir aşka sahip oluyor ama bu kez engeller çok daha aşılamaz boyutta.

Kitap 177 sayfa ve yazar tamamlayamadan ölüyor ne yazık ki, Satranç kitabını yazdıktan sonra intihar ediyor bu kitabı da yarım kalıyor.
Her iki kitabını da bunları bilerek okumak bence daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Kitaba başlarken beni bu kadar içine alacağını asla tahmin etmezdim, klasik Zweig kitabı diye düşünüyordum.
Ama kesinlikle öyle değil, ilk sayfadan itibaren aktı gitti, kalemine zaten söylecek söz yok.
Bu kitabı farklı kılan bence içerik zenginliği, yazarın o alışılagelmiş bir olay veya bir karakter üzerine yazılmış romanlarından farklı.
Toplumsal sorunları, baskıları, çaresizliği çok ince işlemiş.
Duyguyu çok iyi geçiriyor okuyucuya, bu konudaki en iyi kitabı diyebilirim bana göre.

Kitabın yarım kalması beni hiç rahatsız etmedi, 've böyle yaşayıp gittiler' de deseydi sonunda eksik hissetmezdim.
Ama tamamlanma düşüncesi de beni heyecanlandırmıyor değil, başka bir tat vardı kitapta ve beni fazlasıyla tatmin etti.

Tavsiyedir, okuyunuz.

SEFİLLER
klasiklerden olan bu kitabı daha önce okumadığım için pişman oldum. Keşke tam metin de bulabilsem tamamını da okurum.
1800 lü yılların başında fransa da yaşanan siyasi anlaşmazlıklar sonucu yaşamın ne denli zor olduğu anlatılıyor. Bütün yaşamların günün birinde birbiriyle kesişmesi sonucu ortaya çıkan trajik hikayeler.
okumayanlar kesinlikle okumalı. Çok akıcı,sürükleyici ve asla okuru yormayan bi kitap.

Özdemir Asaf- Kırılmadık Birşey Kalmadı
Şair olarak tanıdığım yazarın aforizma tarzında yazılmış kitabı. Tek kitap olarak okunması sıkıcı gelebilir. Ancak başka kitaplar okurken rahatlamak adına ara ara okunduğunda çok güzel tatlar bırakıyor. İçeriği fikir yazıları olmakla birlikte, başka yazarlarla küçük anılar ve bilgilere de yer verilmiş. Şiir olmayan ancak şiirsel anlatımı olan kitabı öneririm.

Gogol-Palto
Gogolun hicivli anlatım şeklini çok seviyorum. Dostoyevski'nin "hepimiz Gogol'un Paltosundan çıktık" ifadesi de kısa olmasına rağmen çok etkileyici bir yapıt olduğunu ortaya koyuyor. Gerçekte arkadaşının başına gelmiş bir olayı değiştirerek palto üzerinden anlatmış. İnsan psikolojisini çok güzel resmetmiş. Sayfa sayısı az, ancak bu yazım biçimiyle 1000 sayfada olsa bir çırpıda okunurdu sanırım. Muhakkak okuyun derim.

Malik Bedri- Müslüman Psikologların Çıkmazı
Kitabı alırken beklentim daha fazlaydı. açıkçası beklentimi karşılamadı. Batının psikoloji yöntemlerini tümden reddetmese de çoğunun uygulanması eleştirilmiş. Ancak eleştirinin yanında sunmuş olduğu çözümler tatmin edici değil. Bilhassa günümüz dünyasında insan psikolojisinin, ya da dindar insanların nasıl yaklaşım sergilemesi gerektiğine dair çözüm önerileri problem çözümünde yeterli gelmedi. Freud'ın psikanalizine dair ağır eleştirilerini de yersiz bulduğumu söyleyebilirim.

Son düzenleme:
Yaprak Fırtınası/Gabrıel Garcıa Marquez

Kitap, emekli bir albayın verdiği bir sözü, herkese, her şeye rağmen tutma çabasıyla alakalı . Ortada kimsenin sevmediği, herkesin ölümü üzerine sevindiği bir adamın cesedi var ve albayın onu gömmesi gerekiyor. Yaşlı adam kızını ve kızı da çocuğunu ölünün olduğu eve sürükleyip onları da bu olaya dahil ediyor. Sonrasını bu üç aile bireyinin gözlerinden okuyoruz. Üç karakter de farklı ruh hali içinde çıkıyor karşımıza. Albay verdiği sözü tutmakta kararlı, kızı Isabel onlara karşı gelecek insanların itirazlarından çekiniyor, hatta korkuyor.. Çocuğunu yanında getirmenin verdiği bir sıkıntı var içinde.. Küçük çocuk ise her çocuk gibi ölüye, ölüme karşı kayıtsız. Tek düşündüğü arkadaşlarıyla yaptıkları, yapabilecekleri.
Güzel anlatım ,hikaye konusu ama sonunda kitap yarım kalmış gibi geldi bana.

Son düzenleme:
Oblomov ;
Spolier olabilir!
Oblomov; tembel, soylu bir efendinin hayatını anlatıyor. Bu yalın Bir tembellik degil; yetişme tarzından dolayı, yeteneklerinin ve nasıl kullanacağının farkında değil.
Aynı zamanda, saf, fedakar ve iyi niyetli. Bu saf, fedakar yanını, Olga ile olan ilişkisinde de görüyoruz.
Stolts adında, çalışkan, disiplinli, başarılı bir çocukluk arkadaşı var. Stolts, hep Oblovomu hayatla barıştırmak, ayağa kaldırmak için uğraşıyor; mükemmel bir arkadaş!
Kitap bitince, Stolts hakkında fikrim değişti. Arkadaşına yardım ederken, aslında kendi egosunu tatmin ediyor. Oblomovun, aşkıyla büyüttüğü kızı, kendine eş yapması bunu destekledi benim için.
Veee Zahar! Çocukluğundan beri, Oblomovun yanından ayrılmayan uşağı. Garip bir bağlılığı var efendisine.
Sonunda, rezil ve kimsesiz hayatına rağmen, Stolts un uzattığı eli, efendimi bırakamam diye tutmayisi 💙
" Ya şimdi, ya hiçbir zaman"

Beşikte Durduğu Gibi Durmuyor.DICLE KESKINOGLU
kitap cok eglenceli mizahi bir dille 2 kiz cocugu annesi tarafindan yazilmis.bebek buyuturken okunan kitaplarin pek de bir ise yaramadigini,herseyi deneyimle ogrendigini anlatmis.ben de yazar gibi dusunuyorum😄 zevkle gulerek okudugum bir kitapti😍

FRANKENSTEİN ya da MODERN PROMETHEUS - MARY SHELLEY

Frankenstein, duyduğumuzda çoğumuzun aklına korku filmi geliyordur.
Hepimiz Frankenstein'ı bir canavar olarak tahayyül ediyoruzdur. En azından ben öyle hayal etmiştim, ancak hiç tahmin ettiğim gibi çıkmadı.
Bazı sayfalarda korktum, dehşete düştüm, bazı sayfalarında gözlerim doldu.
Sayfalarını 'acaba ne olacak, ne olmuştur?' diye merakla çevirdiğim bir kitap oldu.
Yazar, doğa ile ilgili betimlemeleri, karakterlerin acılarını, mutluluklarını ve korkularını çok net, akıcı bir dille anlatmış, okurken tüm benliğimle hissettim desem abartmış sayılmam :)

Ben çok beğendim, kadın yazarların kitaplarını daha fazla okuyacağım bu kitaptan sonra ❤️

Son Ada /Livaneli
Gözlerden, karmaşadan uzak bir adada sevgi ,saygı ,beraberlik ve sakinlik duyguları ile kendi halinde yaşayan ada sakinlerinin hayatında, adaya yerleşen eski bir devlet başkanının yaptıkları ile içinden çıkılmaz korkunç olaylara neden oluyor.
İnsan oğlunun doğaya ve kendine bencillikle ,hırslarla nasıl zarar verebildiği çok akıcı ve sade bir dille anlatılmış.
Çok güzel bir kitaptı ,Livaneli yine beni şaşırtmadı.

X