Her Telden Ekonomi...

Eşim ve ben sağlık çalışanlarıyiz
Kızım üniversiteyi 2020 temmuzda bitirdi şükür,
2 aydır çalışıyor ,Ankarada
Okurken yurtta kalıyordu ,şimdi arkadaşları ile evde, yine Ankarada ,
Mutlu şükür de
ODTÜ mezunları mimar, mühendis, öğretmenler 3000 ,
3500 tlye işe başladılar (bildiklerimiz)
Piyasa mı böyle bilemedim
Var mı fikriniz
Maşallah, inşallah biz de çocuklarımızın okullarını bitirip, iş sahibi olup , evlenip, çoluk çocuğa karıştığı günleri görürüz, hayırlısıyla ve sağlıkla... ☺️

evet hatırladım sağlık sektöründe olduğunu 🤦‍♀️

çok bir bilgim yok o alanda ama bana çok az gibi geldi, asgari ücretin biraz üstünde sadece.... benim kuzenlerden elektronik mühendisi olup 15-20 bin maaş alan da var, uzman doktor olup ona yakın alan da...

kendi mesleğimden örnek verecek olursam, yıllardır yanımda olup, iki yıllık okul bitirmiş olmasına rağmen ( işi bildiği için) 5 bin küsür alıyor en az alan... tecrübeli mali müşavir yaklaşık 13.000 tl. Daha az tecrübeli olan 8.000 tl alıyor gibi.. ama bir yeminli mali müşavir gelse, benim alana ( denetim ve danışmanlık yapıyorum) vakıf olmadığı İçin, 3.000 e çalışırım dese bile işe almam...

Eşim avukat, yeni stajını bitirmiş avukat, asgari ücretle bile işe girmeyi kabul ediyor diyor,.. piyasa çok tuhaf...

yazık verilen emeğe, herkes karşılığını alamıyor.... bu devirde bahsettiğin rakamlarla bekar bir insan bile zor geçinir, evli ve çocuklulara hiç girmeyelim...

30 yıllık devlet memuru 4300 tl alıyor, denge adı altında ödeme yapılıyor değişen miktarda en maximum 1500tl
Yani şöyle, devletteyseniz az sa olsa, garanti bir maaşınız olur, özel sektör biraz farklı...

Özel sektörde kendinizi geliştirmişseniz alanınızda, nasibinize de düzgün bir yer düşerse, çok iyi kazanırsınız....

Diğer yandan da, emeğinizi sonuna kadar kullanıp, sömürüp, hakkınızı vermeyen işveren de çok...

Rabbim herkesin rızkını veriyor bir şekilde... tedbir bizden, takdir Allah ın... 🥰

Bugün de tantuni yaptım ve enfes oldu... 😋

sanırım, özel yemeklerin sunulduğu, pastalar, çörekler, kurabiyeler eşliğinde kahve sohbetlerinin yapıldığı, bir mekan açma hayalime doğru, adım adım ilerliyorum... 😂

evet, mesleğimle uzaktan, yakından alakası yok,
evet, dekorundan, yemeğine, kaliteli malzeme kullanıp, bir çok kişiyi de misafir modunda ağırlayacağımdan, kısa sürede batarım,
biliyorum, ama istiyorum... :))

Bugün de tantuni yaptım ve enfes oldu... 😋

sanırım, özel yemeklerin sunulduğu, pastalar, çörekler, kurabiyeler eşliğinde kahve sohbetlerinin yapıldığı, bir mekan açma hayalime doğru, adım adım ilerliyorum... 😂

evet, mesleğimle uzaktan, yakından alakası yok,
evet, dekorundan, yemeğine, kaliteli malzeme kullanıp, bir çok kişiyi de misafir modunda ağırlayacağımdan, kısa sürede batarım,
biliyorum, ama istiyorum... :))
Afiyet şifa olsun canım
Niye batacakmışsın kendini olumsuzluğa odaklama 😊👍

Hayırlı sabahlar bu arada.... 🥰

Bismillah, kahvaltıyla gün başlasın...

Sabah kalktığında, mutfaktan sıcacık kahvaltılık kokuları, demlenen çay kokusu, bardak, çatal, bıçak şıngırtıları duyan bir çocukluk hatırlamak, her çocuğun hakkı...

Lütfen bunu çocuklarımızdan esirgemeyelim, özellikle de yoğun çalışan anneler... ☺️
Alışınca hiç de zor gelmiyor... :)

Merhaba arkadaşlar...

iki haftadan sonra köydeyiz ve yazdan kalma bir gün yaşıyoruz 🧐

ah tr_lelli tr_lelli ahh, dün buralarda dolaşırken senin tatlıyı gördüm, normalde hiç sevmediğim şerbetli tatlıgillerden baklavaya AŞ erdim resmen... 😂.
Kendi mi açtı, hazır yufkadan mı, laz böreği mi, fındıklı baklava mı derken, eşime ben ev baklavası istiyorum dedim... 🙄

o da garibim, köyün bakkalında görmüştüm baklava, arayayım adamı açar bakkalı diyor, saat 21 suları... :))
Yok daha neler dedim, hem ben Halis Muhlis el açma ev baklavası istiyorum, dedim... 😅

sonra geçti... :)

Odun aldık, onları taşıdı erkekler... sobaya odun dayanmıyor... :)

akşama pizza istedi çocuklar, hamuru yoğurdum, içini, sosunu hazırladım uzandım...

İyi akşamlar arkadaşlar...
Köyden sabah döndük, direkt ofise geçtim...
iş çıkışı eve geldim, yemek hazırlayıp attım fırına, çayın yanına tatlı ayarla, süt mayala, ortalığı toparla,makinaya çamaşır derken, yoruldum... 🤪

köyün en güzel yönü, her gidişte, yeni sağılmış süt, organik yumurta ihtiyacımızı karşılamak sanırım... 😅

Sütün 5 litresi 25 tl, yumurta 35-40 arası değişiyor... burada yumurtanın kolisi 25 olmuş, çok pahalı diyenler var... 😬

Son düzenleme:
güzel bakan, güzel görür... ☺️

benim de hayalimdi, ama bir türlü cesaret edememiştim...

gidebilir miyiz, gidemez miyiz, çalışıyoruz, çocukların okulları var, tatillerde farklı rotaları tercih ediyoruz, boşa masraf mı olur, prefabrik mi olsun, konteyner mı, ahşap mı olsun beton mu, büyük tek kat bir ev mi, küçük iki katlı bir ev mi olsun, ama zaten eşimin Akdeniz, benim Karadeniz de, ailelerimizin yazlıkları var vs derken, arkadaşların da ısrarıyla, İstanbul yakınlarında bir köyden arsa alıp, tam da virüs öncesine denk gelen inşaat süreci, garantina aylarının başında, iğneden ipliğe, internetten siparişle döşenip, alel acele, yerleşilen iki katlı, küçük, şirin,bir köy evi oldu.,, ☺️ Darısı isteyen herkese olsun... amin...

Ayda yılda bir gider, kafa dinleriz diye düşündüğümüz ev, her hafta sonu kaçtığımız bir liman oldu, virüs sebebiyle, bütün sosyal hayatımızın, tatillerin sıfırlandığı bir dönemde...

evet sobamız, üzerinde çayımız ve kestanemiz var ama, bahçenin çevrilmesi, peyzaj düzenlemeleri vs yeni yapılıyor, meyve ağaçları, çiçekler, çimler ancak bahara, yaza inşallah... ☺️

Geçtiğimiz yaz, bahçenin bir köşesine, aklına gelebilecek sebzelerden birer ikişer fide diktik, hiç bu işlerden anlamasak da, sorarak, arkadaşlardan yardım alarak ve ilk kez kendi ellerimizle dikip, büyümesine şahit olduğumuz, mucize gibi gelen, domates, biber, nane, soğan, fasülye, turp, bamya vs yedik... kavun, karpuz ve kabak da denedik, ama biraz büyüdüklerinde, bahçemize gelen, davetsiz misafirlerin nasibi oldular... 🐄 :)) onların rızkıymış, helali hoş, afiyet şifa olsun dedik.,, :) ( her ne kadar kızım, ama anne biz o kabaktan tatlı yapacaktık, diye bir süre hayıflansa da :)) )
Ne mutlu size hayalinizi gerçekleştirmişsiniz, hayırlı olsun 🤗

Aynı hayali bende kuruyorum. Bir arsa almak üzereyiz, tabi evde yaptırmak istiyoruz. Ama betonarme mi yoksa çelik mi olsun karar veremedik. Çünkü ikisinin de artıları eksileri var sanırım. İnternette araştırdım herkes farklı bir şey söylüyor. Biz belki şu an sadece tatillerde gideriz ama sonrasında yaz kış kalmak istiyoruz.

Siz nasıl bir ev yaptırdınız? Memnun musunuz?

Teşekkür ederim, umarım en kısa zamanda sizin de hayaliniz gerçekleşir hayırlısıyla... ☺️

biz de ilk başta, sadece arada bir gider, kafa dinleriz, çadır dahi olsa işimizi görür, mantığıyla kalkıştık bu işe ama, öyle olmadı... 😅

hem malum yaşadığımız pandemi süreci, hem de şehrin keşmekeşliği nedeniyle, hemen hemen her hafta sonu köyde buluyoruz kendimizi... özellikle çocuklar İçin çok iyi oldu şu dönemde...

Uzun vade düşünüyorsanız, kesinlikle betonarme düşünün... zira prefabrik bile düşünseniz, iyi bir şey istiyorsanız, hemen hemen aynı fiyata geliyor maliyeti ve hiç bir yapı şekli, betonarme kadar uzun ömürlü değil..,

şimdiden hayırlı olsun, Rabbim kolaylık versin .... ☺️

Günaydın arkadaşlar..,

yine uzun süre olmuş buralara uğramayalı 🤦‍♀️😅

umarım herkes iyidir... ☺️

Ne mutlu size hayalinizi gerçekleştirmişsiniz, hayırlı olsun 🤗

Aynı hayali bende kuruyorum. Bir arsa almak üzereyiz, tabi evde yaptırmak istiyoruz. Ama betonarme mi yoksa çelik mi olsun karar veremedik. Çünkü ikisinin de artıları eksileri var sanırım. İnternette araştırdım herkes farklı bir şey söylüyor. Biz belki şu an sadece tatillerde gideriz ama sonrasında yaz kış kalmak istiyoruz.

Siz nasıl bir ev yaptırdınız? Memnun musunuz?
Teşekkür ederim, umarım en kısa zamanda sizin de hayaliniz gerçekleşir hayırlısıyla... ☺️

biz de ilk başta, sadece arada bir gider, kafa dinleriz, çadır dahi olsa işimizi görür, mantığıyla kalkıştık bu işe ama, öyle olmadı... 😅

hem malum yaşadığımız pandemi süreci, hem de şehrin keşmekeşliği nedeniyle, hemen hemen her hafta sonu köyde buluyoruz kendimizi... özellikle çocuklar İçin çok iyi oldu şu dönemde...

Uzun vade düşünüyorsanız, kesinlikle betonarme düşünün... zira prefabrik bile düşünseniz, iyi bir şey istiyorsanız, hemen hemen aynı fiyata geliyor maliyeti ve hiç bir yapı şekli, betonarme kadar uzun ömürlü değil..,

şimdiden hayırlı olsun, Rabbim kolaylık versin .... ☺️

M Meyraa- amin inşaAllah dileyen herkese nasip olsun. Evet iyi bir ev olsun istiyoruz. Ben betonarme olsun istiyorum ama eşim kısa zamanda kurulduğu için prefabrik mi olsa diyor.

Peki sizin ev kaç m2 ve kaç katlı? Yapımı ne kadar sürdü ve sakıncası yoksa size ne kadara mal oldu?

M Meyraa- amin inşaAllah dileyen herkese nasip olsun. Evet iyi bir ev olsun istiyoruz. Ben betonarme olsun istiyorum ama eşim kısa zamanda kurulduğu için prefabrik mi olsa diyor.

Peki sizin ev kaç m2 ve kaç katlı? Yapımı ne kadar sürdü ve sakıncası yoksa size ne kadara mal oldu?
Amin...
Ofiste çok bakamıyorum topiğe, ancak fırsat buldum.., :)

Biz küçük yaptık, yeter dedik,Toplamda 130 metrekare, iki katlı... alt katta, büyük bir salon ve mutfak, üst katta yatak odaları...
3-4 ayda biter diye başladık ama bitmedi tabi :) sanırım 5-6 ayı buldu, oturabilir hale gelmesi...
Maliyet; yere, metrekareye, beklentilerinize, kullanılan malzemelerin kalitesine vs göre değişir... ama ortalama 300- 500 arası değişir... tabi buna bahçe, peyzaj düzenlemesi, etrafını çevirme, ağaçlandırma (ağaç deyip geçmeyin tanesi 700- 1.000 tl yi bulan ağaçlar var :) ) vs dahil değil...

Sonra bi de dayayıp , döşeyip, kullanılacak duruma gelmesi var, iğneden, ipliğe...

ama bir yerden başlayınca, gerisi geliyor... siz de arsayı alarak başlamışsınız, başlamak, bitirmenin yarısıdır... :) hayırlısıyla bitirirsiniz de inşallah... ☺️

Amin...
Ofiste çok bakamıyorum topiğe, ancak fırsat buldum.., :)

Biz küçük yaptık, yeter dedik,Toplamda 130 metrekare, iki katlı... alt katta, büyük bir salon ve mutfak, üst katta yatak odaları...
3-4 ayda biter diye başladık ama bitmedi tabi :) sanırım 5-6 ayı buldu, oturabilir hale gelmesi...
Maliyet; yere, metrekareye, beklentilerinize, kullanılan malzemelerin kalitesine vs göre değişir... ama ortalama 300- 500 arası değişir... tabi buna bahçe, peyzaj düzenlemesi, etrafını çevirme, ağaçlandırma (ağaç deyip geçmeyin tanesi 700- 1.000 tl yi bulan ağaçlar var :) ) vs dahil değil...

Sonra bi de dayayıp , döşeyip, kullanılacak duruma gelmesi var, iğneden, ipliğe...

ama bir yerden başlayınca, gerisi geliyor... siz de arsayı alarak başlamışsınız, başlamak, bitirmenin yarısıdır... :) hayırlısıyla bitirirsiniz de inşallah... ☺️
Çok sağolun, Allah razı olsun 🤗

Evet kişiye göre değişir maliyeti. Ama verdiğiniz bilgilerden sonra kafamda üç aşağı beş yukarı bir fiyat şekillendi. Teşekkür ederim 🥰

X