Hayatımdaki en değerli başarım

eboru

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Nisan 2015
103
79
30
Bir hayal düşünün çocukluktan itibaren devam eden.Hırpalanmış bir hayal bu hepimizdeki.Tek engelse biziz aslında.Hatırlıyorumda 95 kilo orta okul öğrencisiyken annemin beni diyete başlattığında mutfağın önünde sinir krizleri geçirirdim.Ağlardım anneme küserdim.Yemek benim için mutluluktu.Beden eğitimi dersinden nefret eder koşmamak için ayakkabılarımı bağlama numarası yapar dinlenirdim.Kızardım bedenime göre kıyafet bulamama ve bacaklarımın sürtünmesinden yırtılan kotlara.Kalbim kırık bedenim daha o yaşta her oturduğunda dizleri bedenini taşımaktan ağrıyan bir çocuktum ben.Büyüdüm diyetler yaptım diyetler bozdum.Başladığım son diyetimi bilmiyodum daha çok bir haftada nasıl 10 kilo verilir diyetleriydi başladığım sağlıksız diyetler. Dolabımın önünde ağlar aç kalınca dünyanın sonu gelmiş gibi hemen yiyecek bişeyler bulurdum.Dışarda kiloluyken insanlar bakardı daha ne yiyosun bakışıyla alırdım abur cuburları eve gider yada ara yolda aldıklarımı yürüyerek gizli saklı yerdim.Yedikce kendime kızar kızdıkça yerdim.Şimdi bakıyorumda o eski fotoğraflarıma kırgınlıklarımı görüyorum...
Sıkılmıştım fazlasıyla hor gören bakışlardan.Kimse inanmadı başarabileceğime...
Bi korku sardı benide.Yine bir gece dedimki sevgilin var o bu kiloda bile seni seviyo sen seviyomusun kendini?Sevmiyodum.Belki şu an ilk defa bunu itiraf ediyorum.Ben küçüklügumden beri hiç kendimi beğenemiyordum.Hep savaşım kilolarla hep savaştığımda kendimdi.Madem asla doymuyodum hep açtım e o zaman diyet yapıp sağlıklı aç kalayım dedim.Yapacaktım başaracaktım koydum bi kere aklıma.Yapamazsın dediklerinde eskiden üzülürken artık "yapamazsın" benim gülüp geçtiğim birşeydi..Diyet yaparken bile kolların benden daha kalın diyen arkadaşım bile oldu.Bunlar seni yaralamasın sakın.İlk gün tartıldım 90.5 çıktım tartıda.Hergün sabah tartıya koşmaya başladığımda aç hissiyle yatmam anlam kazandı benim için.Dedimki ertesi gün tartıya çıkıcam bugün diyetimi bozamam.İlk ay yediğin ekmek sayısı 2 dilimi geçmemiştir.Evde hamur işi yapılıyorken ben asla yemedim.Sabah ekmeksiz kahvaltı yapıyordum öğlen 1 tabak yemek ara öğün meyve,gün kurusu,fındık badem,ayran,yoğurt,ceviz vb 1 tanesini seçiyordum.Akşam 1 tabak yemek ve sonrasında yeşil çay.Iradem kuvvetlendikten sonra kilo vermem ilerledikten sonra kahvaltida 2 3 gunde bir dilim ekmek yiyordum haslanmis yumurta veya omletten sıkıldığımda.Öğrenci otobüsüdurağıma gelmeden iniyodum.Arkadaşlarım onunlada dalga geçiyo bu soğukta yürünür mü diyolardı.Dinlemedim kimseyi.İlk hedefim 80 sonrasında 70di.60 lı kiloları görmek bana hayal gibi geliyodu itiraf edemiyodum kendime bile.Kimseye söylemedim bu hedefimi beraber diyet yaptığım arkadaşım hariç.Kendime hep tabak hazırladım.Tabağıma hep kendim koydum yemem gereken kadar.Pilav makarna yemedim. Böylece sadece tabağımdakileri yemeye başladım buda beni durdurdu.iki tabak makarnayla bile doymazken ikinci bi tabagi asla koymadim.Baktım diyetle veriyorum dedim niye daha hızlı kilo vermiyim ya sarkarsam ? Evde spor yapmaya başladım sonra.ip atladım zumba yaptım yürüdüm dans ettim.Ara öğünlerimi daha eğlenceli hale getirdim.Atıştırmalık gibi geliyordu o ara öğünler.Farkettimki önceden ne bulduysam yerken şimdi kendim için sağlıklı alışverişler yapıyodum.Arkadaşlarım gözümun önünde dünyayı yerken ben bir tabak yemeğimi yedim..Doymadım yanına yoğurt ekledim,doymadım yanına salatalık ekledim.Yanımda meyve taşıyordum.46 44 bedenlerden uzaklaşmaya başladığımda artık ekmeği hiç aramıyordum.Hayalime tutundum L bedene girebilirmiyim M beden benim için hayal derken şu an 65 kiloyum asla pes etmedim.40 lı bedenlerden 38 bedene düştüğümde dedimki hedef 55 şimdi o yolda ilerliyorum.Ilk basta beni korkutan bu yolda nasıl zayıflayacağımı öğrendim ve vucudumu tanidim.
Şimdi sana sesleniyorum !

Başlarsan tartıda tıkır tıkır eksiler görceksin.Asla pes etme.Bırak yağların altındaki o zariflik çıksın ortaya.Yapabilirsin.
Bir taneden birşey olmaz deme olur! O bir taneyle doymayacağın gibi o bir taneyle iraden sarsılır!
Çayını şekersiz de içebilirsin!
Yiyemediğin ne varsa diyette sonra yine kontrollü yiyebilceksin bi yere gitmiycekler.
Aç hissettiğinde hemen yemeğe saldırma ölmiyceksin!
Seni hedefine çabuk ulaştıracak olan spordan asla vazgeçme!
YAPAMAZSIN DIYEN COK KISI OLACAK ONLAR SENI DAHADA GUCLU YAPSIN.

SEN YAPABILIRSIN

Maşallah..harika bir başarı öyküsü..devamını dilerim..Darısı başıma olur inşallah..

Tebrikler.. Boyunuz kac acaba? Ben liseden mezun oldugumda 89 kiloydum. Annemin zoru ile diyetisyene gittim ve bir bucuk yil gibi bir surede 59 a dustum.. cok uzun yillar 57-59 arasinda gidip geldim. (55 i de gordum ama bana yakismadi).
2 yil once aniden kilo aldim ve ne yazik ki kalici oldu. Bu arada 77 ile hamile kalip 79 ile hamileligi bitirdim. Dogum sonrasi daha da kilo aldim ve en nihayet 84 e kadar ciktim.. simdi yeniden kilo veriyorum. Yine azmettim. Kendi kendime motive oluyorum..
boyum 170..
Diyecegim o ki; insan istedikten sonra veriyor.. daha da veririsiniz, merak etmeyin..

X