hayatı kaçırmadan maddi gücünü eline almak

bu arada bizim meslekte bu eksta nöbetleri filan isteyen bol bol tutabilir ama ben istemiyim bilmiyorum
hala annemlerin yanındayım yani yakın bir sehirdeyim /git gel beni yoruyor.
beğendiğim ev ayın 10 gibi bosalacakmis ,
buraya yerleşince belki ekstra şeyler yaparım 😅
yalnız Şubat'ta promosyon da alacağım ama eşyalı eve çıkmama rağmen sanki tüm promosyon eve gidecek gibi
çok güzel seyler beğendim 🥲
şöyle sağlam bir kaç tokat atılsa biraz cimri filan olsam 😒
ama hayatımın o kadar mutlu bir dönemindeyim ki
her şey çok iyi gidiyor , buraya çok sıkıntılı yerlerden geldim.
o yüzden hala adapte olamadım bu kadar muhteşemlige sanırım.
çok mutluyum , çok güzel hissediyorum duygusal olarak inanılmaz dengeliyim
31 yaşına gireceğim Şubat'ta ve hayatımın en en keyif üzerine kurulu dönemini yaşıyorum
eve fuzuli harcama yapmayin ne kadar az esya o kadar rahat kafa. sizin olmayan bir eve hele hiç yapmayın. ileriye dönük olabilir mesele döküm tencere, robot süpürge gibi. ah keşke yakınlarınızda olsam tüm paranızla yatırım yaptırır sizi dımdızlak bırakırdım ilk ay :) ikinci ay biraz rahatlar 3. ay asla daha fazla rahatlamanıza izin vermezdim seçime kadar :))

sonrası zaten sizde de alışkanlık olurdu. eşim benden bezdi valla ah keike şunu alsam diyorum almıyorum, bunu yapsam diyorum yapmıyorum :) dedim Türkiyeye gidince istediğim gibi yiyip içeceğim alışveriş yapacağım :)

Bütçe konusunda maaşınızı alır almaz birikim yapmak istediğiniz miktarı başka bir hesaba atın ve unutun. Örneğin 30k ama alıyorsanız 5 bini başka hesaba atın ve onu unutun. Sonra altın artık bence yatırım değeri taşımıyor. Ben geçen sene borsaya merak sardım yatırım tavsiyesi değildir bu arada 🤣 benim girdiğim zamanlar suwen halka arz oldu. ben dedim ki alt tarafı don markası ne yapabilir benim dikkatimi çektiğinde 18 falandı 70i gördü. Ama borsada iniş çıkışlar oldukça fazla tabii bu riski almak önemli. Sanırım en garanti kur korumalı az kazandırıyor ama kesin kazandırıyor. Altın da güzel bir seçenek her ay 1 çeyrek almayı deneyebilirsiniz. Hiçbiri olmazsa bile mutlaka ayırdığınız miktarı başka hesaba atın ve yokmuş gibi davranın. Spor konusunda öncelikle reformer yerine mat deneyin inanın pek farkı yok hatta esneme bandından da farkını göremedim ben 3 aydır gidiyorum artık paketler ucuz geliyor neredeyse saat başı 50-60 tl olmuş. Bazı spor salonlarına paket şeklinde satıyorlar. Şarap malesef çok pahalı ben en ucuzunu alıp soda ile karıştırıp gariban hayatına devam ediyordum artık onu da bıraktım. Kör kalma riski olmasa evde yapmayı deneyin hem hobi olur derdim 🤣. Ev için robot süpürge o kadar iyi oluyor ki anlatamam şu hayattaki üretilmiş en iyi şeylerden birisi. Eve harcanan zamanı baya azaltıyor. Kahve olarak ben mokapot kullanıyorum makineden daha ucuz ve daha lezzetli olduğunu düşünüyorum. Hayattan kısmak bana da mantıklı gelmiyor ama ben de tırnak yaptırmaktan yoruldum ama tek lüksüm o kaldı. aylık 200 tl beni mutlu ediyor mu ediyor. Sürekli ojem çıktı derdim yok. Arkadaşım tırnak işine merak saldı ben de denedim kendim yapmayı ama zor yani uğraşmaya değer mi bilmiyorum. Makine de baya pahalı zaten. Arada küçük lüksler insanı mutlu ediyor değer bence

Son düzenleme:
sizden 10 yaş büyüğüm biraz daha fazla kazanıyorum.

30-40 arasını da gayet güzel geçirdim kendimce (27 yaşında kronik bir hastalık tanısı aldım 3 sene ilk hat tedavim sürdü psikolojim de çok iyi değildi.. 30'da amaaaan dedim öldürmüyor bu hastalık, toparlarsın kız migren...)
hem gezdim hem ev aldım, ödedim, hem iş kurdum, ben de ailemden ayrı yaşıyorumm senelerdir.
sadece ilişki kısmı kötü gidiyor benim bence bu planlara siz de bir ilişki dahil etmeye çalışın :KK70:

benim de kullandığım 3-4 tane kahve makinesi var ayrı ayrı evlerde yaşayınca insan öyle oluyor annemlerde var bende var kız kardeşimde var (aynı şehirdeyiz) bozulanlar var bir de...senelerdir evde kahve yapıyorum ben.
eğer yanlış anlamazsanız hani 3. nesil bir kahveci deseniz tamam da starbucks'ın aşırı kavrulmuş çekirdekleriyle yaptığı hiçbir içeceğin özel bir yanı yok ki :KK70:
evde alasını yaparsınız
ben yemeğe 200-250 lirayı veririm dışarıda mesela (çünkü ayrı ayrı malzemesi, hazırlaması pişirmesi, zamanı, fırını bilmem nesi200 lirayı zaten bulur) ama kahveye günde 100 lira vermek bana fazla geliyor --şayet arkadaşla sevgiliyle muhabbet edip içilen kahveyse hadi neyse...ama alıp çıkacağım kahveye o paraları neden vereyim ki (bir de ben köyde yaşıyorum sayılır buralarda starbuck yok) ama olsa da yani...

kapsül olayını sevmiyorum kapsül işi pahalı. bir de bence onun kimyasalı hoş değil. kahvede mesele damak zevkiniz + iyi çekirdek almak.

derik şarabı denmiş katılıyorum.

evime geçince masraf ederim demişsiniz
e bu normal
nisan evinde tatlı hoş parçalar olsun ister
tek mesele abartmayın yeter
arfryer filan için indirim takip edin, y.dışına gidince de baklıabilir böyle parçalara, ben böyle ufak mutfak eşyasını y.dışından alan çiftler biliyorum. tost makinesi kahve makinesi airfryer kettle robot süpürge, elktornik tarı vs. 15-20 bin oynuyor. bilet bedaya gelmiş oluyor. düşünün. 1 de iphone+ laptop alsanız çok çok rahat çıkar parası. (etrafımda hemen herkeste bu parçalar var)

ben robot süpürge airfryer vs insanı değilim. ama alsam ben de y.dışından alırım yani.

bir de
siz daha önce neden borçlandınız kredi çektiniz...
neyi yönetemiyorsunuz?
kıyafet mi elektronik mi yanlış yatırım mı..başka bir şey mi? o konuda kendinizi teşhis ederseniz çözüm daha kolay olabilir snki?

latteyle ve kitapla 30 bin maaştan borca girilmez hocam başka bir şey olmalı...

sizden 10 yaş büyüğüm biraz daha fazla kazanıyorum.

30-40 arasını da gayet güzel geçirdim kendimce (27 yaşında kronik bir hastalık tanısı aldım 3 sene ilk hat tedavim sürdü psikolojim de çok iyi değildi.. 30'da amaaaan dedim öldürmüyor bu hastalık, toparlarsın kız migren...)
hem gezdim hem ev aldım, ödedim, hem iş kurdum, ben de ailemden ayrı yaşıyorumm senelerdir.
sadece ilişki kısmı kötü gidiyor benim bence bu planlara siz de bir ilişki dahil etmeye çalışın :KK70:

benim de kullandığım 3-4 tane kahve makinesi var ayrı ayrı evlerde yaşayınca insan öyle oluyor annemlerde var bende var kız kardeşimde var (aynı şehirdeyiz) bozulanlar var bir de...senelerdir evde kahve yapıyorum ben.
eğer yanlış anlamazsanız hani 3. nesil bir kahveci deseniz tamam da starbucks'ın aşırı kavrulmuş çekirdekleriyle yaptığı hiçbir içeceğin özel bir yanı yok ki :KK70:
evde alasını yaparsınız
ben yemeğe 200-250 lirayı veririm dışarıda mesela (çünkü ayrı ayrı malzemesi, hazırlaması pişirmesi, zamanı, fırını bilmem nesi200 lirayı zaten bulur) ama kahveye günde 100 lira vermek bana fazla geliyor --şayet arkadaşla sevgiliyle muhabbet edip içilen kahveyse hadi neyse...ama alıp çıkacağım kahveye o paraları neden vereyim ki (bir de ben köyde yaşıyorum sayılır buralarda starbuck yok) ama olsa da yani...

kapsül olayını sevmiyorum kapsül işi pahalı. bir de bence onun kimyasalı hoş değil. kahvede mesele damak zevkiniz + iyi çekirdek almak.

derik şarabı denmiş katılıyorum.

evime geçince masraf ederim demişsiniz
e bu normal
nisan evinde tatlı hoş parçalar olsun ister
tek mesele abartmayın yeter
arfryer filan için indirim takip edin, y.dışına gidince de baklıabilir böyle parçalara, ben böyle ufak mutfak eşyasını y.dışından alan çiftler biliyorum. tost makinesi kahve makinesi airfryer kettle robot süpürge, elktornik tarı vs. 15-20 bin oynuyor. bilet bedaya gelmiş oluyor. düşünün. 1 de iphone+ laptop alsanız çok çok rahat çıkar parası. (etrafımda hemen herkeste bu parçalar var)

ben robot süpürge airfryer vs insanı değilim. ama alsam ben de y.dışından alırım yani.

bir de
siz daha önce neden borçlandınız kredi çektiniz...
neyi yönetemiyorsunuz?
kıyafet mi elektronik mi yanlış yatırım mı..başka bir şey mi? o konuda kendinizi teşhis ederseniz çözüm daha kolay olabilir snki?

latteyle ve kitapla 30 bin maaştan borca girilmez hocam başka bir şey olmalı...
yok borçlarım çalışmadığım bir dönemden kalma :)
bir dönem belli bir sebepten dolayı çalışmadım o ara kredi çektim bolca.
ama latte ile de o borca girecek kapasitem var:KK53:
ya kahve zevki olan kimse Starbucks sevmiyor ama ben nasıl bir seviye zevksiz isem içince cenette hissediyorum ya , çok seviyorum.
evde asla ve asla aynısi olmuyor .

sizi çok takdir ettim birikimleriniz çok iyi seviyede , benim maaşım ekstralar olmaz ise 35 i biraz geceçekmiş sanırım,
ekstralar şansım var ama çok dusunmuyorum Şubat dışında.
ama elimde hala para ile ilgili hiçbir plan program hiçbir şey yok
buradaki muhteşem hanımlardan tavsiye alıp yol çizmeye çalışıyorum ama dönem öyle bir dönemki maaşla hiçbir şey alamam
bu da biraz yatırım isteğini azaltmakta
yurtdışı öneriniz çok iyi aslında o hiç ama hiç aklıma gelmedi bile bir araştırayım onu ben.
yesil pasaportum yok ama hekimlere çok kolay vize veriliyor ama hızlı halledebilir miyim bakmam lazim
bu arada iki senelik düşünüyorum her şeyi , yani gidip ucuz bir airfryer ve robot alacağım o yüzden emin olamıyorum.
eve toplam masraf bence 15/20 binden aralığında olur diye düşünüyorum
ama benim her ay isteklerim , masaj /spor / tırnak yaptırma / güzel şeyler yeme / gezme vs sonrasi hiç bri şey biriktirememejten korkuyorum

Su an calisan ve hayatini istedigi gibi yonetebilen kadinlara asiri imreniyorum. Kurumsalda buyuk firmalarda cok dusuk maaslara asistan olarak calistim on yillik tecrubem var ve son uc aydir issizim. Ekonomik olarak dipteyim ve 39 yasimda olmama ragmen ailemin evinden tasinamadim. Neyse ki birlikte yasamaktan sikayet edeceginiz insanlar degiller. Yalnizca 3 ay once issiz kaldigimda sukrettigim tek sey kimseye ya da hicbir kuruma borcum bulunmayisi idi. Lattesizkitap bol vaktin ve imkanlarin var. Soyledigin seyleri rahatlikla yapabilecek kadar kazaniyorsun su an. TL birikimin cok bir anlami zaten yok. Doviz altin ve gayrimenkul degerli Turkiye de . Her zaman da oyle oldu. Bunlara yatirim yapabiliyorsan yap az az da olsa koy kenara. Ben hic koymadim ve su an cok pismanim :)

Su an calisan ve hayatini istedigi gibi yonetebilen kadinlara asiri imreniyorum. Kurumsalda buyuk firmalarda cok dusuk maaslara asistan olarak calistim on yillik tecrubem var ve son uc aydir issizim. Ekonomik olarak dipteyim ve 39 yasimda olmama ragmen ailemin evinden tasinamadim. Neyse ki birlikte yasamaktan sikayet edeceginiz insanlar degiller. Yalnizca 3 ay once issiz kaldigimda sukrettigim tek sey kimseye ya da hicbir kuruma borcum bulunmayisi idi. Lattesizkitap bol vaktin ve imkanlarin var. Soyledigin seyleri rahatlikla yapabilecek kadar kazaniyorsun su an. TL birikimin cok bir anlami zaten yok. Doviz altin ve gayrimenkul degerli Turkiye de . Her zaman da oyle oldu. Bunlara yatirim yapabiliyorsan yap az az da olsa koy kenara. Ben hic koymadim ve su an cok pismanim :)
hiçbir borcunuz yok ise dipte değilsinizdir, iyi bir para yönetiminiz vardır.
3 ay iş bulmak için çok uzun bir süreç değil, bu tarz süreleri lütfen dert etmeyin umarım kısa sürede bu süreci atlatirsiniz .
artık yaştan bağımsız neredeyse herkes ailesiyle yaşıyor çünkü ülkenin ekonomik şartları bunu zorunlu hale getirdi.Maddi gücü olsa bile insanlar bu faturalara kiralar vs ye degmeyecegini düşünüyor yalnız yaşamanın.
son 1 yılda çıkan ciddi kiracı/ev sahibi sorunlarına değinmiyorum bile.

önerileriniz içinde çok teşekkür ederim🌸

ya kahve zevki olan kimse Starbucks sevmiyor ama ben nasıl bir seviye zevksiz isem içince cenette hissediyorum ya , çok seviyorum.
evde asla ve asla aynısi olmuyor .
yani eğer Starbucks kahvesiyle siz o kadar mutlu oluyorsanız bu kötü bir şey değil, o da minicik bi lüksünüz oluversin.

çünkü bana mesela bir anlam ifade etmiyor ona para vermeyi istemem çünkü bir keyfi yok benim için

(bir yere giderim yorulur starbucska otururum, h.alanlarında genelde o var mesela ya da laptop açmam gerekir girerim böyle şeyler kast etmiyorum) zevk için kast ediyorum.
sizi çok takdir ettim birikimleriniz çok iyi seviyede , benim maaşım ekstralar olmaz ise 35 i biraz geceçekmiş sanırım,

sağolun ama öyle düşünmeyin

ben kendi işimi yapıyorum diye çok temkinli davrandım mesela borçlanmakta
elimde olan para kadar ev aldım
kredi çok çok azdı, çünkü ailede ilk çocuğum aileme destek olun filan diyemezdim. denemez diye düşündüm daha doğrusu.
şimdi ben de gözümü karartsaymışım en kötü aileden biraz destek olurlardı ne var (sanki kumar borcu mu yapmışım, az birileri destek olsa ne olurdu yani!) daha fazlasını alsaymışım diyorum mesela

ya da kendimi yabancı piyasalarda filan eğitmediğime çok kızıyorum
daha dün capital diye bir y.dışı aracı kurumda demo hesap açtım. gerçek işlem yapmam ama öğrenmeye çalışıyorum.

herkesin başka başka gerçeklikleri var. kendi gerçekliğinize göre elinizden geleni yapmaya çalışmak önemli olan, bence.

Starbucks a sanırım seneler seneler önce ilk zamanları yani sırf merak için gitmiştim 😁 ne içtiğimi bile hatırlamıyorum iyiki ilgimi çekmemiş 🤣

ben de espresso makinesi var ama ne bileyim ya asla starbucks.gibi olmuyor hangi kapsül olursa olsun😒
evde yapmayı bırakacağım ondan artık ya da sadece espresso yaparım ben latte delisiyim
..
3 tane kahve makinem var totalde 😅

aileme destek adı altında para yollar miyim bilmiyorum ihtiyaçları yok , kardeşime destek atarım , belki eve gelince (çok yakın bir şehre tasinacagim) eve harcamalar yaparım.
çok bir miktar harcamayı düşünmüyorum, diğer konularıma bakarsanız bu kafaya çok zor geldim 😂😂
borcumun aylık ödemesi 2,7 bin civarı.
erken kapatıp faiz ödememek iyi olur tabi ama benim birikim kafasinda hiç ama hiç olmamam canımı sıkıyor çok.
Hangi şehirdesiniz ve mesleğiniz nedir

küçük bir doğu şehrinde çalışıyorum,
hekimim
benzer bi bütçemiz benzer zevklerimiz var benim bir arabam var şuan tek hayalim bir ev alabilmek ancak aşırı arttığı için bu mümkün değil gibi görünüyor bende yurtdışı gezmeye zaman harcıyorum ancqak oda çok bütçe harcatıyor. elimizdeki parayla hiç bişey yapacak zevk kalmadı

benzer bi bütçemiz benzer zevklerimiz var benim bir arabam var şuan tek hayalim bir ev alabilmek ancak aşırı arttığı için bu mümkün değil gibi görünüyor bende yurtdışı gezmeye zaman harcıyorum ancqak oda çok bütçe harcatıyor. elimizdeki parayla hiç bişey yapacak zevk kalmadı
benim ev hayalim vs hic hiç yok
mümkün değil almam
ev almak için maaşımın yarisini 10 yıl veremem zaten evlilik vs düşünmüyorum
bu ufak karavan tarzı evlerden alabilirim ilerde belki ... şu ayrı bir şehirde ev dizecegim onun bile parası inanılmaz gözüme geliyor...
benim borclarimda var bir miktar ama ... en azından onları kapatmam lazım ,kyk haric 56 /57 bin civarı suan.
bu ay promosyon alacağım acaba o parayı ev dizmeye mi harcasam yoksa borçlarımı kapatsam onun kararını bile veremiyorum

merhabalar yeniden ,
ben sene başında bir harcama günlüğü açmıştım ve kendime kurallar koymuştum.
ama maalesef daha bir kaç haftada hepsi elimde patladi,
şaşırdık mı :KK53:
isimden anlaşılacağı gibi latte ve kitap almama yasağı koymuştum hayatta en sevdiğim iki şey
:KK59:

O günlüğü hayatım yeniden düzene girince aktif olarak kullanacağım ama kurallar değişti tabi , sadece harcama günlüğü olarak.
bu konunun amacı ise fikir almak.
o konuda ise başlayış tarihim maaşım yaşayacağım yer belli değildi.
şimdide yüzde yüz belli dehil ama ortalama olarak belli.
bu ay ilk maaşımı iki gün önce aldım ama zaten 3 te biri babamdan aldığım borca gitti , gerisini de ev tutacağım için elimde tutuyorum.
bu ay gelecek aylardan ortalama 9 /10 bin eksik aldım.
her neyse hanımlar
şimdi soru şu
ben 30 yaşında bir kadınım , hayatı en sevdiğim dönemleri yaşıyorum.
gelirim ayda 30/35 bin aralığında.
şu an annemlerin yanındayım ama en geç Şubat'ın ilk haftasi kendi evime geçmeyi planlıyorum, bulduğum ev eşyalı kirası 4250 lira ; anlaşma yapıldı gibi umarım bozulmaz şu an kiracı var çıksın ben gireceğim.
ama bozulsa bile tutacağım ev bu averajda olur kira olarak.
ayda Max 7/8 günlük nöbetler halinde ise gidiyorum yani gezecek vakit mevcut.
şuan 50 60 bin aralığında bir borcum mevcut ,kredi kartı ve krediler.
Ve ben gezip tozmak , düzenli masaja gitmek , reformer platese gitmek , eşyalı da olsa evim ekstra şeyler almak (robot süpürge, kitaplık masa /bunlar yok/ tablolar airfryer vs )
ayda 15/20 gün latte içmek, düzenli tirnak yaptirmak , 2/3 günlük tatillere çıkmak vs gibi güzel güzel seyler filan istiyorum.
slow food akımını hayatıma sokmak ve yemek yaparken şarap içmek istiyorum hayır bu bile masraf:KK61:
Ama bu şekilde rahatça para harcadigimda değil borçlarımi bitirmek ay sonunu zor getiririm gibi geldi.
Bu dengeyi nasıl sağlayabilirim , sizce para tutma ile ilgili bir direncim mi var ?
hem maddi gücümü elime almak borçlarımı bitirmek istiyorum, hemde para o kadar değersiz ki biriktirsem ne olacak yani ?
ev alamam , arabam var yükseltmeyi şu an düşünmüyorum
birikim insana güven verir kabul ediyorum ama şuan öylesine yavaş ilerleyecek ki , ben para daha elime gelmeden kafamda harcadim:süslü:
Bence en gereksiz harcama Starbucks kahve ve makyaj malzemesi ,gençlerin ciltlerine bakıyorum hep sorunlu
Bence burdan başlayın para harcamamayı

Bence en gereksiz harcama Starbucks kahve ve makyaj malzemesi ,gençlerin ciltlerine bakıyorum hep sorunlu
Bence burdan başlayın para harcamamayı
makyaj olayı nerden çıktı ya 😅
Starbucks ise en kırmızı cizgim ahsjxjd aşırı seviyorum ya ne bileyim bu derece sevdiğim bir şeyden kisacaksam neden çalışıyorum modundayim

X