Harcamamayı ögrenmek

Emossern

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
6 Aralık 2020
40
98
33
Merhaba kızlar ...
Bu aralar sürekli bu tarz konular okuyordum.
Bir şeyler değişsin istiyorum artık maddi durumumuz çok şükür iyi kira vs derdimiz yok birikimde yapıyoruz yani eşim bankada yapıyor fakat ben biraz fazla harciyorum sizler nasıl kurallar koyuyorsunuz kendinize bugün şu kadar harcayacağım falan gibi. Ben ihtiyacım olmasada markete gidip 100 tl verip çıkıyorum gereksiz bi bakıyorum paralar gitmiş böyle cüzdanımı her açtığımda kenarda köşede para kalsın istiyorum .kendime söz verdim mart ayında ki maasla başlıyorum.
Siz haftada ne kadar harcıyorsunuz?

Ev mutfak alisverisi haftada 1 2 kez yapiyorum ciddi meblaglar harciyorum zaten. Ama onun harici kiyafete kozmetige ihtiyacim yoksa asla satin almiyorum. Ihtiyacim varsa aliyorum. Atiyorum tatile gidecegim mayo lazim canta lazim, o sira aliyorum ve bitiyor.

Surekli alisveris yapmak iyi geliyor gibi gorunsede sonradan akla gelen israf olayi daha cok can sıkıyor. :)

Ev mutfak alisverisi haftada 1 2 kez yapiyorum ciddi meblaglar harciyorum zaten. Ama onun harici kiyafete kozmetige ihtiyacim yoksa asla satin almiyorum. Ihtiyacim varsa aliyorum. Atiyorum tatile gidecegim mayo lazim canta lazim, o sira aliyorum ve bitiyor.

Surekli alisveris yapmak iyi geliyor gibi gorunsede sonradan akla gelen israf olayi daha cok can sıkıyor. :)
Kesinlikle ben de bunu kendimde durdurmak istiyorum.

Marketr giriyorum mesela yoğurt süt falan alacağım aa bi dus jeli gelmiş hoop alıyorum aa bi çerez yeni gelmiş alıyorum yani hesabın dışına çıkıyorum bunu başarmak istiyorum
Ne ihtiyacsa o alinmali . Ama kararım kesin martta başlıyorum.
Mesela okadar cok stok yaptim ki un seker cay deterjan sıvıya falan 5 ay rahat gider onlar düzgün paramı yönetsem baya para köşede durur acil bir şey olunca cikaririm mesela biyere gittik arkadaşlarla daha güvenli olurum kenardaki parayla gibi.

Kesinlikle ben de bunu kendimde durdurmak istiyorum.

Marketr giriyorum mesela yoğurt süt falan alacağım aa bi dus jeli gelmiş hoop alıyorum aa bi çerez yeni gelmiş alıyorum yani hesabın dışına çıkıyorum bunu başarmak istiyorum
Ne ihtiyacsa o alinmali . Ama kararım kesin martta başlıyorum.
Mesela okadar cok stok yaptim ki un seker cay deterjan sıvıya falan 5 ay rahat gider onlar düzgün paramı yönetsem baya para köşede durur acil bir şey olunca cikaririm mesela biyere gittik arkadaşlarla daha güvenli olurum kenardaki parayla gibi.
Acıkcasi onu bende yapiyorum :) yani abur cubura oyle aman aman duskunlugum yok ama yeni bisey cikmissa aliyorum yeni bi sos yeni bi cikolata vs. Cok tutmuyor onlar zaten. Stok olayini da pandemi yeni ciktigi zaman yapmistim kitlik moduna girmistik ulkece malum o zaman fazlaca un bakliyat yag vs alisverisi yapmistim.
Normalde 1 kg tereyag alirim mesela gecende 500 gr aldim aylik yetecek duzeyde aliyorum artik. Zaten fiyatlar da oyle ucuyor ki gecen ay aldigin fiyata bu ay alamiyorsun hicbiseyi hersey deli gibi zamlaniyor her gun.
Peynire kilit takan bi ulke olduk maalesef bunu hatirla fazla alisveris yapmaya kalkistiginda :)

Acıkcasi onu bende yapiyorum :) yani abur cubura oyle aman aman duskunlugum yok ama yeni bisey cikmissa aliyorum yeni bi sos yeni bi cikolata vs. Cok tutmuyor onlar zaten. Stok olayini da pandemi yeni ciktigi zaman yapmistim kitlik moduna girmistik ulkece malum o zaman fazlaca un bakliyat yag vs alisverisi yapmistim.
Normalde 1 kg tereyag alirim mesela gecende 500 gr aldim aylik yetecek duzeyde aliyorum artik. Zaten fiyatlar da oyle ucuyor ki gecen ay aldigin fiyata bu ay alamiyorsun hicbiseyi hersey deli gibi zamlaniyor her gun.
Peynire kilit takan bi ulke olduk maalesef bunu hatirla fazla alisveris yapmaya kalkistiginda :)
Önerilerin icin teşekkür ederim 😊 evet aklıma getireceğim market alışverişinde

Zaten market okadar pahali ki inanılmaz olmus hersey

Ben ihtiyacım olmasada markete gidip 100 tl verip çıkıyorum gereksiz

Bu 100 lira ile yapabileceginiz daha iyi bir sey yok mu?

Etrafinizda yardima muhtac insan, hayvan
Ziyaret etmek icin para biriktirdiginiz bir ülke
Almak istediginiz bir egitim
Eve yaptirmak istediginiz bir tadilat
Aklima gelmeyen baska seyler...

Ben pandemi bitince orta ve guney amerikaya gidicem. 6 ay gezerim en az. Bunun icin biriktiriyorum.
Cikolata cerez yine alirim ama ihtiyacim olmayan dusjelini, kiyafeti cantayi almam.
Astroloji egitimi almak istiyorum. Bunun icin de ayri biriktiriyorum.
Ayrica oglum icin ayri biriktiriyorum.

Ben ortalama 2 ayda 1 buyuk alisveris yapiyorum 2000 gibi
Haftalik 100, balik alinacaksa 200 market butcesi koyuyorum. Ekmek süt yogurt meyve sebze icin
Haftada 400 500 gibi istekler icin, oyuncak, kahve, pasta, kitap, gezme gibi

Hedef koymazsam, planim olmazsa cok zor.

ben de gereksiz alışveriş konusunda kendimi durdurmak istiyorum, bir kaç yıl hiç yeni ayakkabı kıyafet çanta almama gerek kalmayacak kadar alışveriş yaptım :KK43:

Bu 100 lira ile yapabileceginiz daha iyi bir sey yok mu?

Etrafinizda yardima muhtac insan, hayvan
Ziyaret etmek icin para biriktirdiginiz bir ülke
Almak istediginiz bir egitim
Eve yaptirmak istediginiz bir tadilat
Aklima gelmeyen baska seyler...

Ben pandemi bitince orta ve guney amerikaya gidicem. 6 ay gezerim en az. Bunun icin biriktiriyorum.
Cikolata cerez yine alirim ama ihtiyacim olmayan dusjelini, kiyafeti cantayi almam.
Astroloji egitimi almak istiyorum. Bunun icin de ayri biriktiriyorum.
Ayrica oglum icin ayri biriktiriyorum.

Ben ortalama 2 ayda 1 buyuk alisveris yapiyorum 2000 gibi
Haftalik 100, balik alinacaksa 200 market butcesi koyuyorum. Ekmek süt yogurt meyve sebze icin
Haftada 400 500 gibi istekler icin, oyuncak, kahve, pasta, kitap, gezme gibi

Hedef koymazsam, planim olmazsa cok zor.
Tabi ki etrafima yardim yapiyorum
Su kuyusu vs gibi yardım yerlerine hisse giriyorum konu bu değil konu markete ivira zıvıra cok para gitmesi ve durduramayak.

ben de gereksiz alışveriş konusunda kendimi durdurmak istiyorum, bir kaç yıl hiç yeni ayakkabı kıyafet çanta almama gerek kalmayacak kadar alışveriş yaptım :KK43:
Ben de öyle ama hala bakıyorum ne alayim sonra duruyorum bi iki gun geçiyor 😊artık kendime kızıyorum

Tabi ki etrafima yardim yapiyorum
Su kuyusu vs gibi yardım yerlerine hisse giriyorum konu bu değil konu markete ivira zıvıra cok para gitmesi ve durduramayak.

Yardim yapmiyosunuz demedim ki :)

Gereksiz buldugunuz bir kisim harcamaniz var. Bu paranin gidebilecegi gerekli hic bir yer yok mu? Ona odaklanin.
Bu gerek yardim olur gerek botox olur gerek banyoya tadilat olur gerek lüks araba olur, birikim hedefi olur.

Yoksa bosverin gitsin zaten ivira zivira

Merhaba kızlar ...
Bu aralar sürekli bu tarz konular okuyordum.
Bir şeyler değişsin istiyorum artık maddi durumumuz çok şükür iyi kira vs derdimiz yok birikimde yapıyoruz yani eşim bankada yapıyor fakat ben biraz fazla harciyorum sizler nasıl kurallar koyuyorsunuz kendinize bugün şu kadar harcayacağım falan gibi. Ben ihtiyacım olmasada markete gidip 100 tl verip çıkıyorum gereksiz bi bakıyorum paralar gitmiş böyle cüzdanımı her açtığımda kenarda köşede para kalsın istiyorum .kendime söz verdim mart ayında ki maasla başlıyorum.
Siz haftada ne kadar harcıyorsunuz?

ya her şey pahalı ve markete girip 100 tl ile çıkmak çok abartı bir harcama değil aslında
ama hiç birikmiyorsa bence eviniz ve arabanız da varsa yazlığa/arsaya muhakkak girin
hatta arsaya girin şu an çocuklar için yazlık aldık ama bence arsa çoook daha mantıklı tabi.
arabanızı yükseltebilirsiniz varsa mesela.
ben ilk arabamı aldığımda aylık 1500 ödüyordum, kredi bitti 1,5 yıl geçti kenara 1,5 yılda 1500 koyamamışım düşünün :) sonra hemen dedim bu para öyle de böyle de gidiyor hemen arabayı yükselttim iyi ki yükseltmişim araba fiyatları uçtu gitti şimdi hayatta bu modeli alamazdım hatta keşke suv ya da daha lüks bir araba alsaymışım o zaman diyorum kendime.
Hayatımda bir kısıtlama da olmadı bi de yani.
saçma sapan neler alıyormuşum düşünün.

Kızlar papara da para çekerken sıkıntı yaşıyor musunuz ? Emir verildi diyor. Yada çekme talebi gönderildi diyor. Daha önce direk gönderiyordu.

X