Hamilelikte endoskopi çektirilirmi

Htcmrym

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Kasım 2019
192
126
34
Merhabalar arkadaşlar,uzun zamandır midemde sorun vardı doktora gittik endoskopi istemeden muayene etmeden reflü belirrtileri deyip liste ve reçete yazıp.gonderdiler sonra gene mide rahatsızlığım.artti gene gittim.ayni şey oldu.aradan bir kaç sene geçti çocugum.olmasi için vitamin ilaçları çaylar vs kullandim (tabi doktorum verdi)ondan sonra midem çok fena oldu hem.tas gibi oldu hem ağrım arttı hemde hazımsızlık oldu ilaçları bıraktım biraz rahatladı ama genede var rahatsızlığım doktora gittim ilaç verdi tahlil yaptır endoskopi gene vermicekti ben istedim dedim geçmiş ben çok kötüyum dedim.verdi ama o sırada hamile olduğumu öğrendim mide rahatsızlığım geçmedi ve ben korkuyorum yemek yemek çok zorluyor beni baya kiloda verdim.bazi doktorlar endoskopi cektirmemde bir sorun olmadığını söylerken bazıları bebek için tehlikeli olabileceğini söylüyor bende arada kaldım aranızda hamileyken endoskopi çekinen varmı acaba?

Hamileyken onerilmiyor diye biliyorum,
Ben yillarca gecmeyen refluyu patates suyuyla tedavi ettim.. sizede oneririm (sekeriniz sinirda deilse)
Her sabah 1 cig patatesi rendeleyin tulbent arasinda suyunu skin, yada kati meyve sikacaginda skın, ac karna icin..

seker hastasiysaniz nisasta sebebiyle sekerinizi yukseltebilir, hamilelikte yapilablrmi bilmiorm hamilelik sekeri vs risk olursa bilemem

ama bu sekilde refluden kurtuldum her onerdigim kisi de iyi geldigini soyler, oyuzden yazmadan edemedm..

Cok teşekkür ederim.hamilelikten dolayı bende bilemedim içsem belki zararı olur ben bir araştırayım inşaallah 💜

Cekilmez açık ve net. Zaten Cekim öncesi size form imzalatilir. Gebelik yoktur diye. Bol radyasyon alirsiniz endoskopide.

Cok teşekkür ederim.hamilelikten dolayı bende bilemedim içsem belki zararı olur ben bir araştırayım inşaallah 💜

Hiç gerek yok çektirmene. Zaten gebelikte mide iyice allak bullak oluyor e ilaç da kullanamaycaksın. Biraz sabret.
Bir de reflü için en kötü şey asidik giderici ilaçlar. Onlara bağımlı olunca hiç düzelmiyor reflü belası. Reflünün sebebi zaten yemeklerin midede sindirelemeyip yemek borusuna dönmesi. Asitliği azaltmak sadece şikayetleri azaltıyor ama tedavi etmiyor.
Tabi gebelikte önemli olan şikayet azaltmak, tedavi değil. O sebeple en zararsız şey gaviscon double action. Benim de gebelikte başlayan reflüye çok iyi geldi.
Eşimin yıllardır süregelen reflüsünü ev yapımı elma sirkeli su ve su tedavisi ile büyük ölçüde çözdük tamamen geçmedi tabi. Ama ilaç bağımlısı halinden çok daha iyi.

X