Hamilelikte açık safra kesesi ameliyatı olacağım tecrübe edenler yardımcı olabilir mi?

yasmn_

Guru
Kayıtlı Üye
27 Haziran 2012
1.714
1.935
İyi geceler arkadaşlar. 39 yaşındayım, 18 haftalık gebeyim pankreatit geçirdim. Cerrahım safra kesesini hemen kapalı ameliyatla alalım diye düşünüyordu kadın doğumcum açık ameliyat daha iyi olur dedi. 2 yaşında ilgiye çok muhtaç çocuğum var iyilesme süreci uzun olacak ve Allah izin verirse 5 ay sonra sezeryan olucam. Cok korkuyorum bu süreçlerden.narkozun bebeğime etkisi, iyilesme süreci, vücudun kendine gelmesi,cocugumla ilgilenmek, üst üste iki açık ameliyat...psikolojik olarak iyi değilim şu an. Bu ameliyatı açık olanlar bana deneyimlerinizi yazar mısınız?hele de hamileyken açık olan varsa cok dinlemek isterim.

Hamile olsun olmasın açık safra kesesi ameliyatının avantaj ya da dezavantajlarını yaşayan arkadaşlarım bana bilgi verir misiniz lütfen

Merhaba ben de 7 ay önce sezaryen ile doğum yaptım. Tam dikişlerim iyileşti derken pankreatit oldum safra kesesinde taş çamur kum her şey vardı ve taşın bir tanesi kanala düşmüş sonrasında ise sarılık başlamış. Tabi ben bunları yaşarken bebeğim gazlı olduğu için kendimdeki ağrıları değişiklikleri hiç önemsemedim ve bebeğime odaklandım. Sonucunda da 20 günlük bir tedavi süreci başladı. Önce sağ üst karın ağrısıyla doktora gittim safranın taş dolu olduğu ve kanalın tıkalı olduğu ortaya çıktı. Hastaneye acil yatış verildi. Önce ERCP denilen bir operasyon ile kanaldaji taşı düşürdüler. 1 hafta hastanede ağır antibiyotik tedavisi gördüm. Pankreatit tedavisi gördüm. Daha sonra safra iltihabı gelişti ve safra da deformasyon oluştu karın içine safra sızmaya başladı. Hemen girşimsel radyolojiye yönlendirdiler ve ptk yapıldı bir nevi diren gibi bir şey takıldı ve içeride birken safra dışarı atılmaya başladı. 1 hafta da bunun için tedavi gördüm enfeksiyon düştğ değerler normale yaklaştı ve taburcu oldum. Hemen 3-4 gün içerisinde de ameliyat oldum. Açık ameliyat olduğum için ağrım çok fazlaydı 2-3 gün aşırı ağrılıydı. Daha sonra ise yavaş yavaş azaldı. Şimdi ise ameliyat olalı 2 ay oldu. Ağrılarım azaldı ama kendimi yorarsam ters bir pozisyonda uzun süre kalırsam dikişlerim ağrıyor. 15cm dikişim var. Benim sürecim bu şekilde geçti. Ölümden döndüm diyebilirim ama şimdi çok şükür iyiyim. Rabbim size de kolaylıklar versin eski sağlığınıza tez zamanda kavuşursunuz inşallah. Yavrunuzu da sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin Rabbim

X