Makarnalar Haluj-Efsane Un Sponsorluğunda

Kategorimiz hayırlı olsun😎.. ve ilk tarif benden💖 Ne de olsa fırtına diyorlar bana❤ Övünmek gibi olmasın😂O kadar lezzetliki her öğün yiyebilirim😂 Tarif benden, yapması sizden:)) hadi bakiiimmmm, göreyim sizi 💖💖💖💖

Bu arada ben tarifi az miktar yaptım, sizde kendinize göre ayarlayabilirsiniz💖

Haluj (Çerkez Mantısı ) Tarifi'nin Malzemeleri

1 kilo haşlanmış patates
4-5 adet büyük boy soğan
1 yemek kaşığı biber Salçası
1 yemek kaşığı domates Salçası
2 kilo un
2 yumurta
1 baş sarımsak
2 su bardağı sıvı yağ
1 kase yoğurt
tuz
karabiber
toz biber
Pulbiber (isteğe göre baharat )

Haluj (Çerkez Mantısı ) Tarifi'nin Yapılışı

Öncelikle iç malzememizi hazırlayalım. Soğanlar yemeklik doğranır. Sıvı yağ da kavrulur.
Ardından tuz ve istenilen baharatlar eklenip haşlanmış ezilmiş patateslerle karıştırılıp hazır hale getirilir.
Büyük bir kaba yeteri miktarda un, tuz ve su konarak kulak memesinden biraz daha kalın bir hamur elde edilir.
4 beze hamur yuvarlanarak 5 dk dinlenmeye bırakılır.
Çok ince olmayacak şekilde açılır ve su bardağı yardımıyla kesilir.
Kesilen hamura 2 çay kaşığı patatesli harçtan konup gösterildiği gibi çatalla bastırılır.
Bütün hamurlar bu şekilde yapılır.
Büyük derin bir tencereye su koyup kaynatılır. Az sıvı yağ ve tuz eklenir.
Hamurlar tek tek atılır, 10-15 dk kadar pişirilir. Patlamaması için çok pişirmemeye ve süzmemeye kevgirle almaya özen gösterelim.
Bu arada bir tavaya sıvı yağ ekleyip rendelemiş olduğumuz sarımsakları kavuralım, az toz biberle renklendirelim.
Tepsiye kevgirle aldığımız pişen hamurların üzerine sarımsaklı yağ ilave edelim.
İsteğe göre üzerine sarımsaklı yoğurtla servis edebilirsiniz.

Eki Görüntüle 2253113 Eki Görüntüle 2253114 Eki Görüntüle 2253115 Eki Görüntüle 2253116 Eki Görüntüle 2253117 Eki Görüntüle 2253118 Eki Görüntüle 2253119 Eki Görüntüle 2253120 Eki Görüntüle 2253121 Eki Görüntüle 2253122 Eki Görüntüle 2253123 Eki Görüntüle 2253124 Eki Görüntüle 2253125 Eki Görüntüle 2253126 Eki Görüntüle 2253127 Eki Görüntüle 2253128 Eki Görüntüle 2253129 Eki Görüntüle 2253130 Eki Görüntüle 2253134 Eki Görüntüle 2253138
Muhteşem ellerine emeğine yüreğine sağlık çok güzel görünüyor

Olcu cok fazla zaten yeni baslayan biri icin. Bunu bi kerede yapip buzluga atarsan canin istediginde hemen 5-10 dk da yemek hazir.

Kapatirken neden zorlandin? Civikmiydi hamur? Normalde ugrastirici ama oyle zorlayici degil kesinlikle. Normal mantidan daha kolay buyuk oldugu icin.

Tavsiyem baklava hamurunu buzluga atma.. boregide oluyo dedigin gibi ama ben cok sevemedim bi kac defa yapmis olmama ragmen.

Neden hamur kaldi? Belki cok yuksek ateste pisirdin?

ilkbaşlarda kapatırken zorlanmadım. hepsi kapanıyordu. sonra kapanmamaya başladı. hatta dedim belki çatal nemlendi ondan kapanmıyor. çatalı una batırdım öyle yaptım falan.

baklava hamurunu buzluğa atmaktan bahsetmiyorum. börek falan yapıp pişirdikten sonra atayım dedim.
geçengün tatlı yaptım. baya baya kaldı.

bence hamur kalmadı. eşim öyle dedi.
yüksek ateşte pişirince mi hamur kalır.
pişirken yüksek derece düşük derece tam olarak ne işe yarıyor. tarifte ne yazıyorsa ona göre yapıyorum.

ilkbaşlarda kapatırken zorlanmadım. hepsi kapanıyordu. sonra kapanmamaya başladı. hatta dedim belki çatal nemlendi ondan kapanmıyor. çatalı una batırdım öyle yaptım falan.

baklava hamurunu buzluğa atmaktan bahsetmiyorum. börek falan yapıp pişirdikten sonra atayım dedim.
geçengün tatlı yaptım. baya baya kaldı.

bence hamur kalmadı. eşim öyle dedi.
yüksek ateşte pişirince mi hamur kalır.
pişirken yüksek derece düşük derece tam olarak ne işe yarıyor. tarifte ne yazıyorsa ona göre yapıyorum.
Hamurun civimis olabilir eger ya da tam tersi : (

Baklava hamurunu borek yapip buzluga atma fikride pek iyi gelmedi bana..cok narin bi hamur ya.. ama deneyebilirsin tabiiki

Tatli yaptigimizdada mesela cok yuksek ateste piserse ici hamur kaliyormus uzeri alti kizardigi halde, o yuzden dedim belki yuksek gelmistr diye.

Mesela ben elde baklava actigimda 170 derecede pisirdim ici istedigim gibi olmadi bi dahakine 150 de pisircem. Her firinda ayni degil, kullandigin firinin huyunu suyunu bilmek lazim. Zamanla ve deneyerek ogrenirsin.

Bazi seyler icini ceke ceke pismesi gerek.. onlara dusuk ayar gider.. mesela kek eger 200 derecede piserse disi kizarir ici pismez. Kek pisirme 150-160 filandir mesela. Borekler genelde 200 filandir.. pogaca 180-200 arasi..kurabiyelerin cogu 150-160 mesela.. pizza 200 derece.. bunun gibi zamanla firinini tecrube edip ogreneceksin insallah

Hamurun civimis olabilir eger ya da tam tersi : (

Baklava hamurunu borek yapip buzluga atma fikride pek iyi gelmedi bana..cok narin bi hamur ya.. ama deneyebilirsin tabiiki

Tatli yaptigimizdada mesela cok yuksek ateste piserse ici hamur kaliyormus uzeri alti kizardigi halde, o yuzden dedim belki yuksek gelmistr diye.

Mesela ben elde baklava actigimda 170 derecede pisirdim ici istedigim gibi olmadi bi dahakine 150 de pisircem. Her firinda ayni degil, kullandigin firinin huyunu suyunu bilmek lazim. Zamanla ve deneyerek ogrenirsin.

Bazi seyler icini ceke ceke pismesi gerek.. onlara dusuk ayar gider.. mesela kek eger 200 derecede piserse disi kizarir ici pismez. Kek pisirme 150-160 filandir mesela. Borekler genelde 200 filandir.. pogaca 180-200 arasi..kurabiyelerin cogu 150-160 mesela.. pizza 200 derece.. bunun gibi zamanla firinini tecrube edip ogreneceksin insallah

teşekkür ederim :KK200:

X