Haksız mıyım ( eş ailesi )

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Evet işine gelmiyorum çünkü. Yani hayalindeki gibi ekmek yapan ve ev temizleyen gelin olmadığım için beni istemiyor. Sanki geceleri onunla uyuyorum.
Evet bizim kültürde kayinpeder ile mesafeli olunur biliyorum. Ayıp sayılır samimiyet.
Kayinbaba gitmez terapiste falan ama eşiniz gidebilir ya da birlikte gidebilirsiniz. Zaten oraya taşınırsaniz kesin gidersiniz :)
Eğer terapist eşimi de çağırsaydı ikna olmuştu gelmeye. Ama dediğim gibi ya beni bastırmak adına ya da gerçekten bu tür şeyleri mevzu etmeyi gereksiz gördüğü için çok büyüttüğümü düşünüyor eşim. O kısmı tam ayıramıyorum.

Bu arada bu söylem onlarda da var. Yani eğer evliliğinin devam etmesini istiyorsan benimle iyi gecineceksin demişti kayinvalidem. Bende demiştim ki sen ölsen bile biz evli sayiliyoruz ama ben ölünce evli sayilmiyoruz. Yani evlilik sadece bana ve eşime bağlı. Tabi terbiyesiz oldum bunu söyleyince o ayrı. Ölünce kurtulursun benden dedim.
Nereli olduğunu ve eşinizin de memleketini hakkaten merak ettim 😅

Eğer terapist eşimi de çağırsaydı ikna olmuştu gelmeye. Ama dediğim gibi ya beni bastırmak adına ya da gerçekten bu tür şeyleri mevzu etmeyi gereksiz gördüğü için çok büyüttüğümü düşünüyor eşim. O kısmı tam ayıramıyorum.
Temizlik konusunda falan küçük şeyler için tartışmaya değmez ama evinizin içine müdahale edildiği zaman ses çıkartmazsa bu büyük bir sorun

Ben de Karadenizliyim.yani buradaki insanlar eleştiriyor ama görmediğim şeyler benim.
Bizim de olayımız çalınmadan girilmişti kayınpederim yanımda geyiriyordu falan.
Aslında senede bir idare edilebilir ama bizim ilerde onların memlekete gitme durumumuz var.
Aslında tüm korku orda da bunları yaşayacak olmam. Eşimin babasına bir şey diyemeyişi, laf anlamıyor oluşları ve alınganlıkları.
Yani orta yolu bulabilir miyiz diye düşünüyorum.
Eşimin ailesi çünkü o buna alışmış bir beis görmüyor.
Yalnız karadenizlilerin evli çocuklarına dahli en az konuda bahsettiğiniz aile kadar, hatta daha fazla. Karadeniz gelinlerine sormak lazım bir de. Hep öyle gördüm ben.
Temizlik konusuna girmeyeceğim. Eşinize rica edip temizletebilirsiniz. Hiç sohbetini yapmadan, komu etmeden.

Eşinizin aynı ile gitmek istemesini asla kabul etmeyin. Zaten bu kadar sürede anlaşamıyorsunuz aynı ilde o gelip gitmeler bitmez. Kavgalar sona ermez.
Bir akrabamın evliliğini eşinin kuş uçmaz kervan geçmez bir köye tayini çıkmasıyla kurtuldu.

Başınız sağ olsun, zor bir durum, o halde misafir ağırlamak da zor. Benim de eş ailesi öyle geleneksel bir kültürden ve yazdıklarınızı okurken sizinle empati kurabildim. Banyo ve odalardaki pislik konusunda haklısınız AMA bu saçları vs eşinize göstermekte haksızsınız, bir de üstüne gitmişsiniz, adam haklı. Ne yapsın yani "ay anam babam da çok pis insanlarmış, bir daha gelmesinler buraya ya da söylerim ben onlara" mı desin? Eğer ailesini eşinize şikayet ederseniz evliliğiniz bozulur ben size söyleyim. Yapmayın bunu. Eğer görsün istiyorsanız "canım ben yorgunum, banyoyu temizlememe yardım edebilir misiniz" deyin. O zaman kendi de görür saçları pisliği falan ama siz söylemeyin.

Yalnız karadenizlilerin evli çocuklarına dahli en az konuda bahsettiğiniz aile kadar, hatta daha fazla. Karadeniz gelinlerine sormak lazım bir de. Hep öyle gördüm ben.
Temizlik konusuna girmeyeceğim. Eşinize rica edip temizletebilirsiniz. Hiç sohbetini yapmadan, komu etmeden.
Ben Karadenizliler çok iyi demedim ki. Ben doğu Karadeniz’in bir ilindenim benim çevremde bu tür şeyler yok mesela aksine geline, damada hürmet edilir. Başka bir iline gelin olmuş bir arkadaşım çok şikayetçi. Değişkenlik gösterebilir yani ama bana öğretilen kültürde böyle bir şey yok onu demek istedim. Ha burda da kendimi kültürümü överken başkasını kötülediğim anlaşılmasın. Ama asgari bir uyum vardır karşı taraf benim neden kendileri gibi olmadığımı sorguluyor sürekli.

Başınız sağ olsun, zor bir durum, o halde misafir ağırlamak da zor. Benim de eş ailesi öyle geleneksel bir kültürden ve yazdıklarınızı okurken sizinle empati kurabildim. Banyo ve odalardaki pislik konusunda haklısınız AMA bu saçları vs eşinize göstermekte haksızsınız, bir de üstüne gitmişsiniz, adam haklı. Ne yapsın yani "ay anam babam da çok pis insanlarmış, bir daha gelmesinler buraya ya da söylerim ben onlara" mı desin? Eğer ailesini eşinize şikayet ederseniz evliliğiniz bozulur ben size söyleyim. Yapmayın bunu. Eğer görsün istiyorsanız "canım ben yorgunum, banyoyu temizlememe yardım edebilir misiniz" deyin. O zaman kendi de görür saçları pisliği falan ama siz söylemeyin.
Son yazdığınızı düşünemedim. Aslında eşime gösterme sebebim beni asık suratlı davranmakla suçlamasıydı zaten sevdiğim bir insanı kaybettim her ne kadar yaşlı deseler, anlamasalar da benim bir tanemdi o annem bilirdim. Gülerken bir anda mutsuz olabiliyordum yani. Elimden o kadarı geldi. O çalışmaya gittiğinde de ben ilgilendim kendi görmedi hiç nerdeyse. Yani gösterme sebebim suçlanmamdı.

Hopa bizimde koken. Hemsinli derler ya onlardanim:)
Aaa ben de lazım :) Hemşinliler daha da geniştir anlayabiliyorum sizi. Yani geleneksel aile tipini yıkmış insanlar. Haliyle de zor oluyor uyum sağlamak.
Eşim biliyordu ama benim yaşam tarzımı. Sürpriz olmadı onun için. Daha sonra benzetmeye çalıştı beni. Herhalde çok seviyordum tahammül ederim diye düşündü. Ama beklediğini bulamadı.
Tabii bende de aman eşimle yaşayacağım ne olacak ki kafası vardı hatta evlenmeden bu gelinlerin hepsi mi kötü hiçbiri anlaşamıyor ne kadar saçma diyordum.
Evlilik zor evet. Farklı kültürden olunca on kat zor eğer damatsan bir şekilde çıkıyorsun işin içinden gelinsen böyle oluyor.

Aaa ben de lazım :) Hemşinliler daha da geniştir anlayabiliyorum sizi. Yani geleneksel aile tipini yıkmış insanlar. Haliyle de zor oluyor uyum sağlamak.
Eşim biliyordu ama benim yaşam tarzımı. Sürpriz olmadı onun için. Daha sonra benzetmeye çalıştı beni. Herhalde çok seviyordum tahammül ederim diye düşündü. Ama beklediğini bulamadı.
Tabii bende de aman eşimle yaşayacağım ne olacak ki kafası vardı hatta evlenmeden bu gelinlerin hepsi mi kötü hiçbiri anlaşamıyor ne kadar saçma diyordum.
Evlilik zor evet. Farklı kültürden olunca on kat zor eğer damatsan bir şekilde çıkıyorsun işin içinden gelinsen böyle oluyor.
Evet benimkiler rahat tipler. Sadece dini konularda hassasiyetleri var o kadar. Bana hiç karismazlar. Evet bence de geline zor bu işler daha çok. Farklı kültür olunca on kat zor. Yörük kültürü ile bu kadar iç içe geçirmediğim için çok tuhaf geliyordu istekleri. Hala öyle alışamadım. Hakkımızda hayırlısı olsun. Mutluluk diliyorum eşiniz ve sizin için.

Evet benimkiler rahat tipler. Sadece dini konularda hassasiyetleri var o kadar. Bana hiç karismazlar. Evet bence de geline zor bu işler daha çok. Farklı kültür olunca on kat zor. Yörük kültürü ile bu kadar iç içe geçirmediğim için çok tuhaf geliyordu istekleri. Hala öyle alışamadım. Hakkımızda hayırlısı olsun. Mutluluk diliyorum eşiniz ve sizin için.
Teşekkür ederim, bilmukabele 🌸

Ne ben onların kızıyım ne onlar benim ailem. Eşime bunu bir türlü anlatamadım.
Merak etmeyin eşiniz bunu gayet iyi anlamış ama sizin anlamadığınız bişey var o da onların eşinizin ailesi olduğu, nasıl kendi ailenize gözünüzde değer biçiyorsanız eşiniz için de ailesi öyle değerli, ailesini oturup sizinle kötülemesini bekleyemezsiniz, haa ne yaparsınız ailesi gittikten sonra temizliği eşinize yaptırırsınız boş yere eşinizle de gerilmiş olmazsınız.

Evine gelen insana bir zahmet yemek yapma sofra kurma işini hallet orda saçmalamışsın sanki kuzu çevirmiş gibi, diğer konularda haklısın ama bilerek yapmamıslar diyorsun kendinde, tahminimce uzaktan geliyorlar 5,6 gün kalmıslar, sizin gibilerde bana cok irrite geliyor adam ailesini belki senede birkac kez görüyor onda da sacma seylerden huzursuzluk çıkaran bir eş hiç çekilmiyor açık ve net

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X