Günümüzde cömert insan sayısı azaldı mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İşte normal Mİ bu durum? Ama ben inanılmaz bunalmışım için bana ekstra batmaya başladı. 1 hafta geçsin istiyorum hiç para kelimesi duymadan ama asla yök herkesin dilinde para para

Konuyu, bir de arkadaşlarınızdan dinleyebilmek isterdim. Sizin de forumdaki konularınızın çok büyük bir kısmı para ve maddiyat üzerine.

Bunun cömert olmamakla alakası yok ki. Samimi arkadaşlarla para konusu açılıyor illa ki. Okula giderim, proje için para; arkadaşlarla dışarı çıkarız, bazı kafelerde fiyatlar uçuk olduğu için para; çoluk çocuk gezmeye gideriz, para; uçağının yakıtı bitmiştir, yine para; para da para.

Konuyu, bir de arkadaşlarınızdan dinleyebilmek isterdim. Sizin de forumdaki konularınızın çok büyük bir kısmı para ve maddiyat üzerine.
Üstte de yazdım burada hep bu konudan açıyorum çünkü para konusunun P sini arkadaşlarımla konuşmam ben. O yüzden anonim olarak burada açıyorum. Yoksa diğer konularda pek konu açmıyorum çünkü onları arkadaşlarımla konuşabiliyorum. Buna açıklık getireyim sebebi bu yani. Ben şu an bu konuda genel durum bu şekilde mi sizler neler yaşıyorsunuz bunu merak ediyorum.

Kızlar selam demin okuduğum konuda aklıma gelenler de olunca size bir şey sormak istiyorum. Evet ekonomi malumumuz para kazanmak çok zor her şey çok pahalı farkındayım.
Durumumuzun aynı olduğu kız arkadaşımla onun çağırması üzerine buluştuk. Etiler’de şık bir restoranta gittik ikimizin de ortak kararıyla. Hesap gelince arkadaşım sende var dimi ben sana sonra atacağım dedi. Tamam dedim ama içimden baya şaşırdım.
Başka bir erkek arkadaşımla(orta samimiyiz) ve onun benden hoşlanıyor gibi hareketleri var böyle yürürken belime falan dokunmaya çalışıyor inanılmaz rahatsız oluyorum zaten sadece arkadaş olarak görüyorum. Normal oturuyorduk sohbet muhabbet sonra bana
senin La roche posay ürünün var mı puan kazanıyorum da 290 puanım var 10 puana ihtiyacım var dedi. Ben de yok dedim. (Gerçekten de yok) ama kızlar çok garip geldi ya.
Başka erkek bir arkadaşım bana sürekli araba muhabbeti yok işte güncel kiralar falan bunları konuşuyor.
Ben mi abartıyorum? Ben mi böyle insanları çekiyorum? (Asla para konuşmuyorum kimseyle ama herkes yok ekonomi kötü yok şöyle böyle sürekli para konuşuyo çok sıkıldım)
Siz günlük hayatta karşılaşıyor musunuz tek bana mı denk geliyor? Yoksa bu konular çok olağan olduğu için ben mi abartıyorum? Gerçekten çok bunaldım. 1 hafta 0 para kelimesi duymadan geçmiyor
Valla bu şartlarda para kelimesi duymak istemediginize göre ekonomik durumunuz iyi. Çünkü orta sınıfta yer alan bir çok kişi düşük gelir gurubuna indi.

Bu yorumu bir üye daha söylemişti önceki konumda yine maddiyat diye ama şunu söylemek istiyorum burada hep bu konudan açıyorum çünkü para konusunun P sini arkadaşlarımla konuşmam ben. O yüzden anonim olarak burada açıyorum. Yoksa diğer konularda pek konu açmıyorum çünkü onları arkadaşlarımla konuşabiliyorum. Buna açıklık getireyim sebebi bu yani. Ben şu an bu konuda genel durum bu şekilde mi sizler neler yaşıyorsunuz bunu merak ediyorum.
Ben artık direk söylüyorum. Bir şeyler ısmarlama devri bitti herkes kendi hesabını ödesin. Herkese ağır geliyor artık diye konuyu kapatıyorum. Buna alınan alınsın

Valla bu şartlarda para kelimesi duymak istemediginize göre ekonomik durumunuz iyi. Çünkü orta sınıfta yer alan bir çok kişi düşük gelir gurubuna indi.
Yok öyle değil hani şunu demek istiyorum bu konular ailede veya çok samimi kuzenle vs okey konuşulur ama arkadaşla konuşmak bana çok garip geliyor ve çok sıkıldım. Mesela kahve içmeye çağrıyor sonra diyo Of kahveler kaç TL olmuş Of yemek kaç TL olmuş tamam da yani buluştuk zaten hani keyifli vakit geçiremiyoruz boşver diyorum ama konu bi şekilde hep geliyor bu durumdan çok sıkıldım

Ben de onu anlamaya çalışıyorum neden yani? Mesela arkadaşım kendisi diyor gel bebekte kahve içelim sonra da off çok pahalı bi kahve kaç para olmuş diyo ben de her yer öyle diyip kapamaya çalışıyorum. Artık böyle üstüste gelince burada sizlerde durum nedir diye merak ettim
Çok normal değil mi. Bir kahveye dünya para vermenin cömertlikle ne alakası var.Maddi durumu insanın ne kadar iyi olursa olsun bazı şeyler saçma şekilde pahalı gelebilir.Bunun cömertlikler ya da zenginlikle bir alakası yok ki.Siz ne konuşursunuz peki arkadaşlarınızla ekonomi gündem dışında

O zaman siz ülke değiştirin. Ülke gündemimiz bu.
Oturup bir Norveçli gibi hayat ne güzel diye konuşamıyoruz doğal olarak. Gündemden uzak kalıp Fransız gibi mi yaşayalım
yahu Fransızlar emekli yaşı 64 oldu diye sokaklara indi ki
biz anca konuşuyoruz aslında :KK70:
Üstte de yazdım burada hep bu konudan açıyorum çünkü para konusunun P sini arkadaşlarımla konuşmam ben. O yüzden anonim olarak burada açıyorum. Yoksa diğer konularda pek konu açmıyorum çünkü onları arkadaşlarımla konuşabiliyorum. Buna açıklık getireyim sebebi bu yani. Ben şu an bu konuda genel durum bu şekilde mi sizler neler yaşıyorsunuz bunu merak ediyorum.

arkadaşlarımla para da konuşurum
siyaset de
aile meselelerini de (çok yakınsam)

konuşmayacaksam o arkadaş değil işten ortamdan tanıdıktır
genel olarak (tanıdık değil de arkadaşımsa) ayrı hesap ödemeyiz biz, bir sefer biri öder bir sefer öbürü, bunun lafını etmeyiz. böyle arkadaş sayım 4-5 kişidir ama :KK70: onlarca böyle arkadaşım yok...kardeşlerim de var bir de sevgili eklersek işte 10 kişiyle böyleyim.

sizinki "para konuşma" meselesi değil ki
para tabii ki konuşulur ne koşuşalım şu ülkede?

ama bebekte kahve pahalı geliyorsa (bi kere bana gelir çünkü kahvenin maliyeti belli uyuz oluyorum 1 kahveye 50 lira vermeye ben) uygun bir yerde içeriz..bu son derece normal bir durum
bebekte içelim diyip sonra lakırdı edecekse, bana "yıkmaya" çalışacaksa vs. kalsın, ben öyle insana arkadaşım demem.

Kızlar selam demin okuduğum konuda aklıma gelenler de olunca size bir şey sormak istiyorum. Evet ekonomi malumumuz para kazanmak çok zor her şey çok pahalı farkındayım.
Durumumuzun aynı olduğu kız arkadaşımla onun çağırması üzerine buluştuk. Etiler’de şık bir restoranta gittik ikimizin de ortak kararıyla. Hesap gelince arkadaşım sende var dimi ben sana sonra atacağım dedi. Tamam dedim ama içimden baya şaşırdım.
Başka bir erkek arkadaşımla(orta samimiyiz) ve onun benden hoşlanıyor gibi hareketleri var böyle yürürken belime falan dokunmaya çalışıyor inanılmaz rahatsız oluyorum zaten sadece arkadaş olarak görüyorum. Normal oturuyorduk sohbet muhabbet sonra bana
senin La roche posay ürünün var mı puan kazanıyorum da 290 puanım var 10 puana ihtiyacım var dedi. Ben de yok dedim. (Gerçekten de yok) ama kızlar çok garip geldi ya.
Başka erkek bir arkadaşım bana sürekli araba muhabbeti yok işte güncel kiralar falan bunları konuşuyor.
Ben mi abartıyorum? Ben mi böyle insanları çekiyorum? (Asla para konuşmuyorum kimseyle ama herkes yok ekonomi kötü yok şöyle böyle sürekli para konuşuyo çok sıkıldım)
Siz günlük hayatta karşılaşıyor musunuz tek bana mı denk geliyor? Yoksa bu konular çok olağan olduğu için ben mi abartıyorum? Gerçekten çok bunaldım. 1 hafta 0 para kelimesi duymadan geçmiyor
İlk olaydaki arkadaşınız çok absürt geldi. Eğer şak diye verecek param yoksa asla şık bir yere gidip karşıya ödetmem. Normal bir yer olsa neyse.
Diğer olaylar normal geldi. Herkes ekonomi konuşuyor artık.

İlk olaydaki arkadaşınız çok absürt geldi. Eğer şak diye verecek param yoksa asla şık bir yere gidip karşıya ödetmem. Normal bir yer olsa neyse.
Diğer olaylar normal geldi. Herkes ekonomi konuşuyor artık.
Bazi insanlar sırf o mekanda görünmek istiyor, zengin bı koca fln denk gelir diye de gidenler çok

Param,ödeme yapacak kartım yoksa yanımda şayet o şık mekana gitmem en yakin arkadaşım da olsa yanımda ona güvenipte.
Maaşimı alinca ne bileyim ödeyecek gücüm olunca program yaparım. Sizde de olmasa ne olacakti yani,bu nasıl bir rahatlık ben anlamıyorum. Ödeyemeseniz ne olacak yani,bulasık falan mı yıkayacak mutfakta ne yapacak? Hayatımda böyle sacma şey duymadım.
Pahalılıktan bahsetmek artık normal geliyor bana,şaşırmıyorum. Herkes yaralı bu konuda malum şartlar ortada. Ama para odakli da konuşulmaz sürekli. O da sevimsiz olur.

Şuanda ekonomiden başka ne konuşuluyor ki ! Artık kadınlar gün yaparken bile ekonomi konuşmaktan kaynana elti görümce cekistiremiyor. Arkadaşınız hesabı size odetme niyetiyle mi yaptı bunu bilemem parası yoksa ne alaka dışarda yemeğe gidildi. Erkek arkadaşınızın size olan tavrıyla konuştuğu muhabbet çok anlamsız tavrına sinir olduğunuz için mi puana sinir oldunuz. Dünyadan haberi olmayan 2 kelam ekonomi siyaset kültür sanat politika vb konuşmayan insanlarla muhabbet etmiyorum. Oturup saatlerce makyaj, çanta , o nerde ,o kimle, kek ,börek ya da vb muhabbetler yapmaktan iyidir.

Sabah işe giderken iki tane okulun önünden geçiyorum, el kadar bebeler bile paradan başka bir şey konuşmuyor. Lakin bu beleşçilik kültürünü oldum olası sevmem yani bir arkadaşıma sen öde ben sana göndereceğim diyeceğime ölmeyi tercih ederim, çok çirkin. Parası olmayan evde oturacak arkadaş ya da cebinde ne varsa ona göre bir yere gidecek. Ama paranın konuşulmaması pek mümkün değil gibi herkesin ortak derdi çünkü

İroni yapıyordur belki🤣
Üstte yazmıştım ama size de yazayım tekrar. Burada açtığım konuların maddiyat üzerine olmasının sebebi şu: para konusunun P sini arkadaşlarımla konuşmam ben. O yüzden anonim olarak burada açıyorum. Yoksa diğer konularda pek konu açmıyorum çünkü onları arkadaşlarımla konuşabiliyorum. Buna açıklık getireyim sebebi bu yani. Ben şu an bu konuda genel durum bu şekilde mi sizler neler yaşıyorsunuz bunu merak ediyorum.

Üstte yazmıştım ama size de yazayım tekrar. Burada açtığım konuların maddiyat üzerine olmasının sebebi şu: para konusunun P sini arkadaşlarımla konuşmam ben. O yüzden anonim olarak burada açıyorum. Yoksa diğer konularda pek konu açmıyorum çünkü onları arkadaşlarımla konuşabiliyorum. Buna açıklık getireyim sebebi bu yani. Ben şu an bu konuda genel durum bu şekilde mi sizler neler yaşıyorsunuz bunu merak ediyorum.
İşte belki arkadaşlarınızda burada para konusu açmadıkları için sizin gibi arkadaşlarıyla konuşmayı tercih ediyorlardır.Konuşmak istemiyorsanız konuyu kapatırsınız veya arkadaşınıza söylersiniz.Olmadı arkadaşınızı değiştirirsiniz.Ekonomi böyleyken etrafa bende pembe gözlüklerle bakamıyorum bu zamanda.

Avrupadan bildiriyorum, burda da her muhabbet bir yerde zamma geliyor 😆 adamlar bor de görmediği için böyle bir şey, hala şoku atlatamadilar, bizim gibi alışık değiller 😅
Almanlar dışında turk arkadaşlarla her konuşmamız da ah be bir 5 sene önce gelmek varmış oluyor 😆

Avrupadan bildiriyorum, burda da her muhabbet bir yerde zamma geliyor 😆 adamlar bor de görmediği için böyle bir şey, hala şoku atlatamadilar, bizim gibi alışık değiller 😅
Almanlar dışında turk arkadaşlarla her konuşmamız da ah be bir 5 sene önce gelmek varmış oluyor 😆
Bizdeki gibi herşey 3-5 katına çıksa hiç susmazlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X