Oftalmoloji - Göz Hastalıkları Güneş tutulurken çıplak gözle baktım acil yardım edin lütfen

Avzemmm

Aktif Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
31 Ocak 2021
104
39
29
Selamünaleyküm herkese arkadaşlar biliyorsunuz ki 2 gün önce Güneş tutulması oldu ben de bir an boşluğuma geldi çıplak gözle izledim yaklaşık bir 9-10 saniye kadar 2 gündür nereye baksam gözümde bir ışık var oktora da randevu bulamıyorum acilde de bakmıyorlar çıplak gözle izleyeniniz oldu mu sizde de böyle bir şey oldu mu internette körlüğe kadar sebep olabileceğini yazıyor Çok korktum doktora tabii ki gideceğim böyle şeyler buraya yazmakla olmuyor biliyorum ama en azından belki içinizde daha önce geçirmiş olanlarınız vardır diye bir sorayım dedim

Selamünaleyküm herkese arkadaşlar biliyorsunuz ki 2 gün önce Güneş tutulması oldu ben de bir an boşluğuma geldi çıplak gözle izledim yaklaşık bir 9-10 saniye kadar 2 gündür nereye baksam gözümde bir ışık var oktora da randevu bulamıyorum acilde de bakmıyorlar çıplak gözle izleyeniniz oldu mu sizde de böyle bir şey oldu mu internette körlüğe kadar sebep olabileceğini yazıyor Çok korktum doktora tabii ki gideceğim böyle şeyler buraya yazmakla olmuyor biliyorum ama en azından belki içinizde daha önce geçirmiş olanlarınız vardır diye bir sorayım dedim
Geçici olabileceğini de yazıyor ama kalıcı hasar bırakabileceğini de söylüyor Çok korkuyorum nereye baksam özellikle kitap okuduğumda kur'an-ı Kerim okuduğumda baktığım her harfin üzerinde ışık görüyorum yani biraz zorlanıyorum okurken

Psikolojik olabilir mi acaba ?

Evet zararlı dediler ama 9 saniye bakıp kör olma ihtimalimiz olsa o saatlerde dışarı çıkmayın falan derlerdi herhalde.
Elbette zararlıdır ama birden bu sekilde görme kaybı yapacagını sanmıyorum tabii ki bu benim fikrim.

Doktora görünmekte fayda var.

Özel hastanelerde de yer yok muydu? Bir an önce doktora gidin. Belki de geçicidir ama muayene olmakta fayda var.

bende baktım normal zamanda bakarken gözlerim nasıl kamaştıysa o zamanda öyle oldu geçti hiç öyle gözümde ışık falan uçuşmuyor

Ben de o saatlerde unutup bahçeye inmişim .
Sonra hatırladım baktım internete.
Zaten güneşe normalde de bakmak çok zararlı . Aynı körlük riski o zamanda var . İnsanlar güneş tutulmasının merakıyla daha fazla bakıyor . Birinci sorun bu .
Bir de o gün ışınlarda hafif değişimler de var.ikinci sorun da bu .

Yani eğer bu kadar ciddi sorun olsaydı sokağa çıkma yasağı gelirdi . Çoluk çocuk okulda bahçede heryerde . Okullar falan iptal olurdu .
Siz doktora görünün . Geçici bir sıkıntı olmuştur. Geçmiş olsun . Panik olmayın . Güneş tutulması insanlık tarihinde hep vardı . İnsanlar hep baktılar. zarar görme İhtimal var ama düşük bir ihtimal.

99 yılındaki tutulmada yapmıştım o hatayı hem de sizin gibi değil epey bi süre baktım akşamına gözlerimde yanma oldu ve her yerde yeşil ışıklar gördüm ama 1-2 güne geçti çok şükür umarım sizin de öyledir ama ihmale gelmez siz yine de bir doktoruna görünün

X