Görümcemin Hastalığı ve Tutumu

Mavi02

Üye
Kayıtlı Üye
12 Eylül 2022
176
108
29
Arkadaşlar merhaba.Uzun zamandır bu platformu takip ediyorum.Bir konuda çok bunaldım ve akıl almaya ihtiyacım var.
Yaklaşık 2 yıllık evliyim ve 8 aylık bir oğlum var.3 görümcem var.
İlk doğum yaptığım zamanlar liseye giden görümcem farklı zamanlarda,toplam 1 aylığına bana yardıma geldi.Gittikten sonra bizde aşırı bir kaşıntı başladı.Doktora gittik, uyuz oldugumuzu ögrendik ve 1 ay tedavi olduk,zor geçti.Aynı şikayetler gorumcemde de vardı ve o acile bizim zorumuzla gitti.Bizden gittikten sonra köyde fındık toplamıştı.Acil doktoru 'Fındık tozu alerjisidir.' diyip yollamış.
Tabi ben vücudundaki yaraları ve fındıktan önce de kaşındığını bildiğim için görümcemde de uyuz olduğunu söyledim,kabul etmedi.
Yaklaşık 2 hafta önce görümcem okul tatilinde yine bize geldi ve 1 gün kaldı.Oğlumu kucağında bayaği gezdirdi ,sevdi.Bizde çok geçmeden kaşıntılar tekrar başladı ve yine uyuz olduk.Doktora gitmedik tanı için ama yakın zamanda geçirdiğimiz için biliyoruz, belirtiler aynı ve tedaviye başladık.Krem aldık ,tekrar 1 aylık tedavi sürecindeyiz.
Beni sinirlendiren ve canımı sıkan olay şu.Biz uyuzun görumcemden bulaştığına eminiz.Çünkü vücudunda çok fazla döküntü var ,kaşımaktan kurumuş ve çatlamış.Alerji dediği izler yaklaşık 5 aydır geçmemiş.Yurtta kalıyor ve orda uyuz salgını olduğunu eşimin kuzeni bize söyledi.Hatta kardeşinde uyuz var tedavi olsun dedi.Eşim de bize yaptırdığı ilaçtan görümceme de götürdü.Kullansın tedavisini olsun diye.Görümcem ise hala 'Bendeki alerji ,bende bir şey yok' diyor ,cildiyeye de gitmiyor.Ben bu durumda napabilirim ?
Evdeki kücük gorumceme de bulastırmıs.Tedavi olmazlarsa bir sonraki buluşmada yine bize gececek.Tedavisi çok uzun ve yorucu olan bir hastalık.Oğlum çok küçük, göz kapağı dahil tüm derisine krem sürüyoruz sürekli ve krem ağır geliyor , cildini tahriş ediyor,ağlıyor.Ben bu durumda napabilirim ?
Bu arada görumcemi ve eşimin ailesini severim.Allah razı olsun,zor zamanımda yardımıma geldi.Kalp kırmak istemiyorum ama bu konunun çözülmesi lazım.
NOT : Arkadaşlar eksik yazdığımı düşündüğüm için yazmak istedim.Görümceme kremi götürdük ve kullanacağını söylemiş ama ben bu 5 aylık süreçteki umursamaz tutumu ve hala 'bendeki alerji' demesi sebebiyle kremi düzenli kullanacağını inanmıyorum.Bir süre sonra tedavi oldum deyip bizle aynı ortama girerse naparım diye endişeliyim.

ARKADAŞLAR DURUM GÜNCELLEMESİ YAPMAK İSTİYORUM.

Eşim görümcemle konuşmuş.Uyuz kremini kullanıyormuş.Kaşıntim yok diyen kız, kremi kullandıktan sonra kaşıntısının azaldığını söylemiş.🤦‍♀️ Eşim de ,madem kaşıntın vardı,neden bizden uyuz olduğunu sakladın diye sorunca ağlamaya başlamış.Eşim de gorumcem üzülmesin diye uzatmamış, konu kapanmış.

Gelelim sinir olduğum noktaya.Görümcem bende kalırken 'ağladığımda evde annem her istediğimi yapıyor, bunu koz olarak kullanıyorum.' demisti.Yani ağlaması timsah gözyaşı.Gittikce olanlara daha çok sinirleniyorum ve içimi ferahlatacak bir tepki vermek istiyorum.Benim ve çocugumun bu surecte cektigi çile yalandan akan 2 damla gözyaşıyla kapanacak mi ?

Arayip kaynanamla konustum ,gorumcemle de hastalıkla ilgili konustum ama içim ferahlamıyor.

Son düzenleme:
Esiniz ne diyor? Siz ne kadar soylerseniz soyleyin pek tedaviye yanasacak gibi durmuyor. Esiniz konusursa belki bir ihtimal ama siz konussaniz bile pek etkili olmaz, olsa su zamana kadar olurdu sanki. Cok gecmis olsun.

Arkadaşlar merhaba.Uzun zamandır bu platformu takip ediyorum.Bir konuda çok bunaldım ve akıl almaya ihtiyacım var.
İlk doğum yaptığım zamanlar liseye giden görümcem farklı zamanlarda,toplam 1 aylığına bana yardıma geldi.Gittikten sonra bizde aşırı bir kaşıntı başladı.Doktora gittik, uyuz oldugumuzu ögrendik ve 1 ay tedavi olduk,zor geçti.Aynı şikayetler gorumcemde de vardı ve o acile bizim zorumuzla gitti.Bizden gittikten sonra köyde fındık toplamıştı.Acil doktoru 'Fındık tozu alerjisidir.' diyip yollamış.
Tabi ben vücudundaki yaraları ve fındıktan önce de kaşındığını bildiğim için görümcemde de uyuz olduğunu söyledim,kabul etmedi.
Yaklaşık 2 hafta önce görümcem okul tatilinde yine bize geldi ve 1 gün kaldı.Oğlumu kucağında bayaği gezdirdi ,sevdi.Bizde çok geçmeden kaşıntılar tekrar başladı ve yine uyuz olduk.Doktora gitmedik tanı için ama yakın zamanda geçirdiğimiz için biliyoruz, belirtiler aynı ve tedaviye başladık.Krem aldık ,tekrar 1 aylık tedavi sürecindeyiz.
Beni sinirlendiren ve canımı sıkan olay şu.Biz uyuzun görumcemden bulaştığına eminiz.Çünkü vücudunda çok fazla döküntü var ,kaşımaktan kurumuş ve çatlamış.Alerji dediği izler yaklaşık 5 aydır geçmemiş.Yurtta kalıyor ve orda uyuz salgını olduğunu eşimin kuzeni bize söyledi.Hatta kardeşinde uyuz var tedavi olsun dedi.Eşim de bize yaptırdığı ilaçtan görümceme de götürdü.Kullansın tedavisini olsun diye.Görümcem ise hala 'Bendeki alerji ,bende bir şey yok' diyor ,cildiyeye de gitmiyor.Ben bu durumda napabilirim ?
Evdeki kücük gorumceme de bulastırmıs.Tedavi olmazlarsa bir sonraki buluşmada yine bize gececek.Tedavisi çok uzun ve yorucu olan bir hastalık.Oğlum çok küçük, göz kapağı dahil tüm derisine krem sürüyoruz sürekli ve krem ağır geliyor , cildini tahriş ediyor,ağlıyor.Ben bu durumda napabilirim ?
Bu arada görumcemi ve eşimin ailesini severim.Allah razı olsun,zor zamanımda yardımıma geldi.Kalp kırmak istemiyorum ama bu konunun çözülmesi lazım.
E görümceniz gelmesin size , bu kadar basit yani , ben olsam eve kabul etmem tedavi olmadan ..

Tedavi olmazsa kabul etmeyeceksiniz tabii ki. Bile bile iki defa hepinizi hasta etmiş yazık. Bencillik yaptığı doktora doğru düzgün gitmeden alerji diyor, alerji bulaşmaz cahilliği bıraksın.

Esiniz ne diyor? Siz ne kadar soylerseniz soyleyin pek tedaviye yanasacak gibi durmuyor. Esiniz konusursa belki bir ihtimal ama siz konussaniz bile pek etkili olmaz, olsa su zamana kadar olurdu sanki. Cok gecmis olsun.
Teşekkür ederim.Eşim de benle aynı düşüncede.Dun telefonda kaynanamla konuştuk.Bunun ayıp bir durum olmadığını, hastalık olduğunu, anca kremle tedavi olabileceğini anlattık.
Sonra aksam eşim konuşmuş.Görumcem hala 'bende alerji var' diyormuş.

E görümceniz gelmesin size , bu kadar basit yani , ben olsam eve kabul etmem tedavi olmadan ..
Bundan sonra eve almayı düşünmüyorum.Kücük gorumceme de bulaştırmış.Esimin ailesiyle hiç görüşmemem gerekir.Bunu eşim kabul etmez.Böyle olmasını ben de istemem.Sonuçta torunları var.Nereye kadar görüşmeden durabilirim diye düşünüyorum.

Eşinize kardeşinin tedavi olmayı kabul etmediği takdirde eve gelmesinin sağlık açısından tehlikeli olduğunu, kabul edemeyeceğinizi bebeğinizi de öne sürerek güzel bir dille söyleyeceksiniz. Küçücük bebeğe yazık her şeyden önce. Garibim derdini de anlatamaz ki.

Tedavisini tamamlayana kadar görüşmeyin, eve asla gelmesin. Ne kadar sorumsuz biriymiş, insan uyuzla nasıl böyle vurdumduymaz yaşar aklım almıyor yahu.
İnanın benim de aklım almıyor.O kaşıntıyla aylarca yaşamak mümkün değil.
Bana geldiğinde kaşımaktan bacaklarımı morarttım ,vucumun mosmor diyordu.Telefonda eşim görümceme 'vücudunda kaşıntı var mi?' diye sordu.Kaşıntım yok diye yalan söylüyor.

Eşinize kardeşinin tedavi olmayı kabul etmediği takdirde eve gelmesinin sağlık açısından tehlikeli olduğunu, kabul edemeyeceğinizi bebeğinizi de öne sürerek güzel bir dille söyleyeceksiniz. Küçücük bebeğe yazık her şeyden önce. Garibim derdini de anlatamaz ki.
Anlattık telefonda.Kaynanama anlattım, dedim hoparlörü al gorumcem duysunDinledi sustu.Sonra akşam esim konustugunda yine 'bendeki alerji' diyormuş.
Bebeğime içim parçalanıyor.Vücudu kabarık kabarık ,kaşınıyor, ağlıyor.Krem de cildine ağır geliyor.Yakıyor. 😭

Bundan sonra eve almayı düşünmüyorum.Kücük gorumceme de bulaştırmış.Esimin ailesiyle hiç görüşmemem gerekir.Bunu eşim kabul etmez.Böyle olmasını ben de istemem.Sonuçta torunları var.Nereye kadar görüşmeden durabilirim diye düşünüyorum.
Eşiniz kabul etmek zorunda. Hiç müsamaha göstermeyin. Evde küçük bir bebek var ve sürekli ilaç kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Bu durumda öncelik evladınız.

Tedavi olmadan hiç biri ile görüşmeyeceğimi, eşimin de görüşmesini istemediğimi kesin bir dille söylerdim ben olsam.

İnanın benim de aklım almıyor.O kaşıntıyla aylarca yaşamak mümkün değil.
Bana geldiğinde kaşımaktan bacaklarımı morarttım ,vucumun mosmor diyordu.Telefonda eşim görümceme 'vücudunda kaşıntı var mi?' diye sordu.Kaşıntım yok diye yalan söylüyor.
Pes gerçekten. Yazın bende gerçekten alerji olmuştu meğer kolonya ve türevlerine alerjim varmış. Ona rağmen aşırı tedbirliyim kimyasalı terk ettim ve tekrar çıkacak diye ödüm kopuyor. Kaldı ki uyuz kapmak çok korkunç bir şey, görümcenizinki rahatlıktan öte kişisel bakım yoksunluğu yani. İçinde yaşayan hayvanlar var ve bağışıklığını çökertip bedeninden besleniyor düşünürken midem kalktı…

X