gittigidiyor ve toptanmallar

Cimaslanbom

Üye
Kayıtlı Üye
19 Nisan 2012
1
0
14/04/2012 Cumartesi günü Gittigidiyor.com‘dan USB girişli bir radyo satın aldım.Doğal olarak ödeme kredi kartımdan anında çekildi ( ürünü 12 ay vadeli satın aldım).Ürün Aras Kargo vasıtası ile 17/04/2012 Salı günü elime ulaştı.Paketi açtığımda istediğim ürüne muadil bir ürünün üstelikte o ürününde ön panelinin tamamen çizik içerisinde olduğunu gördüm.Ayrıca vaadedilen hediye Nokia Marka Pil hiç gönderilmemişti bile.Ürünü aynı gün , aynı kargo ile iade ettim.Aras Kargo satıcı firmanın kargo iade bedelini kabul etmediğini bildirdi bende bu işin uzamaması için Kargo Bedelinide sineye çektim.
İade kargo dün akşam (18/04/2012) itibari ile satıcı firmanın bünyesinde bulunan Aras Kargo Şubesine ulaştığı bilgisini aldım.Telefondaki bayan Satıcı firmanın iade ürünü teslim almasının 1-2 günü bulabileceğini söyledi.
Bu arada ben sürekli olarak ürüne acilen ihtiyacım olduğunu hem gittigidiyor.com’a hemde toptanmallar.com’a defalarca yazılı olarak bildirdim.
Bugün (19/04/2012 Perşembe) saat 13.45 gibi satıcı firmadan bir yetkili ile görüştüm.Yetkili
Ürünü teslim aldıklarını ve servise teslim ettiklerini söyledi.Servisten gelecek olan rapora göre yeni ürünü gönderebileceklerini söylediler.İşin hızlanmasını rica etmek üzere Servisin telefon numarasını istedim ancak servisin müşteri destek telefonu olmadığı cevabı ile karşılaştım.
Saat 16 civarı ARAS Kargo müşteri hizmetlerinden arandım ve benim iade kargomda bulunan benimle hiç ilgisi olmayan evraklardan dolayı satıcının kargoyu teslim almadığını öğrendim.

Bu şekilde henüz teslim almadıkları kargoyu almış gibi görünerek ürünün serviste olduğunu söyleyip beni oyalama taktiklerini öğrenmiş bulundum.

Az önce yine ARAS Kargo aradı ve nihayetindede satıcının ürünü teslim aldığını öğrendim.Teslim saatini şu anda bilmediğini ancak gece saatlerinde bunu WEB sitelerinden görebileceğimi söylediler.

Bu arada benim onayım olmadan ürünün bedeli kredi kartıma iade edildiği bilgisi e-mail yoluyla bana iletildi.Bunun anlamı herhalde ‘’ Biz sizinle uğraşamayız , alın paranızı ‘’dır.Başkaca bir anlam veremiyorum.Hemen karşı e-mail atarak onayım olmadan bunu yapamayacaklarını vede bunu kabul etmediğimi bildirdim.
Bu ürüne ihtiyacım olduğunu ısrarla , sayısız kez yazılı olarak bildirmeme rağmen paramı iade edip bu konuyu kapatmak istediler.

4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesi hükmü uyarınca tüketici, satjn aldığı malın ayıplı olduğunun anlaşılması halinde satıcıdan, bedel iadesini de içeren sözleşmeden dönme, malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi veya ayıp oranında bedel indirimi ya da ücretsiz onarım isteme haklarına sahiptir. Tüketici, yasanın kendisine tanıdığı bu dört seçenekten birini tercih etmek hakkına sahip olup, bunlardan herhangi birini kullanmaya zorlanamaz.

Para iadesi yaparak yasal hakkım olan 4 seçenekten birini kendileri seçerek beni bu tercihi kullanmakta zorlamış olmuyorlarmı ?
Ben bu yasaya göre tercih hakkımı malın ayıpsız misliyle değiştirilmesi yönünde kullanmak istiyorum.

Onların tek dayanakları ‘’ yeni ürünün ısrarla Cuma günü bende olmalı ‘’ dememdi.Aslında bunun gerçekleşmemesi için hiçbir neden yoktu.Zira iade ürün dün akşamdan bu yana bünyelerindeki ARAS Kargo’da teslim alınmayı bekliyor.Lütfedip ancak bu akşam teslim aldılar ( oda benim ısrarlarım ve takibim sonucu ).

Hukuki olarak neler yapabilirim ? Benim maddi/manevi hiçbir beklentim yok ama onların bu tavırlarınıda yanlarına bırakmak istemiyorum.
Sürecin yaklaşık %90’ını yazılı olarak belgeleyebiliyorum.Tavsilerinizi merakla ve heyecanla bekliyorum.

Saygılarımla

Mümkün olan her alışverişimi net üzerinden yaparım. Daha ötesi kendi görevlerimin birisi de e-ticaret danışmanlığı...

Fakat mesajınızı okurken inanın paramı "iade etmiyorlar" diyeceksiniz sandım. Çünkü bu çok olur genelde.
Sizinki ise bana göre bir ilk: "Para iadesini kabul etmiyorum ürünü istiyorum.."

Ürünün satışı devam ediyor mu? Yani stokta mevcut mu acaba?
İkinci olarak şunu düşünüyorum. Gitti gidiyor ticarette garantörlük yapar yani iki tarafın da "okey"ini bekler bildiğim kadarı ile.
Sizin "ürünü aldım onayınız karşı tarafın parasını ödeyin" onayınız yoksa, ödemenizi gitti gidiyor iade etmiş olabilir mi?
Çünkü bildiğim kadarı ile firmaya değil gg ye ödeme yapıyorsunuz.

Yorum kısmına yazdınız mı? Eksi (-) oy verebildiniz mi?

Son birkaç sene kargoculuk yapmış biri olarak şunu söylemek zorundayım, kargo firmalarına inanmayın. Yani gecikme onlardan da olsa "bizden" demezler. Gitmeseler de "gittik" derler vs... (ha dünyanın en zor işidir, art niyetten değildir sıkıntılar, o da ayrı)

Ben de merakla bekliyorum.

X