Gentlemen Prefer Blondes : Marilyn Monroe

E

EU2

Ziyaretçi
Efsane....
Sarışınlığın sembolü..
Güzel kadın..
Talihsiz kadın..
Moda öncüsü..
Chanel 5 in unutulmaz mihenk taşı..
Havalandırma mazgalında etekleri ucusan beyazlı kadın..
kısacası bir Tanrıça...

faceofmarilynbyaramisma.jpg

"MARILYN MONROE

Genç neslin -istisnalar dışında- belki de bilmediği, bir zamanların sarışın bombasıydı o. Kısaca M.M denirdi.

Bugün MM'yi bilenlere tekrar anımsatmak, bilmeyen gençlere de tanıtmak amacıyla onun kısa hayat öyküsünü ve esrarlı ölümünü anlatacağız. Ölümünün ardından okuduklarım - ki, sizlere de aktaracağım- bana gerçekten de onun da tıpkı Prenses Diana gibi (bak: günlüğümün genel kültür kategorisi) bir cinayete kurban gittiğine beni inandırdı.

Marilyn Monroe, 1 Haziran 1926'da, yıldızların, sinemanın kalbi Los Angeles'de dünyaya geldi. Asıl adı Norma Jean idi, babasıyla ilgili tartışmalar var, kimi biyografi yazarlarına göre zalim, kötü bir adammış, annesi ise ruh sağlığı hasta bir kadınmış, ve bir sinir krizi sonucu akıl hastanesine yatırılmış, orada ölmüş. Annesiz, babasız kalan Marilyn, bir öksüzler evine gönderilmiş, burada zavallı kızın başına cinsel taciz dahil kötü olaylar gelmiş, büyük ihtimalle buradan kurtulmak için, 16 yaşında, karşısına çıkan ilk eli yüzü düzgün gençle evlenmiş. (James Dougherty)

Kocası 2. Dünya Savaşı'na katılınca, Marilyn, kayınvalidesi ile birlikte bir fabrikada çalışmaya başlamış, orada ordu fotoğrafçısı David diye biri, kızın güzelliğini ilk farkeden kişi olmuş, Yank adlı dergide Marilyn'in resimleri basılmış, sonra modellik yapmaya başlamış, koyu kahverengi saçlarını sonradan dünyaca ünlenecek o platin sarısına boyatmış, (aslında doğal sarışın ama büyüyünce saçları koyulaşmış tabii)

1946'lı yıllarda bayağı ünlü bir 'kapak kızı' olmuş, ve artist ajanlarının onu keşfetmesi zor olmamış, Ben Lyon kızı keşfetmiş ve 20th Century Fox film şirketiyle anlaşma imzalamış, kıza 'Marilyn' ismini uygun görmüşler, ilk çevirdiği filmler çok başarılı olmamış, sonra bir gün kızın harika bir yeni yıldız olacağını sezen başka artist ajanları sayesinde All About Eve adlı filmde rol kapmış, bunu diğer filmler takip etmiş, kısa sürede Marilyn Monroe adı Amerika başta olmak üzere tüm dünyanın en tanınmış, 'sarışın bombası' olmuş.

Ünlü filmlerinden bazıları şöyle: Niagara, Erkekler Sarışınları Sever, Yaz Bekarı,

Dönüşü Olmayan Nehir, Otobüs Durağı, Uygunsuzlar (son filmi)

Marilyn'in kendisi kadar hoş, tatlı bir sesi de vardı ve filmlerindeki şarkıları kendisi seslendirirdi. Bye Bye Baby, River of No Return (bir kovboy filmidir), Diamonds Are A Girl's Best Friends ve daha pekçok şarkı seslendirdi...

M.M, yalnız 'aptal sarışın' rollerine çıkmaktan üzüntü duyuyor, kendisini geliştirecek yollar da arıyordu, hatta oyunculuk dersleri alıyordu, bir söyleşide, daha ciddi rollerde oynamak istediğini belirtmişti, dünyanın bu en güzel sarışını, doğal olarak dönemin ünlü erkekleriyle adı birlikte anılıyordu, birkaç kez kürtaj yaptırdığı da biliniyor..erkekler konusunda talihli biri değildi kuşkusuz, erkekler ona Marilyn Monroe olduğu için, zengin, ünlü olduğu için yaklaşıyorlardı, gerçek sevgiyi bulamadı, yazar Arthur Miller ve beyzbol oyuncusu Joe di Maggio ile evlilik yaptı ama sürdüremedi, sürekli psikologlara gidiyordu, uyku güçlüğü çekiyordu, uyku hapları olmadan uyuyamıyordu, bir zamanların fakir, öksüz kızı, şimdi muhteşem bir malikanede yaşıyordu, tüm erkekler yanında pervane oluyordu, dünyaca ünlüydü ama mutsuzdu.

ışte başına iş açacağı en büyük hatayı bence o zamanlarda yaptı ve o yıl, ABD başkanı olan John Kennedy ile romantik bir ilişkiye başladı, Kennedy zaten çapkın bir başkan olarak tanınıyordu, bu yetmiyormuş gibi Kennedy'nin erkek kardeşi ile de görüştüğü söylendi, ne derece doğruysa...

Ve, 5 Ağustos 1962'de yatak odasında, yatağında, çıplak olarak, ölü bulundu. Tüm dünya şoke olmuştu! Daha 36 yaşındaydı! Baş ucunda boş uyku ilacı şişesi var dendi, alelaacele otopsi filan yapılıp, gömüldü. Cenazesine milyonlar katıldı. Ardından ölümünün cinayet olabileceği söylendi. Evet, Marilyn, ölmeden iki saat önce Beyaz Saray'ı aramıştı, bu kayıtlarda açıkça gözüküyordu, Ama en önemlisi kuaförü ve sadık dostuna telefonda bir şey söylemişti, kadın bunu asla açıklamadı, ancak 1997'de öleceğini anladığında bu sırrı açıkladı, Marilyn ona, 'Bugün beni Robert (Kennedy) aradı, tehdit etti, bağırdı, çok korkuyorum, Beyaz Saray'la ilgili çok sırlar biliyorum, ölümcül sırlar!' demişti! Ayrıca uyku hapı yüzünden öldü denilen MM'nin midesinde bir damla bile uyuşturucu izine rastlanmamıştı...başka anormal şeyler de vardı, hizmetçisi, onun yatak odasına asla telefon koymadığını söylemişti, halbuki öldüğünde odasında telefon vardı...bu konuda sonradan tv'de izlediğim bir filmde, MM'nin ölümüyle ilgili olarak çok tanınmış bir medyumdan yardım isteniyordu, medyum kadın, transa geçtiğinde, Marilyn'e zorla, makatından, enjektörle uyuşturucu zerk edildiğini gördüğünü söylemişti. Medyumlara inanır mısınız bilmem ama ABD'de kimi esrarengiz cinayetlerde FBI bile ünlü birkaç medyuma resmen başvuruyormuş. Okumuştum...

Marilyn Monroe hakkında onlarca biyografi var, (pekazı Türkçe'ye çevrilmiş) Ölümünden sonra eşki eşlerinde Joe di Magio, her ölüm yıldönümünde bir kırmızı gül koyarmış mezarına...

Marilyn'i Hollywood'un insanı öğütüp bitiren acımasız, sahte dünyasının öldürdüğünü söyleyenler de çok, ama ben onun ölümüne ABD başkanıyla ilişkisinin FBI'ı rahatsız etmesinin sebep olduğu teorisine inanıyorum.

Sonuçta, dünyanın en güzel sarışını, 36 yaşında dünyadan göçüp gitti..

Ardında bir sürü güzel, hoş film ve şarkılar bırakarak.... "

Son düzenleyen: Moderatör:
grace kellyi açmıştım. resmen ,ne alaka ,diye yeri burası değil diye tepkiler oldu.umarım sana bu olmaz. sanki eski sanatçılar açılamaz diye bir kanı var bu bölümde. bu yüzden konuyu başka bölüme aldırdım. ve eski sanatçıları buraya açmıyorum..tepkiler olacak takma.

marilyne gelince aslıkumral. ama platin saç bir kadına bu kadar yakışır. çok seksi,çok güzel bir kadın. balık eti tam.yuvarlak hatlara sahip. ..ne yazıkki çok genç öldü. 36 idi değilmi yaşı.

grace kellyi açmıştım. resmen ,ne alaka ,diye yeri burası değil diye tepkiler oldu.umarım sana bu olmaz. sanki eski sanatçılar açılamaz diye bir kanı var bu bölümde. bu yüzden konuyu başka bölüme aldırdım. ve eski sanatçıları buraya açmıyorum..tepkiler olacak takma.

nasıl olmaz.....
yani komik...
sarısın olan her kadın sarısınlık bu kadar populer ise bunu marilyn monroeya borclu...
kadın öldü halen ikon..şimdikiler ikoncanım diye geziyor ortada..asıl öncü bu kadınlar...
sene 2009 biz halen 80 lerin kiyafetlerini giyip,80 lerin platinlerine boyatıyoruz saclarımızı...

bana bu işten anlayanlar eşlik etsin yeter okypetecim..sende uzme canını...

nasıl olmaz.....
yani komik...
sarısın olan her kadın sarısınlık bu kadar populer ise bunu marilyn monroeya borclu...
kadın öldü halen ikon..şimdikiler ikoncanım diye geziyor ortada..asıl öncü bu kadınlar...
sene 2009 biz halen 80 lerin kiyafetlerini giyip,80 lerin platinlerine boyatıyoruz saclarımızı...

bana bu işten anlayanlar eşlik etsin yeter okypetecim..sende uzme canını...

sağol canım. bu sanatçılarında grace, elizabeth ,marilyn ,rita ,ava bu idollerin,burada olması gerektiği kanısındayım. işte bir kaç çatlak sese kulağımı tıkayamadım. yanlış yaptım aslında.
marilynde buraya çok yakışıyor. iyiki açtın

marilyne gelince aslıkumral. ama platin saç bir kadına bu kadar yakışışır. çok seksi,çok güzel bir kadın. balık eti tam.yuvarlak hatlara sahip. ..ne yazıkki çok genç öldü. 36 idi değilmi yaşı.

canım evet aslen kızıl kumral ..kennedy ile yasak ılıskisi yuzunden öldürüldü deniyor..ki mumkundur bencede :)))))

0&

ama sarı sac nasıl yakısıyor..sembol olmakta haklı sebepleri var..balmumu heykeli bile guzel :)

marilyn-monroe08-06-23.jpg

daliah'cım kesinlikle bu forumda olması gereken biriydi, çok iyi yapmışsın...
hayranıyız...
bayılıyorum ben marliyn'e...

çok beğenirim efsanevi sarışın bu kadar güzel olmasa unutulmuştu belkide.. ama hiç unutulmadı bide eskilerin elizabeth taylorı bana göre oda çok fazla güzel kadınmış nostaljik tutkunluğmdanmıdr bilmem ama eski hatunların çoğuna hayranım bunlardan biride marlyn.

balıketi kadın nasıl olur,işte balıketi teriminin karşılığı...

yzrbyellowbikini.jpg

dtdoe.jpg

dvlittlerascals.jpg

vposingi.jpg

yisillyme.jpg

yjbiggirl.jpg

bide anlamadığım bu kadının gözleri mavimi yoksa resimlerdemi siyah duruyo bunu çözemedim bi türlü kafamçokkarıştı

mavi canım gozleri,koyu mavi..bende supheye dusmutum ama official sitesindede bu konuya deginip fotoların sonradan renklendirildigi icin boyle gorundugunu soylemısler.bende filmlerinden hep mavi hatırlıyorum gozlerını

X