Genetik test konusunda fikir

ceygun

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2024
17
5
24
Merhaba arkadaşlar, bir konuda fikrinize ihtiyacım var. Tüp bebek yaptırmaya karar verdik görüşmeye gittiğimizde embriyoya genetik testi şart koşmadılar yaş ve diğer kriterler açısında risk görmedikleri için ancak yine de yaptırırsan iyi olur da dediler ben şimdi çok arada kaldım, bu testi yaptırmadan tüp bebekle olumlu sonuç alanlarınız varmı? Çünkü epey maliyetli bir test ve eğer risk grubunda değilsem neden yaptırayım diye de düşünüyorum bu konuda bilgi ve deneyimi olanlardan fikir rica ediyorum

Merhaba arkadaşlar, bir konuda fikrinize ihtiyacım var. Tüp bebek yaptırmaya karar verdik görüşmeye gittiğimizde embriyoya genetik testi şart koşmadılar yaş ve diğer kriterler açısında risk görmedikleri için ancak yine de yaptırırsan iyi olur da dediler ben şimdi çok arada kaldım, bu testi yaptırmadan tüp bebekle olumlu sonuç alanlarınız varmı? Çünkü epey maliyetli bir test ve eğer risk grubunda değilsem neden yaptırayım diye de düşünüyorum bu konuda bilgi ve deneyimi olanlardan fikir rica ediyorum
ne kadar ücret talep ettiler acaba? bizim embriyolarımız da gelişim aşamasında şuan bana merkez hiç bu teklifle gelmedi ama benim de aklımı kurcalıyor henüz 3.gün gelişiminde. sanıyorum ki 5.gün gelişiminde genetik test taraması yapyorlar ona göre değerlendimek isteriz

Ben de genetik test yaptırmadım, durup dururken genetik test yaptırmak iyi niyetli gelmiyor bana. Yurtdışında sadece genetik hastalığınız varsa pgt yapılır, Türkiye’de maşallah genetik testsiz tüp bebek yapan yok. Büyük bir tüp bebek pazarı var bizim ülkede. Genetikten sağlıklı gelse bile kesin tutacak diye bir şey yok zaten, ihtimali %10-15 arttırıyor sadece. O paraya tekrar dondurulmuş embriyo transferi yaptırırsınız.

Ben de genetik test yaptırmadım, durup dururken genetik test yaptırmak iyi niyetli gelmiyor bana. Yurtdışında sadece genetik hastalığınız varsa pgt yapılır, Türkiye’de maşallah genetik testsiz tüp bebek yapan yok. Büyük bir tüp bebek pazarı var bizim ülkede. Genetikten sağlıklı gelse bile kesin tutacak diye bir şey yok zaten, ihtimali %10-15 arttırıyor sadece. O paraya tekrar dondurulmuş embriyo transfe
Ben de sizin gibi düşünüyorum ortada ciddi bir sebep yokken neden embrıyoyu o teste maruz bırakayım sorusu da kafamı kurcalıyor sonuçta test sırasında da zarar görebilir, yaptırmaya sıcak bakmıyordum yine de bir fikir almak istedim çok teşekkürler görüşleriniz icin

ne kadar ücret talep ettiler acaba? bizim embriyolarımız da gelişim aşamasında şuan bana merkez hiç bu teklifle gelmedi ama benim de aklımı kurcalıyor henüz 3.gün gelişiminde. sanıyorum ki 5.gün gelişiminde genetik test taraması yapyorlar ona göre değerlendimek isteriz
Teklif etmedilerse demek ki ihtiyaç duymadı doktorunuz yaş faktörü ya da kalıtsal rahatsızlık gibi faktörler yoksa zaten ille de yapın demiyorlar sizin tercihinize bırakıyorlar siz kriterlere takılmadınız demek ki diye düşündüm

Ben de genetik test yaptırmadım, durup dururken genetik test yaptırmak iyi niyetli gelmiyor bana. Yurtdışında sadece genetik hastalığınız varsa pgt yapılır, Türkiye’de maşallah genetik testsiz tüp bebek yapan yok. Büyük bir tüp bebek pazarı var bizim ülkede. Genetikten sağlıklı gelse bile kesin tutacak diye bir şey yok zaten, ihtimali %10-15 arttırıyor sadece. O paraya tekrar dondurulmuş embriyo transferi yaptırırsınız.
Genetik test yaptırmadım derken sizin transfer süreciniz gerçekleşti o halde değil mi, sonucunuz olumlu gelmiştir umarım ?

Genetik test yaptırmadım derken sizin transfer süreciniz gerçekleşti o halde değil mi, sonucunuz olumlu gelmiştir umarım ?
Evet 2.kez transfer oldum. Şubat ayında ilk transferim negatif oldu, 20 Nisan’daki çift embriyo transferim pozitif görünüyor. Keseyi görmeyi bekliyorum 🙏🏻

7 embriyomuz oldu, yaşımız sebebiyle (ben 30, eşim 34) doktorumuz önermedi. Yaptırmadık, ilk transferimizde hamile kaldım. Fetal dna testi yaptırdık hamilelik ilerleyince. Her bir embriyoya testten çok daha uygun bir maliyeti oldu.

35 yas altindaysaniz aslinda yaptirmanizi onermemeleri lazim. Bunu sizin suanki durumunuz icin degil genel olarak yaziyorum; 35 yas altiysam oldu da iki transfer olup tutunmazsa ben olsam oncelikle esime ve kendime kromozomal bir sorun var mi yok mu, onu anlamak icin karyotip analizi yaptirirdim. Ayrica trombofili paneli de yaptirip pihtilasma sorunu olup olmadigina baktirirdim. Yalniz 35 yas uzerinde pgt ile ilerlemek zaman kazandirabiliyor cunku pgt'li embriyo yaklasik %50-55 basari sansi demek. Insallah guzel sonuclar alirsiniz.

Eşiminde benimde genetiğinde birşey çıkmadı bende yaptırmadım o yğzden

Merhabalar,
1 nisan transferim oldu ve şükür ilk seferde pozitifi gördüm.
Eşimde bende risk grubunda değiliz ve gayet sağlıklıyız. Doktor bu testin olduğundan bahsetti ama gerek yok dedi.
Bende sizin gibi düşündüm ama eşim olsun en azından 4 tanesine yaptıralım dedi.
Hiç beklenmedik şekilde 4ten iki tanesi transfer edilemez geldi ( hiç bir hastalığımız veya sebebi olmadığı halde)
Bizde sağlıklı olanlardan 1 tanesini transfer ettik.
Eğer maddi durumunuz varsa en azından iki tanesine yaptırmanızı tavsiye ederim çünkü belli olmuyor.

7 embriyomuz oldu, yaşımız sebebiyle (ben 30, eşim 34) doktorumuz önermedi. Yaptırmadık, ilk transferimizde hamile kaldım. Fetal dna testi yaptırdık hamilelik ilerleyince. Her bir embriyoya testten çok daha uygun bir maliyeti oldu.
Yaaa öylemi çok teşekkür ederim bu bilgi için ve ilk seferde başarılı olmanıza da hem çok sevindim hem beni de umutlandırdı🙏🏻

35 yas altindaysaniz aslinda yaptirmanizi onermemeleri lazim. Bunu sizin suanki durumunuz icin degil genel olarak yaziyorum; 35 yas altiysam oldu da iki transfer olup tutunmazsa ben olsam oncelikle esime ve kendime kromozomal bir sorun var mi yok mu, onu anlamak icin karyotip analizi yaptirirdim. Ayrica trombofili paneli de yaptirip pihtilasma sorunu olup olmadigina baktirirdim. Yalniz 35 yas uzerinde pgt ile ilerlemek zaman kazandirabiliyor cunku pgt'li embriyo yaklasik %50-55 basari sansi demek. Insallah guzel sonuclar alirsiniz.
32 yaşındayım, açıkçası benim de yaptırma konusunda ne gerek var şu an için yaklaşımım mevcut, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler

Merhabalar,
1 nisan transferim oldu ve şükür ilk seferde pozitifi gördüm.
Eşimde bende risk grubunda değiliz ve gayet sağlıklıyız. Doktor bu testin olduğundan bahsetti ama gerek yok dedi.
Bende sizin gibi düşündüm ama eşim olsun en azından 4 tanesine yaptıralım dedi.
Hiç beklenmedik şekilde 4ten iki tanesi transfer edilemez geldi ( hiç bir hastalığımız veya sebebi olmadığı halde)
Bizde sağlıklı olanlardan 1 tanesini transfer ettik.
Eğer maddi durumunuz varsa en azından iki tanesine yaptırmanızı tavsiye ederim çünkü belli olmuyor.
Hadi ya bu söyledikleriniz de düşündürdü şimdi beni, açıkçası maddi olarak zorlayacak o yüzden yaptırmak çokta şart değilse yaptırmayayım diye düşünüyordum, çünkü kimi forum sayfalarında da pgt yaptırdığımız ve sağlıklı geleni transfer ettirdiğimiz halde tutunmadı bebek diyen arkadaşlarda olmuş bu nedenle de acaba bu kadar teferruata gerek varmı diye düşünmeye başlamıştım

Şöyle eşimden istenenleri sağlık ocagında benimkini hastanede yaptırdık doktor sonuclarımıza baktı
Bunlar tüp bebek tedavisine başlamadan önce rutin istenen testlerden mi yoksa ayrıca bir genetik testi mi istendi eşiniz ve sizden, bir de tüp bebek süreciniz olumlu sonuçlandımı acaba?

X