Et Yemekleri Fırında Kuzu İncik

isabel

Kuzey Ege
Yönetici
Super Moderator
Anneler Kulübü
6 Mart 2012
17.732
27.229
48
20200430_234631.jpg

Davet Sofralarınızda misafirlerinize keyifle ikram edebileceğiniz güzel bir alternatif Kuzu İncik.Yanına iç pilavı ben çok yakıştırıyorum ve genelde birlikte ikram ediyorum..
Kuzu incikler uzun süre fırında piştiğinden tel tel ayrılıyor ve ve eklenen biberiye,kekik ile çok lezzetli oluyor.Belki kuzu eti sevmeyenler olabilir kendine has kokusundan dolayı ama pişirmeden önce marine ettiğiniz sos ile o ağır tadını da hafifletiyoruz bu tarifte..

Ben 3 kişilik ölçü ile veriyorum.Siz kişi sayısına göre miktarlarda değişiklik yapabilirsiniz..

Malzemeler:

• 3 adet kuzu incik
  • 1 büyük boy rendelenmiş kuru soğan,
  • 10 diş sarımsak,
  • Yarım limonun suyu,
  • 1 çorba kaşığı kurutulmuş kekik,
  • Yarım çay kaşığı karabiber,
  • Yarım çay kaşığı pul biber,
  • 1 çay kaşığı deniz tuzu,
  • 2-3 çorba kaşığı zeytinyağı,
  • 3 dal taze biberiye

Yapılışı:

Kuzu incikleri yıkıyoruz ve kağıt havlu ile kuruladıktan sonra derin bir kaba alıyoruz.

Rendelenmiş kuru soğan, limon suyu, kekik, karabiber, pul biber, tuz ve zeytinyağını güzelce karıştırıp inciklerin üzerine boşaltıyoruz ve incikleri sosla güzelce ovalıyoruz.Bu işlemi pişireceğiniz fırın kabındada yapabilirsiniz.

Daha sonra incikleri pişireceğimiz fırın kabına diziyoruz ve inciklerin her birine kemiğe değecek kadar bıçakla çizikler atıyoruz. Sarımsakların 3 adetini dilimleyip etin çizik attığınız bölümlerini dolduruyoruz.

Biberiyeleride her bir inciğe birer dal olacak şekilde çizik attığımız yerlere yerleştiriyoruz.

Kalan sarımsakları da inciklerin yanlarına serpiştiriyoruz.

İnciklerin üzerini önce fırın kağıdı, sonra folyo ile hava almayacak şekilde kapatıyoruz ve önceden 200 derece ısıya ayarlanmış fırında 30 dakika pişiriyoruz

30 dakika sonra fırın ısısını 150 dereceye alıp 1,5 saat daha pişiriyoruz..

Fırın kağıdı ve folyoyu açarak inciklerin üzerleri kızarana kadar yaklaşık 15-20 dakika daha pişiriyoruz .Bu aşamada fırın ısısını 200 dereceye çıkarıyoruz..

Fırından çıkan incikleri sıcak sıca servis yapıyoruz ..

Afiyet Olsun...

20200430_234853.jpg

20200430_232225.jpg

20200430_232155.jpg

X