Ferritin değerim 5’e düşmüş. (Minimum 10 olması gerekiyor. Bu durumu yaşayan var mı?

Yürüyüp gitsin yaa. Demir eksikliği yaşamamış doktor hastanın halinden anlamıyor. Doktoru sallayın. Dahiliye doktoru verdiyse zaten size ilaç için bir belge de vermiştir. O hastaneye gidip acilde serum taktırın. Değerlerinizin yükseldiğini 2 haftada fark edersiniz.

Benim o kadar olmasa da düşüyor. Şu demirden o kadar bıktım ki.

Emilim problemi mi var acaba sizde? Benimki bile yükseliyor ama yine hızlı düşüyor. Şöyle bir durum da var. Belli yiyecek ve içeceklerle tüketmemeniz lazım. İstikrar da önemli çünkü sizin tükettiğiniz demir arttıkça demiri bağlayıp hücrelere taşıyan protein miktarı da artar. Demirin emilimi bu şekilde daha çok artar (emzirdikçe sütün artması gibi). O yüzden ara vermemeye çalışın. Ara verince normal seviyeye düşer taşıyıcı proteinler.
Evet bır haftador sehır dısındaydım içmedim mesela .ayda nekadar yukselmesı gerekırkı acaba
Endoskopıde oldum demır emılım ıcın bı problem yok dedıler ama ben sanmıyorum var yanı . Guvenmıyorum hıcbırıne artık

Evet bır haftador sehır dısındaydım içmedim mesela .ayda nekadar yukselmesı gerekırkı acaba
Bilgim yok ne yazık ki. Benim ferritinim hap ile 1 ayda 7-8 birim artıyor ortalama. Kimse de az demedi bana henüz.
Endoskopıde oldum demır emılım ıcın bı problem yok dedıler ama ben sanmıyorum var yanı . Guvenmıyorum hıcbırıne artık
Bir ay düzenli kullanın. Bakalım ne kadar değişecek? Bu arada ben 3 veya 6 ay kullanıyorum. Bu bir yıldır bir kutuyu zorla yazdırabiliyorum hekime. Gerisi gelmiyor.

Ben daha kullanmaya başlamadım lipozomlu ilaca. Bir kere sprey şeklini ağzıma sıkmıştım. Ablamda vardı. Venatura olabilir markası. Kapsül formunda da vardı sanki.

Kasa iğne de yapılıyor. O da etkili ama iğne vurulan yer uzun süre ağrıyabiliyor. Gece bile uyurken sırtüstü yatamıyordum 😅 Serumla daha hızlı ama fazla yükleme olduğu için sıkıntı olabilir. Ablamda 3. serumda biraz kaşıntı olmuştu. Bana da 3. serum ağrı yapmıştı ilaç verilirken ama 1 ay sonra ferritinim güzel artmıştı. 30 birimden fazlaydı artış.

Lipozom şöyle bu arada, kapsül yağdan oluştuğu için emilim esnasında hücre zarından direkt içeri giriyor. Bağırsakta emilim bozukluğundan etkilenmiyor. Kandan zaten demir bileşiği direkt verildiği için bağırsaktan emilim kısmı es geçilmiş oluyor. O yüzden daha etkili oluyor.

Bunu mu sordunuz acaba? Sorunuzu yanlış anlamış da olabilirim.
ablana marka sorabilir misin? hangi markayı önerir doktor sonuçta

Ben daha kullanmaya başlamadım lipozomlu ilaca. Bir kere sprey şeklini ağzıma sıkmıştım. Ablamda vardı. Venatura olabilir markası. Kapsül formunda da vardı sanki.

Kasa iğne de yapılıyor. O da etkili ama iğne vurulan yer uzun süre ağrıyabiliyor. Gece bile uyurken sırtüstü yatamıyordum 😅 Serumla daha hızlı ama fazla yükleme olduğu için sıkıntı olabilir. Ablamda 3. serumda biraz kaşıntı olmuştu. Bana da 3. serum ağrı yapmıştı ilaç verilirken ama 1 ay sonra ferritinim güzel artmıştı. 30 birimden fazlaydı artış.

Lipozom şöyle bu arada, kapsül yağdan oluştuğu için emilim esnasında hücre zarından direkt içeri giriyor. Bağırsakta emilim bozukluğundan etkilenmiyor. Kandan zaten demir bileşiği direkt verildiği için bağırsaktan emilim kısmı es geçilmiş oluyor. O yüzden daha etkili oluyor.

Bunu mu sordunuz acaba? Sorunuzu yanlış anlamış da olabilirim.
bu arada doktorlar serum vermekten kacınıyor ya… hemoglibin 13 ferritin 5 :/ ölecegim neredeyse. vermiyorlar pahalı diye ssk ödüyor diye ben alsam 1 doz 2800 tl pahalı

bu arada doktorlar serum vermekten kacınıyor ya… hemoglibin 13 ferritin 5 :/ ölecegim neredeyse. vermiyorlar pahalı diye ssk ödüyor diye ben alsam 1 doz 2800 tl pahalı
Hgb iyi diye yazmıyorlardır. 13 de düşük değil. 13 iken ben iyi hissediyorum. Acaba sizin başka sıkıntınız da mı var?

Hgb iyi diye yazmıyorlardır. 13 de düşük değil. 13 iken ben iyi hissediyorum. Acaba sizin başka sıkıntınız da mı var?
hgb 13-sınırdan 1 yüksek 11 olursa yazarlarmıs serumu. doktor dedi.
ferritin 5
b12 414
demir (serum) 57
d vitamini zaten düşük

degerlerim böyle… yorgunluk depresyon halsizlik el titremesi devamlı uyku (tiroid degerlerimdr sorun yok bakıldı-tüm degerlerime bakıldı kanla ilgili)

kadın doguma gitmedim tek sac dokulmesi için ona da gidersem sorun yoksa bu degerlerden olabilir dökülme ki zaten belirtiler anemi gibi:S

ablana marka sorabilir misin?
Hatırlamıyormuş.
hgb 13-sınırdan 1 yüksek 11 olursa yazarlarmıs serumu. doktor dedi.
ferritin 5
b12 414
demir (serum) 57
d vitamini zaten düşük

degerlerim böyle… yorgunluk depresyon halsizlik el titremesi devamlı uyku (tiroid degerlerimdr sorun yok bakıldı-tüm degerlerime bakıldı kanla ilgili)

kadın doguma gitmedim tek sac dokulmesi için ona da gidersem sorun yoksa bu degerlerden olabilir dökülme ki zaten belirtiler anemi gibi:S
D vitamini eksikliği de yorgunluk, kas ağrısı vs yapıyor. Belki ilaç kullanınca iyi gelir size.

d vitamini kullanıyorum haftalık hap, ama demir sıkıntı oldu. bir de demir iğnesi iz yapıyor diyorlar. bilmiyorum nasıl vurduracagım:/
Yaklaşık 15 sene önce iğne olmuştum. İz değil de 6-7 iğneden sonra iğne yakmaya başlamıştı. Serumun son dozunda da benzer şey olmuştu. Sanırım fazla gelince yakıyor.
Geçici kırmızılık sanki vardı. Siz deyince hayal meyal hatırlar gibi oldum. Çekinceniz buysa biraz daha araştırın ama haptan daha etkili olduğunu unutmayın.

Yaklaşık 15 sene önce iğne olmuştum. İz değil de 6-7 iğneden sonra iğne yakmaya başlamıştı. Serumun son dozunda da benzer şey olmuştu. Sanırım fazla gelince yakıyor.
Geçici kırmızılık sanki vardı. Siz deyince hayal meyal hatırlar gibi oldum. Çekinceniz buysa biraz daha araştırın ama haptan daha etkili olduğunu unutmayın.

serum yazmazlarsa mecbur igne olacagım mecbur… cok tesekkur ederim 🙏🏻

bu arada doktorlar serum vermekten kacınıyor ya… hemoglibin 13 ferritin 5 :/ ölecegim neredeyse. vermiyorlar pahalı diye ssk ödüyor diye ben alsam 1 doz 2800 tl
banada verıyorlar istemıyorum ama gercekten 13 ıyıymıs 37 yasındayım benım bugune kadar hıc 13 olmadı
Ve carpıntı ıcın cok dr gıttım kansızlık ıcınde docent kardıyolojı fılan
10 olan hgb ıcın o dusuk olmadıgı ıcın demır deponun ferrıtın yanı dusuklugu bır anlam tasımaz dedıler😅😅

serum yazmazlarsa mecbur igne olacagım mecbur… cok tesekkur ederim 🙏🏻
Rica ederim ama sizin psikolojik sorunlarınız var ise o da benzer etkileri yapıyor olabilir. Bende çarpıntı dikkat çekicidir. Ben hgb düşüklüğünü öyle anlıyorum eğer burnum tıkalı değilse. Siz bundan hiç bahsetmediniz.

Çinko eksikliği ve hatta serotonin eksikliği de sizde var olabilir.

direk dahileye gidip muayene olmadan hematolojiye giriş yapabiliyormus hastanelerde?
Sehır hastanesınde randevu alamadım once dahılıyeye gıttım o actı
Serum ıstemedım kan hapı yazıyordu
Kendımınkınden memnunum dedıgım halde baska marka yazmıs almadım
Ben sadece bu kansızlık 20 senedır hıc duzelmezmı bunu arastırsın ıstemıstım bısey cıkmadı
E ılacımda azda olsa artırmıs cogu mıdeme dokunuyor neyını degısıyosun ozaman dedım almadım .
D vıtamını yada b12 eksıklıgıde anemıye sebep galıba
Kendım arastıra arastıra bulucam ınsaalh doktorlardan fayda yok

Sehır hastanesınde randevu alamadım once dahılıyeye gıttım o actı
Serum ıstemedım kan hapı yazıyordu
Kendımınkınden memnunum dedıgım halde baska marka yazmıs almadım
Ben sadece bu kansızlık 20 senedır hıc duzelmezmı bunu arastırsın ıstemıstım bısey cıkmadı
E ılacımda azda olsa artırmıs cogu mıdeme dokunuyor neyını degısıyosun ozaman dedım almadım .
D vıtamını yada b12 eksıklıgıde anemıye sebep galıba
Kendım arastıra arastıra bulucam ınsaalh doktorlardan fayda yok
d vitamini takviyesine basladım b12 cok eksik degil et yemeyi artırırum belki bilmiyorum. ama demir için de kandan destek sart. napacagım artık fikrim yok. devletten hayır yok.

Ferritin değerim 5’e düşmüş. (Minimum 10 olması gerekiyor. Bu durumu yaşayan var mı?
Saçlarım bu dönem çok dökülüyor, çok uykuluyum her zaman böyleydim de bu dönem arttı. Adet olmakta zorlanıyorum.

Demir bağlama kapasitem üst sınıra yakın (sınırlar içinde-367)

Demirim alt sınıra yakın (sınırlar içinde- 57)

B12 üst sınıra yakın (sınırlar içinde 414)

Ama ferritinimin böyle olması beni endişelendiriyor. Sonuçları doktora gösteremedim henüz size de sormak istedim.
Ben beeen.. ben varım. 5 ay önce 10 iken, 3 hafta onceki tahlil sonuclarimda 5 e düştüğünü görünce çok şaşırdım. Vqlla nasil ayakta duruyorum diye düşündüm hemen. Demir baglama kapasitem ust sinirin da üstünde, onun da alt sınıra yakin olmasi gerekiyor.. sasirtici ama b12 normal, hgb benim icin yüksek 10. Boyle yani. Simdi 3 ay jiyunca ilac tedavisine basladim bakalim..

Ben beeen.. ben varım. 5 ay önce 10 iken, 3 hafta onceki tahlil sonuclarimda 5 e düştüğünü görünce çok şaşırdım. Vqlla nasil ayakta duruyorum diye düşündüm hemen. Demir baglama kapasitem ust sinirin da üstünde, onun da alt sınıra yakin olmasi gerekiyor.. sasirtici ama b12 normal, hgb benim icin yüksek 10. Boyle yani. Simdi 3 ay jiyunca ilac tedavisine basladim bakalim..
jiyunca nedir? ya doktor basından savdı resmen hiçbişi yazmadı sizin bagırsak sorununuz varmış dedş gastroya attı. oysa ya endokrin ya hematolojiye yollamalıydu dahiliyeci. siz hangi servise gittiniz? hangi ilacı yazdılar? serum mu hap mı?

d vitamini takviyesine basladım b12 cok eksik degil et yemeyi artırırum belki bilmiyorum. ama demir için de kandan destek sart. napacagım artık fikrim yok. devletten hayır yok.
Devletten hayır yok deme çünkü ben
3 ay önce artık oyle düşünüp özel muayehanesi olan fonksıyonel tıp uzmanı dahiliyeciye gittim
Ama nasıl umutluyum bu yorgunluklardan vs vs
kurtulucam dıye sevınıyorum
Tüm testleri yapıcak hersey düzelicek fılan
Kan aldı ıstanbula gıdıp gelecek sonuclar bır hafta bekledım
Bu arada gastrolojıye endoskopı olman lazım dedı
Ondanda korkuyordum uyutulmaktan daha cok korkuyordum ,senelerdır kac kez aglayarak masadan kalktım
En son ozelde ünlü bir doktor bıldum 5 bin verdim . Artık verince mecbur ölsemde kalsamda yaptırcam dedım
Ordada bısey yok dedıler
Dahılıyecıdede sonuclar cıktı
Bayada para harcadım
Bana 15 tane ılac verdı hepsıde ozel vıtamın fılan
10 bın ona harcadım
Ve o kan serumu için kesınlıkle almalısın dedı onu yaptıramam dedım
Ben zaten panık atak hastasıyım bırde mıdem cok kotu eksıyor agrıyor yok yanı 15 ilacı mıdem kaldırmaz
Bıkac gun ıctım yapamam o kadar ılacı İçemedım
Bır lıste yaptı sebze harıc 1 ay hıcbırsey yemıceksın haftada bır kecı koyun etı bırde balık olabılır . Ben zaten dana etınden baskasını yıyemem kokar bana😅
Bıkacgun sabak aksam sebze yedım yok daysnamadım
Zaten ben sadece sebze yesem bu halde olmazdım dımı

Yani devlette olmadı özele gideyım dedım 15 bin para gıttı ben sonuc bulamadım 😅

gecen şehir hastanesı hematolojıye gıttım
Oda alerjı ve romatızmal bırseye baktı .. onun sonucuda 15 gunde cıktı . Ondada sorun yok
elimde kac binlik bukadar ılac var dedım gerek yok nıye verdılerkı dedı
Sacım yok denecek kadar az
Sac mezoterapılerı var ona gıdıcem once kan sevıyenı duzelt gel dıyor 20 yıldır duzelmemıs sımdımı duzelecek ben hıcbısey anlamadım
Artık feramat dısında ılacta kullanmıyorum bakalım ıkı ay kullanıp bıdaha baktırcam

jiyunca nedir? ya doktor basından savdı resmen hiçbişi yazmadı sizin bagırsak sorununuz varmış dedş gastroya attı. oysa ya endokrin ya hematolojiye yollamalıydu dahiliyeci. siz hangi servise gittiniz? hangi ilacı yazdılar? serum mu hap mı?
Ben kac kez sordum emılım bagırsaktanda olabılırmı dedım kolonoskopıde olsaydım uyutmusken
Mıde 12 parmak bahırsagımı dedıler tam hatırlamıyorum endoskopıde bakılıyormus guya .. benım hazımsızlık ve afedersın kronık kabızlık (4 gundem once tuv cıkamam )var . Sızın nasıl bagırsak sorununuz var .
Sımdı kafayı taktım bagırsaktamı problem var dıye

B12 kac mesela normak dedıgınız 260 300 dü bizde normal sınırda kabul edıyorlar yurt dısında 800 olması gerektıgını soyluyorlar . igne verdı ilk bir hafta hergun sonra haftada bır sonra ayda bır dedı
Bır hafta yaptırdım 500 oldu bıraktım

Ben kac kez sordum emılım bagırsaktanda olabılırmı dedım kolonoskopıde olsaydım uyutmusken
Mıde 12 parmak bahırsagımı dedıler tam hatırlamıyorum endoskopıde bakılıyormus guya .. benım hazımsızlık ve afedersın kronık kabızlık (4 gundem once tuv cıkamam )var . Sızın nasıl bagırsak sorununuz var .
Sımdı kafayı taktım bagırsaktamı problem var dıye
ülseratif kolitim ben kronik:KK43:(

X