Ferritin değerim 5’e düşmüş. (Minimum 10 olması gerekiyor. Bu durumu yaşayan var mı?

FairyDaphne

Guru
Kayıtlı Üye
12 Kasım 2012
1.554
1.336
Ferritin değerim 5’e düşmüş. (Minimum 10 olması gerekiyor. Bu durumu yaşayan var mı?
Saçlarım bu dönem çok dökülüyor, çok uykuluyum her zaman böyleydim de bu dönem arttı. Adet olmakta zorlanıyorum.

Demir bağlama kapasitem üst sınıra yakın (sınırlar içinde-367)

Demirim alt sınıra yakın (sınırlar içinde- 57)

B12 üst sınıra yakın (sınırlar içinde 414)

Ama ferritinimin böyle olması beni endişelendiriyor. Sonuçları doktora gösteremedim henüz size de sormak istedim.

Son düzenleme:
b
Saçlarım bu dönem çok dökülüyor, çok uykuluyum her zaman böyleydim de bu dönem arttı. Adet olmakta zorlanıyorum.

Demir bağlama kapasitem üst sınıra yakın (sınırlar içinde-367)

Demirim alt sınıra yakın (sınırlar içinde- 57)

B12 üst sınıra yakın (sınırlar içinde 414)

Ama ferritinimin böyle olması beni endişelendiriyor. Sonuçları doktora gösteremedim henüz size de sormak istedim.
benimki dogumda 9 dogumdan helen sonra 5 e dusmustu 3 ya kadar once olmuyor bu durum.Kan serumu baglandi hastanede.Ekstradan bir gun daha kaldim.Doktor sonuçlara göre başka testler istedi ama yolunda idi şükür.Sonrasında yüksek dozajlı kan ilaçları kullanmaya başladım suan iyim.size de doktor bir tedavi yöntemi uygulayacaktır.Kan serumu beni kendime getirdi.Endişe etmeyin .Gecmiş olsun

b

benimki dogumda 9 dogumdan helen sonra 5 e dusmustu 3 ya kadar once olmuyor bu durum.Kan serumu baglandi hastanede.Ekstradan bir gun daha kaldim.Doktor sonuçlara göre başka testler istedi ama yolunda idi şükür.Sonrasında yüksek dozajlı kan ilaçları kullanmaya başladım suan iyim.size de doktor bir tedavi yöntemi uygulayacaktır.Kan serumu beni kendime getirdi.Endişe etmeyin .Gecmiş olsun
umarım ne kadar zamandır böyleyim bilemiyorum daha öncesine baktım -benim kronik rahatsızlıgım var takipteyim- 2018 de bir kere de 6 olmus. ama doktorum nedense bu konuda hicbir sey yapmadı. düzenli takip gerekiyor anladıgım

umarım ne kadar zamandır böyleyim bilemiyorum daha öncesine baktım -benim kronik rahatsızlıgım var takipteyim- 2018 de bir kere de 6 olmus. ama doktorum nedense bu konuda hicbir sey yapmadı. düzenli takip gerekiyor anladıgım
evet tektik ve tedavi gerektiriyor.Altında yatan başka neden yoksa hemen basit ilaçlar ile halloluyor.Eğer daha öncede düştü ise ve bir sorun yok ise beslenme düzeninizle alakalı olabilir diye düşünüyorum.Benim wbc değerlerim de 2 ye kadar düştü.Doktorlar sürekli basımdaydı.Ama şimdi ferritinim fazla çıkıyor wbc değerim normal seviyede demem o ki aksatmadan domtora görünüp tedaviye başlayın.Daha enerjik hissedeeceksiniz sonrasında

kan serumuyla düzelir doktorunuz yönlendirecektir benimki 3 e düşmüştü.uc kez gün aşırı takviye alıp kendime gelmistim . şuanda da 6 ya düşmüş spiral mahvetti beni çıkarttım . şimdi kaşık şeklinde kan ilacı kullaniyorum

Demir bağlama kapasitesi benim 2 3 test yaptıralı hep normal çıkıyor. Ama deli gibi kansızlık belirtilerim var. Ferritinim 6 çıksa bile demirim normal sınırlarda diye yazmıyorlar ilaç. Ben anlamadım gitti bu işi. Artık doktorlar sadece hgb ve demire bakıp normal sınırlarda değillerse ilaç yazmıyorlar. Depoyu doldurayım yok. Yazan varsa belirtin doktoru da muayene olmaya gideyim. Cidden bir senedir yıldım.

Nerede eski doktorlar?..

Demir bağlama kapasitesi benim 2 3 test yaptıralı hep normal çıkıyor. Ama deli gibi kansızlık belirtilerim var. Ferritinim 6 çıksa bile demirim normal sınırlarda diye yazmıyorlar ilaç. Ben anlamadım gitti bu işi. Artık doktorlar sadece hgb ve demire bakıp normal sınırlarda değillerse ilaç yazmıyorlar. Depoyu doldurayım yok. Yazan varsa belirtin doktoru da muayene olmaya gideyim. Cidden bir senedir yıldım.

Nerede eski doktorlar?..
aynı durumdayım serum yapmıyorlar hemoglabinim 13 diye hap da alamıyorum kronik bagırsak sorunumdan oturu. tanıdıgı olan yazdırıyor biz bakıyoruz. ssk odediği için doktorlar bayılana kadar yazmıyorlarmıs genelde. almanyada ferritini 9 dan dusuk olan herkese bedava yapıyorlarmıs

aynı durumdayım serum yapmıyorlar hemoglabinim 13 diye hap da alamıyorum kronik bagırsak sorunumdan oturu. tanıdıgı olan yazdırıyor biz bakıyoruz. ssk odediği için doktorlar bayılana kadar yazmıyorlarmıs genelde. almanyada ferritini 9 dan dusuk olan herkese bedava yapıyorlarmıs
Ben hemoglobinim 12,5 olsa da normal sınırlarda göründüğü için semptomlar görülse bile anemi yok deniyor ki eskiden referans aralığı 12,5 üstündeydi. Bir de semptom olmadan demirimi arttırsam ya? İlla bitecek.

Gelir durumunuz kötü değilse isterseniz lipozomal demir takviyelerini deneyin. Emilim açısından sıkıntı olmaz. Yağ küreciği içinde olduğu için mideye ve bağırsağa da kötü etki etmez diye düşünüyorum.

Ben hemoglobinim 12,5 olsa da normal sınırlarda göründüğü için semptomlar görülse bile anemi yok deniyor ki eskiden referans aralığı 12,5 üstündeydi. Bir de semptom olmadan demirimi arttırsam ya? İlla bitecek.

Gelir durumunuz kötü değilse isterseniz lipozomal demir takviyelerini deneyin. Emilim açısından sıkıntı olmaz. Yağ küreciği içinde olduğu için mideye ve bağırsağa da kötü etki etmez diye düşünüyorum.
onlar hap mı iğne mi?

Nerede eski doktorlar?..
Bende 20 senedir düzelmeyen kan degerlerım için devamlı gıdıyorum hgb nın 9 10 olması turkıye kafınlar ortalamasına gore normalmıs ..
Dahılıyeye gidip hematolojıye gırıs yaptırın orası daha ılgılı

Benım 20 senedır düşük endoskopı istediler oldum bişey yok
Cok yorgunum uyusamda uykusuzum
Arada carpıntılar ..
elım kolum kalkmıyor
Sac zaten yok gıbı resmen kel araları hıc yok
Saclarım cıkıyor aslında beslenemedıgı ıcın
Sabah yastıkta yogun bır sekılde kücücük sav dolu oluyor
Kan ılacı verıyorlar onuda ıcınce mıdemı mahvedıyor 10 15 gun ıcıp bırakıyorum
Gecen hematolojı serum yoluyla verılmesı gerektıgını soyledı
Ama ben panık atak hastasıyım bana saglık ocagı doktorum ani ölüm etkisi var dedı
Ben onu kafamdan atamıyorum , o serımu kesınlıkle yaptıramam artık

Ferrıtın 3 hgb 9

2 aydır hıc aksatmadan feramat hap şeklinde,ac ıcerken ıkı kasık harnup pekmezı üzerine limon sıkıp içiyorum

Ferrıtın 12 hgb 10,9 olmus

Busefer ınat ettım bakalım düzelecekmi

Bende 20 senedir düzelmeyen kan degerlerım için devamlı gıdıyorum hgb nın 9 10 olması turkıye kafınlar ortalamasına gore normalmıs ..
Ortalama diye normalleştirmeleri tuhaf. Sonuçta kansızlık yaygın diye normal mi kabul edilmeli o değerler?

O da ilgilenmedi benle, bana niye geldin diye azar da yedim. Bir daha giriş yapıldı. Nereye gitsem bilmiyorum. İlgilenecek hekim bulmalıyım.

Gecen hematolojı serum yoluyla verılmesı gerektıgını soyledı
Ama ben panık atak hastasıyım bana saglık ocagı doktorum ani ölüm etkisi var dedı
Ben onu kafamdan atamıyorum , o serımu kesınlıkle yaptıramam artık
Serumu zaten hastanede kontrol altında takıyorlar. Ben öncesinde alerji testi yaptırmıştım. Ablam ise hekim kontrolünde ilacı aldı. Alerjik reaksiyon olabilir diye bunu belirtmişlerdir size. İçiniz rahat olsun ama acilde taktırın serumu.

Ferrıtın 3 hgb 9

2 aydır hıc aksatmadan feramat hap şeklinde,ac ıcerken ıkı kasık harnup pekmezı üzerine limon sıkıp içiyorum

Ferrıtın 12 hgb 10,9 olmus

Busefer ınat ettım bakalım düzelecekmi
Yalnız değerleriniz pek artmamış. Yoğun kanamanız mı var?

Serumu zaten hastanede kontrol altında takıyorlar. Ben öncesinde alerji testi yaptırmıştım. Ablam ise hekim kontrolünde ilacı aldı. Alerjik reaksiyon olabilir diye bunu belirtmişlerdir size. İçiniz rahat olsun ama acilde taktırın serumu.

Yalnız değerleriniz pek artmamış. Yoğun kanamanız mı var?
Saglık ocagı doktoru ani şok ölüm tatlım dedi😅😅 yaptırma sakın dedi..

Yok aslında 4 gun tam surer 5. Gun bıtmıs olur
Yogunlukta neye gore dedım .. doktor öesela cocuk bezı fılan takarlar o derece olur dedı
Oylede degıl

Ikı ayda artmamısmı ferrıtını en son nezaman 12 ye cıktıgını hatırlamıyorum bıle ben cok sevınmıstım
Gercı yorgunluk vs gecmedı ama sayısal olarak gormek benı mutlu etmıstı

direk dahileye gidip muayene olmadan hematolojiye giriş yapabiliyormus hastanelerde?

saçlarım dökülmese yorgunluğa katlanıyordum ama saç dökülüyor. 25’inde endokrine gideceğim bakalım ne yapacak?!

lipozomal demir venatura markasının mı? hap şeklinde?
ya da başka formları var mı? benim başırsak sindirimimde sorun var. ondan kandan gerek. iğne ile falan. böyle demir verilebiliyor mu biliyor musunuz?

Saglık ocagı doktoru ani şok ölüm tatlım dedi😅😅 yaptırma sakın dedi..
Yürüyüp gitsin yaa. Demir eksikliği yaşamamış doktor hastanın halinden anlamıyor. Doktoru sallayın. Dahiliye doktoru verdiyse zaten size ilaç için bir belge de vermiştir. O hastaneye gidip acilde serum taktırın. Değerlerinizin yükseldiğini 2 haftada fark edersiniz.

Yok aslında 4 gun tam surer 5. Gun bıtmıs olur
Yogunlukta neye gore dedım .. doktor öesela cocuk bezı fılan takarlar o derece olur dedı
Oylede degıl
Benim o kadar olmasa da düşüyor. Şu demirden o kadar bıktım ki.
Ikı ayda artmamısmı ferrıtını en son nezaman 12 ye cıktıgını hatırlamıyorum bıle ben cok sevınmıstım
Gercı yorgunluk vs gecmedı ama sayısal olarak gormek benı mutlu etmıstı
Emilim problemi mi var acaba sizde? Benimki bile yükseliyor ama yine hızlı düşüyor. Şöyle bir durum da var. Belli yiyecek ve içeceklerle tüketmemeniz lazım. İstikrar da önemli çünkü sizin tükettiğiniz demir arttıkça demiri bağlayıp hücrelere taşıyan protein miktarı da artar. Demirin emilimi bu şekilde daha çok artar (emzirdikçe sütün artması gibi). O yüzden ara vermemeye çalışın. Ara verince normal seviyeye düşer taşıyıcı proteinler.

lipozomal demir venatura markasının mı? hap şeklinde?
ya da başka formları var mı? benim başırsak sindirimimde sorun var. ondan kandan gerek. iğne ile falan. böyle demir verilebiliyor mu biliyor musunuz?
Ben daha kullanmaya başlamadım lipozomlu ilaca. Bir kere sprey şeklini ağzıma sıkmıştım. Ablamda vardı. Venatura olabilir markası. Kapsül formunda da vardı sanki.

Kasa iğne de yapılıyor. O da etkili ama iğne vurulan yer uzun süre ağrıyabiliyor. Gece bile uyurken sırtüstü yatamıyordum 😅 Serumla daha hızlı ama fazla yükleme olduğu için sıkıntı olabilir. Ablamda 3. serumda biraz kaşıntı olmuştu. Bana da 3. serum ağrı yapmıştı ilaç verilirken ama 1 ay sonra ferritinim güzel artmıştı. 30 birimden fazlaydı artış.

Lipozom şöyle bu arada, kapsül yağdan oluştuğu için emilim esnasında hücre zarından direkt içeri giriyor. Bağırsakta emilim bozukluğundan etkilenmiyor. Kandan zaten demir bileşiği direkt verildiği için bağırsaktan emilim kısmı es geçilmiş oluyor. O yüzden daha etkili oluyor.

Bunu mu sordunuz acaba? Sorunuzu yanlış anlamış da olabilirim.

X