FAP Sendromu (Familyal Adenomatöz Polipozis

Çok teşekkürler.. İyiyim çok şükür ciddi sıkıntılar yaşamıyorum ancak kanser taşıyıcısı çıkmamdan ötürü genetik ayrıştırmalı tüp bebek sürecindeyim.. Fap sizde mi çıktı? Size de çok geçmiş olsun..

Çok teşekkürler.. İyiyim çok şükür ciddi sıkıntılar yaşamıyorum ancak kanser taşıyıcısı çıkmamdan ötürü genetik ayrıştırmalı tüp bebek sürecindeyim.. Fap sizde mi çıktı? Size de çok geçmiş olsun..
Rahmetli babamda vardı. Son evre. O zamanlar (1993) hastalığın genetik olduğunu aile bireylerinin de kolonoskopi olması gerektiğini söylediler. Maalesef abim ve ben de de çıktı. Biz de ameliyat olduk. Fakat sonrasında hastalığın varyantı dedikleri desmoid tümör oluştu. Şimdi kontrollerim devam ediyor. Ama risk hep var. Biz de tüp bebek yaptırmadan önce genetik analiz için konuştuk. Ama sonra vazgeçtim. İnşallah hayırlısıyla sağlıklı evlatlara kavuşursunuz. Şuan ben de 12 haftalık hamileyim. Rabbimden dileğim sağlığı yerinde bir şekilde doğsun ve büyütebileyim.

Öncelikle başınız sağolsun.. Siz de mi total kolektomi ameliyatı oldunuz? İyi huylu diye biliyorum sonradan çıkan durumunuzla ilgili.. İnşallah hiçbir sıkıntı yaşamazsınız sağlıkla kucağınıza alırsınız bebeğinizi dua edeceğim.. siz de ameliyatlıysanız hamile kalırsam eğer sizinle iletişime geçmek isterim.. Çünkü aşırı korkularım var hamilelik süreciyle ilgili, doktorlar hep çok korkuttular riskli olmasıyla alakalı ya da karın büyüdükçe dikişlerde sıkıntı yaşar mıyım sorunsalı vs..Ben 15 yaşındayken oldum ameliyatı ve şu an 31 yaşındayım aslında üzerinden uzun bir süre geçti fakat sanırım stresten hem dikişlerim ağrır oldu hem de makat bölgesinde sıkıntılar yaşıyorum o yüzden transferi erteledik.. Nisan ayında olacağım heralde ama hep bir endişe içerisindeyiz..

Öncelikle başınız sağolsun.. Siz de mi total kolektomi ameliyatı oldunuz? İyi huylu diye biliyorum sonradan çıkan durumunuzla ilgili.. İnşallah hiçbir sıkıntı yaşamazsınız sağlıkla kucağınıza alırsınız bebeğinizi dua edeceğim.. siz de ameliyatlıysanız hamile kalırsam eğer sizinle iletişime geçmek isterim.. Çünkü aşırı korkularım var hamilelik süreciyle ilgili, doktorlar hep çok korkuttular riskli olmasıyla alakalı ya da karın büyüdükçe dikişlerde sıkıntı yaşar mıyım sorunsalı vs..Ben 15 yaşındayken oldum ameliyatı ve şu an 31 yaşındayım aslında üzerinden uzun bir süre geçti fakat sanırım stresten hem dikişlerim ağrır oldu. hem de makat bölgesinde sıkıntılar yaşıyorum o yüzden transferi erteledik.. Nisan ayında olacağım heralde ama hep bir endişe içerisindeyiz..
Teşekkür ederim.total kolektomi ileorektal anestamoz oldum. Rektum ve biraz kalın bağırsak bırakıldı. O kısımda kolonoskopi ile kontrol ediliyor. Ben 22 yaşında ameliyat oldum. Şuan 41 yaşındayım. Ama arada tümörden dolayı 5 ameliyat daha oldum. önceki gebeliğimde 24 haftaya kadar ağrım olmadı. Sonrasında rahim ağzı yetmezliğinden erken doğum yaptım. ( tamamen rahimin yapısıyla alakalı, ameliyatla ilgili değil)Maalesef oğlum çok küçük olduğu için yaşamadı. Şimdi ki hamileliğimde önlem amaçlı serklaj dedikleri rahim ağzı dikişi yapılacak. Doktor geçirdiğim ameliyatlardan dolayı ilerleyen süreçte ağrılarım olabileceğini söyledi. Ben çok ameliyat geçirdim. Karın kaslarım alındı vs. Karnım tabiri caizse harita gibi. Doktorlar olabilecekleri pat pat söylüyorlar görevleri gereği. Siz ameliyat olalı çok olmuş. Ve rahim ile bir alakası yok. Sıkıntı yaşayacağınızı düşünmüyorum. Ben kendimi mümkün olduğunca olumsuz düşüncelere kapatıyorum. İyi güzel şeyler düşünmeye çalışıyorum. Sizin de hayırlısıyla transferiniz olumlu sonuçlanır. Aynı yollardan geçtiğim için beklemenin ne kadar sancılı ve heyecanlı olduğunu biliyorum. Her zaman yazabilirsiniz.

Çok çok geçmiş olsun.. Allah yardımcınız olsun inşallah.. İyi düşünelim sonu iyi olsun inşallah.. Rahimle alakalı doktor ben de ameliyata bağlı yapışıklıklar olduğunu, ters bir rahme sahip olduğumdan bahsetti ve yalnızca sezaryan doğum yapabileceğimi söyledi şimdilik.. Bakalım hakkımızda hayırlısı olsun.. Transfer olduğumda yine rahatsız ederim sizi.. Verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim..

Çok çok geçmiş olsun.. Allah yardımcınız olsun inşallah.. İyi düşünelim sonu iyi olsun inşallah.. Rahimle alakalı doktor ben de ameliyata bağlı yapışıklıklar olduğunu, ters bir rahme sahip olduğumdan bahsetti ve yalnızca sezaryan doğum yapabileceğimi söyledi şimdilik.. Bakalım hakkımızda hayırlısı olsun.. Transfer olduğumda yine rahatsız ederim sizi.. Verdiğiniz bilgilerden dolayı çok teşekkür ederim..
Hayırlı haberlerinizi bekliyorum.

merhabalar öncelikle gecmiş olsun eşimde kolon kanseri genetik testte fap çıktı sizlerde kaç adet polip vardı ve belirti verdimi
İyi günler. Çok geçmiş olsun. FAP sürekli takip gerektiren önemli genetik bağırsak hastalığı.Benim rahmetli babamda vardı. Daha 10 yaşından itibaren kontrol ediliyorduk. O zaman hiç test yapılmadan babamın durumuna genetik fap dendi. Ben 22 yaşıma geldiğimde total kolektomi ameliyatı oldum. Polipler çoğunluktaydı ama henüz kansere çevirmemişti. O zamandan itibaren senelik kolonoskopi oluyorum. Şuan 41 yaşındayım. Ben de belirti yoktu. Ama babamda ishal ve kanama oluyormuş.

X