Evsiz kaldık ortada , özellikle avukat olanlar baksın lütfen

Yine spekülatif, zor bir konu ile karşımızdasın kelebek. Doğruysa üzüldüm. polis manitan ne diyor bu duruma? Amcanı bi korkutsun tatlım. Hemen eve bir baskın, tapuları getirin desin, benim manitamla uğraşmayın, açığınızı bulurum desin. Kullan şu üniformayı şekerim.
Ne lüzumsuz bir yorum !

Valla ben konuyu tam anlayamadım ama benzer bir mesele yaşadık hala da yaşıyoruz Anne babalar hayattayken mirası paylaştırsa sorun kalmayacak öldükten sonra ben babama daha çok baktım daha çok pay alırım gibi bir şey söz konusu değil çünkü hukukta Ha bence olmamalı da zaten

Sizinki de tam cahillik.Yahu bir adam öldüğünde ondan arkaya kaln tüm varlıklar mirasçılar arasında eşit bölünür.Bunu nasıl akıl edememiş babanız onu anlamıyorum.Sanırım sadece erkek kardeşler arasında bölüneceğini düşündü.Bu yüzden amcanızla uğraşıp durdu.Birde ek arsa almış ve ev yapmak için hazırlık yapmış.Kadınları es geçerlerse olacağı budur zaten.
Bu aşamadan sonra mahkemeye verip tüm mal varlığının eşit olarak bölüşülmesi talep edilmeli.

Büyük hala ne davası açmış

Bu davalardan neden açıldığı tarihte haberiniz yok

Sonuçta orası köy tüm tebligatlar muhtara yapılır

Amcanız senetsizden tapu almamış ki zaten dedenin olan tapuyu üstüne geçirdi ise bu dava ile olur o da tüm mirasçılara açılır

Bir avukat bulun görüşün

Bu arada dava 20 yıl sürse de avukat her yıla para almıyor ki

Görüşün anlaşın kazanılabilir mi bir bakın

Büyük hala ne davası açmış

Bu davalardan neden açıldığı tarihte haberiniz yok

Sonuçta orası köy tüm tebligatlar muhtara yapılır

Amcanız senetsizden tapu almamış ki zaten dedenin olan tapuyu üstüne geçirdi ise bu dava ile olur o da tüm mirasçılara açılır

Bir avukat bulun görüşün

Bu arada dava 20 yıl sürse de avukat her yıla para almıyor ki

Görüşün anlaşın kazanılabilir mi bir bakın

Yanlış mı biliyorum,tapuyu üstüne geçirmek için tüm mirasçılarında imzasını alması gerekmiyor mu?Her türlü haberleri olurdu.Tebligat geliyor sonuçta.Garip bişeyler dönmüş sanki.

Miras konusu şöyle;
Şimdi dede ölmüş, öncelikle dedenin eşi sağ mı? Sağ ise kendi saklı payını alır kalan çocuklara eşitçe bölünür ortada vasiyet yoksa şayet sağ değil ise üst zümre yani dedenin babası annesi ile çocuklar birlikte mirasçı olur ki pek sanmıyorum bahsettiğinize göre.
Yani, dedenin babası sağ iken bir tasarrufta bulunmuş, bunun önemi var ancak bu işlemin tarihi ve dedenin ölüm tarihine bağlı olarak eğer siz yasal mirasçı olarak saklı payınızı alamıyorsanız o tasarruf için dava açarak hakkınızı talep edebilirisiniz. Mesela atıyorum dedenin tüm mal varlığı 100x olsun,ama amcanız bunun 50x'ini almış olsun o işlemle şimdi geriye kalan 50x diğer kalan kardeşlere eşit olarak paylaştırıldığında sizin saklı kısmınızı karşılamıyorsa o zaman dava yolu ile ''saklı olan payınız'' için başvuru sağlayabilirsiniz

Acilen avukata ihtiyacınız var görüldüğü üzere.
Ayrıca hala-amca kötü demiş çoğu ama benim Halam bitanedir. onun kadar tok gözlü kimse yok.. eşinden ayrılıp üvey babanneden şiddet gördü bi şekilde aramızı bozmak için bizim arsamıza yerleştirmişler halamızı evi var minicik. Lafını bile etmeyiz babasının malı neticede ne kadar bölüştürülüp bize düşsede.. canım benim kendi arsası kura sonucu kötü çıktı köy dışına ordan bize vermeyi bile teklif etti... Hiç alırmıyız rahmetli babamın kemikleri sızlar.. Helali hoş olsun,,,ayrıca evinin ordan baraj bile geçiçek çatır çatırda yesin parasını ondan kıymetli değil.

Baro ücretsiz avukat vermez. Avukat talep ederken Kaymakamlıklardan yoksulluk belgesi isterler. Ama şuan tapuda üzerinde pay gözüküyor bu durumda kendiniz avukat tutacaksınız. Aynı şey annemlerin başına geldi. Maalesef avukat ücretleri bile 10bin tl civarı. Ayrıca maalesef kimin bakımını sağladığı önemli olmuyor varislere pay düşüyor. Ancak anlamadığım sağ bile olsa bu durum çocuklar arasında mal kaçırmaya girer. Bu yüzden hisseli biryere hissedarların onayı olmadan nasıl tapu verilir ?

Baro ücretsiz avukat vermez. Avukat talep ederken Kaymakamlıklardan yoksulluk belgesi isterler. Ama şuan tapuda üzerinde pay gözüküyor bu durumda kendiniz avukat tutacaksınız. Aynı şey annemlerin başına geldi. Maalesef avukat ücretleri bile 10bin tl civarı. Ayrıca maalesef kimin bakımını sağladığı önemli olmuyor varislere pay düşüyor. Ancak anlamadığım sağ bile olsa bu durum çocuklar arasında mal kaçırmaya girer. Bu yüzden hisseli biryere hissedarların onayı olmadan nasıl tapu verilir ?
Devlet gözünde tabi ki kimin baktığının bir önemi olmuyo
Babamların falan kimsenin ruhu bile duymamış bu durumu
Dedem kendi kendine senet düzenletmiş sonra amcam da bunu işleme sokturmuş
Dedem vefat etti köy muhtarı da vefat etti
Bu iş nasıl oldu benmde hala bi fikrim yok

Miras konusu şöyle;
Şimdi dede ölmüş, öncelikle dedenin eşi sağ mı? Sağ ise kendi saklı payını alır kalan çocuklara eşitçe bölünür ortada vasiyet yoksa şayet sağ değil ise üst zümre yani dedenin babası annesi ile çocuklar birlikte mirasçı olur ki pek sanmıyorum bahsettiğinize göre.
Yani, dedenin babası sağ iken bir tasarrufta bulunmuş, bunun önemi var ancak bu işlemin tarihi ve dedenin ölüm tarihine bağlı olarak eğer siz yasal mirasçı olarak saklı payınızı alamıyorsanız o tasarruf için dava açarak hakkınızı talep edebilirisiniz. Mesela atıyorum dedenin tüm mal varlığı 100x olsun,ama amcanız bunun 50x'ini almış olsun o işlemle şimdi geriye kalan 50x diğer kalan kardeşlere eşit olarak paylaştırıldığında sizin saklı kısmınızı karşılamıyorsa o zaman dava yolu ile ''saklı olan payınız'' için başvuru sağlayabilirsiniz
Dedemin eşide vefat etti hatta dedemden 15-20 sene önce vefat etti
Miras çocuklara eşit bölünüyor ama önce yarısı büyük halaya kalıyo diğer yarısı 5 kardeşe pay ediliyor
Büyük halada Dedemin sadece amcama verdiği arsalardan da pay almak istiyo bu yüzden avukat tuttu 4-5 senedir uğrasıyo ama bişey çıkmıyor kazansaydı o kazanırdı baktığın zaman en büyük mirasçısı o
Babasından kalmış arsalar sonuçta
Şimdi bizim evi yaptırmak istediğimiz arsa mahkemelik yani
Evi yaptırcaz diye evin temelini attırcaktık büyük hala hemen şikayet etmiş orda benmde hakkım var orası mahkemelik diye bakmaya geldi yetkililer bizde o zaman anladık mevzuyu

Bizimde başımızda buna benzer bir durum var büyü amcam tarlaların birazı hazine malıymış onu üzerine yaptırmış kimsenin haberi olmadan. şimdi köyün herşeyinden faydalanıyor zeytin satıyor çuval çuval

Dedemin eşide vefat etti hatta dedemden 15-20 sene önce vefat etti
Miras çocuklara eşit bölünüyor ama önce yarısı büyük halaya kalıyo diğer yarısı 5 kardeşe pay ediliyor
Büyük halada Dedemin sadece amcama verdiği arsalardan da pay almak istiyo bu yüzden avukat tuttu 4-5 senedir uğrasıyo ama bişey çıkmıyor kazansaydı o kazanırdı baktığın zaman en büyük mirasçısı o
Babasından kalmış arsalar sonuçta
Şimdi bizim evi yaptırmak istediğimiz arsa mahkemelik yani
Evi yaptırcaz diye evin temelini attırcaktık büyük hala hemen şikayet etmiş orda benmde hakkım var orası mahkemelik diye bakmaya geldi yetkililer bizde o zaman anladık mevzuyu
Miras davaları maalesef uzun sürüyor.Çok üzgünüm,alan avukat pişman veren müvekkil pişman.Bürokrasi miras için bayağı ağır işliyor.Sizin de payınız eğer saklı kısmı karşılamıyorsa hak sahibisinizdir,siz sürenin uzun olmasından kaçınıyorsanız hiç girmeyin razı olun

X