Evlilik, mesafe ayarlamama, aile tam bir evli kadın sorunları ne yazık ki

Üzüntüden psikolojik olarak bayılıyor. Karşımdaki insan kim olursa olsun benim söylediğim bir şey için bu hale düşmüş olması beni üzer. İnsan kendi ailesine diğer hastalar gibi bakamıyor maalesef ki. Keşke o kadar profesyonel olabilsem ama başaramıyorum öyle bir karaktere sahip değilim sanırım
azıcık dirayetli olsun
bu eşiği bi aşsanız inanın hayatınız kolaylaşacak

Unus bu hikayede yanan eşin olmuş. Eşinin, hiç öyle annenleri gezdirmek isteyeceğini sanmıyorum. Üstelik sen onun ailesine böyle yaparken, senin ondan aileni gezdirmesini beklemen ayıp olmuş.

Sen anneni böyle merkeze almaya kalkarsan, böyle devam ederse, daha ilk yıldan evliliğin çok farklı bir noktaya gelir. Olan senin huzuruna olur. Annen olanı biteni üstlenmez.
Haklısın. Primer önceliği olan şu an benim eşimle olan ailem. Bunu annemlerin anlamasını sağlamam lazım 😢

Siz eşinizin ailesine hayır derken , eşiniz neden sizin ailenizi gezdirsin ki ?

Ailenize de hayır diyebilmeyi öğrenmelisiniz .
“Anne üzgünüm müsait değiliz.” tek cümle bu kadar zor olmamalı.

Bu şekilde devam ederseniz evliliğiniz ciddi zarar görür.

Siz eşinizin ailesine hayır derken , eşiniz neden sizin ailenizi gezdirsin ki ?

Ailenize de hayır diyebilmeyi öğrenmelisiniz .
“Anne üzgünüm müsait değiliz.” tek cümle bu kadar zor olmamalı.

Bu şekilde devam ederseniz evliliğiniz ciddi zarar görür.
Aynen öyle neden gezdirsin benim annemleri 🤷🏻‍♀️

Tabi ki herkes kendi düğününü kendi finanse etmeli. Kimse bana bilezik yapıp halımı, perdemi ödemek zorunda değil. Uzatmamak için detay vermeden yazdım anlaşılmamış pek o kısmı. Biz ödüyorduk. Masraflar çok gelince yardımcı olmak istediler. Annem bu süreçte doktor kız veriyoruz yapıcaklar, kuzenine neler yAptılar sen bedavaya gidiyorsun diyerek bu sürecimi mahvetti. Masrafları 3 e bölelim o zaman dedik.
Bana annem böyle dese, argo tabirle, mal mıyım ben ki bu şekilde konuşuyorsun, derdim.
Annemi çok severim, üzülmesini de asla istemem ama bu tür olaylara bu şekilde karışmasına asla izin vermem.
Bilir zaten kendisi bir şeye hayır diyorsam onun hayır olduğunu. Israr edip üstelemez.
Biraz bu iş karakter meselesi sanırım. Siz istemediğiniz şeylerde bile annenizin yanında durduysanız, şu an o rahatlığa alışmıştır kendisi ve sizin bu saatten sonra sınır çizmeye çalışmanız annenizi elbette üzecek, kızdıracak, rahatlığını elinden alacak.
Ama siz bu dönemde bence sınavınız odaklanın, geri kalanı çok kafaya takmamaya çalışın eğer bu şekilde giderse, sınavdan sonra da sınır çizme ihtiyacınızın olduğunu hissederseniz de mecbur çizin. Annenizin düğün zamanı yaptıkları benim nazarımda gurur kırıcı şeyler. Ona göre siz de kendinize, annenize karşı bir duruş oluşturun bence.

Bu arada bu durumu annenize, şu an olmaz ama sınavlardan sonra sizi evimde ağırlarım, birlikte gezeriz diye geçiştirmez misiniz? Yani tatlı dille. İlla bu geldiklerinde mi gezmeleri gerek? Seyehat etmek sorun mu yaratıyor? Daha uygun zamanda hepiniz gezersiniz ve sizin de içiniz rahat etmiş olur.

Bu arada bu durumu annenize, şu an olmaz ama sınavlardan sonra sizi evimde ağırlarım, birlikte gezeriz diye geçiştirmez misiniz? Yani tatlı dille. İlla bu geldiklerinde mi gezmeleri gerek? Seyehat etmek sorun mu yaratıyor? Daha uygun zamanda hepiniz gezersiniz ve sizin de içiniz rahat etmiş olur.
Çok haklısınız. Birkaç gün sonra tekrar arayıp bir yoklayım annemi umarım çözerim 🥹

Merhaba hanımlar,
4 aylık bir evliliğin ardından sorunlarım başladı. Artık kendimde problem görmeye başladım çünkü insan ilişkilerinde normal birisi bu kadar fazla sorun yaşayamaz heralde. En başından başlıyorum okuyacakların Allah yardımcısı olsun.
Bundan birkaç ay önce pratisyen olarak çalışırken tusa girdim. Eşime yakın olmak, aynı zamanda o dönem çalışma şartlarım çok kötüydü ondan da kurtulmak için aile hekimliği asistanlığına başladım. İçime sinmezse tusa hazırlanırım hem de eşimle aynı şehirde olurum diye düşündüm. Eylül ayında asistanlığa başladım. Ekimde düğünüm oldu. 29 ekimde balayından döndüm. Sınava hazırlanmaya anca aralık gibi başlayabildim. Bu süreçte annem bana 2 kere, ben annemlere bir kere gittim. Geçen hafta eşimin teyzesi yaşadığımız şehire doktor randevusuna geldi. Kayınvalidem onun çocuğu yok diğer teyzende kalacak, hafta sonu beraber abinlere şileye geçer onu ordan bindirirsiniz dedi. Eşime sınava hazırlandığımı, 2 ayın kaldığını haftasonumu harcayamayacağımı söyledim. Kırılmışlar biraz. Sonraki haftasonu için abileri tekrar bizi evlerine çağırdılar bu sefer eşime de kızarak sınava hazırlanıyorum bilmiyor musun diye çıkıştım. Bu hafta sonunu böyle geçirirken az önce annemler yine aradı. Kuzeninin nişanı için geleceğiz hafta sonu bizi gezdirir misin dedi? Anne sınava hazırlanıyorum gezdiremem eşim istediğiniz yere götürür ama dedim. Annem yok biz günübirlik geliriz dedi telefonu kapattı tripli tripli. Annemin geleceğini eşime söyledim eşim de haklı olarak sınavın bir tek benim ailem söz konusu olunca oluyor dedi.

Annemlerin bu gelişi zorunlu olarak olacak farkındayım, eşimin yaptığı sitemde de haklı olduğunu biliyorum ama ben iki ara bir derede sıkıştım kaldım. Ne o tarafı mutlu edebiliyorum ne bu tarafı. Ben daha evleneni 4 ay oldu her ay annem cidden bize bir şekilde geliyor. Gelme benim dediğim zaman da ben hayırsız evlat oluyorum. Beni en çok anlaması gereken insanlara bile ben kendimi açıklayamıyorum 😢
Eşin hakli. Kendi aileni öyle ya da boyle tolere etmişsin. Eşine gelince kesin ve net red etmişsin. Sadece eşinden bir şeyleri gozardi etmesini bekleyemezsin. Kararliysaniz net olun iki tarafa da.

Eşin hakli. Kendi aileni öyle ya da boyle tolere etmişsin. Eşine gelince kesin ve net red etmişsin. Sadece eşinden bir şeyleri gozardi etmesini bekleyemezsin. Kararliysaniz net olun iki tarafa da.
Evet haklı biliyorum. Annem maalesef ki sınır çizmemi çok zorluyor. Nasıl başaracağım bilmiyorum

Hadi kendi adiniza sinir koyamiyorsunuz da esiniz adims ne.hakla sozler veriyorsunuz? Bence sizde de biraz.sınır problemi var. Anneniz ayilsa bayilsa ne olur bir de doktormussunuz.gercek bayilmayla manipuleyi ayirt edemiyor musunuz? Anne gelme bitti gitti. Bunun icin bayilacaksa da bayilir sonra ayilir. Evladin hayrinin bununla.olculmeyecegi cok acik, anneniz nankor.dedi diye nankor olmuyorsuniz. Bence silkelenip kendinize gelin.

Evet geleneksel bir ailem var. Kamufle falan değil zaten biliyordum. Ama en ufak şeyde ayılıp bayılan biri olunca evde ne yapacağımı şaşırdım. Annem baştan masraflar 3 e bölünsün dedi. Hepimiz payımıza düşeni ödedik annemler hariç 😢
Kızım , öyleyse ben asla gezdirmezdim .
Sizin geleceğiniz söz konu başka gün gelsin.
Ister ayrılsın bayilsin Yeşilçam senaryosu gibi bir gözünü kapatarak.
Kırılan küsen kişi siz olmanız lazım anlasınlar .
Ortada hiç sorun yokmuş gibi davranirsaniz tabii ödemezler

Ben anneme mesafe koyamadığım için evliliğimin ilk senesinde 6 ay konuşmadım, küstüm. Bir noktadan sonra eşinin ailesine yaptığın davranışları kıskanmaya başlıyor. Dengeyi çok zor buldum, hayır diye diye. Mesela düğün altınlarımı borç olarak istedi eski ben olsa manipüle edilip verirdi. Hayır dedim küsemedi bile. Oda alışıyor artık.

Bu süreçte o kadar çok hata yaptım ki anlatamam. Vicdanen hiç rahat değilim. Düğün zamanı masraflar çok gelince annem geleneklere göre yapılsın diye konuşalım dedi kadına düğün, gelinlik, mobilyaları aldırttı. Kınamı, nişanımı tamamen ben finanse ettim. Eşime takılacak takısına kadar ben aldım, damatlığı ben ödedim. Bir tek beyaz eşyaları alıp kenara çekildiler. Birkaç kez üstü kapalı söyledik hiç bilmiyor gibi davrandı. Annemler bana ödedi deyip geçiştirdim ama kendimi o kadar kötü hissediyorum ki anlatamam
Sadece beyaz eşyaları mı aldılar, düğün, gelinlik vs kim aldı onlar mız siz mi?

Anneniz fazla manipulatif geldi bana
Hayiri kabul etmese de bayilsa da gormezden geleceksiniz
Bir hekim olarak bunun psikolojik baski oldugunu daha iyi anlarsiniz
Annenizin terapi gormesi lazim siz de bu surecte belki destek alsaniz iyi gelir
Esinize de durumu burada anlattiginiz gibi anlatin anneme sınavım var dedim dinlemedigi icin arada kaldım sana yansittigim icin ozur dilerim su an sinava kadar sadece sinav odakli olmam.lazim aile gezmelerine biraz mola verelim seklinde konuşun. Esinizin de anlayissiz biri oldugunu düşünmedim yazdiklariniza bakarak.
Hatta sinav sebebiyle aile iliskilerine mesafe koymak istediğinizi sadece esinizi yaninizda istediginizi belirtirseniz sizi illa ki destekleyecektir

Merhaba hanımlar,
4 aylık bir evliliğin ardından sorunlarım başladı. Artık kendimde problem görmeye başladım çünkü insan ilişkilerinde normal birisi bu kadar fazla sorun yaşayamaz heralde. En başından başlıyorum okuyacakların Allah yardımcısı olsun.
Bundan birkaç ay önce pratisyen olarak çalışırken tusa girdim. Eşime yakın olmak, aynı zamanda o dönem çalışma şartlarım çok kötüydü ondan da kurtulmak için aile hekimliği asistanlığına başladım. İçime sinmezse tusa hazırlanırım hem de eşimle aynı şehirde olurum diye düşündüm. Eylül ayında asistanlığa başladım. Ekimde düğünüm oldu. 29 ekimde balayından döndüm. Sınava hazırlanmaya anca aralık gibi başlayabildim. Bu süreçte annem bana 2 kere, ben annemlere bir kere gittim. Geçen hafta eşimin teyzesi yaşadığımız şehire doktor randevusuna geldi. Kayınvalidem onun çocuğu yok diğer teyzende kalacak, hafta sonu beraber abinlere şileye geçer onu ordan bindirirsiniz dedi. Eşime sınava hazırlandığımı, 2 ayın kaldığını haftasonumu harcayamayacağımı söyledim. Kırılmışlar biraz. Sonraki haftasonu için abileri tekrar bizi evlerine çağırdılar bu sefer eşime de kızarak sınava hazırlanıyorum bilmiyor musun diye çıkıştım. Bu hafta sonunu böyle geçirirken az önce annemler yine aradı. Kuzeninin nişanı için geleceğiz hafta sonu bizi gezdirir misin dedi? Anne sınava hazırlanıyorum gezdiremem eşim istediğiniz yere götürür ama dedim. Annem yok biz günübirlik geliriz dedi telefonu kapattı tripli tripli. Annemin geleceğini eşime söyledim eşim de haklı olarak sınavın bir tek benim ailem söz konusu olunca oluyor dedi.

Annemlerin bu gelişi zorunlu olarak olacak farkındayım, eşimin yaptığı sitemde de haklı olduğunu biliyorum ama ben iki ara bir derede sıkıştım kaldım. Ne o tarafı mutlu edebiliyorum ne bu tarafı. Ben daha evleneni 4 ay oldu her ay annem cidden bize bir şekilde geliyor. Gelme benim dediğim zaman da ben hayırsız evlat oluyorum. Beni en çok anlaması gereken insanlara bile ben kendimi açıklayamıyorum 😢
Evet anlayissizlar.Sinav süresince idare etseler keşke.

Sadece beyaz eşyaları mı aldılar, düğün, gelinlik vs kim aldı onlar mız siz mi?
Nişanda her şeyi ben ödedim sadece gelenlere yemek onlara kaldı.
Kına gecesinde kıyafet, mekan, çalgıcıları ben ödedim. Düğün içinde damatlık, eşime takılacak saat hatta bana alacakları bileziğin yarısının fiyatını, düğündeki çalgıcıları ben ödedim. Babam düğün için sadece yine yemek ve düğün salonu parasını verdi.
Ev eşyaları içinde beyaz eşyaları ödediler sadece. Onun da zaten 2 taksidini ödemiştim 7 taksidini ödediler.
Erkek tarafı da kendi tarafındaki düğünü tamamen kendisi yaptı. Gelinliğimi onlar aldılar.

Anneniz fazla manipulatif geldi bana
Hayiri kabul etmese de bayilsa da gormezden geleceksiniz
Bir hekim olarak bunun psikolojik baski oldugunu daha iyi anlarsiniz
Annenizin terapi gormesi lazim siz de bu surecte belki destek alsaniz iyi gelir
Esinize de durumu burada anlattiginiz gibi anlatin anneme sınavım var dedim dinlemedigi icin arada kaldım sana yansittigim icin ozur dilerim su an sinava kadar sadece sinav odakli olmam.lazim aile gezmelerine biraz mola verelim seklinde konuşun. Esinizin de anlayissiz biri oldugunu düşünmedim yazdiklariniza bakarak.
Hatta sinav sebebiyle aile iliskilerine mesafe koymak istediğinizi sadece esinizi yaninizda istediginizi belirtirseniz sizi illa ki destekleyecektir
Mesajınızdaki üslubundan dolayı çok teşekkür ederim. Şu an zaten üzgün olduğum bir süreçteydim dikkatiniz için teşekkür ederim. Eşimle söylediğiniz gibi şimdi konuştum beni anladı diye düşünüyorum 😍

Ben anneme mesafe koyamadığım için evliliğimin ilk senesinde 6 ay konuşmadım, küstüm. Bir noktadan sonra eşinin ailesine yaptığın davranışları kıskanmaya başlıyor. Dengeyi çok zor buldum, hayır diye diye. Mesela düğün altınlarımı borç olarak istedi eski ben olsa manipüle edilip verirdi. Hayır dedim küsemedi bile. Oda alışıyor artık.
Sanırım denge kurulana kadar herkes bunu yaşıyor. Süreci tek yönetemeyenin ben olmadığını bilmek bana iyi hissettirdi 😊

X