Evlat Edinme Evlat Edinenler Lütfen Duygularınızı Bizimle Paylaşın

Evlat edinen annelerin paylaşım alanı. Prosedürler neler ? Neler yaşadık ? Neler yaşıyoruz ?

zaman

Anne :)
Kayıtlı Üye
26 Aralık 2008
3.975
1.646
merhabalar
eğer anne olmak yavrunun kokusu içine doya doya çekmek istiyorsanız doğru yerdesiniz
bizler de sizin gibi yıllarca çaba sarf ettik yıkıldık yaralandık ama yılmadık
anne olmak bu kadar mı zordu bu kadar mı ulaşılmazdı
bazılarımız için evet
biz çok özel anne adayları ve anneleriz

aklınıza önce acaba ile gelir evlat edinme sonra araştırmaya başlarsınız ve muhtemelen çoğumuz gibi topiğimizi öyle bulmuşsunuzdur
uzun süren anne yolunda yoldaş olmuşuzdur bura da
aklınız da binlerce soru vardır
elimden geldiğince işte yazımın bundan sonrasın da bu sorulara yer vermeye çalışıcam
inşallah yardımcı olabilirim

ilk önce evlat edinme canına kavuşmak yavruna kavuşmaktır.
evlat edinme evlatlık almak değildir
alınan bir şey değildir yıllarca aranılan sonun da bulunandır

peki nasıl bulcam nasıl olucak acaba olur mu olmaz mı sorularına gelelim

önce bulunmuş olduğunuz ildeki çocuk esirgeme kurumuna gidiyorsunuz
burada ilk dilekçeyi doldurup imzaları atıyorsunuz ve serüven başlıyor

bu ilk görüşme bilgilendirme üzerine geçer
sizlere evlat edinmemin nasıl yapıldığı anlatılır
ve sizden (istenilenler ilden ile değişmekle birlikte) bir sonra ki görüşmeye kadar
5 resim ve hikayesi ,5 referans , diploma ve varsa tapu-ruhsat istenir birde özgeçmiş istenir
yardımcı olması bakımından yanına da özgeçmiş için çeşitli sorular verirler
bunlara bakarak yazmanız istenir
bu sorular bizde daha da gerilim oluşturmuştu
en sonun da içimizden nasıl geliyorsa öyle yazdık

ikinci görüşme için gidersiniz hazırladığınız evrakları verirsiniz
uzmanınız eşinizle ve sizinle bir görüşme yapar
40 yaş altına 0-1 yaş bebek grubundan
40 yaş üstüne ise 1-5 yaş arası yerleştirme nasıl yapılır onlar konuşulur
görüşmede terk-rıza - kız-erkek gibi konuları anlatır
terk bebek sokağa çöpe camiye bırakılmış bebek oluyor
rıza bebek ise aile rızası ile evlat edindirilen bebekler oluyor
rıza bebekte hukuksal işlemi devam eden ve hukuksal işlemi bitmiş olmak üzere iki seçenek daha var
hukuksal işlemi devam eden bebekte henüz evlat edinmek için davası devam ediyor oluyor
bu gözünüzü korkutmasın
uzmanın ifadesiyle doğurup kuruma atıyorlar sonrada mahkemeye bile gelmiyorlar
işte bu yüzden uzuyor
hukuksal işlemi bitmişler ise evlat edinme için dava açılabilir tüm süreç tamamlanmıştır
yalnız eğer terk yada hukuksal işlemi bitmiş tercih ederseniz çok uzun süre
beklemeniz gerekiyor bu uzun süre ise yıllar demek
en çok merak edilen terk ve rıza bebek arasında ki fark
hiç bir fark yok
geri alınma korkusu kabus olur çöker önünüze
ama bu bir olasılık hem de çok düşük bir olasılık
evlat edinildikten sonra geri isteyen aile 1000 bebekten belki bir bile değil
okadar nadir hiç yok gibi bir şey
ama bu terk ve rıza için aynı derece de geçerli

bu görüşmeden sonra ev ziyereti için beklersiniz
ev ziyaretin de evin durumu bebeğin olacak olan odasına bakılır
evin etrafın da park var mı okula yakın mı gibi çevresel özelliklerine bakılır

en son üçüncü görüşme de eşinizle ve sizinle ayrı ayrı görüşme yapılır
sohbet havasın da geçer genel de sizi daha iyi tanımaya çalışırlar

ve tüm buraya kadar geldikten sonra sizden sabıka kaydı,vukuatlı nufüs kayıt örneği, sağlık raporu,amatem den bağımlık olmadığına dair rapor,verem savaştan rapor istenir
bunları yaptırıp gidersiniz ve size 1 ay sonra aramanız dosyanızın onaylanıp onaylanmadığı ile ilgili bilgi verileceği söylenir
merak etmeyin dayanamayıp daha iki hafta sonra bile arasanız dosyanızın durumu hakkın da bilgi alırsınız
sonra da sıraya girersiniz
ilden ile tercihlere göre değişiyor bekleme süresi ama genel olarak İstanbul ve ankara da 10-11 ayda kavuşursunuz canınıza
ama bursa da iseniz en fazla 4 ay sürer

tüm istenilen evraklar görüşmeler ve bunların süresi ilden ile uzmandan uzmana göre değişir
kimi uzman çok yakın davranır kimi uzman ot söktürür
kimi ilde çok beklersiniz kimi ilde azcık beklersiniz

sonuçta yıllardır hasret kalınan can canan sevgili gelir
kucağınıza ilk aldığınız andan itibaren o artık nefesinizdir

şimdi ise tüm bu prosedür işlemlerin den başka acabaları anlatmak istiyorum
acaba sevebilir miyim benimsiye bilir miyim çevre ne der ya büyüyünce nolucak

seviceksiniz hemde çok iyiki böyle gelmiş can parem diceksiniz
bu konu da topiğin iç sayfaların da kavuşma hikayelerimiz de var onları okuya bilirsiniz
evlat bu ayrımı olur mu
düşünün yıllardır hasretle beklediğiniz biri geliyor nasıl özlemle sarılmazsınız
aslın da tüm bunlar o ana has o an kucağınıza minnacık bir beden ufacık bir el elinizi tutunca ayrılmak ne mümkün
nasıl anlatılır bilemiyorum
o sizin belki kanınızdan değil ama canınınız dan
bizler kolay anneler degiliz millet 9 ay karnın da taşır bizler yıllarca yüremiz de taşırız
evlat edinmek çevre de çok dikkat çeken bir durum gibi görülür
aslın da siz nekadar bu durumu doğal görürseniz çevreniz de doğal görmeye başlıyor
size bağlı çevre ne der akrabalar ne der tamamen size bağlı
beni evladımla kabul etmeyen zaten beni de etmiyordur
siz güçlü durun bir şey olmuyor
bundan sonra hayeller değişiyor
artık her gece acaba nasıl olacak nezaman gelecek diye düşünmeyle geçiyor
sıranız yaklaştıkça bir telaş bir umut
elde telefon ararlar mı diye beklemeler sevilmese bu kadar heyecan olur mu
korkmayın bizler de bunları düşündük
sırada beklerken bile arada aklınıza geliyor gayet normal
işte herşey o ana kadar meleğinizi görene kadar
kuruma ilk müracaat dan sonra zaten hayatınız değişiyor
neden diyorsunuz neden daha önce başvurmadık sanki omzunuzda tonlarca bir yük varmışta onu bırakmış gibi oluyor daha ozaman acabaların yerini keşkeler alıyor
keşke yıllarca bu acıları yaşamasaydım
keşke evladıma daha önce kavuşsaydım
işte böyle ilk mesaj da bunları yazmak istedim evlat edinme ile araştırma yaparken sorulan genel sorular hakkın da bilgi olsun istedik
bu konu da ilk mesaj hakkını veren kadınlar kulübünün moderatörü kazen abiye çok teşekkür ederim

eğer sizler de bizim gibi bu annelik yoluna çıkmışsanız bizler buradayız
aşağıda ki listede de ise anne adaylarımız ve annelerimiz var
darısı tüm anne olmak isteyenlere..

ANNELERİMİZBAŞVURU TARİHİİL_TERCİHMELEĞİ
Lee2606.2009Kız-Erkek06.2012:KK6::KK66:
Herdemk03.2012Terk-Rıza Erkek08.2012:KK66:
gerçek1911.2012Çorum Kız04.2013:KK6:
fillo01.2013İstanbul Terk-Rıza Erkek04.2013:KK66:
cvcv01.2012Edirne Kız-Erkek06.2013:KK6:
hayalimmm8412.2012İstanbul Terk-Rıza Kız09.2013:KK6:
LVNY02.2013İstanbul Terk-Rıza Kız09.2013:KK6:
505904.2012İzmir Terk-Rıza Kız09.2013:KK6:
EflatunA07.2013Bursa Terk-Rıza Kız-Erkek09.2013:KK6:
kedicik202.2013İstanbul Terk-Rıza-Kız10.2013:KK6:
Otuznisan10.2011Adana Erkek12.2013:KK66:
shuras1011.2013Bursa Terk-Rıza-Kız12.2013:KK6:
sude_cisem09.2013İstanbul Terk-Kız-Erkek01.2014:KK66:
effsa10.2012Denizli Terk-Rıza Kız-Erkek02.2014:KK66:
pozitif2903.2013Ankara Rıza-Kız03.2014:KK6:
umutirem04.2013İstanbul-Terk-Rıza-Kız02.2014 :KK6:
nisra05.2013Ankara-Terk-Kız-Erkek03.2014:KK66:
fionatheprincess11.2012İzmir Terk-Rıza Kız06.2014 :KK6:
yasamezgim08.2013İstanbul-Terk-Rıza-Kız07.2014:KK6:
KIRMIZIMACAKIZI09.2013İstanbul-Terk-Rıza-Kız-Erkek07.2014:KK66:
BAHARIM107.2014Bursa-Terk-Rıza-Kız(İkiz)08.2014 :KK6:
minapia11.2012Antalya Kız09.2014:KK6:
ysmnndm01.2013Düzce Ter-Rıza Kız09.2014:KK6:
BURSALI07.2014Bursa-Terk-Rıza-Kız-Erkek10.2014 :KK66:
tenarrr08.2013Ankara-Terk-Rıza-Kız-Erkek09.2014:KK6:
eslu03.2013Erkek12.2014 :KK66:
eyar8106.2013Bursa-Terk-Rıza-Kız12.2014 :KK6:
ANNE ADAYIMIZBAŞVURU TARİHİİL_TERCİHİMELEĞİ
zaman01.2013İstanbul Terk Kız:nazar:
Hazan7203.2013 Terk-Erkek:nazar:
cansunida03.2013 Kız(ikiz):nazar:
babiesrus05.2013İstanbul-Terk-Rıza-Kız:nazar:
nefesim2013 08.2013Kocaeli-Terk-Rıza-Erkek:nazar:
zeynepeli12.2013İstanbul Terk-Rıza-Kız:nazar:
aysen3012.2013Eskişehir-Terk-Rıza-Erkek:nazar:
myangels 01.2014Konya-Terk-Kız:nazar:
sukran6101.2014Terk-Rıza-Kız-Erkek:nazar:
arzuu8502.2014Terk-Rıza-Kız:nazar:
bilge61702.2014İstanbul-Terk-Rıza-Kız:nazar:
semabiçer03.2014Terk-Rıza-Kız-Erkek:nazar:
umut00003.2014Ankara-Terk-Kız-Erkek:nazar:
masal200403.2014İzmir-Terk-Rıza-Kız:nazar:
bademir04.2014Konya-Terk-Erkek:nazar:
mursidiye04.2014İstanbul-Terk-Rıza-Erkek:nazar:
haticem201404.2014Ankara-Terk-Rıza-Kız:nazar:
netere05.2014Antalya Terk-Rıza-Kız-Erkek:nazar:
Emet43Endrose83 05.2014İstanbul-Terk-Rıza-Kız-Erkek:nazar:
gitaronun eşi06.2014İzmir-Erkek:nazar:
şimşek67506.2014Konya-Terk-Rıza-Kız:nazar:
nenef1407.2014İstanbul-Terk-Rıza-Kız:nazar:
hayatişiltisi08.2014İzmir-Terk-Rıza-Kız:nazar:

Son düzenleme:
eğer sakıncası yoksa bişey sorabilirmiyim :eek:
neden çocuğunuz olmuyor çaresi yok mu hani en son çare olarak mı evlat edineceksiniz

benim abimde azosperm vardı onlar bir kız çocuğu evlat edindi küçükken herşey hoş güzelde şimdi büyüdü gerçekleri açıklamak gerekiyordu mecburen :1no2: açıkladıktan sonra hiçbirşey eskisi gibi olmadı :çok üzgünüm: çocuğun psikolojisi allak bullak hepimize uzak duruyor henüz 8 yaşında psikolog söyleyin demişti geçen yıl söylediler ama çok zor ya hiç bir zaman söylemeyeceksin yada alırsan aklı basan büyük bir çocuk alacaksın çünkü her iki tarafda sarsıntı yaşıyor ben abimlerden çok çocuğa üzülüyorum kim bilir ne duygular içerisindedir şuan,her hareketindende belli zaten o kadar çok şey var ki

samimi bir cevap istediğin için yaşadıklarımızı söyledim :teselli: allahım hakkınıza hayırlı olanını versin aminnn:Saruboceq:

eğer sakıncası yoksa bişey sorabilirmiyim :eek:
neden çocuğunuz olmuyor çaresi yok mu hani en son çare olarak mı evlat edineceksiniz

benim abimde azosperm vardı onlar bir kız çocuğu evlat edindi küçükken herşey hoş güzelde şimdi büyüdü gerçekleri açıklamak gerekiyordu mecburen :1no2: açıkladıktan sonra hiçbirşey eskisi gibi olmadı :çok üzgünüm: çocuğun psikolojisi allak bullak hepimize uzak duruyor henüz 8 yaşında psikolog söyleyin demişti geçen yıl söylediler ama çok zor ya hiç bir zaman söylemeyeceksin yada alırsan aklı basan büyük bir çocuk alacaksın çünkü her iki tarafda sarsıntı yaşıyor ben abimlerden çok çocuğa üzülüyorum kim bilir ne duygular içerisindedir şuan,her hareketindende belli zaten o kadar çok şey var ki

samimi bir cevap istediğin için yaşadıklarımızı söyledim :teselli: allahım hakkınıza hayırlı olanını versin aminnn:Saruboceq:

bişey sorabilirmiyim zelal abin azosperm miş galiba peki tüp bebekle olmadımı çocuğu tıpkı senin sorduğun gibi en son çaremi evlatlık aldılar yoksa hiç denemeden evlatlığamı karar verdiler cevap yazarmısın bu benim için çok önemli

Bu konuya benzer bir konuda ben açmıştım ama pek ilgi görmedi.
Bizimde çocugumuz olmuyor tek çare kök hücre
Çok düşünüp karar veremedigim bir konu bu evlat edinmek
Kendime güveniyorum onu özçocugum gibi sevecegime eminim ama ya o evlatlık oldugunu
ögrendiginde tepkisinden çekiniyorum bende
Bence üsteki arkadasın anlattıgı 8 yaş çok geçbir yaş bence en baştan anlatılmalı 3 yaşında 4 yaşında
önemli olan onun bizim için ne kadar degerli oldugunu ona hissettirmek.

Gerçekten aranızda evlat edinen varsa lütfen bizi yaşadıkları tecrubelerden mahrum etmesin.

bana göre evlatlık edinmek hiç kolay bişey değil kendi evladından bakması çok daha zor düşünsene sen anne olabilirsin peki eşin ona tam bir baba olabilecekmi kendi evladın olsa babası bağırsa kızsa sesini çıkarmasın ama evlatlık olana bağırınca için sızlamazmı düşünmezmisin acaba gerçek çocuğu olsa öyle yaparmıydı die aklından geçer....

dini yönden düşünelim istersen bide
aldığın çocuk erkekse belli bi yaşa gelince onunla el temasın olmıycak aynı odada kalamıycan tesettürlümüsün bilmiorum eğerki öyleysen sacın açık yanında gezemeyecen.

baba için eğer kız çocuğu ise kesinlikle bi odada babasıyla kalamayacak yanında rahat bi şekilde giyinemeyecek daha neler neler...

bide şöyle düşünelim...!
kalktın bir evlatlık aldın Rabbim olmazları oldurandır sana bir evlat nasip etti imtihan dünyasındayız teraziyi eşit tutabilcekmisin sen tutun eşin tutabilecekmi

bence bu dediklerimi bi düşün herşeye hazır ol ve evlatlık edin..

Çok zor bi karar gerçekten Allah yardımcın olsun canım konuyla ilgili yorumum yok herkes farklı görüşlere sahiptir bu konuda ama gerçekten çok zor bi karar sadece bunu söylemek istedim çok iyi düşünüp karar verin:1hug:

bişey sorabilirmiyim zelal abin azosperm miş galiba peki tüp bebekle olmadımı çocuğu tıpkı senin sorduğun gibi en son çaremi evlatlık aldılar yoksa hiç denemeden evlatlığamı karar verdiler cevap yazarmısın bu benim için çok önemli

hayır canım en son çare değil abim bundan 8-9 sene önce veya 10 tam emin değilim :uhm: sadece biyopsi yaptırmış ve canlı hücre bulunamamış doktorda boşuna uğraşmayın sizin çocuğunuz olmaz demiş abimde doktoru dinlemiş ve bunca yıl uğraşmadı doktordan hemen sonra başvurup evlatlık aldılar

ben bu sene çok ısrar ettim abim kabul etmiyordu ama neyse ikna oldu bir kez mikro tese deneyecekler ben bi doktorla görüşmüştüm mikro teseyle bulunma şansı var demişti inşallah bulunur daha adım atmadılar ama bu yaz deneyecekler inşallah rabbim herkese bir evlat nasip eder :Saruboceq:

Bu konuya benzer bir konuda ben açmıştım ama pek ilgi görmedi.
Bizimde çocugumuz olmuyor tek çare kök hücre
Çok düşünüp karar veremedigim bir konu bu evlat edinmek
Kendime güveniyorum onu özçocugum gibi sevecegime eminim ama ya o evlatlık oldugunu
ögrendiginde tepkisinden çekiniyorum bende
Bence üsteki arkadasın anlattıgı 8 yaş çok geçbir yaş bence en baştan anlatılmalı 3 yaşında 4 yaşında
önemli olan onun bizim için ne kadar degerli oldugunu ona hissettirmek.

Gerçekten aranızda evlat edinen varsa lütfen bizi yaşadıkları tecrubelerden mahrum etmesin.

canım 8 yaş çok geç mi erken mi onu bilemem ama psikolog 7 yaşında söyleyin demişti zaten onlarda geçen yıl söylediler çocuk şimdi 8 yaşında ama hangi yaş olursa olsun bence çocuk için büyük bir yıkım oluyor senağlama

hayır canım en son çare değil abim bundan 8-9 sene önce veya 10 tam emin değilim :uhm: sadece biyopsi yaptırmış ve canlı hücre bulunamamış doktorda boşuna uğraşmayın sizin çocuğunuz olmaz demiş abimde doktoru dinlemiş ve bunca yıl uğraşmadı doktordan hemen sonra başvurup evlatlık aldılar

ben bu sene çok ısrar ettim abim kabul etmiyordu ama neyse ikna oldu bir kez mikro tese deneyecekler ben bi doktorla görüşmüştüm mikro teseyle bulunma şansı var demişti inşallah bulunur daha adım atmadılar ama bu yaz deneyecekler inşallah rabbim herkese bir evlat nasip eder :Saruboceq:

sağol cevabın için bizimde azosperm sorunumuz var ama bizimki çok şükür biyopsidede bulundu mikro tese dede

bebek hasretınde kalmıs bır bayanın buyuk evlatlık alması bence yerınde degıl

arkadasın bırı 3 yasında soylerdım demıs ne kadar yanlıs bence ... cocuk daha etrafını anlamazken ben annen degılım demek cocuk ıcın ne ıfade eder tekrar dusun bence ...

evlatlık zor iş ıyı dusun arkadasım

bebek hasretınde kalmıs bır bayanın buyuk evlatlık alması bence yerınde degıl

canım o benim fikrimdi eğer bana ithafen yazdıysan
aklı basan bir çocuk olsa bu kadar üzülmez demek istemiştim
ben kendi duygularımı tatmin edicem diye bebekliğini yaşayıp büyüdüğü zaman o çocuğa ben senin annen değilim demek çok daha zor daha öncede demiştim çocuğun yaşı ne olursa olsun bunu söylemek çok zor çünkü birebir yaşıyorum bu yaşımda biri çıkıp bana böyle bişey dese yıkılırım heralde allahım herkesin yardımcısı olsun

evet bir defa denedik sonuçlarımız çok iyiydi ama ne sebeple tutmadı bilmiyoruz sebebini öğrenmek için tahlil yapmaya çağırdılar ama maddi imkansızlıktan dolayı hala gidemedik çok ümitlilerdi gebelik haberi bekliyoruz demişlerdi ama kısmet değilmiş olmadı

evet bir defa denedik sonuçlarımız çok iyiydi ama ne sebeple tutmadı bilmiyoruz sebebini öğrenmek için tahlil yapmaya çağırdılar ama maddi imkansızlıktan dolayı hala gidemedik çok ümitlilerdi gebelik haberi bekliyoruz demişlerdi ama kısmet değilmiş olmadı

:çok üzgünüm: bende üzüldüm şimdi
ama rabbimin bir bildiği vardır belki zamanı gelmemiştir daha,eğer dondurulmuşlarınız varsa belki onlarla tutar nasip kısmet bunlar neyin ne zaman olacağını allah bilir :teselli:
bak bizde hiç bir sorun yokken hamile kalamıyordum tüp bebek denedik geçen ay kimyasal gebelik oldu hiç dondurulmuş embriyomuzda yok mafoldumben
hep hayırlısını diliyoruz istiyoruz belkide hayırlı olanı budur

:çok üzgünüm: bende üzüldüm şimdi
ama rabbimin bir bildiği vardır belki zamanı gelmemiştir daha,eğer dondurulmuşlarınız varsa belki onlarla tutar nasip kısmet bunlar neyin ne zaman olacağını allah bilir :teselli:
bak bizde hiç bir sorun yokken hamile kalamıyordum tüp bebek denedik geçen ay kimyasal gebelik oldu hiç dondurulmuş embriyomuzda yok mafoldumben
hep hayırlısını diliyoruz istiyoruz belkide hayırlı olanı budur

7 tane dondurulması gerken birinci kalite vardı ama diyorumya maddi sorun bi miktar para vermemiz gerekiyordu dondururken ama o zaman bi kuruşumuz bile kalmamıştı o yüzden hepsi boşa gitti dondurulmadı dört ay oldu biz deneyeli

7 tane dondurulması gerken birinci kalite vardı ama diyorumya maddi sorun bi miktar para vermemiz gerekiyordu dondururken ama o zaman bi kuruşumuz bile kalmamıştı o yüzden hepsi boşa gitti dondurulmadı dört ay oldu biz deneyeli

inan ne diyeceğimi bilmiyorum çok üzüldümmm anlatamamm mafoldumben zar zor belki 7 tane oldu ama hepsi boşa gitti kimse yardım etmedi mi diye sormicam çünkü etseydi bu durum yaşanmazdı senağlama herşeyin hayırlısı olsun kısmet böyleymiş inşallah bir mucizede sana olur rabbim çok büyük

canım yanlış anlamadım di mi? para veremediğiniz için tüp bebek merkezi embriyolarınızı dondurmadı. çok üzüldüm. benim tüp bebek merkezim dondurdu ve hiç para almadı. iki ay sonra tekrar denedik ve sadece 1500 lira aldılar. çok şükür şimdi hamileyim. allah sizi de sevindirsin. ama merkeziniz neden böyle yaptı anlamadım. ben bir iki yıl saklamak isteyenlerden para alıyorlar diye biliyorum. lütfen iyi araştırın. kendinizi kullandırtmayın.

canım yanlış anlamadım di mi? para veremediğiniz için tüp bebek merkezi embriyolarınızı dondurmadı. çok üzüldüm. benim tüp bebek merkezim dondurdu ve hiç para almadı. iki ay sonra tekrar denedik ve sadece 1500 lira aldılar. çok şükür şimdi hamileyim. allah sizi de sevindirsin. ama merkeziniz neden böyle yaptı anlamadım. ben bir iki yıl saklamak isteyenlerden para alıyorlar diye biliyorum. lütfen iyi araştırın. kendinizi kullandırtmayın.

evet para olmadığı için dondurmadılar sadece 1500tl idi ama bulamadık işte bi kuruşumuz bile kalmamıştı senin hangi merkezde yaptırdığını sorabilirmiyim tedavini

Arkadaşlar koruma aile olarak bir başlangıç yapılsa ..Ben çok yeniyim 1 senedir uğraşıyorum bazen geliyor aklıma evlatlık aşamasına gelsem çok zor bir durum ama koruma aile olarak bir bebeği sahiplenmekte mantığıma yatıyor..

X