Et Yemekleri Ev Yapımı Nefis İskender Kebabı - Yörükoğlu Süt Sponsorluğunda

merhaba kadınlar kulubü'nün nadide hanımları :KK52:
bu günü yarına, yarını bir sonraki yarına erteleye erteleye yine yarışmanın son günlerine kaldım.:confused:
duydum ki tarifime göz dikenler varmış kimmiş o yiğit merak ettim.:eek:
neyse efenim elbet çıkar ortaya diyerek tarifime geçiyorum.:hamarat:

Harcı için;
  • 500 gr dana Eti
  • 1 su bardağı süt
  • 1 çay bardağı zeytinyağı
  • 1 büyük soğan
  • 1 çay kaşığı bal
  • 1 tatlı kaşığı pul biber
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
  • 1 çay kasığı karabiber
  • 1 silme tatlı kaşığı kekik
  • 3 diş sarımsak
Eki Görüntüle 2308927 Sosu için;
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığı tereyağ
  • 1 yemek kaşığı dolusu domates salçası
  • bir miktar sıcak su
  • karabiber
  • tuz
üzerine dökmek için;
  • 2 yemek kaşığı tereyağ
  • küçük küçük doğranmış sıcak pide
  • yanında servis için yoğurt

1. Derin ve dar bir kabın içine et hariç bütün harç malzemeyi katıp karıştırıyoruz (soğanı ve sarımsağı halka halka doğruyoruz ) ve etimizi hiç parçalamadan bu harcın içine koyup iyice harmanlıyoruz ve hava almayacak şekilde ağzını kapatıp mümkünse en az 24 saat vakit yoksa 6 saat dolapta dinlendiriyoruz.Eki Görüntüle 2308930 Eki Görüntüle 2308931
  2. Ve dolaptan alıp harcın içinden etimizi çıkarıp streç film ile etimizi sarıp derin dondurucuya kaldırıp donana kadar bekletip dolaptan çıkarıyoruz.Eki Görüntüle 2308932
  3. Bıçak yardımıyla ince ince doğrayıp hafif derin bir tava içinde (ben wok tava kullandım ) iyice kızarana kadar pişiriyoruz. Gerekirse biraz yağ ilave edebilirsiniz. (ben kuyruk yağı kullandım)Eki Görüntüle 2308933 Eki Görüntüle 2308934 Eki Görüntüle 2308938
  4. Burada önemli olan eti olabildiğince ince kesebilmek yoksa etiniz pişmez.
  5. Ve ayrı bir kapta sosumuz için zeytinyağı ve tereyağını eritip salçasını ilave edip yaklaşık 1 dakika boyunca kavurup sıcak su ilave ediyoruz.Eki Görüntüle 2308935
  6. Burada sosunuz ne çok sulu olmalı ne koyu ve karabiberini tuzunu da ilave edip ağzını kapatıp kısık ateşte 5 dakika daha pişirip ocağı kapatıyoruz.Eki Görüntüle 2308936 Eki Görüntüle 2308937
  7. Ve pidelerimizi küçük küçük doğrayıp sıcak hafif tavada ısıtıp sıcak hale getiriyoruz ve tabağımıza alıp üzerine sostan gezdirip onlarında üzerine pişen etlerimizi koyup son olarak tereyağımızı iyice kızdırıp üstüne döküyoruz.Eki Görüntüle 2308939
  8. Tabağın kenarına biraz yoğurt arzuya göre közlenmiş biber ve domatesle servis yapıyoruz. Afiyet olsun.
Not: tuzunu pişince atıyoruz.

veeee sunumm..:KK76:

Eki Görüntüle 2308942 Eki Görüntüle 2308943 Eki Görüntüle 2308944 Eki Görüntüle 2308945 Eki Görüntüle 2308946 Eki Görüntüle 2308947 Eki Görüntüle 2308948 Eki Görüntüle 2308949 Eki Görüntüle 2308950 Eki Görüntüle 2308951 Eki Görüntüle 2308952
BİR KEREDE BEĞENMEDİĞİM BİRŞEY YAPSAN DİŞİMİ KIRACAĞIM :KK53:
Ellerine sağlık canım,her zamanki gibi süper olmuş.Çok çok çok başarılar dilerim.:KK200:

benim göbek adım gönül çelen:KK37:

3 de olabilirmiş :) çok teşekkür ederim evde deneyince insanın dışarda bi daha yemek istemeyeceği bir tarifmiş ben de ilk kez yaptım :KK66:

ervanazlim ervanazlim yürek mi yedin sen:tokat:
Benim tarifim senin iskendiri döver 😎 istemedim aslın da içimden dedim ki kim yapar o kötü şeyi bisorayım dedim 😂😂 ben de dün yaptım da senin yaptığın gibi çok lezzetli oluyor eline sağlık

BİR KEREDE BEĞENMEDİĞİM BİRŞEY YAPSAN DİŞİMİ KIRACAĞIM :KK53:
Ellerine sağlık canım,her zamanki gibi süper olmuş.Çok çok çok başarılar dilerim.:KK200:
sen dişini kırma diye şapmıyorum :confused:
bana bağırdın mı caps lock mu açık kalmış? :KK67:
Benim tarifim senin iskendiri döver 😎 istemedim aslın da içimden dedim ki kim yapar o kötü şeyi bisorayım dedim 😂😂 ben de dün yaptım da senin yaptığın gibi çok lezzetli oluyor eline sağlık
kötü mü?:ıslık:
Teyzesinin kuzusu ne becerikli görüyor musun ablası :KK45:

Ellerine emeğine sağlık teyzem alimiyon alimiyon :KK70:
kimin teyzesi kimin ablası:KK30:

X