Ev sahibi beni evden şutluyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

serhiiazz

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
19 Ocak 2023
68
-28
32
Konu:

-Ev sahibi bizi cikartmak istiyor , kendim oturacam diyor tek evi var. Ihtar gönderildi ve tahliye davasi acilacak cikmassam eger.

-Kira sözlesmesi ortada olmadigindan dolayi , sözlesme tarihide yok. sadece ilk kira dekontu var ( IBAN hesabina yatirdik kirayi herzaman)3 yil öncesine ait.

Soru:

- bu durumda ihtari gönderme tarihi nezaman olmasi gerekiyor ev sahibi olarak????? , cunku 4 ay önce 4 yillik yeni sözlesme yaptik whatsapp üzerinden. ve ihtar gönderilme tarihi cok önemli hangi tarihte göndermesi gerekiyor ev sahibi tam olarak?

- ve ben kiraci olarak nekadar zaman icerisinde evi terk etmem gerekecek ihtar geldikten sonra?

''TBK m. 352'de şu şekilde düzenlenmiştir: “Kiralananı kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut ya da işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, belirli süreli sözleşmelerde sürenin sonunda, belirsiz süreli sözleşmelerde kiraya ilişkin genel hükümlere göre fesih dönemine ve fesih bildirimi için öngörülen sürelere uyularak belirlenecek tarihten başlayarak bir ay içinde açacağı dava ile sona erdirebilir”.''

Son düzenleme:
Ihtardan sonra en gec 6 ay icinde bosaltmak zorundasiniz evi.
Ama ev sahibi hemen oturacaksa sizi rahatsiz eder mi bilemiyorum. Malum orman kanunlari gecerli.
Ev sahibi sizi cikarir kendi de eve oturmaz da baskasina kiraya verirse dava acabilirsiniz sonradan.

Ya siz ne aç gözlü ne kötü bi kadınsınız.
Adam emekli olacak geliyor, nasıl yapışmışsınız adamın evine hala şöyle böyle diye konuşup duruyorsunuz. Adamın tek evi var tek evi, nerede otursun kirada mı kalsın sokakta mı yatsın?
Biraz vicdanınız varsa çıkın adamın evinden ya yazık günah, hiç mi çoluğumdan çocuğumdan çıkar siye düşünmüyorsunuz milleti zor duruma sokmak hoşunuza mı gidiyor?

Bu yurtdışında emekli olup gelecek olan ev sahibi mi?
Neden bu kadar acımasızsınız?
Adamlar nasıl stresli günler yaşıyordur şimdi.
Emekli olup ülkeye dönecekler ama evleri gasp edilmiş durumda.
Çıkın işte paşa paşa..
Ya da 20 bin kira verin, adam kendi kirasını ödesin...

cikacam zaten baska secenek yok hukuk benim tarafimda durmuyor bu konuda. sadece soru soruyorum , yukarda ki sordugum sorulara neden cevap vermiyorsunuz

cikacam zaten baska secenek yok hukuk benim tarafimda durmuyor bu konuda. sadece soru soruyorum , yukarda ki sordugum sorulara neden cevap vermiyorsunuz
Çıkacaksanız neyini sorguladığınızı anlamadım.
Zaten çıkacaksınız.
6 ay hakkınız olsa adam 6 ay sizin yüzünüzden orada burada mı sürünsün yoksa memlekete mi dönmesin?

Ya hukuk niye senin tarafında dursun?
Piyasası 6bin olan evde 2bine kalıyorsun, üstüne adamın tek evini gasp ediyorsun bir de senin yanında mı dursunlar? Saçımı başımı yolucam bencillikten.

İhtarnamede kiracı şu tarihe kadar evi boşaltmakla yükümlüdür gibi bir şey yazıyor muydu?
Yanlış yönlendirmiş olmayayım, avukat arkadaşlar konunuzu okur da yardımcı olursa daha sağlıklı olur ama genelde uygulama olarak ihtarname yollandıktan sonra kiracılar 3 ay içinde çıkıyor, evini satan bir komşuma da yeni ev sahibi 3 ay süre vermişti, verilen sürede çıktı lakin yine de yasal süre ne kadardır hukukçular bilir.

Geçen konudaki küfürlerinizi ve mahalle konuşmalarınızı ikinci konu başlığında da denemeye başlamışsınız.

Burası saygılı bir platform, kafanıza eseni söyleyemezsiniz.

Evet emekli yurtdışından gelen ev sahibiniz bu davayı kazanır, sizi de evden gönderir. Hazır kış aylarındayjen uygun bir ev bulmanızı şiddetle öneririm.

Hala hukukun yanınızda durması gerektiğini mi düşünüyorsunuz peki?
yanlis tarihte ihtar gönderilir ise , o zaman davayi kaybederler.

''TBK m. 352'de şu şekilde düzenlenmiştir: “Kiralananı kendisi, eşi, altsoyu, üstsoyu veya kanun gereği bakmakla yükümlü olduğu diğer kişiler için konut ya da işyeri gereksinimi sebebiyle kullanma zorunluluğu varsa, belirli süreli sözleşmelerde sürenin sonunda, belirsiz süreli sözleşmelerde kiraya ilişkin genel hükümlere göre fesih dönemine ve fesih bildirimi için öngörülen sürelere uyularak belirlenecek tarihten başlayarak bir ay içinde açacağı dava ile sona erdirebilir”.''

Belirli belirsiz kira sözleşmelerinde 1 yılı aşınca sözleşmenin otomatikman belirsize döndüğünü unutmayın. Yani dört yılın sonunda ihtarname gönderebilir diye birşey yok.

Bu aslında kiracıyı koruyan bir özellik, bir yeri altı aylığına kiraladınız diyelim, kiracının hemen çıkarılmasını engelliyor. Sizin durumunuzda pek işinize yaramaz.

Bir de siz daha önceden de kiralıyormuşsunuz, ev sahibi bunu öne sürebilir.

Farkettiğiniz gibi eski kiracı olmak kira tutarı için en avantajlı durum, ucuza bulabilirseniz hemen bir ev kiralayıp çıkın. Zaten birkaç sene sonra kirası düşük kalacak.

Kaybetsinler.
Temmuzdan sonra yapar 6bin lira kirayı görürsün gününü, o zamana kadar herşey tavan olur zaten. 😂

Yahu adamın tek eviyse ihtar tarihi falan hikaye, her sekilde cikarir seni. Ama 3 ay ama 5 ay sonra.

Allah'ım sizin gibilerle karşılaştırmasın hiçbir ev sahibini.

Evin içine balyozla dalan uye miydi bu 😐

Evet o, 400 tl için hapse girmeyi göze almış.

İronik bir şekilde mağdur edebiyatı yapıp taşınma parası istese ev sahibi muhtemelen kurtulmak için verirdi. Sıcak para cepte.

Şimdi hem avukat parası verecek hem de ev sahibinin de avukatının parasını vermek durumunda kalacak. Zarar ziyan, niye parasını kaybetmeye bu kadar hevesli konu sahibi, bilmiyorum.

Hayır diyelim ki ev sahibi davayı kaybetti (imkansız), e zaten konu sahibi dördüncü yılda, bir yıl sonra kira tespit davası hattına girecek, piyasayla kirası eşitlenince evin ucuz olmasının da bir espirisi kalmayacak.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X