Eşsiz lider Atatürk, Geometri’nin kitabını yazdı!

tolin

PITIRCIK MUNE!:D
Pro Üye
23 Ekim 2011
19.279
23.649
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, IŞİD ile kendilerinin savunduğu İslam arasında 180 değil 360 derece farkın olduğunu söylemesinin ardından akıllara Matematik Dehası Ulu Önder Atatürk geldi. Atatürk'e neden eşsiz bir lider denildiği bir kez daha anlaşıldı.
Matematik zekasını hayatının tüm alanında başarıyla kullanan Türkiye Cumhuriyeti'nin Kurucusu Ulu Önder Atatürk, ilk defa Türkçe Geometri terimleri kullanarak 1936 yılının sonunda 44 sayfalık bir Geometri kitabı da yazmıştır.
Askerlik ocağından gelen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk aynı anda büyük bir eğitimci de olup yurdun kültür sorunlarıyla da fazlasıyla ilgilenmiştir.
Atatürk sadece siyasi ve idari alandaki dehası ile değil, sayısal dünyadaki üstün başarısı ile de eşsiz bir liderdi.
Atatürk’ün matematiğe olan ilgisi üstün zekası ve yetenekleri ilk olarak matematik öğretmeni Yüzbaşı Mustafa Efendi tarafından keşfedilmişti. Atatürk’ün yaşamında matematiğin önemi matematik öğretmeninin Kemal ismini vermesinden çok ötedir. Atatürk askeri öğrenimi süresince matematikle sistemli bir şekilde ilgilenmişti. İlerleyen zamanlarda da bu ilgisi devam etmiş önce “geometri” kitabı yazmış , sonra Sivas'da Sivas Kongresi’nin yapıldığı lise binasında bir geometri ( Hendese ) dersine girmiştir.
Atatürk, matematiği iyi bildiği ve sevdiği için, terim devrimine matematikten başlamıştır, denilebilir. Atatürk'ün 1937 yılında yayınlanan geometri kitabında kullanılan yeni terimler ayrıntılarıyla açıklanmış ve üzerlerine örnekler de verilmiştir. Bu kitap geometri öğretenlere ve bu konuda bilgi edinmek isteyenlere kılavuz olarak kültür bakanlığınca yayınlanmıştır. Atatürk bu eserde günümüzde kullandığımız terimleri türetmiştir.
İşte Ulu Önder Atatürk’ ün matematik dünyasına kazandırdığı terimler:
Bölen: Maksumunaleyh
Bölme: Taksim
Bölüm: Haric-i Kısmet
Bölünebilme: Kabiliyet-i Taksim
Çarpı: Zarb
Çarpan: Mazrup
Çarpanlara Ayırma: Mazrubata Tefrik
Çember: Muhit-i Daire
Çıkarma: Tarh
Dikey: Amudi
Limit: Gaye
Ondalık: Aşar’i
Parabol: Kat’ı Mükafti
Pay: Suret
Prizma: Menşur
Sadeleştirme: İhtisar
Teğet: Hatt-ı Mübas
Piramit: Ehram
Atatürk’ ün bulduğu bunlar gibi bir çok terim günümüzde hala geçerliliğini korumakta ve matematiği bizler için daha anlaşılır kılmaktadır. Atatürk’ ün amacı daima daha uyguna doğru ilerlemekti. Önerilen görüşleri haklı görünce hemen benimserdi.
Atatürk’ ün ortaya koyduğu terimlerden bir takımı bugün kullanılırken bazıları çıkmış yerini daha uygunlara bırakmıştır. Örneğin; “tümey açı” yerine “tümler açı” , “bütey açı” yerine “bütünler açı” da olduğu gibi.Fransızca “hypothese’in karşılığı olan Osmanlıcıdaki” faraziye’nin yerine Atatürk, Türkçe “varsayı” terimini türetmiş ve sonradan bu terim varsayım” biçimini almıştır.İlke adamı olan Atatürk bunları hoş görmüş hatta hatta sevinmiştir de. Yeter ki ortaya koyduğu ilke sarsılmasın yerine eski terimlere dönülmesin.
[URL][URL]http://www.sozcu.com.tr/egitim/ataturkun-matematik-dehasi-ve-terim-devrimi.html[/URL][/URL]

http://www.sozcu.com.tr/egitim/ataturkun-matematik-dehasi-ve-terim-devrimi.html?pid=29

Son düzenleme:
12027515_867146943384523_1788514297541525779_n.jpg

Eklentiler

• 11061760_10206164977704639_8876010810132798520_n.jpg
    11061760_10206164977704639_8876010810132798520_n.jpg
    119,2 KB · Görüntüleme: 1.458
  • 11951277_848954768537074_893783970847104613_n.jpg
    11951277_848954768537074_893783970847104613_n.jpg
    38,8 KB · Görüntüleme: 232
Bu sıra face'te falan paylaşılan bir yazı var biliyor musunuz ? Ayyaş bir sigara yaktı, bir kadeh rakı koydu diye başlıyor.Bulan varsa ekleyebilirse ne güzel olur.Okumayan kalmasın o yazıyı.Büyük kayıp...Ben ekran goruntusu aldım.Acıp acıp okuyorum ve Atam'a saygım ve sevgim binlerce defa artıyor.

Bu sıra face'te falan paylaşılan bir yazı var biliyor musunuz ? Ayyaş bir sigara yaktı, bir kadeh rakı koydu diye başlıyor.Bulan varsa ekleyebilirse ne güzel olur.Okumayan kalmasın o yazıyı.Büyük kayıp...Ben ekran goruntusu aldım.Acıp acıp okuyorum ve Atam'a saygım ve sevgim binlerce defa artıyor.
ben de görmüştüm ama nerede hatırlamıyorum.bir bakayım.

Sen eklesen çok merak ettim.

gerçi ben Atatürk ve Davutoğlunu yan yana bile koyamiyorum o yüzden konudaki kıyaslama düşüncesi garip geldi. biri ülkenin kurucusu eşsiz deha diğeri işte bir Başbakan. herhangi biri.

ataturk-32.jpg

Ayyaş bir sigara yaktı, bir kadeh rakı koydu, hava sıcak, çarptı tabii..
Kalktı Muş ve Van’ı Ruslardan temizledi.
Bir kadeh daha vapurda sanıyor kendini hoopp Samsun’a gitti kafa.
Amasya’da Erzurum’da Sivas’ta kongreler.
Bir de Türkiye Büyük Millet Meclisini kurdu ikinci kadeh bitmeden.
Kafa çakır tabii Başkomutan oldu
Kalktı ayağa tokatla denize döktü Yunan’ı.
Gaza geldi, Türkiye Cumhuriyeti’ni kurdu.
Kafa gitti tabii, ağzından çıkanı kulağı duymuyor.
Saltanat kalkacak,
Halifelik bitti,
Kadın Erkek eşit,
Şapkasız çıkmam abi,
Tekke zaviye hikaye,
SOY adın olacak,
– Dur Ata’m yapma!!
Derken biz Geometri kitabı yazmış ayyaş ama daha bitmedi.
Türk dili,
Türk harfi,
Türk tarih kurumu,
Ankara Hukuk,
Merinos Halı,
(Meze bitti o ara deniz börülcesi istedi ayyaş)
Sümerbank,
Chp,
Çocuk Esirgeme Kurumu,
Demiryolları,
Havayolları,
Limanlar Genel Müdürlüğü,
Halkevleri,
Etibank,
İş bankası,
Merkez bankası,
Sağlık bakanlığı,
Anadolu ajansı,
Ziraat enstitüsü,
Ayyaş iptal…
Dedik “Ne gerek var Ata’m az ilerde 24 yaşında Subay Kubilay Öğretmeni öldürüyorlar, al eline Kuran’ı geç tabutun başına”
Doğruldu ayyaş ve dedi ki:
Eğer ülkeni kurtaracak bir lider beklemekteysen,
ben size hiç bir şey öğretmemişim demektir.

Menemen’i yakın !!

X