Eşim kendi kendine konuşuyor (güncelleme)

Doğruluğu yanlışlığı tartışılır ben yerinizde olsam kendime bir hastalık uydurur beni doktora götür derdim. Tuzak olurdu yani baya 😅, doktorun kapısına gidince o ikna eder konuşur hallederiz diye düşündüm. Annem de hastalığının daha erken zamanlarında doktora gitmek istemiyordu. Gidince doktoru asistanını vs de tartaklayabiliyordu. Çocuk gibi kandırarak götürüyorduk. Babam benim çarpıntım var, kalp doktoruna gidiyoruz derdi mesela, kendisi için gittiğimizi içeri girene kadar anlamazdı.

Farkında olmadığı ciddi bir rahatsızlığı olabilir, kendine çevresine karşı tehlikeli olabilir. Yani böyle ciddi şeylerde depresyon gibi ya da bir bağımlılık gibi “tedaviye gönüllü olmalı” diye bir şey olduğunu sanmıyorum. Anneme koyulan teşhislerin arasında şizofreni de var, bu yönünün tedavi edilmesine onu ikna etmek mümkün değildi hiçbir zaman. Bu denli ciddiyse durumu, isteği dışında yatışı sağlanabilir.

Kusura bakmayın ama ruhsal sorunu olan insana ya psikiyatrist ya da davayı açıyorum cümlesi çok da motive edici gelmeyecektir
Dr değilim tıp okuyorum ama depresyon vs değil şu yazdıklarınız

ayrıca herhangi bir dr nin anamnezi hastadan alması önemli
Belki takipli olması gereken bir hasta anlatabiliyor muyum?

görmeden ne ilacı yazacağını merak ettim
Direkt ayrılın siz seçenek sunmayın çözülmüyorsa
Ama durumunun farkında olduğunu düşünmüyorum
Ya evet durumun farkında değil ama bende çıldırmak üzereyim birde benim açımdan bakarsan. Durumumu yüzbinlerce kez anlatmayı denedim ama yok duvara anlatmakla eşdeğer ertesi gün her şey başa sarıyor hiç konuşulmamış gibi ve de ne kadar yumuşak konuşursam konuşayım bana bilendikçe bileniyor içten içe bıktım artık ya. Öyle anlat olmuyor böyle anlat olmuyor bende insanım ya bir yere kadar sabredebiliyorum hani çalışıyor olsam neyse diyeceğim ama o da yok ve de cimrilik konusundada sınırı yok adam her yönden sıkıntı ya. Gerçekten ben yüz kere dedim şu doktora gidelim aramızdaki sorunları halledelim diye ama istemiyor. İstemiyorum al beni böyle çek diyorsa da evlenmeden önce diyecekti o zaman ben böyle böyleydim diye kandırmayacaktı. Kendi aklı yerinde değilse ailesi söylemeliydi. Yani birisi bu durumu söylemeliydi bende ona göre kabul eder yada reddederdim.İnan bana şu geldiğimiz nokta son nokta artık yeter dediğim yerdeyim bende ne sabır kaldı ne başka bir şey.

Bu kadar yakın bir dr ise evinize gelemez mi herhalde arkadaşınız falan diye düşündüm...
Babası sonuçta çocuğun siz ayrılırsınız da
Evime gelecek kadar yakın değil ama evet benim tanıdığım bir doktor. Kusura bakma sende haklısın bu konuda detay vermemişim. Çocuğun babasıda olsa öylede olsa böylede olsa ben kendimde devam edecek gücü bulamıyorum.

bende öğretmenim , bizizm okula bi öğretmen geldi. telefonle konuşuyordu, tabi bizler ilk önce anlamadık . zaman geçtikçe karşı tarafın hiç konuşmadığı belliydi. 5. ci sınıflar verilmişti. aradan zaman geçince şikayetler geldi. okuldan ayrıldı. şimdi evde konuşur sonra okulda konuşr . belki okulda konuşuyor sorabileceğiniz bi kişi yokmu
Evet mutlaka koridorda filan böyle kendi kendine konuşurken gören olmuştur eminim. Ama sorabilecek kadar samimiyet kuramadım ki kimseyle hiçkimseyle görüştürmüyordu bende bana zarar verir diye korktum ailemin yanına gelene kadar söylemedim. Ailemin yanına gelir gelmezde hepsini anlattım ve birdaha gitmedim onunla.

Yanına gidebilecegin bir ailen yok mu kuzum. Çalışmıyorum diye kendini mahkum hissetmene içinde bulunduğun duruma ben çok üzüldüm.
Şu yazdığın haklı isyanını o kadar iyi anlıyorum ki
İstemiyorum al beni böyle çek diyorsa da evlenmeden önce diyecekti o zaman ben böyle böyleydim diye kandırmayacaktı. Kendi aklı yerinde değilse ailesi söylemeliydi. Yani birisi bu durumu söylemeliydi bende ona göre kabul eder yada reddederdim.
Malesef aileler Aman çocuğumuz evlensin diye kusurlarını sakliyorlar elin kızının da başını yakıyorlar.
Senin üstelik çok güzel bir mesleğin var. Okumuş akıllı kendini ifade edebilen bir çocuksun. Nolur köreltme kendini.

Ben seni ve çaresizliğini çok iyi anlıyorum ama eşinin rızası olmadan götürdüğün doktordan da sonuç alamazsın ki adam kendinde problem görmüyor çünkü. Böyle tedavilere başlamadan sorunu kabul etmeli ve çözüm odaklı olmak gerekiyor. Yoksa doktor reçeteli hap yazsa dahi onu sersemletmekten başka bir işe yaramayacak, gönüllü olmak lazım herşey beyinde bitiyor çünkü
Teşekkür ederim O Osirius bilirsin ruh hastalarıyla uğraşmak nasıldır 😬. Evet haklısın sanırım kolundan tutup sürükleyemem sonuçta kocaman adamı. Ancak bebeğim var tanı koydurmalıyım sonuçta raporu yok ayrılmamız sıkıntılı olabilir her şey olabilir. Tanı koyulsun tedavisi varmı bakılsın en azından bir süre gitsin değişim varmı bunuda görmek istiyorum. Yanlış anlaşılmasın amacım onu işinden etmek değil hatta mümkünse hiçkimselere duyurmadan bu işi halletmek. Birde o tanıyı alıp ailesinin yüzüne fırlatmak istiyorum çünkü madem bu adam durumunun farkında değil bu haltı ailesi yedi en çokda onlara kızgınım. Oğlumuz sağlam da sağlam diye geziyorlar bıktım artık öyle dimdik gezmelerinden ve bilmiyor gibi hareket etmelerinden.

Benimde eşimin böyle sorunları vardı benzer.. psikolog bana bu sürecin kesinlikle karşı tarafın tedaviyi kabullenmesi gerektiğini söyledi. İlaçlarını düzenli kullanması düzenli seanslara gelmesi.. hadi diyelim düzenli gitti düzelmek istemiyorsa düzelemiyormuş zaten. Ataklar vs geçiriyormuş. Bu sefer hepten vazgeçiyorlarmış. Düzelmek isteyen için bile zorlu bir süreç
Peki siz ne yaptınız boşandınız mı eşiniz tedaviyi kabul ettim?

O zaman benim adima biri doktora gitain bu deli desin de da ilac yazsin.belki bunu soyleyen manyak.valla ilk is o dr u degistirin.
Konuyu bilmiyorum ama ben olsam ya dr ya bosaniyoriz derim.
Bende öyle diyeceğim sabrımın bittiği yerdeyim ya doktor yada boşanma işlemleri sen seç diyeceğim.

Peki siz ne yaptınız boşandınız mı eşiniz tedaviyi kabul ettim?
Benm eşimin çok ileri derece durumu yoktu. Stresli oldugunda oluyordu bu kendi kendine konusma durum. Gerçi baska problemlerde vardı ama tabii ki kabul etmedi tedaviyi. Benm zorumla etseydi bile psikolog böyle söyledi. Ben de zorlamadım. Boşanmak sanırım bana çok uzak geldi. eksileri artıları tartarak karar verdim boşanmamaya. Şuanda hamileyim insallah sorunsuz bir şekilde sürdürürüz evliliğimizi. Gerçekten yuva kolay kurulmuyor hiç kimse de dört dörtlük değil. Bu benim şahsi düşüncem. Tabii ki olay eziyete çıkmaza dönüşseydi boşanırdım.

3.seçenek evet mantıklı sonuçta etrafta serseri mayın gibi geziyor ama ben ondan gizlice yemeğine ilaç koymak filan yapamam çünkü çok hareketli evde her dakika dolanmadığı yer kalmıyor. O yüzden geriye 4. Seçenek kalıyor bize uyanda budur şu anda bakalım zaman gösterecek bir hafta sonra geliyor.
Direk ya doktor ya mahkeme demek bana gereksiz sert ve yıkıcı bir tavır gibi geliyor. Problemi varsa zaten koşa koşa doktora gitmeyecek, bu rahatsızlığın doğası…bilinçli yaptığı elinde olan birşey değil. Ya hep ya hiç tavrı geri teper diye düşünüyorum.
Ben bu seçeneklerden herhangi birini seçmiyorum, benim fikrim şu: eşiniz yanınıza gelmeden önce telefonda filan kendinizi iyi hissetmediğinizi, içinizin sıkıldığını çok üzgün ve gergin hissettiğinizi filan söyleyin, uydurun birşeyler….birkaç gün offf çok kötüyüm diye söylenin. Sonra doktor randevusu aldığınızı artık dayanamadığınızı ama heran vazgeçecek gibi olduğunuzu söyleyin. Sonrada yanınıza geldiğinde hayatım tut elimden götür beni şu doktora ya ayaklarım geri gidiyor ben hiç normal değilim filan diyip onun sizi doktora götürmesini sağlayın. Doktordan çıktıktan sonrası için plan yapın gitmeden, yemek yeriz, şuraya gideriz, bunlara uğrarız filan gibi….o bekleme salonundayken siz tek girin doktora bir süre sonra onu da çağırsın doktor, kaldırıldığını anlamasın, size güvenmesi lazım

Evime gelecek kadar yakın değil ama evet benim tanıdığım bir doktor. Kusura bakma sende haklısın bu konuda detay vermemişim. Çocuğun babasıda olsa öylede olsa böylede olsa ben kendimde devam edecek gücü bulamıyorum.
Boşanmayın diye demedim sadece çocukla hep iletişim içinde olacak tedavi olmak zorunda bence

Ben seni ve çaresizliğini çok iyi anlıyorum ama eşinin rızası olmadan götürdüğün doktordan da sonuç alamazsın ki adam kendinde problem görmüyor çünkü. Böyle tedavilere başlamadan sorunu kabul etmeli ve çözüm odaklı olmak gerekiyor. Yoksa doktor reçeteli hap yazsa dahi onu sersemletmekten başka bir işe yaramayacak, gönüllü olmak lazım herşey beyinde bitiyor çünkü
Problem o zaten beyni sağlıklı çalışmıyorki problemi kabul edecek bilinç olsun. Hastanın elinde olan birşey yok. Doktorun verdiği ilaçlar onu uyuşturmak için değil, beynini sağlıklı çalışmaya yönlendirmek için, rahatsızlığını kabul etmese de ilaçları kullandıktan bir süre sonra herşey netleşiyor ya ben ne yapıyormuşum oluyor

Problem o zaten beyni sağlıklı çalışmıyorki problemi kabul edecek bilinç olsun. Hastanın elinde olan birşey yok. Doktorun verdiği ilaçlar onu uyuşturmak için değil, beynini sağlıklı çalışmaya yönlendirmek için, rahatsızlığını kabul etmese de ilaçları kullandıktan bir süre sonra herşey netleşiyor ya ben ne yapıyormuşum oluyor
Tamamen sağlıksız olsa şuan dışarda olmaz zaten. Sorunu oldugunu kendı kabul edıp tedavıye olumlu bakması gerek. Karga tulumba hastaneye götürülecek durum yok ortada. Siz isteğiniz dışında nasıl ağrı kesici bile içmezseniz konu sahibinin eşi de içmeyecek, hele ki bu sağlıksız ruh haliyle cennet şerbeti bu deseler yine içmez. Bunu eşi vermiş olsun, doktoru vermiş olsun farketmiyor. Ailesi de çanak tutuyormus zaten oglumuz saglıklı dıye.

Konunuzu az çok hatırlıyorum hepimiz yorum yapmıştık ikna olduğunu söylemiştiniz aradan aylar geçmiş. Halen aynı şeyleri yaşamaya devam ediyorsunuz. Kendisi ikna olup gitmedikce sanırım sizin yapabileceğiniz pek bir şey kalmıyor. Yukarıda arkadaşlar secenekleriniz için açıklama yapmış.
O zaman da bahsetmistim. Şizofreni hastaları için yakınları başvuru yapabiliyor asayiş refakatinde ambulansla hastaneye götürüyorlar. Ama eşiniz sizofreniye benzemiyor. Kaldı ki buradan afaki konuşmak istemem. Bu durumda es olarak,iyileşmesi icin başka hakkınız olup olmadığını öğrenin.
Evet ama sonradan çok yan çizmeye kalktı ve şu an gitmek istemiyor benimde gücüm kalmadı bununla uğraşacak. Ambulans çağırsam dalgamı geçiyorsun diyebilirler sonuçta görevini yapıyor hiçkimse sıkıntı yok derse tek ben ve ailem şahitsek boşanmaya kalkınca ne olucak? Her ihtimali düşünmek istiyorum o yüzden en kötü hastaneye giderse tanı alır bu hem kendisi hem benim için avantaj. Kendisi için avantajı tedavi olabilir benim için avantajı boşanma durumunda aşırı davranışlarını önleyebilirim bakı tanısı var diyerek. Ben bunun anası babası olsam tutar kolundan götürürüm ama ne anasıyım ne babasıyım koskocaman adam yani 🤷🏻‍♀️

başka dr a danışın bu dr u gözüm tutmadı. ayrıca siz onun annesi veya bakıcısı değilsiniz. ona seçenekler sunmaktan başka bir şansınız yok. zorlamak ters tepebilir. sürekli yan çiziyorsa ayrılmaktan başka çare yok. çok yıpranırsınız.
Gerçekten bende böyle düşünüyorum artık. İlk olarak az mı çaba harcadım diyordum vicdan yapıyordum ama şu an bakıyorum ailesine ve kendisine karşı savaşmaktan başka bir şey olmaz bundan sonra yapacağım. Birde onlara karşı savaştıktan sonra eşiminde doktora gitmeyeceğim diye direndikten sonra evli olmamın ne anlamı var anlamıyorum bilmiyorum kafam karışık. Bende artık bir yerden başlamak istedim doktora gittim.

Hastalığın adı konulmadı değil mi? Ben sizin ve bebeğinizin güvenliğinden endişe ettim. Sinirlendirmeden hareket etmeye çalışın lütfen. Allah yardımcınız olsun.
Yok bende bunun için çabalıyorum. Doktor eğer buraya getirebilirsen tanı koyabiliriz ve düzelme durumunada bakarız dedi bakalım götürebilecek miyim 🙄

Psikiyatrist değil ama psikoloğum. Hiçbir doktorun görmeden ilaç yazma riskini alacağını sanmıyorum, o ilaçların dozu bile önemli. Eski konunuza baktım, ben tanı koyarak insanları kategorilendirmeyi pek sevmem ama net bir şey diyemesem de işlevselliği bozan bir sorunu olduğunu ben de düşündüm.

Bence şu tarz bir açıklamayla ikna etmeye çalışılabilir direkt boşanma lafını almak yerine: "Bir süredir aramızda anlaşmazlıklar fazla olmaya başladı farkındaysan çok fazla tartışmaya başladık. İkimiz de birbirimizi anlamakta güçlük çekiyoruz. Bir uzmana danışıp fikrini almaya ne dersin?" gibi baskı kurmamaya çalışarak ikna etmeyi deneyebilirsiniz. Kendi isteğiyle götürmeniz zor çünkü kendisinde bir sorun görmeyecektir muhtemelen.
Bende bu şekilde dedim aramızdaki anlaşmazlıkları çözmek için gidelim dedim. Bu sefer de tutturdu biz tanıdık doktor bulucaz oraya gidelim diyor. Bende artık böyle böyle yan çizmesinden sıkıldım. E yani tutup amca oğlunu mu bulacaksın sana sağlamdır bu desin diye böyle saçma şey olurmu biliyorum aklından geçeni bunu yapmak için böyle diyor bu durumda ne anlamı var gitmenin. Ben sağlamdır ı yalan şekilde duymak için gitmiyorum sonuçta. Ya inanamazsınız bakın istediğiniz kadar yumuşak konuşun düşünüyor düşünüyor bundan nasıl sıyrılırım diye sonrada bir yolunu buluyor böyle.

X