Erken ergenlik

cicikizsinem

Nirvana
Kayıtlı Üye
22 Mart 2007
2.132
416
39
kızim 2014 aralik doğumlu 9 yas 3 ay lik memelerde tomurcuklanma ve tüylenme başladı bir kaç aydır. bugün sonuçları gosterdim isterseniz 3 aylık igneye başlayabiliriz erken ergenlik olarak kabul edilmiyor devlet karsilamiyor raporu ozel olarak alinip yapilacak, erkence olarak kabul edilebilir dendi yan etkileri filan soyledi . başına böyle bişey gelmiş kişiler varsa sormak istedigim şeyler var.

Bir doktora daha sorun aslinda regl olmuyorsa cokta erken degil sanirim benim kizimda on yasinda Sinifinda regl olan arkadaslari varmis.su anda ergenlik daha alt yasa inmis durumda.Birde kiziniz nasil bilemiyorum ama sanirim daha kilolu olanlar daha cabuk gelisiyor bu arada sadece kendi gozlemlerim bilimsel olarak nasildir cok bir bilgim yok

Doktor isterseniz mi dedi? Siz karar verecekseniz doktorun görevi nedir?? tanıdıklarım araştırma hastanesine endokrinoloji bölümüne götürüyorlar.

kızim 2014 aralik doğumlu 9 yas 3 ay lik memelerde tomurcuklanma ve tüylenme başladı bir kaç aydır. bugün sonuçları gosterdim isterseniz 3 aylık igneye başlayabiliriz erken ergenlik olarak kabul edilmiyor devlet karsilamiyor raporu ozel olarak alinip yapilacak, erkence olarak kabul edilebilir dendi yan etkileri filan soyledi . başına böyle bişey gelmiş kişiler varsa sormak istedigim şeyler var.
Artık hormonlu yiyecekelerden midir nedir beşe giden bir yığın öğrenci var adet gören. On yaşında o çocuklarda.

Benim kızımda 2014 geçen sene endokrin gittiğimizde artık bu yaştan sonra erken ergenlik olmaz demişti. Birde göğüs büyümeden ortalama 1-2 sene sonra adet görülür dedi.

Benim kızımda sanki yavaş yavaş büyüme başladı. Ama kontrol edip utandırmak istemiyorum. Tekrar kontrol zamanı geldi zaten.

Göğüs büyümesi tek başına bi şey ifade etmez ki bundan 2 sene sonrada adet görmeye başlayabilir 10-11 yaşlarda gören çok çocuk var. O iğneler basit değiller başka bir görüş alın mutlaka. Meme tomurcuklanmasından ziyade genital, koltuk altında sert siyah tüylenme takip edebilirsiniz.

Öğrencilerimde 10 yaşında bunlar oluyor,kambur duruyorlar hatta utanıp oradan da hatırlıyorum,memeler ergenlikten çok önce çıkmaya başlıyor.

2. Bir doktora gösterin.
Yeğenim için kullanıyoruz 11 yaşında. Normalde bir de büyüme hormonu kullanıyor çünkü vücudu salgılamıyor boyu uzamıyor. Şimdi hem büyüme hem geciktirici kullanıyor.
Çocuğunuza Propolis,arı ekmeği,vitaminler kullandınız mı?

9-10 yaş ergenlik alt sinir yaşi zaten doktorunuz da soylemiş erken degil diye ve regl dahi olmamis henuz. Gereksiz yere cocuklarin vucudunun gelişimine mudahale etmek ne kadar dogru?

Ben 16 yaşinda regl olmustum. Bizde kuzenlerim de 14-15 yaşlarini gördüler.
Buyuk ninem de 16 yaşinda olmuş. Bu da normal kabul ediliyor üst sinir olarak.
Herkesin vucudu bir degil yaşadigi ulkeye gore bile degisiyor ergenlik. Ki Turkiye sicak ülke ve sicak ulkelerde zaten yaş daha dusuk oluyor.

Kızınızın kilo problemi var mı? Obezite erken puberteye sebep oluyor. Sonrasında insulin direnci, kronik hastalıklara yatkınlık vs...

10 yaşını doldurunca müdahale etmiyorlar. Artık erken olmuyormuş. Ultrason çekip yumurtaliklara bakıyorlar regl için. Regl olmasına mesela bir yıl varsa igneye gerek yok zaten 10 yaşından sonra vermeyecekler...

Ben evli değilim çocuğum da yok o sebeple hani bu durumlarda yaş artık düştü mü bilemiyorum , bana normal gelemedi çünkü kendim 15 yaşında adet olmuştum göğüslerim 12-13 yaşında oluşmaya başlamıştı bilemiyorum belki de artık çocuklar erken olgunlaşıyor fikrim yok o yüzden bir negatiflik saçmak istemem
Doktorun dediği gibi yapabilirsiniz ama ne gibi yan etkileri var bu da önemli …
Kızınız ve sizin hakkınızda hayırlısı olsun güzel yarınları olsun inşallah 😊🙏🏻

Bir doktora daha sorun aslinda regl olmuyorsa cokta erken degil sanirim benim kizimda on yasinda Sinifinda regl olan arkadaslari varmis.su anda ergenlik daha alt yasa inmis durumda.Birde kiziniz nasil bilemiyorum ama sanirim daha kilolu olanlar daha cabuk gelisiyor bu arada sadece kendi gozlemlerim bilimsel olarak nasildir cok bir bilgim yok
Kilo ile alakası yok benim kızım 11 yaşına girdi 2 ay oldu adet olmaya başladı

Kızım 2015 doğumlu yaklaşık 2 senedir erken ergenlik tedavisi görüyor ve 2 sene kadar daha iğne tedavisi olmaya devam edecek. Boy ve kilo artışında şimdilik sorun yok. Aylık iğne oluyordu şimdi 3 aylık iğnelere başladık. Belli aralıklarla iğne sonrası tahlil veriyor en son geçen hafta yine tahlil ve sol el röntgeni çekildi.

Kızım 2015 doğumlu yaklaşık 2 senedir erken ergenlik tedavisi görüyor ve 2 sene kadar daha iğne tedavisi olmaya devam edecek. Boy ve kilo artışında şimdilik sorun yok. Aylık iğne oluyordu şimdi 3 aylık iğnelere başladık. Belli aralıklarla iğne sonrası tahlil veriyor en son geçen hafta yine tahlil ve sol el röntgeni çekildi.
Allah sağlık versin. Sizde hormon testleri normalmi çıktı ? Mr çekildimi ? Kızım 6 yaşında ama hormonlar normal çıktı. Sonrakı aşama ne bilmiyorum. Doktor yarın.

Allah sağlık versin. Sizde hormon testleri normalmi çıktı ? Mr çekildimi ? Kızım 6 yaşında ama hormonlar normal çıktı. Sonrakı aşama ne bilmiyorum. Doktor yarın.
Amin inşallah. Kızım da erken ergenlik başlamıştı. İlk önce çocuk doktoru kan tahlili ve göğüs ultrasonu istedi, memesinde büyüme olduğu söylendi çocuk endokrine sevk etti. Endokrine gittiğimizde tekrar kan tahlili ve rahim ultrasonu çekildi. Bir sonraki kontrolde damar yolundan hormon yüklemesi yapıldı ve yarım saatte bir kan alındı, sol el röntgeni çekildi, ilaçlı mr çekildi kemik yaşına bakıldı. Bir sonraki kontrolde 24 saatlik idrarını istediler bir kaba biriktirip götürdük. Sonrasında iğne tedavisine başlandı, 2 yıldır iğne oluyor 2 yıl daha tedavisi devam edecek

Merhaba doktor ne dedi acaba. Benm kızımda 5.5 yaşında ve genitalinde tüylenme var 1 sene önce kadar başladı ve epey çoğaldı el rontgeninde sorun yok hormon degerleride Şubat'ta normal çıkmıştı ama tekrar kan verdik sonuç bekliyoruz

X