Premature Bebekler Erken doğum yapanlar

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
5.gun diye birsey yok ama onlara gore 5.gunde uyguladiklari tedavi bitcek belki ona gore bisey soyluyecek olabilirler.
Aslinda hergun bugun ne ilac verdiler ne yaptilar bugun nefes alip verisi ne kadar.kac cc mama icti gunluk hatta sabah aksam soylemeleri lazim ama degisiyordur hastanelere gore.
Devlettemi ozelde bebegin
Cnm seninde ilk cocugun 36 ikinci 34 üçüncü 32 de oldu demiştin doğum agırlıkları neydi birbirine yakınmıydı bnm ilk oğlumda 36+3 de buda 34 de doğdu ilk oğlum 2800 gr dı bu ikincide 2750 gr bnde acaba rahmim okadarmı tasıyabiliyo diye düşünüyorum

Cnm seninde ilk cocugun 36 ikinci 34 üçüncü 32 de oldu demiştin doğum agırlıkları neydi birbirine yakınmıydı bnm ilk oğlumda 36+3 de buda 34 de doğdu ilk oğlum 2800 gr dı bu ikincide 2750 gr bnde acaba rahmim okadarmı tasıyabiliyo diye düşünüyorum
36 da dogan cocugum 2950
34 de dogan cocugum 2600
32 de dogan cocugum 2190 gr dogdu
Neredeyse 400 gr birbirinden eksik dogdu.

Enfeksiyon noldu gectimi
Sonuncu cocugumda bizimde kanda enfeksiyon oldu hicbir sey yokken.sonra antibiyotik tedavisiyla gecti bi daha da olmadi.

36 da dogan cocugum 2950
34 de dogan cocugum 2600
32 de dogan cocugum 2190 gr dogdu
Neredeyse 400 gr birbirinden eksik dogdu.

Enfeksiyon noldu gectimi
Sonuncu cocugumda bizimde kanda enfeksiyon oldu hicbir sey yokken.sonra antibiyotik tedavisiyla gecti bi daha da olmadi.
Canım pazartesi artmış dedi tedavisini değiştirdik dedi bu cuma günü tekrar kanda bakılacak inş iyi der geçiyo der bugun akciğer filmi çekilmiş gelişme varmış.bin şükür. Yan yatıyodu bide rengi beyazlamış gibiydi dün rengi daha esmerdi dr wnfeksiyondan demişti umarım düzelir 100 derece veriliyomuş oksijeni iyi dediler

Canım 29 haftalık erken doğum yaptım şu an da 6haftalık hamileyim,doktorlar riskin 3 kat arttığını söylüyolar yine aynı şeyleri yaşamaktan korkuyorum. Gelelim küvöz günlerine,benim çocuğumun ölümünü beklediler benide devamlı ona alıştırmaya çalıştılar ama çok şükür şu an 14 aylık sağlıklı bir prensesim var.Küvözün başında az mı ağlamadım az mı hemşirelerin tavırlarını çekmek zorunda kaldım ama hepsi geçiyo sende atlatacaksın inşallah merak etme sen sadece çocuğuna süt ver onu yalnız bırakma seni hissetsin ondan sonra iyi olup kucağına alacağın günler gelecek

Merhaba canm erken doğum yaptım demissin. Ve 6 haftalık hamileymissin Allah sağlıkla kucağına almayı nasip etsin. Bnde erken doğum yaptım yine hamile kalmak istiyorum acaba siz ne kadar zaman sonra tekrar hamile kaldiniz
Canım 12 ağustosta doğum yaptım kızım 14 aylık 14 ay sonra hamile kaldım yani

Canım pazartesi artmış dedi tedavisini değiştirdik dedi bu cuma günü tekrar kanda bakılacak inş iyi der geçiyo der bugun akciğer filmi çekilmiş gelişme varmış.bin şükür. Yan yatıyodu bide rengi beyazlamış gibiydi dün rengi daha esmerdi dr wnfeksiyondan demişti umarım düzelir 100 derece veriliyomuş oksijeni iyi dediler
Ins daha da iyi olur yavrun.

Merhaba büyük kızım 35+3 günlük normal dogumla dünyaya geldi boynuna kordon dolanmıştı. İkizlerim 30 haftalık dünya geldi çoğul gebelik zorlu bir hamilelik dönemi geçirmiştim zaten birden suyum geldi bekletemediler çok şükür bir sıkıntımız yok 17 aylık olucaklar.

Allah bagislasin sağlıkla büyütmeyi nasip etsin. Bnde erken doğum yaptm iki gün yasadi. Yeniden anne olmak istiyorum ama korkuyorum psikolojim alt üst oldu napacami bilmiyorum 2 buçuk ay oldu hersey üstüme geliyor sanki çok kotu biseymis evlat acısı Allah kimseye yasatmasin.:KK43: ne zamanki içimde minik bir kalp atmaya başlar o zaman toparlanirm belki

Allah bagislasin sağlıkla büyütmeyi nasip etsin. Bnde erken doğum yaptm iki gün yasadi. Yeniden anne olmak istiyorum ama korkuyorum psikolojim alt üst oldu napacami bilmiyorum 2 buçuk ay oldu hersey üstüme geliyor sanki çok kotu biseymis evlat acısı Allah kimseye yasatmasin.:KK43: ne zamanki içimde minik bir kalp atmaya başlar o zaman toparlanirm belki
Başın sağolsun canım.. Allah sabır versin.. ben de erken Doğum yaptım bebeğim şuan yoğun bakımda :KK43: 61 i görünce merak ettim Trabzon’da mı yaşıyorsun? Trabzon’da doğum yaptıysan doktorun kimdi acaba?

2009 da 32 haftalık 1800 kg doğum yaptım sancım başladı muhtemelen enfeksiyon kaynaklıydı bi neden söylenmedi bende hiç sormadım 2 hafta kuvözde kaldı. şimdi 8 yaşında.
2015 de 37 haftalık 2800 kg doğum yaptım. Bunda 25 haftalıkken perinatoloğa gitmiştim erken doğum yaptığım için haftalık proluton depot iğne başladı 36 haftaya kadar vuruldum ve her gün fitil şeklinde progestan kullandım. 37 haftada Kontrole gittiğimde 7 cm açılmam vardı sancım falan yoktu anlamadım açılmam oldugunu hemen doğuma aldılar suni sancıyla doğurdum. Bebeğin kanında enfeksiyon çıktı bir hafta kuvözde kaldı tedavi gördü şimdi 2.5 yaşında.

Üçüncüye hamileyim yine haftalık iğne vurulup günlük progestan kullanıyorum. İnş. Sağlıkla zamanında doğururum.

2009 da 32 haftalık 1800 kg doğum yaptım sancım başladı muhtemelen enfeksiyon kaynaklıydı bi neden söylenmedi bende hiç sormadım 2 hafta kuvözde kaldı. şimdi 8 yaşında.
2015 de 37 haftalık 2800 kg doğum yaptım. Bunda 25 haftalıkken perinatoloğa gitmiştim erken doğum yaptığım için haftalık proluton depot iğne başladı 36 haftaya kadar vuruldum ve her gün fitil şeklinde progestan kullandım. 37 haftada Kontrole gittiğimde 7 cm açılmam vardı sancım falan yoktu anlamadım açılmam oldugunu hemen doğuma aldılar suni sancıyla doğurdum. Bebeğin kanında enfeksiyon çıktı bir hafta kuvözde kaldı tedavi gördü şimdi 2.5 yaşında.

Üçüncüye hamileyim yine haftalık iğne vurulup günlük progestan kullanıyorum. İnş. Sağlıkla zamanında doğururum.
Merhaba iğneler işe yaradımı erken dogum yapmadınz demi son gebelıgınzde erkn dogumu engellıyor mu iğne.bide bebeğe enf bizim kanımızdan mı gecıyormus 😪

Canım 2. 34 haftalık demişsin bende ilk oğlumu 36 da ikinci oğlumu dün 34 haftasında doğurdum direkt küveze aldılar oksijen alamıyo daha tam olarak bugunde ciğerde enfeksiyon var 2 üç hafta yatabilir dedi yarı parcam kaldı ben eve geldim sendede böyle durumlar oldumu
24 gün önce 24 haftalık erken doğumla bebeğimi kaybettim acaba sizin rahminize dikiş attılar mı bana doğum olurken Bi daha hamile kalırsan dikiş atılır dediler de rahim erken açılmış

Erken doğum tedavisi

Bu tedaviler erken doğumun durdurulması için bir garanti vermez. Ancak erken doğum başladıysa, daha uzun süre hamile kalmanıza yardımcı olabilirler.

Erken Doğum Tedavisinde Kullanılan İlaçlar​

• Erken doğum tedavisi
  • Erken doğum tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır?
    • Doğum öncesi kortikosteroidler (ACS)
    • Antibiyotikler
    • Tokolitikler
  • Erken doğum için diğer tedaviler
    • Progesteron
    • Serklaj
    • Yatak istirahati
  • Erken doğum tedavisinde kullanılan ilaçların anne ve bebek için yan etkileri
    • Antenatal kortikosteroidler
    • Tokolitikler
    • Terbutalin gibi beta reseptör adrenerjik agonistleri
    • Nifedipin gibi kalsiyum kanal blokerleri
    • Magnezyum sülfat
    • İndometasin gibi steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler)

Erken doğum tedavisi

Erken doğum tedavisi, 37. haftadan önce doğum başlama belirtileri olması nedeniyle yapılan tüm tıbbi müdahaleleri kapsar. Erken doğum başladıysa, doktorunuz kasılmalarınızı durdurmanıza ve sizin ve bebeğinizin sağlık problemleri yaşamasını önleyebilecek bazı tedaviler önerebilir.
Erken doğum tedavisi, erken doğumun durdurulması için bir garanti vermez. Ancak erken doğum başladıysa, daha uzun süre hamile kalmanıza yardımcı olabilirler.

Erken doğum tedavisinde hangi ilaçlar kullanılır?

Erken doğum tedavisinde doktorunuzun size verebileceği üç tür ilaç vardır:

Doğum öncesi kortikosteroidler (ACS)

Bu ilaçlar bebeğinizin akciğer gelişimini hızlandırır. Ayrıca bebeğinizin doğumdan sonra belirli sağlık sorunları yaşama riskini azaltmaya yardımcı olur. Bunlar arasında şiddetli dispne sendromu (RDS) adı verilen bir solunum bozukluğu; intraventriküler kanama (IVH) adı verilen beyinden kanama ve bebeğinizin bağırsaklarında nekrotik enterokolit (NEC) olarak bilinen bir durum sayılabilir.

Antibiyotikler

Bunlar bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları öldürür. Eğer B Grubu strep enfeksiyonu geçiriyorsanız veya dönemden önce membranların erken yırtılması (PPROM olarak da bilinir) varsa, siz ve bebeğinizdeki enfeksiyonları önlemek için antibiyotiklere ihtiyacınız olabilir.

Tokolitikler​

Bunlar doğum kasılmalarını azaltır veya durdurur. Tokolitikler doğumu geciktirebilir. Tokolitikler doğumu genellikle sadece birkaç gün geciktirir. Bu gecikme size ACS tedavisine girmeniz veya yenidoğan yoğun bakım ünitesi olan bir hastaneye gitmeniz için zaman kazandırabilir.

Erken doğum için diğer tedaviler

Erken doğum tedavisi

Progesteron

Normalde vücutta bulunan bir hormondur. Progesteron tedavisi geçmişte bir spontan erken doğum olduysa, prematüre doğumu önlemeye yardımcı olabilir. Progesteron ayrıca kısa serviks olan kadınlarda erken doğumun önlenmesine yardımcı olabilir.

Serklaj

Erken doğum tedavisinden olan serklaj, doktorun servikse yaptığı bir tür dikiştir. Bu dikiş, serviksin kapalı kalmasına yardımcı olabilir. Böylece bebeğiniz çok erken doğmaz. Doktor, hamileliğin yaklaşık 37. haftasında dikişi çıkarır. Serklaj sadece belirli kadınlar için kullanılır. Örneğin, serviksiniz kısaysa doktorunuz serklaj önerebilir.

Yatak istirahati

Doktorlar, yatak istirahatinin erken doğum belirtileri olsa bile hamileliğinizi daha uzun süre korumanıza yardımcı olup olmadığını tam olarak bilmiyorlar. Dinlenme, bebeğiniz doğana kadar zorlanmamanız, sakin kalmanız ve hareketsiz kalmanız gerektiği anlamına gelir. Doktorunuz sizi gün boyunca yalnızca birkaç kez dinlenmeye yönlendirebilir. Ya da bütün gün yatakta kalmanızı isteyebilir. Doktor tarafından önerilen yatak istirahati erken doğumun önlenmesine yardımcı olabilir.

Erken doğum tedavisinde kullanılan ilaçların anne ve bebek için yan etkileri

Erken doğum tedavisi için kullanılan ilaçlar, size veya bebeğinize yardımcı olmak için gerekeni yapabilir, ancak yan etkileri de olabilir. Yan etkiler her kadın için farklı olabilir ve aldığınız ilacın türüne bağlıdır. Sizin için ne tür ilaçların uygun olduğunu öğrenmek için doktorunuzla konuşun.

Antenatal kortikosteroidler

Erken doğum tedavisinde kullanılan bu ilaçların anne için olası yan etkileri, vücutta sıvı birikmesi ve daha yüksek kan basıncı olabilir. Bebek için hiçbir yan etkisi yoktur.

Tokolitikler

Erken doğum tedavisinde, her biri farklı yan etkilere sahip olan çeşitli tokolitik tipleri vardır.

Terbutalin gibi beta reseptör adrenerjik agonistleri

Bebeğiniz için olası yan etkiler arasında hızlı kalp atış hızı olabilir. Sizin için olası yan etkiler şunlardır:
  • Göğüs ağrısı hızlı veya düzensiz kalp atışı
  • Nefes darlığı; akciğerlerde sıvı
  • İshal, bulantı (mide rahatsızlığı), kusma
  • Baş dönmesi hissi titreme veya sinirlilik; nöbetler
  • Ateş, baş ağrısı
  • Yüksek kan şekeri
  • Düşük tansiyon; düşük kan potasyumu

Nifedipin gibi kalsiyum kanal blokerleri

Bebeğiniz için erken doğum tedavisinde kullanılan bu ilacın yan etkisi yoktur. Sizin için olası yan etkiler şunlardır:
  • Kabızlık, ishal, bulantı
  • Baş dönmesi veya halsizlik
  • Baş ağrısı
  • Düşük tansiyon
  • Deride kızarıklık

Magnezyum sülfat

Erken doğum tedavisinde bebeğinizin yan etkileri şunlar olabilir:
  • Yorgunluk ve uyuşukluk
  • Daha yavaş nefes alma
  • Zayıf kaslar
  • İlaç 5 ila 7 günden fazla kullanılırsa düşük kalsiyum seviyeleri ve kemik problemleri
Sizin için yan etkiler şunlardır:
  • Nefes darlığı, akciğerlerde sıvı
  • Ağız kuruluğu
  • Yorgunluk (çok yorgun hissetme), zayıf kaslar
  • Baş ağrısı, çift görme, konuşma problemi
  • Kalp krizi
  • Bulantı veya kusma
  • Cildin kızarıklığı, yoğun terleme

İndometasin gibi steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID’ler)

Bebeğinize yan etkileri şunlar olabilir:
  • Beyinde veya kalbinde kanama
  • Patent duktus arteriozus (PDA). Prematüre bebeklerde sık görülen bir kalp problemidir.
  • Sarılık
  • Çok az idrar yapmak gibi böbrek problemleri
  • Nekrotik enterokolit (NEC). Bebeğin bağırsaklarında bir sorundur.
  • Akciğerlerde artmış kan basıncı
Sizin için yan etkiler şunlar olabilir:
  • Baş dönmesi
  • Mide ekşimesi
  • Bulantı veya kusma
  • Oligohidramnios
  • İltihaplı mide astarı
  • Vajinal kanama
  1. Erken Doğumu Önlemek için Progesteron Tedavisi
  2. Hamilelikte Erken Doğum Nedir ve Belirtileri
  3. Tüp Bebek Tedavisinde Hormon İğneleri
  4. Tüp Bebek Tedavisinde Genetik Tarama
  5. Erken Doğum Neden Olur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Benim neden erken dogum yaptigima dair doktorlar kesin birsey diyemiyor.
Muhtemelen rahim belli bir agirliga gelince tasiyamiyot diyor.
Hep 2 hafta geriye geldi benim dogumlar

Ilk cocugum 36 ikinci 34 ucuncu 32 haftalik dogdu.
Çocuklar büyümeyi yakalayabildi mi süreç basıl ilerledi

X