Erkek arkadaşımın ailesi evlilik masraflarında yardımcı olmuyor

sizin evliliğinizin kurallarını eşinizin ailesi belirleyemez bu bu olmadan kendimize yetemeden evlenmek istemiyorum bitti. erkek arkadaşının ailesi çok garip sınırlarını belirlemezsen çok çekersin

Merhabalar,
Ben ve erkek arkadaşım bu sene üniversiteden mezun olduk. Ve ailesi benimle tanışmak, ciddi bir yola girmek için şehir dışından ben ve ailemle tanışmaya oturduğumuz şehire geldi. Aileleri tanıştırdık ve erkek arkadaşımdan bu yaz evlenme teklifi aldım. Evlenme teklifi aldıktan sonra arkadaşımın ailesi beni arayarak bu yaz düğün yapmak istediklerini oğullarının bekar evinde kalmaya masraf yapacağına kendi evine masraf yapmasının daha uygun olduğunu söylediler. Fakat henüz iş bulamadığım ve erkek arkadaşımın işinde oryantasyon sürecinde olduğu için bu tekliflerini nezaketle erteleyip en azından önümüzdeki yaz olması konusunda ben ve ailem ısrarcı olduk.

Erkek arkadaşım asgari ücretin bir tık üstü bir maaş alıyor. Bense şu an yeni mezuna göre nispeten daha iyi bir maaş alıyorum. Ailesi evlenmemiz konusunda bu kadar ısrarcı olduğu için bize evlilik yolunda destek çıkacaklarını düşünüyordum ki yeni ev aldıklarını ve borçları olduğunu bizim ev eşyası için değil birbirimizi sevdiğimiz için evlendiğimizi ve eşyalı evde oturmamızı söylemeleriyle dünyam başıma yıkıldı. Erkek arkadaşımı elbette çok seviyorum fakat sadece sevgiyle de evlilik topunun altına girmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Erkek arkadaşıma bunu istemediğimi her şeyi kendimiz yapacaksak en azından evleneceğimiz süreyi de buna göre belirlememiz gerektiğini söyledim fakat babasının işi uzatmakta razı olmadığını söyledi. Kredi çekelim dediğimde de babasının faizden ötürü kredi çekilmesine karşı olduğunu söyledi.

Borçları olduğundan yardım edemeyecek olmalarını anlıyorum fakat kendim yapmayı düşündüğümde de buna karışmaları zoruma gidiyor. Yaza kadar beyaz eşyası mobilyası ev kiralaması depozitosunun altından çıkabilecek bir durumumuz yok.

Sizce erkek arkadaşıma ve ailesine karşı tutumum nasıl olmalı?

Calisan ogulumuzdan fazla kazanan bi gelin bulduk kacirmayalim, masraflarida yikalim diyorlar resmen. Madem destek olmicaklar, karismaya haklari yok. Erkek arkadasinda anasina babasina uyarak hareket edecekse evlenmesin

Çocuğu bir an önce evlendirme derdindelerse ben olsam bi içki ya da kumar sorunu mu var diye biraz arastirirdim. Ayrıca babanız biraz duruma el atsın, hayatımda bu kadar iğrenç şey duymadım ya kız evi gibi her şeyin içindeler. Babanız bir höst desin bence kendilerine gelsinler.

Merhabalar,
Ben ve erkek arkadaşım bu sene üniversiteden mezun olduk. Ve ailesi benimle tanışmak, ciddi bir yola girmek için şehir dışından ben ve ailemle tanışmaya oturduğumuz şehire geldi. Aileleri tanıştırdık ve erkek arkadaşımdan bu yaz evlenme teklifi aldım. Evlenme teklifi aldıktan sonra arkadaşımın ailesi beni arayarak bu yaz düğün yapmak istediklerini oğullarının bekar evinde kalmaya masraf yapacağına kendi evine masraf yapmasının daha uygun olduğunu söylediler. Fakat henüz iş bulamadığım ve erkek arkadaşımın işinde oryantasyon sürecinde olduğu için bu tekliflerini nezaketle erteleyip en azından önümüzdeki yaz olması konusunda ben ve ailem ısrarcı olduk.

Erkek arkadaşım asgari ücretin bir tık üstü bir maaş alıyor. Bense şu an yeni mezuna göre nispeten daha iyi bir maaş alıyorum. Ailesi evlenmemiz konusunda bu kadar ısrarcı olduğu için bize evlilik yolunda destek çıkacaklarını düşünüyordum ki yeni ev aldıklarını ve borçları olduğunu bizim ev eşyası için değil birbirimizi sevdiğimiz için evlendiğimizi ve eşyalı evde oturmamızı söylemeleriyle dünyam başıma yıkıldı. Erkek arkadaşımı elbette çok seviyorum fakat sadece sevgiyle de evlilik topunun altına girmenin doğru olmadığını düşünüyorum. Erkek arkadaşıma bunu istemediğimi her şeyi kendimiz yapacaksak en azından evleneceğimiz süreyi de buna göre belirlememiz gerektiğini söyledim fakat babasının işi uzatmakta razı olmadığını söyledi. Kredi çekelim dediğimde de babasının faizden ötürü kredi çekilmesine karşı olduğunu söyledi.

Borçları olduğundan yardım edemeyecek olmalarını anlıyorum fakat kendim yapmayı düşündüğümde de buna karışmaları zoruma gidiyor. Yaza kadar beyaz eşyası mobilyası ev kiralaması depozitosunun altından çıkabilecek bir durumumuz yok.

Erkek arkadaşını al karşına konuş.Madem iki kuruş faydaları yok.o zaman akıllarınada ihtiyacın yok.Hem yardım etmeyiz hem kredi çekmeyim hemde evlenin eee neyle alacakmışsınız.
Evlenince bu aile ile çok sorun yaşarsınız haberiniz olsun.Ayrıca sizi kendi memleketlerine götürmek böe yapıyor olabilirler.
Bu tür bir aile ile evlilik kararını yeniden gözden geçirun.Unutmayın sadece eşinizle değil ailesi ilede evleniyorsunuz.Banane ailesinden sözleri yalan.Ayrıca masrafları sana ve ailene yıkmaya çalışıyorlar.Ailene acı ve yeme bunları.

Ayrıca sevgiliniz babasına buna biz karar veririz kredi çekilmesine diyememiş mi.Babasının sözünden çıkamayan sünepenin teki işte

Hicc anlamiyorum yahu. Biz esimle calisiyorduk. Para biriktirdik herseyimizi kendimiz yaptik. Niye ailelerden birsey bekliyorsunuz.
Yardim etmeyeceklerse tarihe karismamalari gerektigi konusunda haklısınız ancak bunu da sevgilinizle cozmelisiniz. Neden ailesi ile devamli dugun tarihi vs konusuyorsunuz ki..yetiskin insanlarsiniz kendiniz karar verin. Simdiden sinirlarini iyi cizin canim kardesim. Yoksa evlendikten sonra da herseyinize karismaya calisacaklardir..
kaç yıl önce evlendiniz

Merhabalar,

Zaten çocukları boşa masraf yapmasın diye evlendiriyorlar.

asla kabul etme. hem oğullarına biri baksın istiyorlar hem de masrafa girsin istemiyorlar. yapacağın şey çok basit. kredi çekmene gerek yok eşyalar için. en yakın beyaz eşya ya da mobilya mağazasına gidip elddn senet yaptırıyorsun bitti. borcunu bitiriyorsunuz. erkek arkadaşın mağarada mı yetişti ne yaptı? evlilik teklifi ediyorsa bunları da düşünecek. ben de mezun olduğum zaman evlenebilirdim ama erkek arkadaşımın durumu çok kötüydü. erteledik ölmedik yani. kuzenim bile 21 yaşında yeni mezun oldu. ilk işi gidip beyaz eşya almak oldu. taksidini ödüyor şimdi.

Belki zor gelecek ama böyle biriyle evlenmeyin. Şimdiden babasının lafı mantıklı mı mantıksız mı bakmadan kabul ediyor! Evlenince yapacağınız çocuğa bile onlar karar verecek! Ve lütfen borçla da evlenmeyin. Evlilik için para biriktirip kendimi sıkıntıya sokacağıma maaşımla doya doya gezerim sonra biriktiririm. Daha yeni çalışıyorsunuz hele biraz paranızı harcayın!
Böyle bir aileyle maalesef mutlu olamayacaksınız. Erkenden görmüş olmanız iyi.
Ama siz düzelir karışmazlar diyip evleneceksiniz sonra çok değişti diyeceksiniz! Her halukarda siz üzüleceksiniz. Kendinize bu kötülüğü yapmayın !

Babasının razı olmadığını söyledi, krediye karşı olduğunu söyledi, söyledi de söyledi. Bu pısırığı çok mu aradınız?
ve bunları hiç mi konuşmadınız?

insan erkek arkadaşının ailesinin kredi çekmeye karşı olacak kadar muhafazakar olduğunu bilmez mi?
bu kadar muhafazakar olan insan senelerde çıkma olayına da karşı çıkar doğal olarak. laf söz olur derler klasik. ben anlamıyorum ki evlenme aşamasına gelene kadar nasıl bunlar konuşulmuyor bilinmiyor?

ya da madem erkek arkadaş kişisi evlenme teklifinde bulunmuş. bu kusura bakmayın da "avel" neyine güvenip evlenme teklif ediyor? asgari ücretle ailesine sorup danışıp destek almadan neyle evlenecekmiş....öyle evlenme teklif etmeye ne var. be her gün evlenme teklif edeyim nasılsa 3 sene 5 sene evlenemeyeceksin...askere gitti mi bari?

ha normalde bu kadar muhafazakar insan az da olsa elini taşın altıa koyar, düğün yapar en azından ama siz ya istenmeyen gelinsiniz ondan böyle yokuşa sürüyorlar ya da aile cin olmadan adam çarpmaya kalkıyor.

ve bunları hiç mi konuşmadınız?

insan erkek arkadaşının ailesinin kredi çekmeye karşı olacak kadar muhafazakar olduğunu bilmez mi?
bu kadar muhafazakar olan insan senelerde çıkma olayına da karşı çıkar doğal olarak. laf söz olur derler klasik. ben anlamıyorum ki evlenme aşamasına gelene kadar nasıl bunlar konuşulmuyor bilinmiyor?

ya da madem erkek arkadaş kişisi evlenme teklifinde bulunmuş. bu kusura bakmayın da "avel" neyine güvenip evlenme teklif ediyor? asgari ücretle ailesine sorup danışıp destek almadan neyle evlenecekmiş....öyle evlenme teklif etmeye ne var. be her gün evlenme teklif edeyim nasılsa 3 sene 5 sene evlenemeyeceksin...askere gitti mi bari?

ha normalde bu kadar muhafazakar insan az da olsa elini taşın altıa koyar, düğün yapar en azından ama siz ya istenmeyen gelinsiniz ondan böyle yokuşa sürüyorlar ya da aile cin olmadan adam çarpmaya kalkıyor.
Benim ailem de dini değerlerine çok fazla bağlı olmasa da geleneksel bir türk ailesidir. Ailem borçsuz evlendirme niyetindeydiler ama bu tür işlerin içine girmeden karşı tarafın niyetini bilmek kolay olmuyor ne yazık ki.
Kendilerine ziyarette bulunulduğunda ve bu konular konuşulduğunda her şeyi usulüne uygun yapalım diyerek anlaşılmıştı. Usüllerimizin farklı olduğunu biz de yeni öğreniyoruz.

Merhabalar,

Burada problemi çözmesi gereken siz değilsiniz. Erkek arkadaşınız arayı bulmak zorunda. Ailesi anladığım kadarıyla muhafazakar. O şekilde düşünebilirler kendi çaplarında haklılar. Ben çocuklarına maddi destek vermek zorunda olduklarını da düşünmüyorum. Ama sizin günahınıza sevabınıza da karışmamalılar. Erkek arkadaşınızın bulabileceği en mantıklı çözüm evliliği 1 2 sene ertelemek olabilir bence.

Şimdi beni taşlayacaklar ama yine de yazacağım evlenirken herşeyinizi mümkün mertebe yaptırın ilk kez evleniyorsunuz arkanızdan koşturan mi var bizim eskilerin bir sözü var sırtımda yumurta küfesi yok mecbur değilsiniz erkek tarafı masraftan kaçıyor bedavaya getirmeye çalışıyor sizin de özendiğiniz şeyler vardır saygı duysunlar ne öyle o hiç özensiz

Merhabalar,

Yerinizde olsam ailemi devreye sokarim. Hem yardim etmeyip hem dugun tarihine kendileri karar veremezler. Parayi veren dudugu calar. Ailebiz konussun bence. Babaniz babasini arasin ya da anneniz annesini. Kizim istedigi sekilde evlenecek, kendi parasi emegiyle kendi istedigi zaman desin.

Aile gelin oğlumuza, oğlumuz bize baksın diyor resmen. Asla evlenmeyin derim. Evlenecekseniz de iki sene sonra, kendi düzeninizi kurunca evlenin

• Beğen
Reactions: Gif
Şimdi beni taşlayacaklar ama yine de yazacağım evlenirken herşeyinizi mümkün mertebe yaptırın ilk kez evleniyorsunuz arkanızdan koşturan mi var bizim eskilerin bir sözü var sırtımda yumurta küfesi yok mecbur değilsiniz erkek tarafı masraftan kaçıyor bedavaya getirmeye çalışıyor sizin de özendiğiniz şeyler vardır saygı duysunlar ne öyle o hiç özensiz
Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Tam anlamıyla size katılamasam da beni en çok rahatlatan yorum sizin yorumunuz oldu. Çok sağolun. Borcu olan insanlara lüks isteklerle külfet olmak gibi bir niyetim yok sadece daha yeni mezunken bizden bu yola çıkmamızı istemelerinin ceremesini de bizimle beraber çekmeleri gerekiyor. Dediğiniz gibi benim de gelinlik giymek, evimde temiz eşyalarımla oturmak gibi hayallerim var. Bunların yarın bir gün içimde kalacağına eminim. O yüzden erkek arkadaşımla önce durumu yoklayıp daha sonra aileyi de mahcup etmemek ve rızalarından olmamak için düğünü ve tarihini kendi gönlümüzdeki gibi yapacağımızı uygun bir dille aktarmayı planlıyoruz.

Israrın sonu bktur evlenme paranızı biriktirin birkaç yıl sarksa bile hemen evlenmeyin

Şu an zaten eşyalı bekar evinde kalıyor. Bu yüzdendir ki eşyalı ev konusunu öğrendiğinde benden çok o istemedi durumu.
Ha istiyorlar ki gel gir erkek arkadaşının evine olsun bitsin. Ne çakallar ya.
Ama "oglum bekar evine masraf yapacağına size yapar demişler. Ne demek istemişler anlamadim.?
Ben adam çalışmaya başladı bekar evi duzecek bunu yapacağına evlenin demişler zannettim

Ayrıca eşyalı eve çıkıp sonradan ev duzmek kötü bir fikir değil. Yapan arkadaşlarım da var. Ama siz istemiyorsanız istediğiniz şekilde yapın . İlla evlenin deneylerinin mantığını anlamadım nisanliliginiz uzun mu sürdü? Yaza kaç yıldır nişanlı kalmış olacaksınız?

X