Bebek Beslenmesi Emzirme problemi

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

Arg1

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
11 Nisan 2023
1.255
997
Kizlar erken doğum yaptım doğum yaptığım hastane göğüs ucumu bebeğim ( 45 günlük ) kavrayamadigi için silikon uc aldırdı o şekilde emzirmeye başladım. Farklı bı hastaneye gidince silikonu bırak dediler. Bu arada sütüm yetersiz geldiği için mamaya başlattılar. Bebeğim gazlı bı bebek 3 gündür sindirim sorunu da yaşıyor bugün emme sorunu da yaşadık. Artık o kadar ağladı ki emzik vermek zorunda kaldım. Yani silikon,biberon ve emzik.. iyice sinirlerim bozuldu memeyi normal olarak tutamayacak diye üzülüyorum kendimi motive etmeye çalışıyorum ama bı yerden sonra olmuyor.. bu kez kendimde kusur buluyorum göğüs ucu belirgin olsaydı hiç birine gerek kalmayacakti benim yüzümden oldu gibi geliyor ikilemde kaliyorum.. aynı durumu yaşayan var mı ya da önerisi olan var mı bu duruma icerlerken buluyorum kendimi. He bide silikon için niye öyle verdiniz iki gün aç bıraksın emer diye saçma yorumlar alıyorum etrafimdan ve iyice geliyorlar bana ... 🤨

Kizlar erken doğum yaptım doğum yaptığım hastane göğüs ucumu bebeğim ( 45 günlük ) kavrayamadigi için silikon uc aldırdı o şekilde emzirmeye başladım. Farklı bı hastaneye gidince silikonu bırak dediler. Bu arada sütüm yetersiz geldiği için mamaya başlattılar. Bebeğim gazlı bı bebek 3 gündür sindirim sorunu da yaşıyor bugün emme sorunu da yaşadık. Artık o kadar ağladı ki emzik vermek zorunda kaldım. Yani silikon,biberon ve emzik.. iyice sinirlerim bozuldu memeyi normal olarak tutamayacak diye üzülüyorum kendimi motive etmeye çalışıyorum ama bı yerden sonra olmuyor.. bu kez kendimde kusur buluyorum göğüs ucu belirgin olsaydı hiç birine gerek kalmayacakti benim yüzümden oldu gibi geliyor ikilemde kaliyorum.. aynı durumu yaşayan var mı ya da önerisi olan var mı bu duruma icerlerken buluyorum kendimi. He bide silikon için niye öyle verdiniz iki gün aç bıraksın emer diye saçma yorumlar alıyorum etrafimdan ve iyice geliyorlar bana ... 🤨
Sağip vermek mantıklı.

Ayni sorunu şu an bire bir yaşıyorum hatta konu açmayı da düşündüm kızım zamanında doğdu fakat 10 gün yoğun bakımda kaldi başka sebepten orda bir süre ağızdan hiç beklenmedik daha sonra biberonla mama verildi çünkü tolere edip edememesine bakılması gerekiyormus mama verilmesi benim için sorun değil çünkü ben de mama verecektim ilk kızımdan tecrübelerime sütüm yeterli değil maalesef fakat mama verilen biberon hızlı akisliydi
Beni emzirmeye çağırdılar 1 bucuk saat uğraştık ememedi benim gogus ucu hiç yok değil aslında ama tutamadigi için bana da silikon uc getirin dediler götürdüm onla tuttu 5 aylık oldu hâlâ silikon ucla emiyor evde en başlarda surekli denedim biraktirmayi ama bırakmadı maalesef şu an hâlâ onla emiyor ama temel besin mama ve bizim emme olayı sadece uyku sersemi olduğunda emme şeklinde aylardır ben de çok üzülüyorum ama çaresiz kaldım
Hic emmezse sagip vermeye çalışıyorum 1 damla 1 damladir diye

Meme ucunuz cokukse silikon uc öneriliyor. Bebek bir sure emdikten sonra uc disari cikiyorsa, silikon ucu cikarip direkt memeyi tutturmaya calisin. Sut yetersiz geliyorsa, meme reddi olmamasi icin emzirmeyi her zaman mamadan once yapin. Memedeki süt bitince biberona gecin. Son olarak emzik ve biberonu anne memesi ile uyumlu modellere alistirin ki meme basi karmasasi yasamasin. Karmasa yasadiginda memenizi isirmaya ve tutamamaya baslar.

Güle güle büyütün bebeğinizi inşallah. Kendinizi suçlamayın her bebek farklıdır. Benim 4 çocuğum var. Üçü ilk doğdukları anda güzel emdiler ama 4 numara beni perişan etti.demek istediğim ilk çocukla veya sizin acemi olmanızla ilgisi yok. Biz taburcu olup eve gelince burda(yurtdışı) hemşire ilk bir hafta her gün eve gelip bebeğin gelişimi annenin tansiyonu falan kontrol eder. Biz eve geldikten sonra bebeğimin kilo alması gerekirken günden güne kilo vermeye başladı. Meme tutmuyordu tutamadığı zaman sinirlenip bırakıyordu yada uykuya dalıyordu. Hemşire böyle devam ederse sizi tekrar hastahaneye yatırmamız lazım böyle olmaz diye, ertesi gün yine tartı olacaktı ben o gece sabaha kadar sabırla yavaş yavaş emzirdim eskiye göre ısrar ettiğim için o da tutmaya başladı 30 gram almıştı ondan sonra emdi düzeldi darısı size inşallah

Durumunuz varsa bir emzirme danışmanı ile devam etmek çok mantıklı.

Emzirmeden önce meme uçlarınıza buz sürün, bu meme ucunuzu uyarır ve sertleştirir bebek daha rahat kavrar

Eds denen bir sistem var. Bebek hem meme reddi yaşamıyor hem de anne sütünü arttırıyor hem de aç kalmıyor. Mama veya anne sütü farketmez verirken bu yöntemi kullanabilirsiniz. Kendinizi üzmeyin bu dönem biraz gergin olabilir ama sonra düzene binecektir.

Merhaba hangi mama kullaniyosunuz keçi sütlu mamalar var onları deneyin anne sütüyle aynı ve sindirimi kolay büyük ihtimalle Aptamil kullanıyorsunuz malesef bebeklerin sindirim sistemini maf ediyor benin bebeklerim de öyle oldu ondan söyledim ben sma kullaniyorum bence bir mama değişikligi yapın moralini bozma bebeğin nasıl emerken rahat ediyorsa öyle yap etrafa bakma en iyisini sen bilirsin birde ne demek bebeği 2gun aç bırak delimi ne etraf bebis birde sarılık olsun sonra üzüntüsünü sen çek ya şu millet anca konuşur

Bebeklerin emmesi için meme ucuna ihtiyaç yok. Bebekler meme ucundan emmez, kahverengi kısmı komple ağızda alarak emer. Doğru tutuşlarla bebeğinizi emzirebilirsiniz. Bunun için birçok instagram ve YouTube sayfası var. En temizi emzirme danışmanlarından destek almak. Silikon uç, emzik ve biberon bir süre sonra meme reddi olarak geri döner size. Bebeğinizi kaşık biberonla ya da eds sistemiyle de emzirebilirsiniz.

Bebek danışmanı Tülin bulur, gebeokulum gibi sayfalar var. İnanılmaz fayda sağlarsınız. Öyle bebek aç bırakarak çözülmez bu mesele ama çözülür dert etmeyin.
Göğüs ucu olmadan emebilir çocuklar, sizin yüzünüzden değil yani. Suçlamayın kendinizi.
Bebeğinize ten tene teması sağlayın. Gün içinde çıplak bir şekilde kucağınıza alın, sarılın yatakta. O kendiliğinden bulur memeyi. Fıtratında emmek var bazısı daha çok seviyor bazısı daha az. Yine de özgür alan tanıyın bebeğinize. Bir de gak dese emzir guk dese emzir tabiri var. En ufak şeyde emzirin.
Her emzirmeden sonra onar dakika sağım yapın. Ama unutmayın sağım yaptığınız sütten çok daha fazlasını emmiş oluyor, az çıkarsa dert etmeyin. Su ve protein ağırlıklı beslenin.
Mamayı da yavaş yavaş azaltırsınız.

Bebekelr emmek icin memenin ucunu degil kahverengi kismin tamamini agzina aliyorlar. O kısmı damaklarina yapistirip emdiklerinde süt geliyor zaten. Hic meme ucu olmayanlar bile emzirebiliyor yani. Memenin ucuyla sekliyle ilgisi yok. O acidan kendinizi uzmeyin. Silikon baslik memeyi tutmasina alismasina engel olabilir evet. Ayrica busbutun hicbir sey icin kaygilanmaniz ve uzulmenize gerek yok. Evet emzirmek ve bebegin sutunuzden faydalanmasi cok guzel seyler ama hayat memat meselesi de degil gercekten. Bebegi emmedigi icin sütünü sagaram veren bir kadinin "keske mama verseydim hepten. Sut sagmak icin harcadigim saatleri cocugumdan calmaktan daha iyiydi" dedigini duymustum. Onemli olan emzirmek veya sutunuzu bir sekilde icmesi degl annesi olarak sakin ve mutlu bir sekilde bebeginizin yaninda olmaniz. Mamayla buyuyen bebekler de cok saglikli. Sut gelmesi ve emzirmeyi saglamak icin onerilen yontemleri denemeye devam edin ama karamsarlik ve uzuntuye kendinizj suruklemeyin. Akışına birakin

Bebeğinizdeki gazın sebebi muhtemelen mamadır . Keşke direk mama vermeseydiniz en azından biberon vermeseydiniz. Benim de ilk yaptığımda sütüm azdı ve bebeğim memeyi kavramaya zorlanıyordu. 10 gün mamayi kaşıkla verdik ve göğsümü boş boş emzirdim bu süreçte hem sütüm geldi hem de bebeğim meme kavramayi öğrendi. Biberon versem muhtemelen kolaya alışacak ve emmek istemeyecekti

Pompayla göğüs ucunu çıkarın sonra memeyi vermeyi deneyin. Tabi şimdi süt azaldıysa bi de biberenonun akış hızına alıştıysa memeyi beğenmeyecektir. Onda da memede mama yöntemini yapın. Hem memeyi emdiği için süt artacak hem süt yine geldiği için memeyi reddetmez. Ben bi yakınıma bu yöntemi yaptım bebeği memeye döndürdük. Süt üretimini de arttırmak için memede mama yaptığınız zamanlar dışında sütünüzü sağın sürekli. Mesela emzirdiniz 1 saat sonra her seferinde sağın. Ne kadar çok emziröe ve sağma yaparsanız süt o kadar hızlı artar. En fazla 1 hafta sonra normal emzirmeye dönersiniz süt de artmış olur. Biraz yorucu olacak ama 1 hafta sıkabilirsiniz dişinizi. Emzik biberon kalkan hepsini çıkarın direkt hayatınızdan hepsi emzirmeye zarar verir. Emzirme sondasını biz eczaneden bulamamıştık medikalcilerde var ama bulamazsanız ordan bakın.

Sağip vermek mantıklı.
Bazen öyle yapıyorum öyle olunca ne kadar içtiğini görebiliyorum aç kaldı ya da tok kaldı diye kendimce fikir üretiyorum ama bir yandan da emmesini istiyorum temas halinde olmak için çünkü aradaki baği güçlendiriyor her ne kadar silikon aramızda bir engel olsa da yapacak bir şey yok sanırım şimdilik

Meme ucunuz cokukse silikon uc öneriliyor. Bebek bir sure emdikten sonra uc disari cikiyorsa, silikon ucu cikarip direkt memeyi tutturmaya calisin. Sut yetersiz geliyorsa, meme reddi olmamasi icin emzirmeyi her zaman mamadan once yapin. Memedeki süt bitince biberona gecin. Son olarak emzik ve biberonu anne memesi ile uyumlu modellere alistirin ki meme basi karmasasi yasamasin. Karmasa yasadiginda memenizi isirmaya ve tutamamaya baslar.
Dediğiniz gibi yapıyorum her zaman önce sütü veriyorum ondan sonra mama tercih etmeye çalışıyorum. Gece ilk defa göğsümü normal olarak kısmen tutabildi ama gaz sancısı yaşadığı için resmen savaşarak yaptık bunu ben de çok diretmedim memeyi reddeder diye korktum. Gece aşırı ağladığı için ve sabahladığımız için emziği mecbur kalıp verdim sürekli vermeyi düşünmüyorum çünkü zaten silikon ve biberonun başlıkları birbirinden farklı ekstra farklı bir şeye daha maruz bırakmak istemiyorum karmaşa yaşayacak diye huzursuz oluyorum

Merhaba hangi mama kullaniyosunuz keçi sütlu mamalar var onları deneyin anne sütüyle aynı ve sindirimi kolay büyük ihtimalle Aptamil kullanıyorsunuz malesef bebeklerin sindirim sistemini maf ediyor benin bebeklerim de öyle oldu ondan söyledim ben sma kullaniyorum bence bir mama değişikligi yapın moralini bozma bebeğin nasıl emerken rahat ediyorsa öyle yap etrafa bakma en iyisini sen bilirsin birde ne demek bebeği 2gun aç bırak delimi ne etraf bebis birde sarılık olsun sonra üzüntüsünü sen çek ya şu millet anca konuşur
Merhaba İlk önce Aptamil aldık sonra bebelac'la içeriğinin aynı olduğunu öğrendim Bebelac aldım ilk etapta sorun yaşamadık ama bu hafta dediğim gibi sindirim sorunu yaşıyoruz belki mamadan kaynaklıdır bilemiyorum mama değişikliği yapma fikri var kafamda sma'yı önerenler oldu çevremde. Ben elimden geleni yapıyorum aslında ama etrafın yorumları ister istemez psikolojik olarak etkiliyor. Bebeğim de zaten sarılık atlattı Bir de kalbinde ufak bir delik çıktı bunları bilmelerine rağmen hala 2 gün 3 gün aç bıraksın mecbur kalınca zaten tutacak falan diye saçma sapan akıllar veriyorlar ve silikonu kullanmak benim suçummuş gibi davranıp etrafımdaki insanlarla kıyaslıyorlar.

Arkadaşım bı hafta tutturamadi
Sonra hep emdi çocuk
7 aylık halen emer

merhaba, öncelikle geçmiş olsun bebeğini güle güle büyüt benim kızım 23 ocakta sezeryanla doğum yaptı 2 gün hastanede kaldık orda hemşirelerin yardımıyla emdi sorun yoktu. eve geldik bir iki sefer tuttu emdi sonra memeyi tutamadı yavrum sarılığıda vardı doktor bol bol emzirin yoksa sarılık artar dedi. sarılıktan sürekli uyuyodu biz uyandırıp emzirmeye çok uğraştık pompa aldık oda çok işe yaramadı sonra doğum yaptığı hastaneyi aradık emzirme hemşiresinden destek aldık sağolsun yardımcı oldu göğülerin şiştiği için gerilmiştir bebek ondan tutamaz ucunu dedi gerçekten öyleydi şişmişti,
hastanede büyük güçlü sağma makineleri var kiralık gelin onlardan alın sağın göğüsleri yumuşatın ozaman tutucak dedi ve sıcak havlu ile göğüslere tampon yaptık sıcak duş aldı. dediği gibi makineyide aldık güzelce sağdık biraz biberonla verdik ucu anne memesine uyumlu olanlardan , göğsü yumuşayınca tutmayada başladı çok uğraştık ama çok şükür şimdi emiyo bol bol komposto içmeni tavsiye ederim bide eczanede anne sütü artırıcı çay var steell tea mi öyle bişeydi ondan alabilirsin faydası oluyo

Arkadaşım bı hafta tutturamadi
Sonra hep emdi çocuk
7 aylık halen emer
Umarım benim bebişim de emebilir aslında çenesi kısmen güçlendi sadece şu an memeyi tam olarak kavrayamıyor ucu çok olmadığı için silikonla aramızda engel olmasını istemiyorum direktmen emebilirse sütüm de daha çoğalmış olur temas çok önemli çünkü😔

X