Elimdeki bu parayi nasil degerlendirmeliyim?

Sardunya21

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Eylül 2020
966
680
35
Merhaba kızlar.
Çalışan bir bireyim, 12 bin civarı maaşım var
Eşimle her ay ortak bir hesaba 6000 aktarıyorum.
Hacca gitmeyi cok istiyorum. Bu parayı biriktirme sebebim aslında bu.annem ve babamı da götürmek istiyorum.toplamda 300 bin TL yakın biriktirmek gerekiyor. Azar azar yapacağım inşAllah .

Elimde kendi hesabımda 25 bin birikti. Eşim de diyor ki tl de kaldıkça eriyor. Farklı şeylerle değerlendir.

Siz olsaydınız ne yapardınız? Ne almayı önerirsiniz? Hisse senedi, altin, dolar üçgeninde gidip geliyorum. Hisse senedi hiç yapmadım . Ama bir arkadaşım dene bence dedi. Ama hac parasi olacağı için haram karışır mi onu da bilemedim.

Siz ne almayı önerirsiniz?

Aldığınız şirkete göre haram, helal durumu değişiyor. İyi araştırmak gerekiyor.
Uzun süreli bir yatırımda döviz, altın makul geliyor. Borsa vs sürekli takip gerektiriyor.

Haram helal konusunda fetvalara bakabilirsiniz hisse senedinde güzel para var 25 bininiz 50 bin veya üstü bile olabilir kısa sürede, ama kaybetmek de var sağlam araştırmadan girmemenizi tavsiye ederim, yatırım tavsiyesi veren kişiler var sanırım onlardan da destek alabilirsiniz

Eğer niyetiniz hac için birikim yapmaksa kesinlikle tl de tutmayın parayı direk euro veya dolar olarak biriktirin zaten yurt dısı turlarda bu şekilde ödeme alıyor en azından paranız değer de kaybetmez.
Eşimle birlikte benimde yurt dışı gibi bir niyetim var hatta öncelik olarak umre istiyorum elime geçen parayla az cok demeden direk dolar alıp kenara koyuyorum. Hem gitmek istedigimizde meblag birikmiş olacak hemde ödeme yapmak gerekirken en yukseklerden almış olmayacagım

Yatırım fonu var aylık %2-3 arası getirisi var.Riski yok denecek kadar az getirisi de az ama garanti.Araştırdım haram değil.

Sepet yontemini arastirabilirsiniz. Paranizi farkli yatirim araclarina bolup, aldiginiz riski azaltiyorsunuz.
Aynen öyle her ay iki biniyle hisse iki biniyle altın iki biniyle de döviz alin.
Böylece biri yerinde saysa diğeri artar.
Fiziki altın döviz yerine bir bankadan alın,daha kolay alır daha kolay bozdurursujuz. Üstelik mesela 2 gr altın iki binden fazla bile olsa siz 2000 ile alabilirsiniz,1,8 gram diye

Biraz açabilir misiniz? Hiç bilmiyorum çünkü.
Online bankacılık kullanıyorsanız yatırım kısmında yatırım fonu bölümü var ordan elinizdeki paraya göre alım yapıyorsunuz.Ben geçen ay 35 milyarlık alım yaptım 700 lira civarı getirisi oldu çok bir miktar değil ama en azından param değerini koruyor.Yatırım fonunun çeşitleri var riski en az olan var ben onu aldım yakınlarım 2 yıldır aldı hiç zarar etmediler.

Eğer niyetiniz hac için birikim yapmaksa kesinlikle tl de tutmayın parayı direk euro veya dolar olarak biriktirin zaten yurt dısı turlarda bu şekilde ödeme alıyor en azından paranız değer de kaybetmez.
Eşimle birlikte benimde yurt dışı gibi bir niyetim var hatta öncelik olarak umre istiyorum elime geçen parayla az cok demeden direk dolar alıp kenara koyuyorum. Hem gitmek istedigimizde meblag birikmiş olacak hemde ödeme yapmak gerekirken en yukseklerden almış olmayacagım
En doğrusu bu bence çünkü giderken dolar ile ödeme yapacaksınız o zaman da elinizdekini satıp belkide en yüksek halinden dolar almak zorunda kalacaksiniz şimdiden dolar biriktirmek en doğrusu olacaktır

Merhaba kızlar.
Çalışan bir bireyim, 12 bin civarı maaşım var
Eşimle her ay ortak bir hesaba 6000 aktarıyorum.
Hacca gitmeyi cok istiyorum. Bu parayı biriktirme sebebim aslında bu.annem ve babamı da götürmek istiyorum.toplamda 300 bin TL yakın biriktirmek gerekiyor. Azar azar yapacağım inşAllah .

Elimde kendi hesabımda 25 bin birikti. Eşim de diyor ki tl de kaldıkça eriyor. Farklı şeylerle değerlendir.

Siz olsaydınız ne yapardınız? Ne almayı önerirsiniz? Hisse senedi, altin, dolar üçgeninde gidip geliyorum. Hisse senedi hiç yapmadım . Ama bir arkadaşım dene bence dedi. Ama hac parasi olacağı için haram karışır mi onu da bilemedim.

Siz ne almayı önerirsiniz?
Hisse senedinde, Size her ay ne kadar para getireceği garanti edilemediği için, yani, kazanma ya da kazanamama riski olduğu için haram olmuyor diye biliyorum.

Hisse senedinde, Size her ay ne kadar para getireceği garanti edilemediği için, yani, kazanma ya da kazanamama riski olduğu için haram olmuyor diye biliyorum.
ama mesela atıyorum bir şirketler grubunun beyaz eşya üreten şirketinden hisse aldı ama aynı grup alkollü içkiler üreten bir şirkete de sahipse o zaman ne olur :KK70:

ama mesela atıyorum bir şirketler grubunun beyaz eşya üreten şirketinden hisse aldı ama aynı grup alkollü içkiler üreten bir şirkete de sahipse o zaman ne olur :KK70:
Onu hiç bilmiyorum valla. Yani ama ona nakarsanız her şirket alkol satmasa bile parasını faize yatırıp o tarz işlemler yapıyordur. Allah birikiminize bereket versin diyorum 🤗

Onu hiç bilmiyorum valla. Yani ama ona nakarsanız her şirket alkol satmasa bile parasını faize yatırıp o tarz işlemler yapıyordur. Allah birikiminize bereket versin diyorum 🤗
aslında bizim vadesiz hesapta tuttuğumuz paramız bile her akşam banka kapanırken merkez bankasına bildirilip o gece bankalar tarafından faizi işletiliyormuş. katılım bankaları dahil hepsinde işleyiş böyleymiş. faiz vs konularında çok hassas olanların bankalarla ilişkisini kesmesi gerekiyor sanırım.
neyse bence konu sahibi döviz bazında biriktirmeli. ya da yarısı döviz yarısı altın

aslında bizim vadesiz hesapta tuttuğumuz paramız bile her akşam banka kapanırken merkez bankasına bildirilip o gece bankalar tarafından faizi işletiliyormuş. katılım bankaları dahil hepsinde işleyiş böyleymiş. faiz vs konularında çok hassas olanların bankalarla ilişkisini kesmesi gerekiyor sanırım.
neyse bence konu sahibi döviz bazında biriktirmeli. ya da yarısı döviz yarısı altın
Evet evet bir dakika boş bekletmezler 😀 bence de döviz, altın, gümüş en mantıklısı. Hatta geröek altın gümüş almak lazım hatta ama saklamak problem

X