Müzik Dersleri Elektro gitar çalan var mı??

E

EU2

Ziyaretçi
slm arkiler:)elektro çalan var mı aranısda?yeni başlıcam da ben bu hafta inşallah gitarım gelirse bi kaç şey merak ediyom.ders şart mı?internetten yada kitaplarla örenilebilir mi?gitarı mahvetme ihtimalim var mı:)?yamaha erg 121 nası başlangıç için??

Arkadasim, affina siginarak söylemek istedigim bisey var,yerimseniben
ben calmayi bilmiyorum ama bayiliyorum elektro gitar'a,
calmayida cok isterdim, birisi calsa ben dinlesemde yeter,:dance:
umarim, tez zamanda güzel parcalar calmaya baslarsin..
Sadece elektro gitari sevdigimi belirtmek icin yazdim,umarim kizmazsin bana:tomato:
(affet şutarafagitti)

Yok canım nie kızim:))
zaten kimse cevap yazmamış senden başka saol cevap yazdıın için...
elektro gitar dinleyip de sevmemek mümkün mü zaten.özenti oluyoruz ama, ölemiş:KK70:
inşallah en kısa sürede gitarı mahvetmeden çalmayı başarırım:)

Son düzenleyen: Moderatör:
başlığa bi bakmak gerek sanırım eleştirmeden önce.kocanın çoluk çocuğun derdi hobiler sınıfına girmiyo:)))sen sokuyosan bilemem.ayrıca konuştuum hiç bi müzisyen elekro istiyosan klasikle başla demedi bana daha şimdiye kadar:)müfettişler müzisyenlerden daha iyi demek bu konuda hmmm:)))

Bende cok istiyorum ogrenmeyi. bilgisi olan yokmu bu konuda????? :sm_confused:

merhabalar, Lise 4 öğrencisiyim, bende elektorgitar çalıyorum. 6 seneden beridir gitarla uğraşıyorum.
6 senenin ilk 2 senesinde klasik gitar çaldım, diğer 4 senede elektrogitar çaldım ve halada devam ediyorum.
Gitaristliğimin ilk zamanlarında yaklaşık 8-9 ay kadar klasik gitar eğitimi aldım. Sonra 1,5 senelik bir eğitim arası verdim. Fakat bu arada gitarı bırakmadım ve kendi kendime çaldım. Elekotogitar aldım. Biraz olsun kendimi geliştirdim, duyduğum hemen hemen her şarkının akorlarını ve sololarını çıkarabiliyodum.
Lise 1 gittiğim sene yani gitaristliğimin 3. senesinde 4-5 aylık özel elektrogitar kursu aldım. Lise 2 ye geçtiğim sene okulda grup kurduk, ve o grupta türk&yabancı rock gruplarını coverladık. Lise 3 e geçtiğim sene grubu bizzat ben dağıttım. :)) :1rolleyes:
Ogün bu gündür gitarımı hiç bırakmadım, hala kendi başıma bişeyler çalıyorum.
Rock, metal, blues türlerini çalmayı seviyorum. Fakat arada birde 90lar poppundanda çalarım. Örn: tarkan, demet sağıroğlu, nil karaibrahimgil, ayna, yalın....İşte benim gitarislik hayatım bu.
Şimdi gelelim sana, bence ; öncelikle ders şart. Dersle temelini attıktan sonra (notalar, akorlar, ritmler, sololar, parmak pozisyonları v.b....) internetten ve kitaplardan kendini geliştirirsin.
Gitarı eğer titiz kullanırsan, mahvetme ihtimalin olmaz. Gitarını betona dayama yoksa akorları kaçar. Çalışma masası felan varsa masaya dayayabilirsin. Yoksa gitarı kılıfına koyupta betona daya. Asla nemli ve rutubetli yerlere koymamaya gayret et. Ayakta taşırken dikkat et, sağa sola vurma.
Senin yamaha erg121 in resimlerine baktım. Başlangıç için güzel gitar, fakat gitarın biraz sert tonlar için yapılmış. Çünkü çift hambucker'lı. Benim gitarım washburn x11 daha yumuşak tonlu, ama hambuckerda çaldığım zaman iyi sert ton veriyo.
Ben gitarımı bilgisayara bağlayıpta programlar vasıtasıyla çalıyorum. Çünkü programlarda pek çok efekt var. Efektlerle çalmak daha başka oluyo a.s Bu arada bana sormak istediğiniz herşeyi sorabilirsiniz. İsterseniz msn den size bikaç şey çalabilirim...

Canım ya kusura bakma mesajını baya geç gördüm uzun zamandır kimse bişe yazmadığı için bakmıyodum:sm_confused:
gitar işini biraz ertelemiştim ama aldım sonunda yamahadan vazgeçtim
http://www.garantialisveris.com/muzikaleti/ProductDetail.aspx?ProductId=52106&StockId=70864# ve bunu aldım.Derse ramazandan sonra başlayacam yoksa gitarı yerim bencokacimcoook.Çalışma masam var (8 kişilik yemek masasısırnaşık şey)ama ben onu koltukta oturtuyorum baş köşede.Programla efekt işi de süper olur böle bişiden hiç haberim yoktu.Bi gitar hocasıyla konuşmuştum bi amfisi vardı adamın her türlü efekt var dedim benim aldığım amfide de böle bi özellik olur mu tabi dedi.meğer dalga geçmiş adam 200 ytllik amficiği alınca örendim onunki bilmem kaç milyarlıkmış:1shok:peki bu hambucker olayı ne?şimdi hocam benle dalga geçmesin bunu bile bilmiyosan nie aldın die zaten yeterince rezil oldukÇok üzgünüm çoook

Canım ya kusura bakma mesajını baya geç gördüm uzun zamandır kimse bişe yazmadığı için bakmıyodum:sm_confused:
gitar işini biraz ertelemiştim ama aldım sonunda yamahadan vazgeçtim
http://www.garantialisveris.com/muzikaleti/ProductDetail.aspx?ProductId=52106&StockId=70864# ve bunu aldım.Derse ramazandan sonra başlayacam yoksa gitarı yerim bencokacimcoook.Çalışma masam var (8 kişilik yemek masasısırnaşık şey)ama ben onu koltukta oturtuyorum baş köşede.Programla efekt işi de süper olur böle bişiden hiç haberim yoktu.Bi gitar hocasıyla konuşmuştum bi amfisi vardı adamın her türlü efekt var dedim benim aldığım amfide de böle bi özellik olur mu tabi dedi.meğer dalga geçmiş adam 200 ytllik amficiği alınca örendim onunki bilmem kaç milyarlıkmış:1shok:peki bu hambucker olayı ne?şimdi hocam benle dalga geçmesin bunu bile bilmiyosan nie aldın die zaten yeterince rezil oldukÇok üzgünüm çoook

Canım asıl sen benim kusruma bakma, bende bikaçgün konuya baktım, cevap göremeyince daha bakmadım. Bugün bi bakim dedim ve cevabını gördüm.
Alacağın gitara baktım, başlangıç için güzel bir gitar, en önemliside kasası ibanez. İbanez en iyi gitar markalarındandır. Programla efekt işini şöle yapıyorum. Bilgisayarın mikrofon girişine gitarın jack dediğimiz kablosunu takıyorum.(tabi jack'ın ucu büyük olduğu için, jackı küçük uçlu bir dönüştürücüye takıp, öle mikrofon girişine takıyorum)
200 ytllik amfide pek fazla efekt yoktur, öle amfiler varki, içinde yüzlerce efekt var, ama çok tuzlu $ a.s
Hambucker gitarın gövdesindeki manyetiklerdir. Ben sana gitarın parçlarını resim olarak daha sonra bu sayfaya koyucam ordan bakarsın. Hadi görüşürüz canım.

canım meraba;
ben lise 1 de gitar çalmaya klasik gitarla başladım. yaklaşık 5 ay klasik gitar kursuna gittim, sonra bıraktım. ama sürekli merakım ve gayretim hiç dinmedi. 2 sene klasikle devam etiikten sonra elektrogitar aldım ve o günden beri 5 senedir elektro çalıyorum. ilk gitarım ikinci el bir fender squier'di, sonra da bir ibanez adc 120 aldım. ama sapı dolgun bi gitardır, o yüzen rahat edemedim. 2010 yazında bir ESP/LTD M50 aldım. son derece de memnunum. keşke ilk başladığım zaman tanışsaymışım bu gitarla. sapı inceciktir, eline o kadar iyi uyum sağlıyor ki.. clean tonları bile bir buğulu çıkartıyor sanki, bi değişik bi havası var yani :KK52: drive tonları da zaten müthiş.. kendini kaptırıp gidersin :KK52: afedersin çalarken sevişiyomuş görüntüsü oluşuyo sanki, o derece keyif alıyosun :KK70:

ibanezin gio'larını düşünebilirsin dicem, çünkü başlangıçta genelde hep bu satın alınıyo genelde. ama problem çıkartır, hem fiyatı hem tonu hem de işçiliği ucuz bi gitardır. yani sonra memnun kalmassan hevesini de kırmış olmiyim tabi :KK59: ne kadar hevesli olduğuna bağlı. iyi bir enstrüman her zaman çalışma şevkini artırır. seçtiğin gitara da baktım. normal tremolo senin için uygun. sakın fikrini değiştirisen de floyd rose'lu bir gitar alma. ben bile bu kadar zamandır çalıyorum, floyd roseun yanına bile yaklaşmam heralde daha da.. seçtiğin gitarın tonu hakkında bişe diyemicem. çünkü markadan markaya ve gitarın yapısına göre bile değişkenlik gösteren faktördür tını. ne yalan söyleyim ben ilk bakışta da bi gitarın tonunu denemeden anlayamıyorum.tabii ki captaingirl arkadaşımız bu konuda sana daha iyi yardımcı olabilir, baya deneyimli bu konularda :) keşke bu konuda bişe diyebilsem de seçtiğin gitar hakkında yardımcı olabilsem. öyle yazıverdim işte :KK53:

onun dışında, evet ben elektroyu kendim öğrendim sürekli çalışarak. ama günde böyle kaptırıp bi rahat 4-5 saat çalıyodum. ve sürekli metronom kullanıyodum. benim tavsiye ettiğim birakç kitap var. ama bazılarını bulamıyabilirsin.

en başta john petrucci'nin rock discipline kitabını ve cd sini öneriyorum. bu bende var.
sonra troy stetina'nın bir çok kitabı var onlardan birkaçını bulabilrisin nette, hatta sana yolayabilirim.
sonra, bora uslusoy'un solo gitar metodunu tavsiye ederim. bu da çok güzel bi kitaptır. bunu genelde kitapçılarda bulursun.
mesut uğurel'in 1. ve 2. seviye gitar metodları var.
ayrıca bi dönem, zuhal müziğin hazırladığı bir ders kitabı elime geçti. aslında parasız olması gereken bu kitabı bana soktu bi kitapçı eline geçmiş bi yerden. ama fena bi kitap değil. rock gitar metodu diye geçiyo. içinde hem temel bilgiler, hem de usta grup ve gitaristlerden pasajlar var.:KK54:

gitarı rezil olmaz canım. sadece ona bir çocuğunmuş gibi şefkatli davranman yeter. bakımını yap. aldığın gitarın gövdesine ve boyasına uygun bir temizleyiciyle arada bi sil. pis pis parmak izi güzel olmuyo :KK70: ayrıca klavyesinin(fretboard) bakımını yapmayı da unutma. ben limon yağı kullanıyorum dunlop'un. ama akçaağaç klavye üstüne limon yağı sürülmez! onu araştır bi bak. telleri de paslanmaya, parmaklarını yeşile boyamaya başladığında ya da aşırı sertleştiğinde tavsiyem değiştir. bu süre, genelde düzhesap 4-5 aydır ama haftada bir tel eskiten adam bile var yani, çalma sıklığına bağlı :KK70: tel konusunda, elixir nanoweb öneriyorum. biraz daha pahalı oluyor sıradan tellerden ama iyidir. uzun ömürlü baya bi.paslanması gecikiyo, üstünde bi çeşit kaplama var. arada bir git bir atölyede koma ve sap ayarını yaptır. pena konusunda, ben dunlop'un sand grip penalarını kullanıyorum. yani parmak kısmında zımpara var ve böylece elinden kaymıyor pena. bu da azıcık maliyetli normal penalara göre ama değiyor. normal pena 1 tl ise bunun tanesi 2 tl. aldığın yere göre de değişiyor tabi. gitarını vurup kırmaktan korkuyorsan, hardcase çanta almanı tavsiye ederim. eğer evden çıkartıcaksan ve taşımaya güvün yeterse tabi :KK70: çünkü eşek ölüsü gibi oluyorlar :KK70: ben hardcase kullanmıyorum. onun yerine biraz dolgun ritter çantalar var. onlar fena değil, ucuza bulmuştum bi ara aldım.

ben doğru dürüst hiç grupla çalamadım malesef.. çünkü boyu boyuma-seviyesi seviyeme uyacak müzisyenler hiç bulamadım. ya çok iyiydiler ya da çok kötü. o yüzden tek arkadaşım guitar pro ve Line6 marka POD um oldu :KK70:

Son düzenleme:
ya bu arada almışsın gitar ama resmine bakamadım çünkü linki açamadım.yazdıklarımı da değiştirmedim sonradan kusura bakma :) ne aldın?

Son düzenleme:
kızlar allah neetmesin sizi canımı çektirdiniz sabah sabah yine :KK52: daha dün gece saatlerce çaldım, sınavlar da var hadi bakalım :KK53:

Yok canım nie kızim:))
zaten kimse cevap yazmamış senden başka saol cevap yazdıın için...
elektro gitar dinleyip de sevmemek mümkün mü zaten.özenti oluyoruz ama, ölemiş:KK70:
inşallah en kısa sürede gitarı mahvetmeden çalmayı başarırım:)

canım ayrıca kızma ama özenti ne demek ya! hiç olur mu öyle şey! eninde sonunda herkes bir şekilde müziği seviyor, kendi üretmek istiyor, eğer özentilik filan diye düşünseydi herkes, dünya üzerinde bir tek gitarı icad eden adam çalmış olurdu :KK34:

Bilgisayarın mikrofon girişine gitarın jack dediğimiz kablosunu takıyorum.(tabi jack'ın ucu büyük olduğu için, jackı küçük uçlu bir dönüştürücüye takıp, öle mikrofon girişine takıyorum)

canım affet işine karışmak istemem ama, gitarı direk mikrofon girişine girmek, ses kartında arızalara sebep olabiliyor. kardeşimin bilgisayarının mikrofon girişi yandı bu yüzden :KK60: line in girişi yoksa, sadece mikrofon girişi varsa, sakın ola ki araya bir dönüştürücü cihaz takmadan gitarı bağlama :KK53:

konu açılalı yıllar olmuş; ama yine de yazayım :KK70: belki gitara başlayanlara yararımız olur.
aslında kurssuz da olur ama kursa gidilirse çok çok iyi olur. ben kendimi anlatayım. ben kursa gitmeden kendi kendime öğrendim gitar çalmayı. akorları internetten öğrendim. ritimleri de anca oturttum :) bilen kişilerle takıldım hep. şarkıları dinleyip kendim çıkarmaya çalıştım. ilk çıkarmaya çalıştığım şarkı da mavi sakal- iki yol idi. (o zaman kursa gitseydim daha ileri olabilirdim.) öyle böyle ses algım gelişti, hızlandım, müziğin matematiğini keşfetmeye başladım. (akor kurulumları, ses aralıkları, pozisyonlar...) gitarı çok kurcaladım. (oraya buraya rastgele basma falan) kurcalamam esnasında değişik ses efektlerini keşfettim. mesela naturel harmonik. duydum birden, dedim bu ses nothing else matterstaki efekt. adının naturel harmonik olduğunu sonradan öğrendim. derkene elektro aldım ve aldığım yer 3 ay ücretsiz kurs verdi (kampanya). öyle bir gelişmişim ki. benden önce kursa gelenlerden bayaa ilerilere gittim. çünkü temelim vardı. sonra internetten gitar dersi vidyoları vardı. onları izledim kolay öğreniyordum çünkü temelim vardı. temeli olmayan biri vidyolardan anlayamaz. temel için de kurs sanırım gerekli En Büyük TÜRKİYE

X