Elektrik faturası şoku

Kardeşim de Fethiyede yaşıyor geçen ay 2 günlüğüne gittik yanlarına biz oradayken elektrik faturaları geldi 640 tl klimaları hiç kapanmıyor bebeği var bence sizin ki uygun bile

klımayla ısınıyoruz hıc kapanmıyor dıyorsunuz gayet normal
bızım evde pc hıc kapanmaz tv nadir acılır ama hergun camasır ve bulasık makınası calısır camasır makınası en az 2 kere calısır fırın da hergun calısır elektrık supurgesı de
utu haftada 1
120 tl elektrık faturası gelıyor
klıma hıc kapanmasa sanırım 350 den asagı olmazdı

Makineleri sadece geceleri kullaniyorum.
Kucuk isiticimiz var. Gunde 3-4 saat kullaniyoruz.
150 tl geliyor.
Son zamanlar aşiri zamlanma oldu. Vergiler harcadigimizdan cok oldugu icin cok gelmesi normal ...

2 kişiyiz, normalde 200 - 300 TL altına zor inerdik ama bu sefer 146 TL gelmiş. 79 TL kullanım bedeli var, ödenecek tutar 146 TL. Siz hesaplayın, vergi vergi vergi... Yasal olarak sömürülüyoruz bildiğin.
Bizden vergi diye alip yediriyorlar ya baskalarina. Haram olsun yani! Biz de iki gun once gelen elektrik faturasiyla adeta şoka girdik. Kocam hala sokta gerci. 😂 480 lira ne demek? Delirdim gorunce. Lojmandayiz. Yakit dahil kira veriyoruz. Yakitimiz azaldi. Bu sene cok soguktu ve en ust kattayiz isinamadik. 3 aylik bebegim var. Haliyle ufo actik. Ama sadece aksamlari 2 saat falan ve sabaha karsi emzirmeye kalkinca yarim saat falan calistiriyorduk. Firin kullanmam. Tv var ama acilmaz bile. Bazen salona ugramadigimiz oluyor. Buz dolabi haliyle surekli, 3 gunde bir camasir Mak. ve 2 gunde bir bulasik mak. Calisir. Anlamiyorum 480 liralik ne yaktik? Hayret ediyorum bazen nasil soyacaklarini sasiridilar artik. Kazandigimizi faturalara veriyoruz. Dagitim bedellerine tukureyim artik diyorum. Napalim yani kendimiz mi alalim dagitacaksin heralde. Oy istemeye gelince hizmet de hizmet der dururlar. Butun hepsi icin gecerli bu. Hepsi ayni b.kun laciverti! Hala sinirimi atamadim. O ne bicim faturaydi oyle. Bir kira da nerdeyse faturaya verdik. 😏

Ben de seninle aynı ilin farklı bir ilçesinde oturuyorum.buralarda ısınma genel olarak klima ile oluyor o yüzden gün içinde açık benim de fakat gece ve gün içinde bikaç saat kapalı oluyor.230 gelmişti geçen ay.
Biliyorsun buyuk şehir olduk ordan da bir zam yedik.Ayrıca 24 derece kullanın diyenler klimanın 24 derecesini mi bilmiyor acaba.inverter klimam 25 e getirince duruyor zira oda 24 25 derece aralığında hiç bir şey yakmasak .27-28 de kullanıyorum ben de altında soğuk oluyor

Biz ara ikili zamana geçmiştik.
O kadar dikkat ettim ki akşam 10 dan sabah 6 ya kadar ne varsa çalıştırdım, bunun haricinde günlük zorunlu 2 kere su ısıtıcı belki haftada 1 de fırın çalışmıştır.
Hiçbir şey farketmedi biliyor musunuz, aynı geldi faturamız.
Aslında sizin faturanız çok yüksek, bizimkiler de öyle.
Ama her şeyin zamlı ve pahalı olduğu devire göre değerlendirip, normal buluyoruz.
Bir aile dostumuz var, aynı onlarında evde iki bebek ve anne, akşamları da gelen baba.
Bu kadar insan yaşıyorlar, daha 80 i geçmedi faturam diyor.
Ben 5 sene önce görmesim 80i.
Anlamıyorum ki pahalı ucuz bölge mi vardır, yoksa çok kullanana ekstra bir ücret mi kesiliyor aklım almıyor.
Inan ben hic anlamıyorum. Annemler klima kullanmaz 120 gelir, klima kullanan bazı bölgelere yine aynı fiyat. Bi turlu aklım ermiyor

Ben de seninle aynı ilin farklı bir ilçesinde oturuyorum.buralarda ısınma genel olarak klima ile oluyor o yüzden gün içinde açık benim de fakat gece ve gün içinde bikaç saat kapalı oluyor.230 gelmişti geçen ay.
Biliyorsun buyuk şehir olduk ordan da bir zam yedik.Ayrıca 24 derece kullanın diyenler klimanın 24 derecesini mi bilmiyor acaba.inverter klimam 25 e getirince duruyor zira oda 24 25 derece aralığında hiç bir şey yakmasak .27-28 de kullanıyorum ben de altında soğuk oluyor
Ayy aynı fikirdeyim. Ama anlatamıyorum. Ben 23 e düşünce derece, üşüyorum. Bebeğim nasıl o derece de dursun. Faturalara gelen zamların ne kadarı bize de geliyo acaba?
Klima calistirmama ihtimalim yoktu, ne yapacagimi şaşırdım. Iyiki havalar ısınıyor.

Antalyadayim esimde bende calisiyoruz 1,5 aylik fatura 700 tl geldi. Ve evde kaldigimiz saatler belli. Camasir desen haftada 1 bulasik desen 2 gunde 1 neye geldi bu fatura anlayamadim. Itiraz ettik bisey degismedi 250 tl dagitim bedeli zaten. Odedik ama icime oturdu.

Ayy aynı fikirdeyim. Ama anlatamıyorum. Ben 23 e düşünce derece, üşüyorum. Bebeğim nasıl o derece de dursun. Faturalara gelen zamların ne kadarı bize de geliyo acaba?
Klima calistirmama ihtimalim yoktu, ne yapacagimi şaşırdım. Iyiki havalar ısınıyor.
Yok o zamlar bize tabii ki gelmiyor.Faturaların ne kadarı bizim kullanımımız ki zaten.
Bir de burada yazan arkadaşlarınki ile kıyaslaman zor cunku bizim dağıtım şirketi istanbuldakinden farklı.istanbula bedaş elektrik sağlıyor,dolayısıyla birim fiyatları farklı aydem ile.Aydın,Denizli ve Muğla da yaşayanlarla karsılaştırabilirsin.
Neyse ki artık havalar ısınıyor,seneye Allah Kerim.

Merhaba kızlar;
Konuyu doğru yere açmışımdır umarim.😔
Saçma bulabilirsiniz ama benim derdim bu;
2,5 aylık kızım var. Eşim calisiyor, memur ama ben çalışmıyorum, işi biraktim. Kızıma bakacak kimse yok. Biraz da kendim ilgileneyim büyüteyim, yaninda durayım diye çalışmak istemedim. En azından atanana kadar kızıma bakmak istiyordum.
Geleyim derdime.
Evimiz klimayla çalışıyor ve hiç kapanmıyor. Firin, buzdolabı, aydınlatma, çamaşır makinesi haricinde birşey calistirmiyoruz.
Geçen sene şofben de kullandığımız halde 200 civarı elektrik faturası gelirdi. Günlükte 3 4 defa firin calistirirdim.
Baktık böyle olmayacak, maaş yetmiyor bizde şofbeni çıkardık. Fırını da çok nadir çalıştırır oldum. Ama faturalar düşmek yerine uçtu.
3 ay önce 250 geldi şok olduk. Gereken yerleri falan arayıp sorduk, kullanmışsınız deyip gecistirdiler. Neyse ödedik. Sonraki ay 120 civarı geldi. Daha iyi şükür dedik.
Bu gün eşim faturaları ödeyeyim diye baktı. Tam 340 tl gelmiş. Bi 5 dakika falan telefonun ekranına baktım kaldım. Inanamadim. Belki ne var bunda diyeceksiniz ama inanın cook dikkat ediyoruz 😔
Önce hiç para hesabı yapmayan biz, şimdi 3 5 liranın hesabını yapıyoruz.
Sinirimi bozan da, böyle dikkat ettiğimiz halde bu kadar çok gelmesi.
Ne yapacagimi şaşırdım. Neyden nasıl kısmalıyım daha anlayamıyorum 😔
İşe baslasam kizima kim bakacak, daha küçücük. 😔 ki hemşire de almıyorlar. Küçük bir yerde oturuyoruz, az hastane çok eleman var. İş buldum diyelim, 500 tl falan yola vericem hastaneler uzak. Bakıcı tutsam çalıştığımın ne anlamı olacak.
Artık kafayı yiyecem.
Çok uzun oldu biliyorum. Özür dilerim. Okuduğunuz için çok teşekkür ederim 😔
Tavsiyeniz olmasa bile içimi az da olsa rahatlattim❤
Herkese iyi, mutlu, huzurlu aksamlar ❤
Merhaba aboneliğiniz kimin adına ise gidip kendinize en yakın elektrik abone merkezinden sayaç kontrolü talep edin hatalı tüketim kaydı olabilir

Ekonomi durumu hiç iç açıcı değil biz iki kişiyiz çoğu zaman TV kapalı olmasına rağmen 120 TL geldi 🙄diger elektrik aletleri sadecek buz dolab dışında ı çamaşır bulaşık makinası haftada 2 kez çalışıyor ona rağmen biz çok şaşırdık 😣

Yok o zamlar bize tabii ki gelmiyor.Faturaların ne kadarı bizim kullanımımız ki zaten.
Bir de burada yazan arkadaşlarınki ile kıyaslaman zor cunku bizim dağıtım şirketi istanbuldakinden farklı.istanbula bedaş elektrik sağlıyor,dolayısıyla birim fiyatları farklı aydem ile.Aydın,Denizli ve Muğla da yaşayanlarla karsılaştırabilirsin.
Neyse ki artık havalar ısınıyor,seneye Allah Kerim.
Haklisin teşekkür ederim ❤ inşallah daha da katlanmaz seneye

Ekonomi durumu hiç iç açıcı değil biz iki kişiyiz çoğu zaman TV kapalı olmasına rağmen 120 TL geldi 🙄diger elektrik aletleri sadecek buz dolab dışında ı çamaşır bulaşık makinası haftada 2 kez çalışıyor ona rağmen biz çok şaşırdık 😣
Haklisiniz. Havalar ideal olunca bize de aynı geliyor, ki bulaşık makinesi çalışmadığı halde. Ütü de haftada bir kez 5 dakika falan çalışıyor. Benim aklım almıyor.

Haklisiniz. Havalar ideal olunca bize de aynı geliyor, ki bulaşık makinesi çalışmadığı halde. Ütü de haftada bir kez 5 dakika falan çalışıyor. Benim aklım almıyor.
Allah yardımcımız olsun canım ne diyelim birtek elektrik olsa iki gün önce alışverişe çıktık iki üç bişey aldık 400 TL verdik biz bir sok olduk 😃

Klima çalıştığı için fazla geliyor
Biz de doğalgaz ödüyoruz mesela kış aylarında 400 ü geçiyor. Elektrik de cabası

X