Elektrik faturası hakkında:(

kronick

bize her yer TRABZON:)
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
1.807
29
43
arkadaşlar derdime çarekaydirigubbakcemile
biz aile apartmanındayız.yani kayınvalidemlerin apartman.kiracılarda var haliyle.
karşı dairemdeki kiracının son 3 aydır elektrik faturası 0 lira geliyor.imkansız ama.3 çocuk var ve sürekli evdeler.hiçmi ışık açmıyolar,hiçmi makine çalıştırmıyolar?
bi tuhaflık olduğu kesin.ama kaçak kullanacaklarınıda sanmam.ama bi anormallik var.
ne yapmalıyım?neden olabilir bu 0 lira gelm olayı?daha önce böyle bi şeyle karşılaşan varmı?
böyle aşatırmadan bırakırlarsa karşıdakiler sonrasında neler olabilir?(sayaç kayınpederin üstüne çünkü)
kestane kebap,acele cevap:mymeka:

tedaş yetkilerinden arayıp gelip sayaçı kontrol etmelerini isteyin...
kaçak kullanım yoksa arıza vardır kesinlikle...sayaç bozulmuş olabilir...0 ytl gelmesi mümkün diil elbette...sayaç değişir..ama eğer kaçak olarak bilinçli bir şekilde yapıldı ise bu da anlaşılıyor yetkililerce ve o zaman pazar cezası var kişiye.... benim bilgim bu...

evet aynısı geçen ayda benim karşı komşuma oldu.. iki ay fatura geldmi.. ebnde dedim noluyoruz.. bizden çok elektriki kullnaıyorlar.. kaçak kullancak insan da değiller..bir baktımki aşağıda giriştye bizim sayaclar..sayaçları çalışmıyor.. akıllı sayaç bizimkiler.. meğer bozulmuş.. hemen uyardım.. gititler değiştiler.. elektirk kurumunada haber verdiler.. bu ay iki aylık fatura ödediler... yani sayaç bozuktuır kesin..

biz buradan ne söylersek varsayımdan öteye gitmez... sayacın kontrol edilmesi lazım sanırım..
ama bence yine de ne olur ne olmaz,, kaçak da kullanıyor olabilirler.. siz yine de sayaç kontrolü yaptırmak istediğinizden bahsedin bi ..

faturanızı verin,netten kontrol edeyim,ordada sıfır liramı görünüyo dedimde kıyametleri kopardılar:1shok:şüpheleniyormuşum onlardan,oldu olacak diğer faturalarıda kontrol ettirseymişim bilmem nebenneyaptımkiakşam akşam birbirimizze girecektirk.sonradan yüz yüze bakması var diye kendime hakim oldum valla.
kaçak kullandıklarını gene sanmam.kayınpeder çok hassas bu konularda.ama sanırım para ödememek işlerine geliyordu,ben kurcalayınca kızdılar:mymeka:

canım 0 lira gelmesi imkansız yahu biz evde 2 ay hiç klamdık ozaman faturada borcunuz yoktur diye geldi faturada canım mutlaka tedaşa haber verin.madem kayınpederinizin üstüne o gitsin başvursun.ve bende kıracılar üstüne alsın canım abonelığı.
kıyamet koparmalarıda sacma yahu evde oturuyorsunuz ve kullanıyorsunuz.herkes ödüyor onlarında bunu tabi bakalım olmazsa tedaşa gidelımm başvuralım bi sorun mu var demesi lazım.

canım 0 lira gelmesi imkansız yahu biz evde 2 ay hiç klamdık ozaman faturada borcunuz yoktur diye geldi faturada canım mutlaka tedaşa haber verin.madem kayınpederinizin üstüne o gitsin başvursun.ve bende kıracılar üstüne alsın canım abonelığı.
kıyamet koparmalarıda sacma yahu evde oturuyorsunuz ve kullanıyorsunuz.herkes ödüyor onlarında bunu tabi bakalım olmazsa tedaşa gidelımm başvuralım bi sorun mu var demesi lazım.

o bakacakmış zaten ,niye ben karışıyormuşum...öyle diyo kiracı beyefendi.
baksaydınız o zaman dedim,3 ay oldu:mymeka:3 aydır 0 lira geliyor.yarın toptan borç çıkarırlarsa ne olacak dediğimde tıs yokfisfisfis
bu insanların tek kendilerini uyanık sanmasına uyuz oluyorum:mymeka:

kendi üzerine olsa fatura, kendileri bilir diyeceğim ama rahat insanlar herhalde. Bir sorun çıksa kayınpederinizin başı ağrır. ev sahibi ve faturanın sorumlusu olarak kayınpederiniz konuşsa keşke, ona da aynı şekilde karşılık veremezler sanırım. gerçi kayınpederiniz de babanız sayılır, yani size de öyle cevap verilmemeliydi.

krocum..
bizim evimiz 2 daire birleşimi görünüyor resmi evraklarda.oturma odası,mutfak,kiler ve salon bir oda..
arkadaki 3 yatak odası ve banyo bir oda ayrı bir ev gibi..farklı 2 sayacımız var..
ön tarafa gelen elektrik 119 ytl bu ay..ufo yakıyoruz.
arka tarafa gelen faturayada not düşülmüş tüketim düşük,bu dönem borcunuz yok..2 aydır bu şekilde arkanın faturası..ve biz elektrik sobası yakıyoruz akşamları yatmadan önce en az 2-3 saat.e çamaşır mak.de banyoda..sayacımızda normalmiş..
aslında olabilir diye düşünüyorum yani..

Saru ve boceq haklı olabilir yani tüketim düşük olduğu için gelmemiş olabilir.

Kaçak elektrik için demişsin ya kayınpeder hassas kullandıklarını sanmam diye ben emin olmadan kimseye güvenme derim.

Bizimde güvendiğimiz insanlar yaptı bunu ve göz göre göre inkar ettiler.Evlerinde 2 tane elektrik sobası yanıyodu faturaya hiç yansımıyodu.benneyaptımki

Son düzenleme:
kızlar akıllı sayacımız var ilk bu ay geldi fatura 80 lira buzdolabım b sınıfı no frost.pastaları 10 dan sonra yaptım ütüde gece 10 dan sonra .sadece hafta sonra gündüz çamaşır makinasını çalıştırdım .bulaşık makinası hep gece.fırının tv nin fişi kulllanmadığmz zaman hep çekik .daha nasıl tasarruf yaparım önerilerinizi bekliyorum

kızlar akıllı sayacımız var ilk bu ay geldi fatura 80 lira buzdolabım b sınıfı no frost.pastaları 10 dan sonra yaptım ütüde gece 10 dan sonra .sadece hafta sonra gündüz çamaşır makinasını çalıştırdım .bulaşık makinası hep gece.fırının tv nin fişi kulllanmadığmz zaman hep çekik .daha nasıl tasarruf yaparım önerilerinizi bekliyorum
ne yaparsan yap olmuyooooor :) biz kış geldi odun sobası kuralım dedik. hadi kesin 25 den aşağı gelir dedik. geçen ay kasmadığımız halde 29 geldi bu ay tam kastık 55 gelmesin mi. şok şok şooookkk ...boşver ya kasma rahat ol :))

arkadaşlar derdime çarekaydirigubbakcemile
biz aile apartmanındayız.yani kayınvalidemlerin apartman.kiracılarda var haliyle.
karşı dairemdeki kiracının son 3 aydır elektrik faturası 0 lira geliyor.imkansız ama.3 çocuk var ve sürekli evdeler.hiçmi ışık açmıyolar,hiçmi makine çalıştırmıyolar?
bi tuhaflık olduğu kesin.ama kaçak kullanacaklarınıda sanmam.ama bi anormallik var.
ne yapmalıyım?neden olabilir bu 0 lira gelm olayı?daha önce böyle bi şeyle karşılaşan varmı?
böyle aşatırmadan bırakırlarsa karşıdakiler sonrasında neler olabilir?(sayaç kayınpederin üstüne çünkü)
kestane kebap,acele cevap:mymeka:

kiracınızın altkat veya karşı katı boşmu acaba

slm, kiracı kaçakta kullansa herhalde sıfır lira gelmez, mutlaka başka birşey vardır, fatura kime yüksek geliyorsa baktırın o daireden geçirmiş olabilirler elektriği, çünkü aynı olay bizim apartmanda oldu alt kat bir üstte bağlatmış çifte fatura ödüyordu sonradan adam 1 aylık izne çıktığında anlaşıldı eminim sizinkide öyledir, öyle değilse bile baktırın bir an önce.

X